Mapa Polski z 1949r.

bigos - mój pamiętnik, wspomnienia, uczucia, przeżycia ...

Jest interes - z map±. Mapa Polski wydana przez Sztab Generalny W.P. du¿a, taka "szkolna" w bardzo dobrym stanie, w kolorach, na p³ótnie: zawiera wschodnie granice z du¿ym "workiem" lubelszczyzny (co ciekawe za Bugiem) ale bez Bieszczad !!! Sowieci wyw±chali wêgiel i dobr± glebê lubelszczyzny, wiêc zrobili korektê i zamienili to "lepsze" na dzikie lasy Bieszczad, i tak nasta³ 1951 rok. Mapa jest rarytasem kartograficznym(1949), wydana nie przez jakie¶ Wydawnictwo im.E.Romera ale przez Armiê (co do koloru nie bêdê siê sprzecza³), interes jest do zrobienia. Je¶li kogo¶ interesuj± konkrety (skala,legenda,wymiary itp.) niech kliknie.
PS.mapa ma te¿ mnóstwo innych ciekawostek jak np.brak Katowic tylko jaki¶ Stalinogród i inne zmiany nazw dokonanych przez pacho³ków Moskwy na naszym kraju.


Witam

Heh, to nie s± ciekawostki tylko realia. Widzê, ¿e historia nauczana nadal jest selektywnie.
Mam pytanie wstêpne - orientacyjna cena! oraz stan tej mapy (co to znaczy bardzo dobry).
Poza tym - czy Sztab Generalny wydawa³ mapy szkolne? W±tpiê! Prosze o konkretny opis mapy (mile widziany np. skan fragmentu).

Pozdrawiam
Mapa siê trochê postarza³a (porzednio pisa³em z "g³owy") jest z 1947 roku.
Wydana przez Wojskowy Instytut Geograficzny Sztabu Generalnego W.P. w skali 1:500 000. Mapa sk³ada siê z 12 arkuszy naklejonych na p³ótno o wymiarze 186cm.x146cm. Opracowana na podstawie map w skalach 1:200000, 1:300000, 1:500000; z lat 1934, 1936-38, 1940-43, czê¶ciowo uzupe³nionych. Odwzorowanie sto¿kowe równoodleg³o¶ciowe wielo¶cienne. Odno¶nie wydawania przez Sztab Generalny map szkolnych, moje porównanie napisa³em w cudzys³owie (oj, Micha³, Micha³) a mia³em na my¶li rozmiary mapy. Mapa posiada bardzo ciekawe legendy (Micha³ nie bierz tego dos³ownie) np. Znaki topograficzne m.in. Port morski, Port rybacki, Wiêksza fabryka, Skupienie szybów naftowych, Kopalnia, Pobojowisko, Ruiny, Schronisko, Nadle¶nictwo, Uzdrowisko itd. W tabeli legendy dotycz±cej SKRÓTÓW jest jeszcze wiêcej zaskakuj±cych znaków:
Cm.Cementownie, Ckr.Cukrownie, Fb.Fabryka(Fb,chem.Fb.masz.)Ht.Huta (Ht.cnk.Ht.szkl.Ht.¿el.), Odlew.Odlewnia, Pap.Papiernia, Raf.nft.Rafineria nafty, Wap.Wapienniki, Walc.Walcownie, Ochr.Ochrona przyrody, Ko¶c.Ko¶cielny, Król.Królewski, Pol.Polski, Rus.Ruski, Ni¿.Ni¿ny, Wy¿,Wy¿ny itd. W dolnym rogu mapy (obok legendy) jest ma³a mapka Polski "Ukszta³towanie terenu" w skali 1:4000000.Mapa posiada tak¿e legendê w pionie wzd³u¿ prawego obrze¿a. Mapa nie jest poprzerywana na zgiêciach (bo tak by³a przechowywana) nie by³a zwijana tak jak tzw. mapy "szkolne", posiadam j± od mojego Dziadka. I to na razie tyle.
Witam

Serdeczne dziêki za odpowied¼. Ja oczywi¶cie ¿artowa³em - ale widzê, ¿e to kiepski ¿art. Pyta³em o szczegó³y, gdy¿ mój kolega zbiera takie "rzeczy". Bêdê siê z nim kontaktowa³ w poniedzia³ek i przeka¿e mu te informacje. Odezwê siê jeszcze.
Jeszcze raz dziêki za odpowied¿.

