bigos - mój pamiętnik, wspomnienia, uczucia, przeżycia ...
Witam!
Interesuje mnie regulamin rezerwatu przyrody Sine Wiry. Gdzie mozna go znalezc? Zainteresowalem sie tym tematem, gdyz ostatnio ogladalem zdjecia z tego miejsca, na ktorych mnostwo ludzi cieszylo sie zazywajac kapieli wodnych. O ile mi wiadomo w takich miejscach jak Sine Wiry zabronione jest schodzenie z wytyczonych szlakow, a co dopiero kapanie sie tam. Chcialbym dokladnie poznac regulamin i dowiedziec sie jak to naprawde jest.
Zdjêcia byly robione w lipcu 2007 roku. Jesli regulamin zabrania schodzenia ze szlaku, zrywania roslin itp, to chyba tez zabrania kapania sie. Jesli tak, to czy ktos nad tym czuwa?
ogladalem zdjecia z tego miejsca, na ktorych mnostwo ludzi cieszylo sie zazywajac kapieli wodnych W tym miejscu nie ma ¿adnego szlaku, wiêc trudno mówiæ o schodzeniu z niego. ¦cie¿ka widokowa jest powy¿ej tego miejsca (tego po jeziorku Szmaragdowym) i jest oznakowana.
Sine Wiry to rezerwat krajobrazowy, utworzony Zarz±dzeniem Ministra Ochrony ¦rodowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 29.12.1987 (Monitor Polski z dn. 15.02.1988; nr 5; poz.47) w sprawie uznania za rezerwaty przyrody w celu ochrony ze wzglêdów naukowych, dydaktycznych oraz krajobrazowych prze³omowego odcinka rzeki Wetliny wraz z otaczaj±cym j± zespo³em le¶nym.
Regulamin:
Zabrania siê:
1. wycinania drzew i krzewów oraz pobierania u¿ytków drzewnych a tak¿e interwencyjnego zabezpieczania brzegów rzeki [..]
2. zmieniania stosunków wodnych, je¿li taka zmiana mog³aby naruszuæ w sposób istotny warunki ekologiczne
3. zbioru zió³ leczniczych i innych ro¶lin oraz zbioru owoców i nasion drzew i krzewów [...]
4. niszczenia drzew, krzewów i innych ro¶lin
5. pozyskiwania ¶ció³ki le¶nej i wypasu zwierz±t gospodarskich
6. niszczenia glewby i pozyskiwania kopalin [...]
7. polowania, chwytania, p³oszenia i zabijania dziko ¿yj±cych zwierz±t, niszczenia gniazd, wybierania jaj [...]
8. zanieczyszczania wody i terenu, wzniecania ognia, zak³ócania ciszy
9. stosowania wszelkich ¶rodków chemicznych
10. wznoszenia budowli oraz zak³adania urz±dzeñ komunikacyjnych i innych technicznych
11. umieszczania tablic, napisów i innych znaków z wyj±tkiem tablic zwi±zanych z ochron± rezerwatu
12. przebywania poza miejscami wyznaczonymi.
Regulamin trochê skróci³em ale nic istotnego nie pomina³em.
IMHO: punkt 12 jest bardzo trudny w realizacji, nie widzia³em tam miejsc wyznaczonych oprócz wspomnianej ¶cie¿ki widokowej.
[edyta]: zapomnia³em dodaæ ¿e regulamin znajduje siê na tablicy obok drogi, postawi³o to Nadle¶nictwo Wetlina. IMHO dotyczy on samej ¶cie¿ki. Zatem na pozosta³ym terenie powinien obowi±zywaæ ogólny regulamin dla rezerwatu krajobrazowego. W miejscu gdzie ludzie siê k±pi± - a wiêc znacznie poni¿ej ¶cie¿ki - nie ma ¿adnych tablic zabraniaj±cych, jest tylko tabliczka ¿e to rezerwat przyrody.
regulamin znajduje siê na tablicy obok drogi, postawi³o to Nadle¶nictwo Wetlina. IMHO dotyczy on samej ¶cie¿ki. Zatem na pozosta³ym terenie powinien obowi±zywaæ ogólny regulamin dla rezerwatu krajobrazowego. W miejscu gdzie ludzie siê k±pi± - a wiêc znacznie poni¿ej ¶cie¿ki - nie ma ¿adnych tablic zabraniaj±cych, jest tylko tabliczka ¿e to rezerwat przyrody. Wiec regulamin dotyczy samej sciezki widokowej, ktora biegnie nad miejscem gdzie sie kapia sie ludzie?
Wiec w miejscu gdzie ludzie sie kapia nie obowiazuja zadne ograniczenia i zakazy? Przeciez znajduje sie w tym miejscu tabliczka informujaca, ze to rezerwat przyrody.
"Powy¿ej dawnego jeziorka - w kierunku Kalnicy - utworzono ¶cie¿kê widokow±". A odcinek od miejsca postoju samochodów do jeziorka Szmaragdowego wraz z tym miejscem? Przy miejscu gdzie ludzie zostawiaja samochody znajduje sie jakas tablica informacyjna.
Przeciez znajduje sie w tym miejscu tabliczka informujaca, ze to rezerwat przyrody. No w³a¶nie, wiêc jak ¿adne?
A odcinek od miejsca postoju samochodów do jeziorka Szmaragdowego wraz z tym miejscem? Te¿ jest rezerwatem krajobrazowym - ochrona czê¶ciowa.
Przy miejscu gdzie ludzie zostawiaja samochody znajduje sie jakas tablica informacyjna. Znajduje siê tablica z regulaminem rezerwatu. Nie tylko tam, ale i z drugiej strony, obok mostu (£uh; kawa³ek za pomnikow± lip± od strony Kalnicy). Nie wydaje mi siê aby by³o tam co¶ o wchodzeniu do rzeki - najlepiej napisz do Nadl. Wetlina, maj± pewnie regulamin, który sami ustalali; bo je¿eli chcesz przyj±æ ¿e w rezerwacie mo¿na poruszaæ siê tylko wyznaczonymi szlakami to pytam: gdzie tam widzia³e¶ jaki¶ wyznaczony szlak? (oprócz ¶cie¿ki rowerowej) Ogólny regulamin rezerwatów znajdziesz w Ustawie o Ochronie Przyrody art 15.1.
Witam
Znajduje siê tablica z regulaminem rezerwatu. ....
Ogólny regulamin rezerwatów znajdziesz w Ustawie o Ochronie Przyrody art 15.1. Tylko w kwestii formalnej:
Rezerwat przyrody – musi mieæ opracowany plan ochrony, ale nie ma ¿adnego nakazu administracji tym¿e, ani tym bardziej obowi±zku ustanowienia tam stra¿y.
Chyba, ¿e cosik siê mnie pierd.. we ³bie (wyrêczam Ciê Piotrze z kropkowania:grin:).
Pozdrawiam
Rezerwat przyrody – musi mieæ opracowany plan ochrony, ale nie ma ¿adnego nakazu administracji tym¿e, ani tym bardziej obowi±zku ustanowienia tam stra¿y. Dok³adnie, plan opracowuje w³a¶ciwa jednostka - dlatego mail do Nadl. Wetlina wydaje mi siê najw³a¶ciwszy. W ustawie s± tylko ogólne zasady (na ten sam pkt. powo³uje siê przecie¿ BdPN, bo dotyczy on parków narodowych i rezerwatów przyrody).
...mia³em kiesy¶ sprzeczkê z le¶nikami, i uparcie twierdzili ¿e ów ¶cie¿ka widokowa to w³asnie "miejsce wyznaczone", poza którego obrêb ruszaæ ni hu hu...
...mia³em kiesy¶ sprzeczkê z le¶nikami, i uparcie twierdzili ¿e ów ¶cie¿ka widokowa to w³asnie "miejsce wyznaczone", poza którego obrêb ruszaæ ni hu hu... Te¿ tak kiedy¶ spotkalam le¶nika. Wspomienia bardzo mi³e. Do¶æ du¿o dowiedzialam siê jak to miejsce wygl±da³o dwadzie¶cia parê lat temu. Rozmawiali¶my o tablicach postawionych na ¶cie¿ce i o zwierzakach. Pokaza³ mi w jaki sposób wydra oznacza swoje terytorium. Niedaleko najbardziej znanego wiru jest ska³a, tu¿ przy brzegu, gdzie ta piêkna zostawia swój znak widoczny tak¿e dla cz³owieka czyli kupê. £atwo poznaæ po du¿ej ilo¶ci ³usek, o¶ci i krêgów ryb. By³y w nich te¿ resztki pancerzy raków co by ¶wiadczy³o, ¿e znajduj± siê te¿ tam raki. Trochê mnie to zdziwi³o, bo nie wiedzialam, ¿e reintrodukcja raka objê³a te¿ Wetlinkê.
HEj:)
Wedle oficjalnego spisu rezerwatow Sine Wiry powsta³y w 1987 roku na mocy Zarz±dzenia MO¦iZN z 29XII 1987r.
Zarz±dza nim wg tego Zarz±dzenia Nadle¶nictwo Baligórd i Wetlina (:O). Je¶li pamiêtam, to w chwili powstawania obowi±zywa³ zapis ustawy o konieczno¶ci stworzenia planu ochrony, który jak i w nowej ustawie mia³ obowi±zywaæ na 20 lat (do sprawdzenia). Je¶li tak, to w tym roku lub w przysz³ym musia³by zostaæ stworzony nowy plan z okre¶leniem dróg udostêpnienia dla zwiedzaj±cych. O planie pewnie wiedz± w którym¶ Nadle¶nictwie - dzwoniæ i pytaæ:D
Pozdrawiam,
Derty
twierdzili ¿e ów ¶cie¿ka widokowa to w³asnie "miejsce wyznaczone", poza którego obrêb ruszaæ ni hu hu... Jest to mo¿liwe, je¿eli tak maj± w planie i tak za³o¿yli. Niech tylko bêdzie to w³a¶ciwie oznakowane. Wielu (mo¿e wiêkszo¶æ) turystów, którzy id± od strony Polanek nigdy nie dociera do owej ¶cie¿ki. Ich wycieczka koñczy siê przy kaskadach poni¿ej dawnego jeziorka i w ty³ zwrot. Wystarczy ustawiæ tam odpowiednia tablicê i nie bêdzie w±tpliwo¶ci.
raka objê³a te¿ Wetlinkê. W kwestii formalnej: Wetlinê.
Wide, ze jest to bardzo zawily temat. Co mozna a czego nie mozna.
Pomijajac juz kwestie jakichkolwiek szlakow, sciezek i mozliwosci zchodzenia z wytyczonych sciezek, Sine Wiry jest rezerwatem przyrody, wiec jak jest z tym kapaniem sie tam? Mozna czy nie mozna?