Pozdrawiam


jestesmy, to mam pytanie:
Jakos do tej pory nie wpad³o mi w rêce IIIwydanie mapy Compass, Bieszczady of course. Czy kto¶ móg³by siê podzielic wra¿eniami, tj. jakie sa znacz±ce róznice w stosunku do wydania II? Warto to kupiæ, maj±c poprzednie wydanie?
p.s - wiem, ¿e mogê isæ do sklepu i sprawdzic, ale daleko mam :)
p.s.2 - WIG-ówki to niez³e mapy, wala siê po sieci troche tak¿e przedwojennych. Jednak ta mapa i jeszcze w tak du¿ej skali, to rzeczywiscie tylko dla kolekcjonera.
Zdrowia
Piotr
Witam!

III wydanie Compasu jest przede wszystkim z siatk± GPS. Trudno siê zgubiæ, jest kilka zmian szlaków (w II edycji sygnalizowane) np Roztoki Górne oraz nowe szlaki koñskie koñskie. Uwa¿am, ¿e jest to najbardziej aktualne wydanie mapy Bieszczad, bo ludzie tam pracuj±cy nie maj± klapek na oczach i reaguja na sugestie turystów. Szybko aktualizuj± np rozk³ad jazdy kolejki. Natomiast wad± (wg mnie) jest brak znaków zakazu wjazdu na stokówkach. Z jednej strony jest a z drugiej nie ma. Jak sami wiemy na wszystkich stoj± szlabany. Ale jest to mapa dok³adna i warto wydaæ 6z³ (w Krakowie w siedzibie firmy ul. Bronowicka 5
30-901 Kraków
tel./fax (+12) 626 14 36
e-mail: biuro@compass.krakow.pl )
lub
http://www.compass.krakow.pl

Kiedy¶ korzysta³em z wojskowych 25 i 10, ale czas leci a mapy s± te same, poza tym po drugiej stronie granicy by³y bia³e plamy.

pozdrawiam

J Lupino
Dziêki. GPS owszem, przydatna zabawka, ale jeszcze pewnie d³ugo sobie nie zafunduje :(
Fakt, ¿e mapy Compass, s± jak widaæ opracowywane przez kompetentnych ludzi, szybko reaguj±cych na zmiany, zreszt± dzis poma³u robi sie standardem wydawanie wznowienia co roku. Wczesniej prym na rynku wiod³y mapy PPWK . "Bieszczady i Góry Sanocko-Turczañskie" wyd.II, oraz wczesniejsze, najstarsza mam chyba z 1987 roku, przy czym wydanie ostatnie, czyli wspomniane II z roku 2000 zdeaktualizowa³o siê na tyle mocno, ¿e je¶li nie wypuszcz± wznowienia (a na to siê nie zanosi) to mapa przejdzie do lamusa. Najwazniejsze braki to nienaniesiona wiekszo¶æ ¶cie¿ek dydaktycznych, brak nowych szlaków i zmian szlaków (np. wspomniany niebieski), drogi "poboczne" naniesione na 'pa³ê" - bywaja tam gdzie ich nie ma i odwrotnie, itp. Poza tym zbyt du¿a p³achta, choc skala wydaje siê wystarczaj±ca.
Co do II wydania Compass, to denerwowa³o mnie przede wszystkim nie zaznaczenie czasów przej¶æ. S± co prawda w tabelce, ale jest to zupe³nie niepraktyczne i w sumie marne - czy na III wydaniu zrobiono cos w tym wzglêdzie? Co do znaków zakazu wjazdu, to fakt, ¿e przyda³yby siê, ale zrobione porzadnie. II wydanie zawiera niestety "parê" b³êdów w tym zakresie - znaki stoja nie tam gdzie w rzeczywisto¶ci (w PPWK jest znacznie gorzej). Przyk³adem niech bedzie "ulubiony" przez Forumowiczów rejon, gdzie w Zatwarnicy wg mapy Compass zakaz ruchu przy skrecie na Hulskie i Krywe stoi przy ko¶ciele. Przy planowaniu tam wypadu, to duza gafa, poniewaz niektórym robi bardzo du¿± ro¿nicê, czy maj± i¶æ do Krywego piechot± z Zatwarnicy, czy dopiero z Hulskiego. Tymczasem droga Zatwarnica - Hulskie jest jak najbardziej otwarta dla ruchu, a zakaz ruchu stoi dopiero w Hulskim przy moscie - to dla niektórych (z róznych przyczyn) zaoszczêdzone 1,5h marszu. Takich b³êdów jest jeszcze kilka.
Compass jest robiony na niez³ym papierze, ale nie wiem jak innym, ale mnie troche przeszkadza jej dwustronno¶æ - niewygodnie. Przy takiej skali (1:50000) by³o to nie uniknione, ale IMHO trochê przeszkadza. II wydanie Compass by³o tak¿e zupe³nie pozbawione cieniowania, czy s± w tym wzglêdzie jakie¶ zmiany? Tu PPWK bije Compass'a na g³owê - cieniowanie u nich jest doskona³e, no, ale mo¿e to i niepotrzebne, kwestia gustu.
6z³? To stania³a nawet. II wydanie kupowa³em w Opolu w Empiku po 9,80, no, ale Opole to najdro¿sze chyba miasto w kraju :( ta sama mapa na parkingu w Wo³osatym kosztowa³a 7,50 - mnie siê widzi, ¿e powinno byc odwrotnie :)
Pozdrawiam
Piotr
>najstarsza mam chyba z 1987 roku