...raczki nieboraczki... w Kalniczce jeszcze kilka lat temu wiadrami "autochtoni" wydzierali a¿ ¿al by³o patrzeæ, teraz z wyj±tkiem takie okazy da sie wypatrzeæ... a co do ¶cie¿ki od drugiej strony to nigdy nie w±tpi³em w zdolno¶ci kombinowania rodaków... i szkoda ¿e po jeziorku ju¿ nici... mo¿e by tak jakie¶ ma³e t±pniêcie wykonaæ? .. i nie jestem terrosyst± biologicznym ;-p
Kelly, lepiej nie dociekaj bo jeszcze kto¶ zadzwoni do nadle¶nictwa czy innego naczalstwa i zapyta siê "czy mo¿na?" a odpowied¼ bêdzie jedynie s³uszna gdy czego¶ nie wiedz±:"nie mo¿na". Postawi± tabliczkê "Zakaz k±pieli" i bêdzie po ptakach.
Nie mo¿na:) Rezerwat obejmuje ciek wodny wraz z przyleg³ymi brzegami:) W³a¿enie na g³azy stercz±ce z wody jest ³amaniem zakazu, k±panie, ³a¿enie pl±tanin± nieznakowanych ¶cie¿ek, w dodatku nie wolno tam równie¿ paliæ papierosów poza miejscami wyznaczonymi, nie wolno paliæ ognisk, w ogóle nic nie wolno. Ten teren podlega ochronie prawnej i tyle. Wystarczy zajrzeæ do Art. 15 ustawy o ochronie przyrody:)
W 'Sinych Wirach' stwierdzono istnienie jednego gatunku flory z Czerwonej Listy. Jaki to gatunek?
Pozdrawiam,
Derty
PS: By³o b³êdem reklamowanie wszem i wobec tego rezerwatu przyrody. Teraz powoli t³umy zamieniaj± go w co¶ na kszta³t k±pieliska w wiejskiej sadzawce przeciwpo¿arowej;>
Kelly, lepiej nie dociekaj bo jeszcze kto¶ zadzwoni do nadle¶nictwa czy innego naczalstwa i zapyta siê "czy mo¿na?" a odpowied¼ bêdzie jedynie s³uszna gdy czego¶ nie wiedz±:"nie mo¿na". Postawi± tabliczkê "Zakaz k±pieli" i bêdzie po ptakach. ...jak mawiaj± snajperzy.. cia³o nieruchome-cia³em niewidocznym
Ciii....
I wlasnie czekalem na taka odpowiec Derty! Konkretnie i na temat.
Nie mozna!
Dla mnie jest to dobra wiadomosc, gdyz nie jestem zwolennikiem takich wyczynow w takich miejscach jak np. Sine Wiry. A co do tabliczki z napisem "Zakaz kapieli" to i moze by sie przydal, bo jak widze to niektorym nie wystarczy znak "Rezerwat Przyrody Sinie Wiry" i nie do konca rozumieja znaczenie takiej tablicy. Niektorym trzeba wszystko napisac czarne na bialym (zakaz kapieli, zakaz zrywania owocow, zakaz wlazenia na skaly wystajace z wody, zakaz ..... i tak dalej).
Wystarczylo zrobic droge, a tlumy samochodow i "zwiedzajacych" pojawilo sie w tym miejscu. Nie mam nic przeciwko, bo droga kazdemu sie nalezy - przeciez mieszkaja tam ludzie, lecz co poniektorzy mogliby sie nauczyc zachowywac w takich miejscach jak Rezerwaty Przyrody, Sciezki Widokowe czy Rezerwaty Krajobrazowe.
Wystarczy zajrzeæ do Art. 15 ustawy o ochronie przyrody:) 1. Pisa³em o tym w pierwszym po¶cie - poka¿ mi który podpunkt art.15 tego zabrania w sposób odgórny.
2. Je¶li tak, to mam pytanie za 100pkt: jak zwiedziæ rezerwat Prze³om Os³awy pod Duszatynem, do którego odwiedzin zachêca siê nawet poprzez nakrêcenie filmu z cyklu Le¶ne Rezerwaty Podkarpacia - cy cu¶, nie mówi±c o publikacjach. ¦mig³owcem? :mrgreen:
Zwiedzanie a kapanie to dwie rozne sprawy. Chce sie tylko dowiedziec czy mozna sie tam kapac. Czy jest to zgodne z prawem czy nie?
Witka
Nie mo¿na:)....
...W 'Sinych Wirach' stwierdzono istnienie jednego gatunku flory z Czerwonej Listy. Jaki to gatunek? Ten gatunek to zapewne homo sapiens - hehe (i to ten wielkomiejski szukaj±cy swoich korzeni).
Mi³o poczytaæ, ¿e podaj±c rok 1987 i termin planu ochrony na 20 lat - zapominasz, ¿e od tamtego czasu zmieni³y sie przepisy kilkukrotnie. W³±cznie z dostosowaniem do wymogów DE.
Pisz tak dalej - lej miodzio na me sko³atane serce!!!
P.s.
1. Widzisz ró¿nicê pomiêdzy rezerwatem ¶cis³ym a rezerwatem przyrody?
2. Mo¿na siê k±paæ, ³apaæ ryby (z puszki, bo naturalne ju¿ dawno wyginê³y), sraæ i szczaæ gdzie popadnie.
3. Zacytuj ten punkt 15 w ca³o¶ci.
Pozdrówka
Zwiedzanie a kapanie to dwie rozne sprawy. Chce sie tylko dowiedziec czy mozna sie tam kapac. Czy jest to zgodne z prawem czy nie? Ze wspomnianej ustawy o Ochronie Przyrody - moim zdaniem - absolutnie to nie wynika.
To k±panie to mo¿e trochê "na si³ê" - fakt trochê osób siê sam pluska, ale istotne by³oby ustalenie czy mo¿na schodziæ z drogi na kamienie i chodziæ po wodzie (skoro k±paæ nie, to chodziæ chyba tez nie?). Mówiê: gdyby Nadle¶nictwa posz³y po rozum do g³owy (jednocze¶nie nie chc±c aby tam ludzie schodzili, chodzili po rzece, kapali siê, etc.) to powinni ustawiæ tablicê z odpowiednim regulaminem - rozs±dnie zredagowanym.
Aby uzyskaæ definitywn± odpowied¼ w tym temacie, moim zdaniem jednak nale¿y skontaktowaæ siê z Nadle¶nictwem (choæby mailowo) - tylko ¿e odpowied¼ musia³aby byæ podparta konkretnym aktem prawnym zamiast "nie bo nie".
BTW: ciekawe ile osób czyta regulamin umieszczony przy pocz±tku drogi od strony Polanek.
Hej:)
Wynika a¿ nadto. Rezerwaty dziel± siê na ¶cis³e, czê¶ciowe i krajobrazowe. We wszystkich obowi±zuje art. 15. Jedynie wraz z typem rezerwatu zmieniaj± siê zasady dotycz±ce sposobu gospodarowania na danym terenie. Najmniej krêpuj±ce s± przepisy dotycz±ce w³a¶nie rezerwatów krajobrazowych.
Michale - zastrzeg³em siê, ¿e nie pamiêtam - zmian samej ustawy by³o kilka. Zamiast krytykowaæ - wspomó¿ wiedz±:) Ponadto, czy s± plany, czy ich nie ma, ca³a powierzchnia wszystkich rezerwatów jest chroniona przed lud¼mi poprzez zapisy z artyku³u 15. Organ powo³uj±cy rezerwat mo¿e dopu¶ciæ ró¿ne formy zwiedzania rezerwatu, mo¿e nawet zezwoliæ na u¿ytkowanie akwenu wewn±trz rezerwatu - tak jest np na Wigrach, gdzie zwolnienie dotyczy czê¶ci akwenu jeziora w obrêbie PN-u.
Kelly - je¶li nie ma tablicy - 'tu jest k±pielisko', to nie wolno siê tam k±paæ, moczyæ nóg, a nawet przykurzyæ fai przed k±piel±.
Pozdrawiam,
Derty
Wynika a¿ nadto. Ok - mo¿liwe. Ja tylko ponownie poproszê o wskazanie konkretnie w³a¶ciwego punktu (punktów), poni¿ej ów fragment ustawy o ochronie przyrody z dn. 16.04.2004:
"Art. 15. 1. W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania siê:
1) budowy lub rozbudowy obiektów budowlanych i urz±dzeñ technicznych, z wyj±tkiem obiektów i urz±dzeñ s³u¿±cych celom parku narodowego albo rezerwatu przyrody;
2) rybactwa, z wyj±tkiem obszarów ustalonych w planie ochrony albo w zadaniach ochronnych;
3) chwytania lub zabijania dziko wystêpuj±cych zwierz±t, zbierania lub niszczenia jaj, postaci m³odocianych i form rozwojowych zwierz±t, umy¶lnego p³oszenia zwierz±t krêgowych, zbierania poro¿y, niszczenia nor, gniazd, legowisk i innych schronieñ zwierz±t oraz ich miejsc rozrodu;
4) polowania, z wyj±tkiem obszarów wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych ustanowionych dla rezerwatu przyrody;
5) pozyskiwania, niszczenia lub umy¶lnego uszkadzania ro¶lin oraz grzybów;
6) u¿ytkowania, niszczenia, umy¶lnego uszkadzania, zanieczyszczania i dokonywania zmian obiektów przyrodniczych, obszarów oraz zasobów, tworów i sk³adników przyrody;
7) zmiany stosunków wodnych, regulacji rzek i potoków, je¿eli zmiany te nie s³u¿± ochronie przyrody;
8) pozyskiwania ska³, w tym torfu, oraz skamienia³o¶ci, w tym kopalnych szcz±tków ro¶lin i zwierz±t, minera³ów i bursztynu;
9) niszczenia gleby lub zmiany przeznaczenia i u¿ytkowania gruntów;
10) palenia ognisk i wyrobów tytoniowych oraz u¿ywania ¼róde³ ¶wiat³a o otwartym p³omieniu, z wyj±tkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznaj±cy obszar za rezerwat przyrody;
11) prowadzenia dzia³alno¶ci wytwórczej, handlowej i rolniczej, z wyj±tkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony;
12) stosowania chemicznych i biologicznych ¶rodków ochrony ro¶lin i nawozów;
13) zbioru dziko wystêpuj±cych ro¶lin i grzybów oraz ich czê¶ci, z wyj±tkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznaj±cy obszar za rezerwat przyrody;
14) amatorskiego po³owu ryb, z wyj±tkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych;
15) ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem, z wyj±tkiem szlaków i tras narciarskich wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznaj±cy obszar za rezerwat przyrody;
16) wprowadzania psów na obszary objête ochron± ¶cis³± i czynn±, z wyj±tkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objête ochron± czynn±, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczaj± wypas;
17) wspinaczki, eksploracji jaskiñ lub zbiorników wodnych, z wyj±tkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznaj±cy obszar za rezerwat przyrody;
18) ruchu pojazdów poza drogami publicznymi oraz poza drogami po³o¿onymi na nieruchomo¶ciach bêd±cych w trwa³ym zarz±dzie parku narodowego, wskazanymi przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznaj±cy obszar za rezerwat przyrody;
19) umieszczania tablic, napisów, og³oszeñ reklamowych i innych znaków niezwi±zanych z ochron± przyrody, udostêpnianiem parku albo rezerwatu przyrody, edukacj± ekologiczn±, z wyj±tkiem znaków drogowych i innych znaków zwi±zanych z ochron± bezpieczeñstwa i porz±dku powszechnego;
20) zak³ócania ciszy;
21) u¿ywania ³odzi motorowych i innego sprzêtu motorowego, uprawiania sportów wodnych i motorowych, p³ywania i ¿eglowania, z wyj±tkiem akwenów lub szlaków wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznaj±cy obszar za rezerwat przyrody;
22) wykonywania prac ziemnych trwale zniekszta³caj±cych rze¼bê terenu;
23) biwakowania, z wyj±tkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznaj±cy obszar za rezerwat przyrody;
24) prowadzenia badañ naukowych - w parku narodowym bez zgody dyrektora parku, a w rezerwacie przyrody - bez zgody organu uznaj±cego obszar za rezerwat przyrody;
25) wprowadzania gatunków ro¶lin, zwierz±t lub grzybów, bez zgody ministra w³a¶ciwego do spraw ¶rodowiska;
26) wprowadzania organizmów genetycznie zmodyfikowanych;
27) organizacji imprez rekreacyjno-sportowych - w parku narodowym bez zgody dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody bez zgody organu uznaj±cego obszar za rezerwat przyrody.
2. Zakazy, o których mowa w ust. 1, nie dotycz±:
1) wykonywania zadañ wynikaj±cych z planu ochrony lub zadañ ochronnych;
2) likwidacji nag³ych zagro¿eñ oraz wykonywania czynno¶ci nieujêtych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych, za zgod± organu ustanawiaj±cego plan ochrony lub zadania ochronne;
3) prowadzenia akcji ratowniczej oraz dzia³añ zwi±zanych z bezpieczeñstwem powszechnym;
4) wykonywania zadañ z zakresu obronno¶ci kraju w przypadku zagro¿enia bezpieczeñstwa pañstwa;
5) obszarów objêtych ochron± krajobrazow± w trakcie ich gospodarczego wykorzystywania przez jednostki organizacyjne, osoby prawne lub fizyczne oraz wykonywania prawa w³asno¶ci, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego.
3. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska mo¿e zezwoliæ na odstêpstwa od zakazów, o których mowa w ust. 1, je¿eli jest to uzasadnione potrzeb± ochrony przyrody, wykonywaniem badañ naukowych, celami edukacyjnymi, kulturowymi, turystycznymi, rekreacyjnymi i sportowymi, celami kultu religijnego lub realizacj± inwestycji liniowych celu publicznego w przypadku braku rozwi±zañ alternatywnych, pod warunkiem przeprowadzenia przez inwestora dzia³añ kompensuj±cych utratê warto¶ci przyrodniczych danego obszaru."
Z Mówiê: gdyby Nadle¶nictwa posz³y po rozum do g³owy (jednocze¶nie nie chc±c aby tam ludzie schodzili, chodzili po rzece, kapali siê, etc.) to powinni ustawiæ tablicê z odpowiednim regulaminem - rozs±dnie zredagowanym. Popieram - dok³adnie o to chodzi. Nikt nie bêdzie studiowa³ ustaw jad±c na wakacje:)
Dla wszystkich:
ustawa jest do poczytania tu:http://www.eko.org.pl/lkp/prawo_html/ustawa_op_2004.htm
Art. 15 zaczyna siê wyra¼nie jak wó³: 'W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania siê:...'
Zwolnienia od zakazów art. 15 ust. 1 zawiera art. 15 ust. 2. i 3. Nic tam nie ma o k±paniu siê w zbiornikach wodnych objêtych rezerwatem. Prawo jest tu przejrzyste jak woda w Sinych Wirach:)
Je¶li ktokolwiek poka¿e passus lub zmianê w Zarz±dzeniu powo³uj±cym Sine Wiry na rezerwat, dotycz±ce zezwolenia na ³a¿enie, k±panie itd, wszêdzie na terenie tego rezerwatu, to stawiam mu 2 kraty piwa:)
Pozdrawiam,
Derty
PS: W trakcie gdy siê poci³em nad tym textem, Piotr do³o¿y³ ca³y art. 15.
Otó¿ jest w nim pkt 15) mówi±cy, ze zabrania siê ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem, z wyj±tkiem szlaków i tras narciarskich wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznaj±cy obszar za rezerwat przyrody;
Je¶li nie ma tam szlaków, to nie wolno w³aziæ. A jak kto uwa¿a, ¿e Nadle¶nictwo ¼le zarz±dza, bo w Zarz±dzeniu powo³uj±cym rezerwat jest prawo wstêpu, niech pisze skargê:)
Macza³am tam nogi niejednokrotnie i dalej zamierzam to robiæ. A co do ochrony przyrody - mo¿na postawiæ tysi±c tabliczek, a i tak nic nie pomo¿e. Nic nie zast±pi zdrowego rozs±dku.
Jak w Bieszczadach pojawi siê tysi±c tabliczek, gdzie mo¿na sraæ, a gdzie nie - to ju¿ nie bêd± TE Bieszczady. Jak dorwê durnêgo turystê, to osobi¶cie mu w ³eb dam. Tabliczki nic nie za³atwi±.
Bo najazd TYCH turystów. No najazd. Bo Bieszczady s± promowane. M±drze, g³upio - inny temat. Istnienie tego formu - to te¿ promocja! Nie, nie jestem zwolennikiem pozwalania na wszystko. Ale lito¶ci!
Ja przekraczam prêdko¶æ - notorycznie. Nie p³acê rachunów na czas. Nawet nie znam regulaminu w robocie, czyli pewnie z³ama³am go setki razy. Itd.
I dlatego uwielbiam Bieszczady. Bo tam nie ma jeszcze tysi±ca tabliczek. Bo tam ¿yj± ludzie, którzy maj± w d... normy ogólnie przyjête.
Tatry s± otabliczkowane jak choinka. No i?
G
Zwolnienia od zakazów art. 15 ust. 1 zawiera art. 15 ust. 2. i 3. Nic tam nie ma o k±paniu siê w zbiornikach wodnych objêtych rezerwatem.
Je¶li ktokolwiek poka¿e passus lub zmianê w Zarz±dzeniu powo³uj±cym Sine Wiry na rezerwat, dotycz±ce zezwolenia na ³a¿enie, k±panie itd, wszêdzie na terenie tego rezerwatu, to stawiam mu 2 kraty piwa:) Czyli jak co¶ nie jest dozwolone to jest zabronione - zawsze my¶la³em ¿e jest odwrotnie. ¦mia³o mo¿na zatem powiedzieæ ¿e w Sinych Wirach nie mo¿na siê ¶miaæ; nic tam nie ma o ¶mianiu siê na terenach objêtych rezerwatem a p³oszy to zwierzêta, co jest zabronione...
Je¶li nie ma tam szlaków, to nie wolno w³aziæ. ¦wietnie siê to sprawdza, np. zw³aszcza w rez. Krywe i paru innych. No nic - nadal czekam na jaki¶ regulamin czy co¶, bo póki co to wychodzi ze w Bieszczadach mo¿na ju¿ tylko zap... asfaltem ze wsi do wsi.
Wcale siê ju¿ nie dziwiê ¿e tury¶ci maj± w d... rezerwaty. I jeszcze jedno: czy nie jest tak ¿e rezerwat powinien byæ oznakowany w miarê przyzwoicie a nie tablic± przy drodze jakby ka¿dy musia³ na teren rez. wchodziæ drog± (i to akurat t± przy której stoi tablica)?
trzeba bylo nie robic gladziutkiej drogi i tysiaca tabliczek informujacych ze tam sine wiry, tam ciekawie i tam trzeba jechac... jak sie to wszystko zrobilo to teraz sie nie trzeba dziwic ze jest jak jest, jest jakby na zyczenie.. i zadna kolejna tabliczka nic nie pomoze... jesli zwabiamy gdzies tabuny ludzi to nie dziwmy sie ze sraja, smieca, depcza, pluja i rzucaja pety- taki jest ciag przyczynowo skutkowy... nie pozostaje nic innego jak cieszyc sie bo gory sa przeciez dla wszystkich a im wiecej tych wszystkich tym lepiej!!
a w ramach promocji regionu - tam przy glownej drodze gdzie parkuja auta mozna postawic jakis kiosk z asortymentem wodnym- kolka do plywania , materace, okurary do nurkowania- a wszystko z napisem "sine wiry"- bedzie szlo jak woda!!!
trzeba bylo nie robic gladziutkiej drogi i tysiaca tabliczek informujacych ze tam sine wiry, tam ciekawie i tam trzeba jechac...
Dok³adnie tak - pope³niono b³±d reklamuj±c to miejsce.
Zgadzam siê te¿ z Piotrem, ¿e powinien byæ jasny, jednoznaczny regulamin przebywania w tym miejscu. Ale mo¿e ju¿ nie regulamin rezerwatu. Tylko pola biwakowego:D
Zreszt± - kto chadza wzd³u¿ rzeczek bieszczadzkich, ten znajdzie takich miejsc wiêcej i Sine Wiry niechaj ju¿ zostan± jako klasyczny antyrezerwat. T³um ma jaki¶ cel do zdobycia, tam zaspokaja swoj± nieogarnion± potrzebê obcowania z mateczk± natur±, a przy tym nie w³azi do pozosta³ych fajnych miejsc.
Pozdrawiam,
Derty
Nie znam sie za bardzo na regulacjach prawnych i dlatego poruszylem ten temat, gdyz chcialem sie dowiedziec jak to jest naprawde. Dla mnie wystarczy ta jedna tabliczka z napisem "Rezerwat Przyrody Sine Wiry" i wiem w jaki sposob mam sie zachowac, a jesli nie wiem - po prostu tego nie robie. Nie jestem za otabliczkowaniem kazdego zakatka w Bieszczadach, ale czy naprawde tak trudno troszke pomyslec i sie zastanowic co moze oznaczac napis Rezerwat Przyrody, Park Krajobrazowy czy Parka Narodowy. Czy naprawde nie wystarczy ta jedna tablica?
Ktos napisal, ze kolejne zdazenia sa ciagiem przyczynowo skutkowym. Ale bedzie fajowo, gdy wejde na Sine Wiry a tam kocyki, materace, rozesmiane dzieci, grlilek, piwko ... hihihi!
Ktos napisal, ze kolejne zdazenia sa ciagiem przyczynowo skutkowym. Ale bedzie fajowo, gdy wejde na Sine Wiry a tam kocyki, materace, rozesmiane dzieci, grlilek, piwko ... hihihi! I ja na jednym kocyku rozparty, przy dymi±cej grylownicy, z piwkiem w rêku:D I z prze¶wiadczeniem, ¿e gdzie indziej nad t± rzeczk± nie ma nikogo:D I z napisem na koszulce: Klub Gai :P
Pozdrawiam,
Derty
trzeba bylo nie robic gladziutkiej drogi i tysiaca tabliczek informujacych ze tam sine wiry, tam ciekawie i tam trzeba jechac... jak sie to wszystko zrobilo to teraz sie nie trzeba dziwic ze jest jak jest, jest jakby na zyczenie.. i zadna kolejna tabliczka nic nie pomoze... jesli zwabiamy gdzies tabuny ludzi to nie dziwmy sie ze sraja, smieca, depcza, pluja i rzucaja pety- taki jest ciag przyczynowo skutkowy... nie pozostaje nic innego jak cieszyc sie bo gory sa przeciez dla wszystkich a im wiecej tych wszystkich tym lepiej!!
a w ramach promocji regionu - tam przy glownej drodze gdzie parkuja auta mozna postawic jakis kiosk z asortymentem wodnym- kolka do plywania , materace, okurary do nurkowania- a wszystko z napisem "sine wiry"- bedzie szlo jak woda!!! Muszê zgodzic siê z Bub±. G³adziutka droga, ziemia wzd³u¿ niej wystawiona na sprzeda¿ lub sprzedana, ju¿ pojawiaj± siê granice dzia³ek za Terk±, budowane s± sztuczne wysepki na stawiku. Nied³ugo ma tam powstaæ o¶rodek wypoczynkowy. Co¶ siê koñczy. Przez ca³y czas my¶la³am, ¿e powstanie rezerwat krajobrazowo-le¶ny Prze³om Solinki. Jest Spisówka, tam coraz wiêcej osób przystaje, a stamt±d kilka minut i ju¿ Sine Wiry. 3 km i £opienka. Na szczê¶cie droga przez Jaworzec jest mniej znana.
. Na szczê¶cie droga przez Jaworzec jest mniej znana. i bardziej dziurawa... ;)
No to zwiecha totalna!!!
Wystarczy³o, aby Babulce w³±czy³y siê w w±tek - i PIPA totalna. Baby zwal± ka¿dy w±tek na forum - a co dopiero w ¿yciu. EHHH!!!
Ja osobi¶cie na to szczam i sram (vide post wcze¶niejszy), ale li tylko przypinki Dertego-moderatora-
"Zarz±dzenie Ministra Ochrony ¦rodowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 29.12.1987 roku, w sprawie uznania za rezerwaty przyrody"
To odcinek rzeki sta³ siê rezerwatem z przyleg³ymi terenami po obu stronach rzeki.
Dla leniuchów: Monitor Polski nr 5 poz.47.
P.s.
Szlaban na k±piu³ki i ogólnie z³a¿enie ze ¶cie¿ki. Ale Wy i tak macie to g³êboko w dupie.
Czyli chyba mo¿na w±tek zamkn±æ jako zamkniêty - nie wolno i koniec.
Czyli chyba mo¿na w±tek zamkn±æ jako zamkniêty - nie wolno i koniec. Wiem ¿e jestem upierdliwy, ale mnie nie przekona³e¶ do koñca.
Tzn. rozumiem ¿e jest (mo¿e byæ) zakaz. Tylko skoro jest to powinno byæ to napisane. Nie 100 tablic co wolno a co nie, typu "Nie rzucaj papierków" - ale tak kluczowa sprawa jak z³a¿enie do wody z drogi w rez.SN? Kto¶ tu wspomnia³ ¿e niektórym wystarczy samo s³owo "rezerwat" - nie liczy³bym na to, wystarczy popatrzeæ na po³oniny, itp gdzie jest ochrona ¶cis³a a co dopiero rezerwacik krajobrazowy.
Czemu kluczowa sprawa? Proste - te kaskady poni¿ej d. jeziorka s± przecie¿ bardzo czêsto g³ównym celem wycieczek do SN, to chyba jasne? Ka¿dy (prawie) tam schodzi - zrobiæ foty, moczyæ nogi, posiedzieæ na kamolach. No sorry, ale je¶li nadle¶nictwa chc± pilnowaæ ustawy to jednak bez tablicy (i pewnie barierki) siê nie obejdzie. Puknaæ stalowy taras widokowy i bêdzie spokój - zejd± nieliczni.
Po drugie: nie rozumiem glêdzenia o chodzeniu znakowan± ¶cie¿k±. Nigdy do SN nie szed³em znakowan± ¶cie¿k±, z ¿adnej strony - bo nigdy tam takiej nie widzia³em. Zmieni³o siê co¶ w tym temacie (bo z 2 lata ju¿ nie by³em i szybko nie zajde)? Bo chyba droga ni± nie jest? A je¶li jest to co z innymi drogami - zrywkowymi, itp. - te¿ mo¿na bo to droga?
Po trzecie: SN nie jest jedynym rez. gdzie ochron± objêty jest fragment rzeki. Nie pamietam teraz dok³adnych granic, ale rezerwat Krywe chroni miêdzy innymi San na odcinku od (pi*oko) Zatwarnicy po Ob³azy. Pe³no wêdkarzy, pe³no ludzi na tym odcinku ³azi po wodzie, touroperatorzy robi± sp³ywy i inne zabawy - wszystko to nielegalnie? Czyli "s³ynny" fotoreporta¿ o ¿ubrach pstrykany z pontonu te¿ nielegalnie, no to piêtnowaæ a nie siê zachwycaæ. Kumam z tego co piszesz ¿e do Tworylnego te¿ ju¿ legalnie nie dojdziesz bo nie ma znakowanej ¶cie¿ki/szlaku - a z obu stron w rez. trzeba wdepnaæ.
Oczywi¶cie jest ca³e mnóstwo innych rezerwatów, które je¶li jest tak jak w ustawie s± niedostêpne.
P.s - "Relacje z waszych wypraw w Bieszczady" to ju¿ poma³u mo¿na zamykaæ :D Przewodniki te¿ o d... rozbiæ, zw³aszcza te z trasami poza szlakami po rezerwatach) :)
Jak co¶ ma byæ - to niech bêdzie. Tylko jasne i przejrzyste.
Witaj
Jak co¶ ma byæ - to niech bêdzie. Tylko jasne i przejrzyste. To oczywista oczywisto¶æ. Insza inszo¶æ to sens tworzenia takiego rezerwatu. Ale to inna bajka.
Twoich w±tpliwo¶ci nie wyja¶niê. Zreszt± na czê¶æ i tak sam sobie odpowiedzia³e¶. Je¿eli kto¶ tworzy prawo i wdra¿a je w ¿ycie, to niechaj czuwa nad jego respektowaniem. I zadba, aby nie by³o ono li tylko martwym zapisem.
Pozdrawiam
Je¿eli kto¶ tworzy prawo i wdra¿a je w ¿ycie, to niechaj czuwa nad jego respektowaniem. I zadba, aby nie by³o ono li tylko martwym zapisem. Dok³adnie o to mi chodzi.
Tu w kwestii w±tpliwo¶ci wokó³ w³a¿enia do wody - nie wiem czy to u³atwi pojêcie magicznych zapisów ustaw i innych regulaminów lecz znalaz³em takie cu¶, ¿e czê¶æ SW jest w zarz±dzie ODGW Kraków (jak siê teraz to nazywa - nie wiem), a ODGW zarz±dza³y wod±, nie czym innym.
Pytam o w±tpliwo¶ci Kelly i Piotra 'oszo³omów' ale na razie milcz±.
Pozdrowienia,
Derty
Witaj
Tu w kwestii w±tpliwo¶ci wokó³ w³a¿enia do wody - nie wiem czy to u³atwi pojêcie magicznych zapisów ustaw i innych regulaminów lecz znalaz³em takie cu¶, ¿e czê¶æ SW jest w zarz±dzie ODGW Kraków (jak siê teraz to nazywa - nie wiem), a ODGW zarz±dza³y wod±, nie czym innym.
Pytam o w±tpliwo¶ci Kelly i Piotra 'oszo³omów' ale na razie milcz±.
Pozdrowienia,
Derty Naprawdê zale¿y Ci, abym zmieni³ zdanie na temat coniektórych userów forum?
Jako moderator powiniene¶ chyba bardziej wa¿yæ swoje wypowiedzi. Proponujê Ci, aby¶ wyrzuci³ swojego posta do kosza - lebo totalnie go wymaza³.
P.s.
Gówno zarz±dzaj±cemu wodami do tego o czym staramy siê rozs±dnie (w miarê swoich mo¿liwo¶ci) bazgroliæ w tym w±tku.
Pozdrówka
Michale drogi:)
Ja a¿ takim znawc± polskiego prawa nie jestem. Znaj±c pobie¿nie gêstwiny paragrafów mam jednak prawo przypuszczaæ, ¿e byæ mo¿e z jakich¶ nieznanych mi powodów jeszcze i ODGW ma co¶ do gadania. Wskazujê uwagê na fakt i nie wyci±gam wniosków, bo brak mi wiedzy. Czy Ciebie nie zastanowi³by fakt, ¿e wymienia siê w¶ród zarz±dzaj±cych rezerwatem jak±¶ instytucjê, która z ochron± przyrody ma³o co siê kojarzy? Czyli ¿e teoretycznie ona te¿ mo¿e mieæ wp³yw np na tre¶æ tablic oblepiaj±cych granice tego rezerwatu...
Mam nadziejê, ¿e Twoje PS jest trafn± odpowiedzi± i mogê spokojnie przej¶æ do innych spraw?:)
Pozdrawiam,
Derty
¦cie¿ka historyczna
http://www.wetlina.org/news/20120422...nansowanie.htm
Podoba Wam siê pomys³ SRWiO? Mnie siê bardzo podoba,troszkê tablic na trenach rezerwatu nie zaszkodzi:))
Podoba Wam siê pomys³ SRWiO? Mnie siê nie podoba.
Podoba Wam siê pomys³ SRWiO? Ka¿da inicjatywa jest cenna. A na tej tabliczce, to napis po rusku ?!
Chyba po ukraiñsku ale nie jestem pewna
zanotowane.pl doc.pisz.pl pdf.pisz.pl brytfanna.keep.pl
Interesuje mnie regulamin rezerwatu przyrody Sine Wiry. Gdzie mozna go znalezc? Zainteresowalem sie tym tematem, gdyz ostatnio ogladalem zdjecia z tego miejsca, na ktorych mnostwo ludzi cieszylo sie zazywajac kapieli wodnych. O ile mi wiadomo w takich miejscach jak Sine Wiry zabronione jest schodzenie z wytyczonych szlakow, a co dopiero kapanie sie tam. Chcialbym dokladnie poznac regulamin i dowiedziec sie jak to naprawde jest.
Zdjêcia byly robione w lipcu 2007 roku. Jesli regulamin zabrania schodzenia ze szlaku, zrywania roslin itp, to chyba tez zabrania kapania sie. Jesli tak, to czy ktos nad tym czuwa?
ogladalem zdjecia z tego miejsca, na ktorych mnostwo ludzi cieszylo sie zazywajac kapieli wodnych W tym miejscu nie ma ¿adnego szlaku, wiêc trudno mówiæ o schodzeniu z niego. ¦cie¿ka widokowa jest powy¿ej tego miejsca (tego po jeziorku Szmaragdowym) i jest oznakowana.
Sine Wiry to rezerwat krajobrazowy, utworzony Zarz±dzeniem Ministra Ochrony ¦rodowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 29.12.1987 (Monitor Polski z dn. 15.02.1988; nr 5; poz.47) w sprawie uznania za rezerwaty przyrody w celu ochrony ze wzglêdów naukowych, dydaktycznych oraz krajobrazowych prze³omowego odcinka rzeki Wetliny wraz z otaczaj±cym j± zespo³em le¶nym.
Regulamin:
Zabrania siê:
1. wycinania drzew i krzewów oraz pobierania u¿ytków drzewnych a tak¿e interwencyjnego zabezpieczania brzegów rzeki [..]
2. zmieniania stosunków wodnych, je¿li taka zmiana mog³aby naruszuæ w sposób istotny warunki ekologiczne
3. zbioru zió³ leczniczych i innych ro¶lin oraz zbioru owoców i nasion drzew i krzewów [...]
4. niszczenia drzew, krzewów i innych ro¶lin
5. pozyskiwania ¶ció³ki le¶nej i wypasu zwierz±t gospodarskich
6. niszczenia glewby i pozyskiwania kopalin [...]
7. polowania, chwytania, p³oszenia i zabijania dziko ¿yj±cych zwierz±t, niszczenia gniazd, wybierania jaj [...]
8. zanieczyszczania wody i terenu, wzniecania ognia, zak³ócania ciszy
9. stosowania wszelkich ¶rodków chemicznych
10. wznoszenia budowli oraz zak³adania urz±dzeñ komunikacyjnych i innych technicznych
11. umieszczania tablic, napisów i innych znaków z wyj±tkiem tablic zwi±zanych z ochron± rezerwatu
12. przebywania poza miejscami wyznaczonymi.
Regulamin trochê skróci³em ale nic istotnego nie pomina³em.
IMHO: punkt 12 jest bardzo trudny w realizacji, nie widzia³em tam miejsc wyznaczonych oprócz wspomnianej ¶cie¿ki widokowej.
[edyta]: zapomnia³em dodaæ ¿e regulamin znajduje siê na tablicy obok drogi, postawi³o to Nadle¶nictwo Wetlina. IMHO dotyczy on samej ¶cie¿ki. Zatem na pozosta³ym terenie powinien obowi±zywaæ ogólny regulamin dla rezerwatu krajobrazowego. W miejscu gdzie ludzie siê k±pi± - a wiêc znacznie poni¿ej ¶cie¿ki - nie ma ¿adnych tablic zabraniaj±cych, jest tylko tabliczka ¿e to rezerwat przyrody.
regulamin znajduje siê na tablicy obok drogi, postawi³o to Nadle¶nictwo Wetlina. IMHO dotyczy on samej ¶cie¿ki. Zatem na pozosta³ym terenie powinien obowi±zywaæ ogólny regulamin dla rezerwatu krajobrazowego. W miejscu gdzie ludzie siê k±pi± - a wiêc znacznie poni¿ej ¶cie¿ki - nie ma ¿adnych tablic zabraniaj±cych, jest tylko tabliczka ¿e to rezerwat przyrody. Wiec regulamin dotyczy samej sciezki widokowej, ktora biegnie nad miejscem gdzie sie kapia sie ludzie?
Wiec w miejscu gdzie ludzie sie kapia nie obowiazuja zadne ograniczenia i zakazy? Przeciez znajduje sie w tym miejscu tabliczka informujaca, ze to rezerwat przyrody.
"Powy¿ej dawnego jeziorka - w kierunku Kalnicy - utworzono ¶cie¿kê widokow±". A odcinek od miejsca postoju samochodów do jeziorka Szmaragdowego wraz z tym miejscem? Przy miejscu gdzie ludzie zostawiaja samochody znajduje sie jakas tablica informacyjna.
Przeciez znajduje sie w tym miejscu tabliczka informujaca, ze to rezerwat przyrody. No w³a¶nie, wiêc jak ¿adne?
A odcinek od miejsca postoju samochodów do jeziorka Szmaragdowego wraz z tym miejscem? Te¿ jest rezerwatem krajobrazowym - ochrona czê¶ciowa.
Przy miejscu gdzie ludzie zostawiaja samochody znajduje sie jakas tablica informacyjna. Znajduje siê tablica z regulaminem rezerwatu. Nie tylko tam, ale i z drugiej strony, obok mostu (£uh; kawa³ek za pomnikow± lip± od strony Kalnicy). Nie wydaje mi siê aby by³o tam co¶ o wchodzeniu do rzeki - najlepiej napisz do Nadl. Wetlina, maj± pewnie regulamin, który sami ustalali; bo je¿eli chcesz przyj±æ ¿e w rezerwacie mo¿na poruszaæ siê tylko wyznaczonymi szlakami to pytam: gdzie tam widzia³e¶ jaki¶ wyznaczony szlak? (oprócz ¶cie¿ki rowerowej) Ogólny regulamin rezerwatów znajdziesz w Ustawie o Ochronie Przyrody art 15.1.
Witam
Znajduje siê tablica z regulaminem rezerwatu. ....
Ogólny regulamin rezerwatów znajdziesz w Ustawie o Ochronie Przyrody art 15.1. Tylko w kwestii formalnej:
Rezerwat przyrody – musi mieæ opracowany plan ochrony, ale nie ma ¿adnego nakazu administracji tym¿e, ani tym bardziej obowi±zku ustanowienia tam stra¿y.
Chyba, ¿e cosik siê mnie pierd.. we ³bie (wyrêczam Ciê Piotrze z kropkowania:grin:).
Pozdrawiam
Rezerwat przyrody – musi mieæ opracowany plan ochrony, ale nie ma ¿adnego nakazu administracji tym¿e, ani tym bardziej obowi±zku ustanowienia tam stra¿y. Dok³adnie, plan opracowuje w³a¶ciwa jednostka - dlatego mail do Nadl. Wetlina wydaje mi siê najw³a¶ciwszy. W ustawie s± tylko ogólne zasady (na ten sam pkt. powo³uje siê przecie¿ BdPN, bo dotyczy on parków narodowych i rezerwatów przyrody).
...mia³em kiesy¶ sprzeczkê z le¶nikami, i uparcie twierdzili ¿e ów ¶cie¿ka widokowa to w³asnie "miejsce wyznaczone", poza którego obrêb ruszaæ ni hu hu...
...mia³em kiesy¶ sprzeczkê z le¶nikami, i uparcie twierdzili ¿e ów ¶cie¿ka widokowa to w³asnie "miejsce wyznaczone", poza którego obrêb ruszaæ ni hu hu... Te¿ tak kiedy¶ spotkalam le¶nika. Wspomienia bardzo mi³e. Do¶æ du¿o dowiedzialam siê jak to miejsce wygl±da³o dwadzie¶cia parê lat temu. Rozmawiali¶my o tablicach postawionych na ¶cie¿ce i o zwierzakach. Pokaza³ mi w jaki sposób wydra oznacza swoje terytorium. Niedaleko najbardziej znanego wiru jest ska³a, tu¿ przy brzegu, gdzie ta piêkna zostawia swój znak widoczny tak¿e dla cz³owieka czyli kupê. £atwo poznaæ po du¿ej ilo¶ci ³usek, o¶ci i krêgów ryb. By³y w nich te¿ resztki pancerzy raków co by ¶wiadczy³o, ¿e znajduj± siê te¿ tam raki. Trochê mnie to zdziwi³o, bo nie wiedzialam, ¿e reintrodukcja raka objê³a te¿ Wetlinkê.
HEj:)
Wedle oficjalnego spisu rezerwatow Sine Wiry powsta³y w 1987 roku na mocy Zarz±dzenia MO¦iZN z 29XII 1987r.
Zarz±dza nim wg tego Zarz±dzenia Nadle¶nictwo Baligórd i Wetlina (:O). Je¶li pamiêtam, to w chwili powstawania obowi±zywa³ zapis ustawy o konieczno¶ci stworzenia planu ochrony, który jak i w nowej ustawie mia³ obowi±zywaæ na 20 lat (do sprawdzenia). Je¶li tak, to w tym roku lub w przysz³ym musia³by zostaæ stworzony nowy plan z okre¶leniem dróg udostêpnienia dla zwiedzaj±cych. O planie pewnie wiedz± w którym¶ Nadle¶nictwie - dzwoniæ i pytaæ:D
Pozdrawiam,
Derty
twierdzili ¿e ów ¶cie¿ka widokowa to w³asnie "miejsce wyznaczone", poza którego obrêb ruszaæ ni hu hu... Jest to mo¿liwe, je¿eli tak maj± w planie i tak za³o¿yli. Niech tylko bêdzie to w³a¶ciwie oznakowane. Wielu (mo¿e wiêkszo¶æ) turystów, którzy id± od strony Polanek nigdy nie dociera do owej ¶cie¿ki. Ich wycieczka koñczy siê przy kaskadach poni¿ej dawnego jeziorka i w ty³ zwrot. Wystarczy ustawiæ tam odpowiednia tablicê i nie bêdzie w±tpliwo¶ci.
raka objê³a te¿ Wetlinkê. W kwestii formalnej: Wetlinê.
Wide, ze jest to bardzo zawily temat. Co mozna a czego nie mozna.
Pomijajac juz kwestie jakichkolwiek szlakow, sciezek i mozliwosci zchodzenia z wytyczonych sciezek, Sine Wiry jest rezerwatem przyrody, wiec jak jest z tym kapaniem sie tam? Mozna czy nie mozna?
...raczki nieboraczki... w Kalniczce jeszcze kilka lat temu wiadrami "autochtoni" wydzierali a¿ ¿al by³o patrzeæ, teraz z wyj±tkiem takie okazy da sie wypatrzeæ... a co do ¶cie¿ki od drugiej strony to nigdy nie w±tpi³em w zdolno¶ci kombinowania rodaków... i szkoda ¿e po jeziorku ju¿ nici... mo¿e by tak jakie¶ ma³e t±pniêcie wykonaæ? .. i nie jestem terrosyst± biologicznym ;-p
Kelly, lepiej nie dociekaj bo jeszcze kto¶ zadzwoni do nadle¶nictwa czy innego naczalstwa i zapyta siê "czy mo¿na?" a odpowied¼ bêdzie jedynie s³uszna gdy czego¶ nie wiedz±:"nie mo¿na". Postawi± tabliczkê "Zakaz k±pieli" i bêdzie po ptakach.
Nie mo¿na:) Rezerwat obejmuje ciek wodny wraz z przyleg³ymi brzegami:) W³a¿enie na g³azy stercz±ce z wody jest ³amaniem zakazu, k±panie, ³a¿enie pl±tanin± nieznakowanych ¶cie¿ek, w dodatku nie wolno tam równie¿ paliæ papierosów poza miejscami wyznaczonymi, nie wolno paliæ ognisk, w ogóle nic nie wolno. Ten teren podlega ochronie prawnej i tyle. Wystarczy zajrzeæ do Art. 15 ustawy o ochronie przyrody:)
W 'Sinych Wirach' stwierdzono istnienie jednego gatunku flory z Czerwonej Listy. Jaki to gatunek?
Pozdrawiam,
Derty
PS: By³o b³êdem reklamowanie wszem i wobec tego rezerwatu przyrody. Teraz powoli t³umy zamieniaj± go w co¶ na kszta³t k±pieliska w wiejskiej sadzawce przeciwpo¿arowej;>
Kelly, lepiej nie dociekaj bo jeszcze kto¶ zadzwoni do nadle¶nictwa czy innego naczalstwa i zapyta siê "czy mo¿na?" a odpowied¼ bêdzie jedynie s³uszna gdy czego¶ nie wiedz±:"nie mo¿na". Postawi± tabliczkê "Zakaz k±pieli" i bêdzie po ptakach. ...jak mawiaj± snajperzy.. cia³o nieruchome-cia³em niewidocznym
Ciii....
I wlasnie czekalem na taka odpowiec Derty! Konkretnie i na temat.
Nie mozna!
Dla mnie jest to dobra wiadomosc, gdyz nie jestem zwolennikiem takich wyczynow w takich miejscach jak np. Sine Wiry. A co do tabliczki z napisem "Zakaz kapieli" to i moze by sie przydal, bo jak widze to niektorym nie wystarczy znak "Rezerwat Przyrody Sinie Wiry" i nie do konca rozumieja znaczenie takiej tablicy. Niektorym trzeba wszystko napisac czarne na bialym (zakaz kapieli, zakaz zrywania owocow, zakaz wlazenia na skaly wystajace z wody, zakaz ..... i tak dalej).
Wystarczylo zrobic droge, a tlumy samochodow i "zwiedzajacych" pojawilo sie w tym miejscu. Nie mam nic przeciwko, bo droga kazdemu sie nalezy - przeciez mieszkaja tam ludzie, lecz co poniektorzy mogliby sie nauczyc zachowywac w takich miejscach jak Rezerwaty Przyrody, Sciezki Widokowe czy Rezerwaty Krajobrazowe.
Wystarczy zajrzeæ do Art. 15 ustawy o ochronie przyrody:) 1. Pisa³em o tym w pierwszym po¶cie - poka¿ mi który podpunkt art.15 tego zabrania w sposób odgórny.
2. Je¶li tak, to mam pytanie za 100pkt: jak zwiedziæ rezerwat Prze³om Os³awy pod Duszatynem, do którego odwiedzin zachêca siê nawet poprzez nakrêcenie filmu z cyklu Le¶ne Rezerwaty Podkarpacia - cy cu¶, nie mówi±c o publikacjach. ¦mig³owcem? :mrgreen:
Zwiedzanie a kapanie to dwie rozne sprawy. Chce sie tylko dowiedziec czy mozna sie tam kapac. Czy jest to zgodne z prawem czy nie?
Witka
Nie mo¿na:)....
...W 'Sinych Wirach' stwierdzono istnienie jednego gatunku flory z Czerwonej Listy. Jaki to gatunek? Ten gatunek to zapewne homo sapiens - hehe (i to ten wielkomiejski szukaj±cy swoich korzeni).
Mi³o poczytaæ, ¿e podaj±c rok 1987 i termin planu ochrony na 20 lat - zapominasz, ¿e od tamtego czasu zmieni³y sie przepisy kilkukrotnie. W³±cznie z dostosowaniem do wymogów DE.
Pisz tak dalej - lej miodzio na me sko³atane serce!!!
P.s.
1. Widzisz ró¿nicê pomiêdzy rezerwatem ¶cis³ym a rezerwatem przyrody?
2. Mo¿na siê k±paæ, ³apaæ ryby (z puszki, bo naturalne ju¿ dawno wyginê³y), sraæ i szczaæ gdzie popadnie.
3. Zacytuj ten punkt 15 w ca³o¶ci.
Pozdrówka
Zwiedzanie a kapanie to dwie rozne sprawy. Chce sie tylko dowiedziec czy mozna sie tam kapac. Czy jest to zgodne z prawem czy nie? Ze wspomnianej ustawy o Ochronie Przyrody - moim zdaniem - absolutnie to nie wynika.
To k±panie to mo¿e trochê "na si³ê" - fakt trochê osób siê sam pluska, ale istotne by³oby ustalenie czy mo¿na schodziæ z drogi na kamienie i chodziæ po wodzie (skoro k±paæ nie, to chodziæ chyba tez nie?). Mówiê: gdyby Nadle¶nictwa posz³y po rozum do g³owy (jednocze¶nie nie chc±c aby tam ludzie schodzili, chodzili po rzece, kapali siê, etc.) to powinni ustawiæ tablicê z odpowiednim regulaminem - rozs±dnie zredagowanym.
Aby uzyskaæ definitywn± odpowied¼ w tym temacie, moim zdaniem jednak nale¿y skontaktowaæ siê z Nadle¶nictwem (choæby mailowo) - tylko ¿e odpowied¼ musia³aby byæ podparta konkretnym aktem prawnym zamiast "nie bo nie".
BTW: ciekawe ile osób czyta regulamin umieszczony przy pocz±tku drogi od strony Polanek.
Hej:)
Wynika a¿ nadto. Rezerwaty dziel± siê na ¶cis³e, czê¶ciowe i krajobrazowe. We wszystkich obowi±zuje art. 15. Jedynie wraz z typem rezerwatu zmieniaj± siê zasady dotycz±ce sposobu gospodarowania na danym terenie. Najmniej krêpuj±ce s± przepisy dotycz±ce w³a¶nie rezerwatów krajobrazowych.
Michale - zastrzeg³em siê, ¿e nie pamiêtam - zmian samej ustawy by³o kilka. Zamiast krytykowaæ - wspomó¿ wiedz±:) Ponadto, czy s± plany, czy ich nie ma, ca³a powierzchnia wszystkich rezerwatów jest chroniona przed lud¼mi poprzez zapisy z artyku³u 15. Organ powo³uj±cy rezerwat mo¿e dopu¶ciæ ró¿ne formy zwiedzania rezerwatu, mo¿e nawet zezwoliæ na u¿ytkowanie akwenu wewn±trz rezerwatu - tak jest np na Wigrach, gdzie zwolnienie dotyczy czê¶ci akwenu jeziora w obrêbie PN-u.
Kelly - je¶li nie ma tablicy - 'tu jest k±pielisko', to nie wolno siê tam k±paæ, moczyæ nóg, a nawet przykurzyæ fai przed k±piel±.
Pozdrawiam,
Derty
Wynika a¿ nadto. Ok - mo¿liwe. Ja tylko ponownie poproszê o wskazanie konkretnie w³a¶ciwego punktu (punktów), poni¿ej ów fragment ustawy o ochronie przyrody z dn. 16.04.2004:
"Art. 15. 1. W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania siê:
1) budowy lub rozbudowy obiektów budowlanych i urz±dzeñ technicznych, z wyj±tkiem obiektów i urz±dzeñ s³u¿±cych celom parku narodowego albo rezerwatu przyrody;
2) rybactwa, z wyj±tkiem obszarów ustalonych w planie ochrony albo w zadaniach ochronnych;
3) chwytania lub zabijania dziko wystêpuj±cych zwierz±t, zbierania lub niszczenia jaj, postaci m³odocianych i form rozwojowych zwierz±t, umy¶lnego p³oszenia zwierz±t krêgowych, zbierania poro¿y, niszczenia nor, gniazd, legowisk i innych schronieñ zwierz±t oraz ich miejsc rozrodu;
4) polowania, z wyj±tkiem obszarów wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych ustanowionych dla rezerwatu przyrody;
5) pozyskiwania, niszczenia lub umy¶lnego uszkadzania ro¶lin oraz grzybów;
6) u¿ytkowania, niszczenia, umy¶lnego uszkadzania, zanieczyszczania i dokonywania zmian obiektów przyrodniczych, obszarów oraz zasobów, tworów i sk³adników przyrody;
7) zmiany stosunków wodnych, regulacji rzek i potoków, je¿eli zmiany te nie s³u¿± ochronie przyrody;
8) pozyskiwania ska³, w tym torfu, oraz skamienia³o¶ci, w tym kopalnych szcz±tków ro¶lin i zwierz±t, minera³ów i bursztynu;
9) niszczenia gleby lub zmiany przeznaczenia i u¿ytkowania gruntów;
10) palenia ognisk i wyrobów tytoniowych oraz u¿ywania ¼róde³ ¶wiat³a o otwartym p³omieniu, z wyj±tkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznaj±cy obszar za rezerwat przyrody;
11) prowadzenia dzia³alno¶ci wytwórczej, handlowej i rolniczej, z wyj±tkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony;
12) stosowania chemicznych i biologicznych ¶rodków ochrony ro¶lin i nawozów;
13) zbioru dziko wystêpuj±cych ro¶lin i grzybów oraz ich czê¶ci, z wyj±tkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznaj±cy obszar za rezerwat przyrody;
14) amatorskiego po³owu ryb, z wyj±tkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych;
15) ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem, z wyj±tkiem szlaków i tras narciarskich wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznaj±cy obszar za rezerwat przyrody;
16) wprowadzania psów na obszary objête ochron± ¶cis³± i czynn±, z wyj±tkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objête ochron± czynn±, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczaj± wypas;
17) wspinaczki, eksploracji jaskiñ lub zbiorników wodnych, z wyj±tkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznaj±cy obszar za rezerwat przyrody;
18) ruchu pojazdów poza drogami publicznymi oraz poza drogami po³o¿onymi na nieruchomo¶ciach bêd±cych w trwa³ym zarz±dzie parku narodowego, wskazanymi przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznaj±cy obszar za rezerwat przyrody;
19) umieszczania tablic, napisów, og³oszeñ reklamowych i innych znaków niezwi±zanych z ochron± przyrody, udostêpnianiem parku albo rezerwatu przyrody, edukacj± ekologiczn±, z wyj±tkiem znaków drogowych i innych znaków zwi±zanych z ochron± bezpieczeñstwa i porz±dku powszechnego;
20) zak³ócania ciszy;
21) u¿ywania ³odzi motorowych i innego sprzêtu motorowego, uprawiania sportów wodnych i motorowych, p³ywania i ¿eglowania, z wyj±tkiem akwenów lub szlaków wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznaj±cy obszar za rezerwat przyrody;
22) wykonywania prac ziemnych trwale zniekszta³caj±cych rze¼bê terenu;
23) biwakowania, z wyj±tkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznaj±cy obszar za rezerwat przyrody;
24) prowadzenia badañ naukowych - w parku narodowym bez zgody dyrektora parku, a w rezerwacie przyrody - bez zgody organu uznaj±cego obszar za rezerwat przyrody;
25) wprowadzania gatunków ro¶lin, zwierz±t lub grzybów, bez zgody ministra w³a¶ciwego do spraw ¶rodowiska;
26) wprowadzania organizmów genetycznie zmodyfikowanych;
27) organizacji imprez rekreacyjno-sportowych - w parku narodowym bez zgody dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody bez zgody organu uznaj±cego obszar za rezerwat przyrody.
2. Zakazy, o których mowa w ust. 1, nie dotycz±:
1) wykonywania zadañ wynikaj±cych z planu ochrony lub zadañ ochronnych;
2) likwidacji nag³ych zagro¿eñ oraz wykonywania czynno¶ci nieujêtych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych, za zgod± organu ustanawiaj±cego plan ochrony lub zadania ochronne;
3) prowadzenia akcji ratowniczej oraz dzia³añ zwi±zanych z bezpieczeñstwem powszechnym;
4) wykonywania zadañ z zakresu obronno¶ci kraju w przypadku zagro¿enia bezpieczeñstwa pañstwa;
5) obszarów objêtych ochron± krajobrazow± w trakcie ich gospodarczego wykorzystywania przez jednostki organizacyjne, osoby prawne lub fizyczne oraz wykonywania prawa w³asno¶ci, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego.
3. Minister w³a¶ciwy do spraw ¶rodowiska mo¿e zezwoliæ na odstêpstwa od zakazów, o których mowa w ust. 1, je¿eli jest to uzasadnione potrzeb± ochrony przyrody, wykonywaniem badañ naukowych, celami edukacyjnymi, kulturowymi, turystycznymi, rekreacyjnymi i sportowymi, celami kultu religijnego lub realizacj± inwestycji liniowych celu publicznego w przypadku braku rozwi±zañ alternatywnych, pod warunkiem przeprowadzenia przez inwestora dzia³añ kompensuj±cych utratê warto¶ci przyrodniczych danego obszaru."
Z Mówiê: gdyby Nadle¶nictwa posz³y po rozum do g³owy (jednocze¶nie nie chc±c aby tam ludzie schodzili, chodzili po rzece, kapali siê, etc.) to powinni ustawiæ tablicê z odpowiednim regulaminem - rozs±dnie zredagowanym. Popieram - dok³adnie o to chodzi. Nikt nie bêdzie studiowa³ ustaw jad±c na wakacje:)
Dla wszystkich:
ustawa jest do poczytania tu:http://www.eko.org.pl/lkp/prawo_html/ustawa_op_2004.htm
Art. 15 zaczyna siê wyra¼nie jak wó³: 'W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania siê:...'
Zwolnienia od zakazów art. 15 ust. 1 zawiera art. 15 ust. 2. i 3. Nic tam nie ma o k±paniu siê w zbiornikach wodnych objêtych rezerwatem. Prawo jest tu przejrzyste jak woda w Sinych Wirach:)
Je¶li ktokolwiek poka¿e passus lub zmianê w Zarz±dzeniu powo³uj±cym Sine Wiry na rezerwat, dotycz±ce zezwolenia na ³a¿enie, k±panie itd, wszêdzie na terenie tego rezerwatu, to stawiam mu 2 kraty piwa:)
Pozdrawiam,
Derty
PS: W trakcie gdy siê poci³em nad tym textem, Piotr do³o¿y³ ca³y art. 15.
Otó¿ jest w nim pkt 15) mówi±cy, ze zabrania siê ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem, z wyj±tkiem szlaków i tras narciarskich wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznaj±cy obszar za rezerwat przyrody;
Je¶li nie ma tam szlaków, to nie wolno w³aziæ. A jak kto uwa¿a, ¿e Nadle¶nictwo ¼le zarz±dza, bo w Zarz±dzeniu powo³uj±cym rezerwat jest prawo wstêpu, niech pisze skargê:)
Macza³am tam nogi niejednokrotnie i dalej zamierzam to robiæ. A co do ochrony przyrody - mo¿na postawiæ tysi±c tabliczek, a i tak nic nie pomo¿e. Nic nie zast±pi zdrowego rozs±dku.
Jak w Bieszczadach pojawi siê tysi±c tabliczek, gdzie mo¿na sraæ, a gdzie nie - to ju¿ nie bêd± TE Bieszczady. Jak dorwê durnêgo turystê, to osobi¶cie mu w ³eb dam. Tabliczki nic nie za³atwi±.
Bo najazd TYCH turystów. No najazd. Bo Bieszczady s± promowane. M±drze, g³upio - inny temat. Istnienie tego formu - to te¿ promocja! Nie, nie jestem zwolennikiem pozwalania na wszystko. Ale lito¶ci!
Ja przekraczam prêdko¶æ - notorycznie. Nie p³acê rachunów na czas. Nawet nie znam regulaminu w robocie, czyli pewnie z³ama³am go setki razy. Itd.
I dlatego uwielbiam Bieszczady. Bo tam nie ma jeszcze tysi±ca tabliczek. Bo tam ¿yj± ludzie, którzy maj± w d... normy ogólnie przyjête.
Tatry s± otabliczkowane jak choinka. No i?
G
Zwolnienia od zakazów art. 15 ust. 1 zawiera art. 15 ust. 2. i 3. Nic tam nie ma o k±paniu siê w zbiornikach wodnych objêtych rezerwatem.
Je¶li ktokolwiek poka¿e passus lub zmianê w Zarz±dzeniu powo³uj±cym Sine Wiry na rezerwat, dotycz±ce zezwolenia na ³a¿enie, k±panie itd, wszêdzie na terenie tego rezerwatu, to stawiam mu 2 kraty piwa:) Czyli jak co¶ nie jest dozwolone to jest zabronione - zawsze my¶la³em ¿e jest odwrotnie. ¦mia³o mo¿na zatem powiedzieæ ¿e w Sinych Wirach nie mo¿na siê ¶miaæ; nic tam nie ma o ¶mianiu siê na terenach objêtych rezerwatem a p³oszy to zwierzêta, co jest zabronione...
Je¶li nie ma tam szlaków, to nie wolno w³aziæ. ¦wietnie siê to sprawdza, np. zw³aszcza w rez. Krywe i paru innych. No nic - nadal czekam na jaki¶ regulamin czy co¶, bo póki co to wychodzi ze w Bieszczadach mo¿na ju¿ tylko zap... asfaltem ze wsi do wsi.
Wcale siê ju¿ nie dziwiê ¿e tury¶ci maj± w d... rezerwaty. I jeszcze jedno: czy nie jest tak ¿e rezerwat powinien byæ oznakowany w miarê przyzwoicie a nie tablic± przy drodze jakby ka¿dy musia³ na teren rez. wchodziæ drog± (i to akurat t± przy której stoi tablica)?
trzeba bylo nie robic gladziutkiej drogi i tysiaca tabliczek informujacych ze tam sine wiry, tam ciekawie i tam trzeba jechac... jak sie to wszystko zrobilo to teraz sie nie trzeba dziwic ze jest jak jest, jest jakby na zyczenie.. i zadna kolejna tabliczka nic nie pomoze... jesli zwabiamy gdzies tabuny ludzi to nie dziwmy sie ze sraja, smieca, depcza, pluja i rzucaja pety- taki jest ciag przyczynowo skutkowy... nie pozostaje nic innego jak cieszyc sie bo gory sa przeciez dla wszystkich a im wiecej tych wszystkich tym lepiej!!
a w ramach promocji regionu - tam przy glownej drodze gdzie parkuja auta mozna postawic jakis kiosk z asortymentem wodnym- kolka do plywania , materace, okurary do nurkowania- a wszystko z napisem "sine wiry"- bedzie szlo jak woda!!!
trzeba bylo nie robic gladziutkiej drogi i tysiaca tabliczek informujacych ze tam sine wiry, tam ciekawie i tam trzeba jechac...
Dok³adnie tak - pope³niono b³±d reklamuj±c to miejsce.
Zgadzam siê te¿ z Piotrem, ¿e powinien byæ jasny, jednoznaczny regulamin przebywania w tym miejscu. Ale mo¿e ju¿ nie regulamin rezerwatu. Tylko pola biwakowego:D
Zreszt± - kto chadza wzd³u¿ rzeczek bieszczadzkich, ten znajdzie takich miejsc wiêcej i Sine Wiry niechaj ju¿ zostan± jako klasyczny antyrezerwat. T³um ma jaki¶ cel do zdobycia, tam zaspokaja swoj± nieogarnion± potrzebê obcowania z mateczk± natur±, a przy tym nie w³azi do pozosta³ych fajnych miejsc.
Pozdrawiam,
Derty
Nie znam sie za bardzo na regulacjach prawnych i dlatego poruszylem ten temat, gdyz chcialem sie dowiedziec jak to jest naprawde. Dla mnie wystarczy ta jedna tabliczka z napisem "Rezerwat Przyrody Sine Wiry" i wiem w jaki sposob mam sie zachowac, a jesli nie wiem - po prostu tego nie robie. Nie jestem za otabliczkowaniem kazdego zakatka w Bieszczadach, ale czy naprawde tak trudno troszke pomyslec i sie zastanowic co moze oznaczac napis Rezerwat Przyrody, Park Krajobrazowy czy Parka Narodowy. Czy naprawde nie wystarczy ta jedna tablica?
Ktos napisal, ze kolejne zdazenia sa ciagiem przyczynowo skutkowym. Ale bedzie fajowo, gdy wejde na Sine Wiry a tam kocyki, materace, rozesmiane dzieci, grlilek, piwko ... hihihi!
Ktos napisal, ze kolejne zdazenia sa ciagiem przyczynowo skutkowym. Ale bedzie fajowo, gdy wejde na Sine Wiry a tam kocyki, materace, rozesmiane dzieci, grlilek, piwko ... hihihi! I ja na jednym kocyku rozparty, przy dymi±cej grylownicy, z piwkiem w rêku:D I z prze¶wiadczeniem, ¿e gdzie indziej nad t± rzeczk± nie ma nikogo:D I z napisem na koszulce: Klub Gai :P
Pozdrawiam,
Derty
trzeba bylo nie robic gladziutkiej drogi i tysiaca tabliczek informujacych ze tam sine wiry, tam ciekawie i tam trzeba jechac... jak sie to wszystko zrobilo to teraz sie nie trzeba dziwic ze jest jak jest, jest jakby na zyczenie.. i zadna kolejna tabliczka nic nie pomoze... jesli zwabiamy gdzies tabuny ludzi to nie dziwmy sie ze sraja, smieca, depcza, pluja i rzucaja pety- taki jest ciag przyczynowo skutkowy... nie pozostaje nic innego jak cieszyc sie bo gory sa przeciez dla wszystkich a im wiecej tych wszystkich tym lepiej!!
a w ramach promocji regionu - tam przy glownej drodze gdzie parkuja auta mozna postawic jakis kiosk z asortymentem wodnym- kolka do plywania , materace, okurary do nurkowania- a wszystko z napisem "sine wiry"- bedzie szlo jak woda!!! Muszê zgodzic siê z Bub±. G³adziutka droga, ziemia wzd³u¿ niej wystawiona na sprzeda¿ lub sprzedana, ju¿ pojawiaj± siê granice dzia³ek za Terk±, budowane s± sztuczne wysepki na stawiku. Nied³ugo ma tam powstaæ o¶rodek wypoczynkowy. Co¶ siê koñczy. Przez ca³y czas my¶la³am, ¿e powstanie rezerwat krajobrazowo-le¶ny Prze³om Solinki. Jest Spisówka, tam coraz wiêcej osób przystaje, a stamt±d kilka minut i ju¿ Sine Wiry. 3 km i £opienka. Na szczê¶cie droga przez Jaworzec jest mniej znana.
. Na szczê¶cie droga przez Jaworzec jest mniej znana. i bardziej dziurawa... ;)
No to zwiecha totalna!!!
Wystarczy³o, aby Babulce w³±czy³y siê w w±tek - i PIPA totalna. Baby zwal± ka¿dy w±tek na forum - a co dopiero w ¿yciu. EHHH!!!
Ja osobi¶cie na to szczam i sram (vide post wcze¶niejszy), ale li tylko przypinki Dertego-moderatora-
"Zarz±dzenie Ministra Ochrony ¦rodowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 29.12.1987 roku, w sprawie uznania za rezerwaty przyrody"
To odcinek rzeki sta³ siê rezerwatem z przyleg³ymi terenami po obu stronach rzeki.
Dla leniuchów: Monitor Polski nr 5 poz.47.
P.s.
Szlaban na k±piu³ki i ogólnie z³a¿enie ze ¶cie¿ki. Ale Wy i tak macie to g³êboko w dupie.
Czyli chyba mo¿na w±tek zamkn±æ jako zamkniêty - nie wolno i koniec.
Czyli chyba mo¿na w±tek zamkn±æ jako zamkniêty - nie wolno i koniec. Wiem ¿e jestem upierdliwy, ale mnie nie przekona³e¶ do koñca.
Tzn. rozumiem ¿e jest (mo¿e byæ) zakaz. Tylko skoro jest to powinno byæ to napisane. Nie 100 tablic co wolno a co nie, typu "Nie rzucaj papierków" - ale tak kluczowa sprawa jak z³a¿enie do wody z drogi w rez.SN? Kto¶ tu wspomnia³ ¿e niektórym wystarczy samo s³owo "rezerwat" - nie liczy³bym na to, wystarczy popatrzeæ na po³oniny, itp gdzie jest ochrona ¶cis³a a co dopiero rezerwacik krajobrazowy.
Czemu kluczowa sprawa? Proste - te kaskady poni¿ej d. jeziorka s± przecie¿ bardzo czêsto g³ównym celem wycieczek do SN, to chyba jasne? Ka¿dy (prawie) tam schodzi - zrobiæ foty, moczyæ nogi, posiedzieæ na kamolach. No sorry, ale je¶li nadle¶nictwa chc± pilnowaæ ustawy to jednak bez tablicy (i pewnie barierki) siê nie obejdzie. Puknaæ stalowy taras widokowy i bêdzie spokój - zejd± nieliczni.
Po drugie: nie rozumiem glêdzenia o chodzeniu znakowan± ¶cie¿k±. Nigdy do SN nie szed³em znakowan± ¶cie¿k±, z ¿adnej strony - bo nigdy tam takiej nie widzia³em. Zmieni³o siê co¶ w tym temacie (bo z 2 lata ju¿ nie by³em i szybko nie zajde)? Bo chyba droga ni± nie jest? A je¶li jest to co z innymi drogami - zrywkowymi, itp. - te¿ mo¿na bo to droga?
Po trzecie: SN nie jest jedynym rez. gdzie ochron± objêty jest fragment rzeki. Nie pamietam teraz dok³adnych granic, ale rezerwat Krywe chroni miêdzy innymi San na odcinku od (pi*oko) Zatwarnicy po Ob³azy. Pe³no wêdkarzy, pe³no ludzi na tym odcinku ³azi po wodzie, touroperatorzy robi± sp³ywy i inne zabawy - wszystko to nielegalnie? Czyli "s³ynny" fotoreporta¿ o ¿ubrach pstrykany z pontonu te¿ nielegalnie, no to piêtnowaæ a nie siê zachwycaæ. Kumam z tego co piszesz ¿e do Tworylnego te¿ ju¿ legalnie nie dojdziesz bo nie ma znakowanej ¶cie¿ki/szlaku - a z obu stron w rez. trzeba wdepnaæ.
Oczywi¶cie jest ca³e mnóstwo innych rezerwatów, które je¶li jest tak jak w ustawie s± niedostêpne.
P.s - "Relacje z waszych wypraw w Bieszczady" to ju¿ poma³u mo¿na zamykaæ :D Przewodniki te¿ o d... rozbiæ, zw³aszcza te z trasami poza szlakami po rezerwatach) :)
Jak co¶ ma byæ - to niech bêdzie. Tylko jasne i przejrzyste.
Witaj
Jak co¶ ma byæ - to niech bêdzie. Tylko jasne i przejrzyste. To oczywista oczywisto¶æ. Insza inszo¶æ to sens tworzenia takiego rezerwatu. Ale to inna bajka.
Twoich w±tpliwo¶ci nie wyja¶niê. Zreszt± na czê¶æ i tak sam sobie odpowiedzia³e¶. Je¿eli kto¶ tworzy prawo i wdra¿a je w ¿ycie, to niechaj czuwa nad jego respektowaniem. I zadba, aby nie by³o ono li tylko martwym zapisem.
Pozdrawiam
Je¿eli kto¶ tworzy prawo i wdra¿a je w ¿ycie, to niechaj czuwa nad jego respektowaniem. I zadba, aby nie by³o ono li tylko martwym zapisem. Dok³adnie o to mi chodzi.
Tu w kwestii w±tpliwo¶ci wokó³ w³a¿enia do wody - nie wiem czy to u³atwi pojêcie magicznych zapisów ustaw i innych regulaminów lecz znalaz³em takie cu¶, ¿e czê¶æ SW jest w zarz±dzie ODGW Kraków (jak siê teraz to nazywa - nie wiem), a ODGW zarz±dza³y wod±, nie czym innym.
Pytam o w±tpliwo¶ci Kelly i Piotra 'oszo³omów' ale na razie milcz±.
Pozdrowienia,
Derty
Witaj
Tu w kwestii w±tpliwo¶ci wokó³ w³a¿enia do wody - nie wiem czy to u³atwi pojêcie magicznych zapisów ustaw i innych regulaminów lecz znalaz³em takie cu¶, ¿e czê¶æ SW jest w zarz±dzie ODGW Kraków (jak siê teraz to nazywa - nie wiem), a ODGW zarz±dza³y wod±, nie czym innym.
Pytam o w±tpliwo¶ci Kelly i Piotra 'oszo³omów' ale na razie milcz±.
Pozdrowienia,
Derty Naprawdê zale¿y Ci, abym zmieni³ zdanie na temat coniektórych userów forum?
Jako moderator powiniene¶ chyba bardziej wa¿yæ swoje wypowiedzi. Proponujê Ci, aby¶ wyrzuci³ swojego posta do kosza - lebo totalnie go wymaza³.
P.s.
Gówno zarz±dzaj±cemu wodami do tego o czym staramy siê rozs±dnie (w miarê swoich mo¿liwo¶ci) bazgroliæ w tym w±tku.
Pozdrówka
Michale drogi:)
Ja a¿ takim znawc± polskiego prawa nie jestem. Znaj±c pobie¿nie gêstwiny paragrafów mam jednak prawo przypuszczaæ, ¿e byæ mo¿e z jakich¶ nieznanych mi powodów jeszcze i ODGW ma co¶ do gadania. Wskazujê uwagê na fakt i nie wyci±gam wniosków, bo brak mi wiedzy. Czy Ciebie nie zastanowi³by fakt, ¿e wymienia siê w¶ród zarz±dzaj±cych rezerwatem jak±¶ instytucjê, która z ochron± przyrody ma³o co siê kojarzy? Czyli ¿e teoretycznie ona te¿ mo¿e mieæ wp³yw np na tre¶æ tablic oblepiaj±cych granice tego rezerwatu...
Mam nadziejê, ¿e Twoje PS jest trafn± odpowiedzi± i mogê spokojnie przej¶æ do innych spraw?:)
Pozdrawiam,
Derty
¦cie¿ka historyczna
http://www.wetlina.org/news/20120422...nansowanie.htm
Podoba Wam siê pomys³ SRWiO? Mnie siê bardzo podoba,troszkê tablic na trenach rezerwatu nie zaszkodzi:))
Podoba Wam siê pomys³ SRWiO? Mnie siê nie podoba.
Podoba Wam siê pomys³ SRWiO? Ka¿da inicjatywa jest cenna. A na tej tabliczce, to napis po rusku ?!
Chyba po ukraiñsku ale nie jestem pewna