A jednak mam jeszcze z 1980. Nie istnieje na nim jeszcze min. Muczne, oraz Wo³osate i pare innych.
Piotr
Hej. ja poszpera³em na swojej pó³ce i znalaz³em mapê z 1978.
A na niej takie cudeñka, jak:
- Sanniki
- Kazimierzowo
- Roztoka
- ¦wierków
- Jod³ówka
- Prze³om - tu w³a¶nie bêdzie Nasz Kongres
pozdroowka
Czy to "Kazimierzowo" to gdzies w "worku"? Widzia³em tam gdzie¶ (na mapie 1980) co¶ oznaczonego jako: "Kazimierzówka", tylko nijak nie mogê skojarzyæ tego z jakim¶ nazwiskiem z tamtej epoki. (?)
pozdr
Piotr
Eee...co¶ namiesza³em, bo xle odczyta³em z mapy :) Nie ma Kazimierzówki, tylko tak jak napisa³e¶: Kazimierzowo, czyli Muczne.
Ale pytanie o nazwisko aktulne, bo nie wierzê, ¿e to tak zupelnie przypadkowo...
pozdr
Piotr
A na mojej najstarszej z 1971(wyd.PPWK Wa-wa)jest i Wo³osate i Muczne,istnieja jedynie jako nazwy(+Wo³osate schron i rezerwat),ale sa
Witam!

Zauwa¿yli¶cie, ¿e linia kolejowa przebiegaj±ca przez U¿ok jest stosunkowo m³oda (hihihi). Na mapie z 1991 roku jeszcze jej nie ma!

J.Lupino
Piotrze , chodzi Ci o nazwisko pana pu³kownika (chyba!) o imieniu Kazimierz,
nazwisko niestety mi ulecialo z pamieci, ale chyba pojawilo siê swego czasu na Forum. Za zas³ugi przy " budowaniu wypoczynkowego imperium bieszczadzkiego" dla elit rzadz±cych w latach 70-tych, Muczne które wówczas pojawilo siê " na nowo" przemianowano na Kazimierzowo. Pojawi³o siê te¿ wtedy Ar³amowo, które funkcjonuje do dzi¶. Jest to okres w którym Komisja Rz±dowa zajmowa³a siê i wprowadza³a " piekne " zmainy w nazewnictwie miejscowo¶ci bieszczadzkich w celu "wyczyszczenia jêzyka polskiego" .

marekm
sprostowanie do
< ale chyba pojawilo siê swego czasu na Forum >
znalaz³em ten post i niestety nie ma tam nazwiska, tylko okre¶lenie " Pan Pulkownik "
pzdroowka
marekm
Dziêki wielkie. Zaintrygowany zanurzy³em sie w wyszukiwarkach i znalaz³em. Pu³kownik Kazimierz Doskoczyñski. Nazwa Kazimierzowo funkcjonowa³a od 1977 do 1 kwietnia 1981.
Pozdrawiam
Piotr
Pan Na W³o¶ciach, jego dzie³em s± drogi w worku. min. B³êkitna Aleja
sofron
A wiecie sk±d siê wziê³a nazwa B³êkitna Aleja?
J.Lupino
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl