bigos - mój pamiętnik, wspomnienia, uczucia, przeżycia ...
Dzi, niejako dziki innej forumowiczce (ale ona o tym nie wie) dotarem do czego niebywaego:
Nasze Miasto podaje:
W tym roku, poza wystpami zespow ludowych z kilku europejskich krajw, by te pokaz filmu ‼Akcja Wisa”. – Film powsta na podstawie mojego scenariusza – opowiada prezes Kopcza. – Znam problem wysiedle emkw na ziemie zachodnie tylko z opowiada. Ale myl, e wiernie odtworzylimy te zdarzenia.
I tu trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=7WODz...eature=related
Wic tak, skoro ju wiem e co istnieje, trzeba by namierzy posiadacza, rozejrze si za szlachetnym wypenieniem szka, i dosi si obejrze. Czy nie?
Filmowy pomnik Anna Rydzanicz
Zyndranowa - wie na Przeczy Dukielskiej, nazw zawdzicza swemu zaoycielowi, sawnemu rycerzowi polskiego redniowiecza – Zyndramowi z Maszkowic. Niedaleko w czasie II wojny wiatowej rozegraa si krwawa bitwa pomidzy wojskami hitlerowskimi a czechosowackimi. Czesi i Sowacy stracili wszystkie swoje czogi. W 1947 roku w ramach Akcji Wisa wysiedlono std rdzennych mieszkacw wsi - emkw. Dzisiejsza wie, zamieszkaa przez trzydzieci rodzin, emkowsk jest w poowie. W Polsce i za granic synie z jedynego prywatnego skansenu emkowskiego. Najbardziej znanym mieszkacem wsi jest jego zaoyciel, Teodor Gocz.
- Wrciem tu pod koniec lat 50., wtedy mylaem, jak tu moj rodzinn chy przeksztaci w muzeum. I tak to si zaczo, skansen zaoyem w 1969 roku - mwi Teodor Gocz.
LIPIEC 2002
W 55. rocznic Akcji Wisa Stowarzyszenie emkw postanowio zrealizowa penometraowy film fabularny, opowiadajcy o tamtych wydarzeniach. Scenariusz Andrzeja Kopczy ukazuje tragedi emkw z perspektywy jednej rodziny.
Mamy lub wnuczki, mier babci, aresztowanie pana modego za udzia w partyzantce ukraiskiej, a przede wszystkim przymusow deportacj.
To wanie zyndranowski skansen, wntrze rodzinnej chyy Teodora Gocza, ma zagra dom Kociakw, bohaterw filmu.
1 lipca, popoudnie, pierwsz scen, do ktrej przymierzaj si filmowcy, jest modlitwa babki Marii, ktra wanie przyjechaa na lub wnuczki Oleny. W tej roli pani Olga Peregrym. Aktorka klka przy awie na rodku izby, obok pieca, i arliwie wczuwa si w tekst. Niespodziewanie pani Oldze pyn zy po policzkach i nie jest to bynajmniej efekt charakteryzacji. Oyy wpsomnienia. Urodzona w 1931 roku, dobrze zapamitaa tamte wydarzenia. Reyser na chwil wstrzymuje prac na planie, pani Olga uspokaja si i decyduje, e scen modlitwy przeniesie si na jutro.
pani Olga Peregrym oglda gospodarstwo filmowej wnuczki Dzi jeszcze ekipa krci sceny rozmowy Marii z oficerem Wojska Polskiego, dawnym akowcem, przyjacielem polegego syna Piotra, teraz egzekutorem decyzji wadz. Przeszo porucznika zna tylko ona. Jest jeszcze fotografia polegego Piotra, onierza AK, z oficerem, ktr ten ofiaruje matce. Pani Olga kreuje hard emkini. Mimo wieku, choroby i pasma tragedii rodzinnych nie da si wysiedli - woli umrze.
Scen mierci Marii krcimy dwa dni pniej. W realiach filmowych, po niedzielnym naboestwie i lubie wnuczki, zamiast wesela wie czeka exodus. Maria, mimo nalega porucznika, nie daje si ruszy z awy przy piecu. Tu jest jej miejsce. Pada wystrza. Oficer ma wyrzuty sumienia, bo kiedy to wanie ona ratowaa mu ycie. Wpada przeraona crka Anna z rodzin. - Zabilicie j - powietrze rozdziera stwierdzenie Anny. Jej matka, oparta o piec, wydaje si pogrona we nie, jakby trwaa na posterunku.
- Piszc scenariusz mylaem o pokoleniu emkw, ktre przeyo te wydarzenia, a jednoczenie o modych, by moe nie pojmujcych wagi tamtych chwil - mwi Andrzej Kopcza, reyser filmu. - Moim zamierzeniem jest wzniesienie pomnika ofiarom Akcji Wisa, a take twrcom wspczesnej emkowskiej kultury. Piszc, mylaem o konkretnych osobach, postaciom filmowym nadaem niektre ich cechy. Dziki temu w filmie bdzie mona obejrze najwybitniejszego wspczesnego emkowskiego poet Petra Trochanowskiego - Muriank. Gwne role odtwarzaj aktorzy teatru Stowarzyszenia emkw w Legnicy.
Olena i Pawe Pierwsze sceny w filmie to przyjazd matki. Krcone s 4 lipca, w czwartek. Raptem okazuje si, e na wsi jest problem z wypoyczeniem inwentarza. Tu pomocny okazuje si pan Teodor Gocz. Przed poudniem na plan wozem przyjeda miejscowy gospodarz. Klacz jest moda, narowista - nie czuje kamery, w lipcowym upale pada ofiar bkw. Stefan Kosowski, filmowy Dymitr Kociak, ma problemy z utrzymaniem konia w ryzach. Pierwsze ujcie z udziaem zwierzt przypominaj sceny z cyrku Monty Pythona. Pada komenda: "Kamera! Akcja!" i wz, na ktrym siedzi babcia, podjeda do bramy przed zagrod. Ko gwatownie hamuje i ogrodzenie przewraca si na ziemi z lekkoci pudeka od zapaek. Za chwil powtrka ujcia, brama znw ley na ziemi. Zza kamery dobiega salwa miechu. Nastpne ujcie na szczcie "jest do wzicia".
W powietrzu wisi burza.
Do sfilmowania pierwszego ujcia ze scenopisu ekipa ustawia si nad brzegiem grskiego potoku Panna, okalajcego skansen. Na drugim brzegu, z odlegoci piciuset metrw, grsk drog, od strony biaej kapliczki, wyjeda wz naadowany gospodarskimi sprztami. Dymitr Kociak przywozi teciow, na furze zalegaj sprzty pozostae po poarze jej chyy. Siedzcy z tyu wozu syn Micha trzyma na acuchu czerwon krow. Zwierz idzie opornie. Chmury zniaj si coraz bardziej, od sowackiej strony sycha grzmoty. Waciciel inwentarza niepokoi si: - Pani, mam do domu jeszcze dobry kilometr.
oficer z kompani Jednak produkcja filmowa rzdzi si swoimi prawami i ujcie trzeba powtrzy. Wielkie krople deszczu spadaj na ziemi. Ostatnie ujcia powstaj w scenerii letniej burzy.
We wtorek, 9 lipca, ekipa przenosi si do Gorlic. Stamtd bliej do Leszczyn i Kunkowej, gdzie bd krcone sceny zbiorowe.
Dzie zapowiada si upalnie, od rana przed cerkwi w. ukasza w Leszczynach czeka grupa statystw. Oni zagraj mieszkacw wysiedlanej wsi i polskich onierzy przeprowadzajcych akcj wysiedlecz. Statystw przywiz autobus z Legnicy.
We wsi poruszenie, filmowcw jeszcze tu nie byo. Zdjcia miay si rozpocz o 10. Niestety, zwijanie obozu filmowcw w Zyndranowej oraz sprawy organizacyjne przecigny si. Szefostwo ekipy wysiada z samochodu, w tumie sycha gosy niezadowolenia, mino poudnie. Przed ekip naprawd mczcy dzie. Zgodnie z planem filmowcw najpierw czekaj sceny lubu. Zagraj w nich wntrza tej wanie cerkwi.
witynia w Leszczynach naley do najpikniejszych w tej czci Beskidu. Tu naprawd czas ma inny wymiar, rzeczywisto zdaje si by wzita poza nawias.
W awkach czekaj gocie weselni: kobiety w ludowych strojach, mczyni mniej na ludowo, raczej w marynarkach, dzieci. Ksidza zagra Micha Sandowicz, wnuk w. Maksyma Sandowicza, rozstrzelanego przez austriackich onierzy w 1914 roku za trwanie przy prawosawiu.
Leszek Kotko w penym rynsztunku, gotowy do zdj - Wzoruj si na moim ojcu, on celebrowa liturgi powoli, z namaszczeniem - mwi Micha Sandowicz, nie tylko wnuk, ale i syn ksidza, w cywilu doktor in. architekt.
Prawdziwym duchownym na planie jest ksidz Andrzej Kwoka, penicy funkcj koordynatora i konsultanta do spraw liturgicznych, proboszcz parafii w Leszczynach i Kunkowej. W filmie, wmieszany w tum, zagra weselnego gocia. W przerwach uj ca ekip czstuje na plebanii pyszn grochwk.
Po sytym obiedzie ekipa pospiesznie przenosi si do Kunkowej. Tutejsza cerkiew pokazana bdzie tylko z zewntrz. Jest pne popoudnie, za chwil ekipie sidzie ekspozycja, tak jzykiem filmowym mwi si o przerwaniu zdj spowodowanym brakiem wiata, a tu jeszcze trzeba nakrci sceny wychodzenia orszaku weselnego z cerkwi.
10 lipca przed cerkwi w Kunkowej powstaj sceny wysiedlenia wsi. Po niedzielnym naboestwie i lubie Oleny i Pawa, pod wityni na mieszkacw czeka wojsko. Tu odbywa si apel wysiedlanych emkw. Sierant czyta list wysiedlanych mieszkacw. Na haso "Barna Maria" z tumu pod nogi oficera rzuca si niepozorna kobieta, przejmujco bagajc: - Pane, ne wysedlajte nas!
Rola, cho epizodyczna, zwraca uwag kreacj aktorsk. Pani Hania Trochanowska zbiera za ni brawa. Spontanicznie oceniamy, e jest to jedna z najlepszych scen w filmie.
W czwartek 11 lipca ekipa zamierza nakrci scen aresztowania starosty weselnego i filmowego psalmisty Teodora Kociaka. W t rol wciela si Piotr Trochanowski, poeta i krynicki psalmista.
statyci z Legnicy - dziadkowie i wnuczta Scenopis zapowiada spalenie chyy Fecia, tak po emkowsku brzmi zdrobnienie od imienia Teodor. Reyser od pocztku podchodzi do tej kwestii z dystansem, film jest przecie niskobudetowy. Zaproponowano, eby wykorzysta niszczejc i opuszczon chy, ale takich na emkowszczynie coraz mniej, bo albo znalazy nowych wacicieli, albo zniszczay do cna.
Przed cerkwi w Kunkowej zbiera si ekipa. Nie wiadomo, co pocz z wypdzeniem i pobiciem filmowego opozycjonisty. Wybawieniem okazuje si propozycja naszego filmowego sieranta Stefana Dydaka, ktrego ciotka mieszka we wsi i zgodzia si uyczy swej chyy filmowcom z zastrzeeniem, e nie ma mowy o adnym podpalaniu. Chata znajduje si na kocu wsi za rzeczk. Aby do niej dotrze, trzeba pieszo przej wsk kadk. Chya z zapierajcym dech w piersiach kwiatowym ogrodem urzeka nas od razu.
- Jak to si ma do chaty Fecia, starego kawalera? - pytam Muriank.
- Wiesz, on jest ekscentrykiem kochajcym przyrod - wyjania poeta.
Ostatnie sceny ekipa krci trzynastego lipca. Pod cerkwi w Kunkowej jeszcze tylko do zrealizowania aresztowanie Pawa, rozstanie wieo polubionych maonkw i przerwa w zdjciach.
- Na razie zrealizowalimy 80 procent materiau. Jeli pozwol nam na to fundusze, dokrtk planujemy w drugiej poowie sierpnia, za premier jesieni - mwi reyser.
LIPIEC 2003
Jzef Madzik, kustosz muzeum w Bartnem Niestety, ju w sierpniu ubiegego roku byo wiadomo, e produkcja filmowa przekroczya planowany budet i o dokoczeniu zdj nie mogo by mowy. Materia trafi na pk i musia odczeka rok. Z pocztkiem czerwca, na miesic przed planowanymi zdjciami, Andrzej Kopcza prosi ludzi z ekipy o rezerwowanie wolnego terminu midzy 7 a 13 lipca na dokoczenie dziea, jak artobliwie na planie mawiao si o tej produkcji.
9 lipca, Bartne. Wie w powiecie gorlickim zapisaa si w kulturze emkowskiej jako miejsce najbardziej udanych watr. Liczy okoo pidziesiciu numerw, jest tu czynna cerkiew prawosawna, sklep, przystanek PKS. Tu bd krcone sceny wysiedlenia wsi, najwiksze sceny zbiorowe z inwentarzem. Od rana na plac u podna cerkwi grekokatolickiej witych Kosmy i Damiana z 1842 roku, obecnie muzeum, zjedaj wozami z ekwipunkiem okoliczni gospodarze. Wozy wypenione sprztami domowymi, skrzyniami, gotowe do wymarszu. Oni zagraj mieszkacw wysiedlanej wsi. Niektrzy wydaj si by tak autentyczni, i ma si wraenie przeniesienia w czasie do owego pamitnego 1947 roku.
Uwag zwraca niewysoki mczyzna, smagej urody, ubrany w czarn kurtk i stary kapelusz tego samego koloru z duym rondem. Na plan filmowy przyjecha drabiniastym wozem zaprzonym w kasztank. Klaczy towarzyszy jej rebi. Leszek Kotko z ssiedniej wsi Bodaki nie pamita tamtych wydarze, urodzony w 1952 roku w dawnym wojewdztwie zielonogrskim, na emkowszczyzn wrci wraz z rodzicami w 1958 roku. Tu mieszka i pracuje, czasem tylko tskni za podwrkiem, gdzie stawia pierwsze kroki.
Piotr Trochanowski i Pawe Dziamba - filmowi aresztanci - Chciabym jeszcze cho raz je zobaczy, sprawdzi, czy jest takie, jakie zapamitaem - wzdycha.
Dzisiaj zagra na pierwszym planie gospodarza opuszczajcego sw wie.
Podobnie jak rok temu statystw przywiz autobus z Legnicy. Na planie trzy pokolenia statystw - babcie, rodzice i wnuczta. Starsi emkowie pamitaj tamte chwile, przyrwnuj je do sytuacji na planie.
- Wozy byy bardziej naadowane, brakuje pierzyn - podsumowuje starsza kobieta.
- Tylko konie i krowy? - dziwi si statystujcy mczyzna. - Przecie wysiedlano te z kozami i owcami...
Tu przed dwunast ze wzgrka sprzed cerkwi pada reyserska komenda: - Kamera! Akcja!
Po roku przerwy w pracy na planie "Akcji Wisa" operator Sebastian Wojtarowicz, absolwent katowickiej filmwki, wprawia kamer w ruch. W dolince przed cerkwi porozstawiano wozy z dobytkiem, przy nich stoj paczce kobiety. Na wozach siedz mae dzieci, wytumaczy im, e maj zagra smutek, trudno. Powoli wczuwaj si w sytuacj, spuszczaj gowy. Wysiedlecw otaczaj onierze. Krowy rasy czerwonej z koniecznoci wystpuj na dalszych planach. Po pierwsze o ras z tamtego czasu trudno, po drugie, niestety i te zwierzta dotkno pitno naszych czasw - odblaskowo te kolczyki w uszach. Kto w tumie artuje, e naley zrobi krowom ochraniacze na owe klipsy w kolorze ich umaszczenia.
Okazuje si, e Bartne jest ju znane filmowcom. Przed kilkunastu laty przez kilka dni krcono tu sceny do polsko-amerykaskiego filmu o zagadzie Cyganw "I skrzypce przestay gra". Obecny na planie Jzef Madzik, od 1966 roku opiekujcy si cerkwi-muzeum, by wtedy statyst. Prbuje porwna tamt produkcj z dzisiejsz. Ta wydaje si bardzo skromna - orzeka.
Ludzie na planie maj jednak przeczucie, e powstaje co niepowtarzalnego, by moe urastajcego do rangi dziea narodowego, bo dotychczas nikt nie nakrci filmu fabularnego o Akcji Wisa.
T niepowtarzalno chwili daje si wyczu po poudniu, kiedy krcone s dalekie plany. Wozy sprzed cerkwi ustawiaj si w szpaler i po komendzie reysera kolumna rusza na kamer. Wraenie zapiera dech w piersiach. Aparaty fotograficzne zatrzymuj w kadrze wyjtkowe chwile.
w gocinie u Teodora Gocza 10 lipca, Bartne. Dzie bynajmniej nie nastraja optymistycznie. Jest zimno i deszczowo, a ekipa ma do zrealizowania sceny wychodzenia z cerkwi orszaku weselnego wprost pod lufy karabinw. Te sceny nakrcono w ubiegym roku w Kunkowej, ale zmienia si topografia terenu w scenie opuszczania wsi i tamtego materiau zmontowa si nie da. Nadchodzca ulewa wymusza przyspieszenie zdj. Tak wic orszak weselny chowa si w przedsionku cerkwi pod dzwonnic. Kamera gotowa do akcji, jednak nie pada adna komenda, bo z nieba kapi grube krople.
- Za pi minut powinna by chwila - tak o pogodzie mwi po emkowsku Jzef Madzik, precyzyjny w swoich prognozach pogody bardziej ni profesjonalny meteorolog. I rzeczywicie: jest "chwila" pogody! Orszak na krtko wychodzi przed cerkiew i ujcia rozchodzenia si Kociakw przed pakowaniem odbywaj si znw w deszczu.
11 lipca, Zyndranowa. Prawdopodobnie dzisiejszego dnia padnie ostatni klaps. Po roku zmaga ekipy jest szansa, e film ujrzy wiato dzienne. Wszystko bdzie zaleao od rodkw na jego wykoczenie. Tymczasem popoudniowo-wieczorne ujcia zaplanowane s w Zyndranowej. W zasadzie drobne kosmetyczne ujcia i dwie sceny, ktre mimochodem wymkny si ze scenopisu. Tu przed rokiem zacza si przygoda i tu miejmy nadziej szczliwie dobiegnie koca.
W drodze z Gorlic do Zyndranowej reyser z operatorem szukaj uj, ktre przypominaj dawne emkowskie wsie. Z tym jest trudno, bo i tu dotara elektryfikacja, przybyy w krajobrazie nowe, murowane domy.
- Tamtego wiata ju nie ma - zamyla si reyser.
wyjtkowa chwila zatrzymana w kadrze Mijamy Dukl, jeszcze tylko 14 kilometrw i znw jestemy w gocinie u pana Teodora Gocza. Nic si nie zmienio, te same chye, wiatrak byszcz w popoudniowym socu.
W tym roku o tej porze jest spokojniej, bo ju po wicie muzeum "Od Rusala do Jana", czyli od "Zielonych wit do Jana", przypadajcym na 7 lipca. W skansenie nie ma turystw, ani ciekawskich gapiw.
Na planie cisza, zza wga chyy wybiega oficer w randze porucznika z pistoletem. W roli czarnego charakteru obsadzi si sam Andrzej Kopcza, bo, jak mawia, takie role lubi. Zgodnie ze scenopisem oficer wbieg do chyy gdy usysza wystrza swego kaprala. Scen poprzedzajc ujcie krcilimy rok temu. Jeszcze tylko jeden dubel i gotowe.
Nieuchronnie zblia si wieczr. Ekipa ze sprztem przenosi si do wntrza chyy, w ktrej rok temu umieraa matka - babcia Oleny. Brakuje kwestii matki poprzedzajcej wieczr panieski Oleny, kiedy to do chaty razem z druhnami idzie Fecio.
- A kto to tak wrzeszczy, jakby go kastrowali? - pyta babcia wnuczk prasujc biae, weselne wstki elazkiem na dusz.
Pani Olga Peregrym, powtarzajc t artobliw kwesti, dzielnie zmaga si z tekstem, przecie aktorstwo uprawia amatorsko. Par prb i udaje si nakrci t scen.
Tu po pnocy operator wycza kamer. Ostatni scen by "pojedynek" racji matki i oficera, kiedy ten ostatni usiowa nakoni j do opuszczenia chyy. Wprawdzie t scen nakrcono przed rokiem, lecz reyser nie by zadowolony z efektu, std ta powtrka. T scen rozpoczy si zdjcia do filmu "Akcja Wisa" i ona te koczy zmagania filmowcw.
Na dworze przejmujcy chd, mga biaa jak mleko ciele si po ziemi, cho mamy lipiec. Samochd ekipy wolno opuszcza gospodarstwo Teodora Gocza.
- Jeli prace nad montaem filmu wypadn pomylnie, premier planujemy na 12 padziernika w Gorlicach podczas emkowskiej Jesieni Twrczej, za tydzie pniej pokaz w Legnicy - mwi Andrzej Kopcza.
Fot.
Barbara Kkol i autorka
http://www.pporthodoxia.com.pl/artykul.php?id=483
Jeszcze troch z archiww, w podobnym tonie:
http://lemko.org/gazeta/gk/film.html
W emkowskim skansenie krcono film o Akcji "Wisa"
Wypdzeni
Zdjcia: PIOTR SUBIK
Przygotowania wozu do sceny wysiedlenia.
Z abytkowe chye, ich oryginalne wyposaenie, stare zabudowania gospodarcze: stodoy, chlew, kunia, wiatrak - wszystko to sprawia, e wizyta we wsi Zyndranowa to szansa na powrt na emkowszczyzn sprzed lat, na "Lemkowyn", ktra nie dowiadczya tragedii Akcji "Wisa". W lipcu, przez tydzie, gocia tu ekipa wrocawskich filmowcw, przygotowujca zdjcia do filmu o wysiedleniach emkw.
Fabu filmu oparto na wydarzeniach, ktre rozegray si na emkowszczynie w 1947 r., kiedy - pod pretekstem likwidacji rzekomego zaplecza, jakie rusiskie wsie stanowi miay dla Ukraiskiej Powstaczej Armii (UPA) - wypdzono std tysice emkw. Produkcja powstaje z inicjatywy Zarzdu Gwnego Stowarzyszenia emkw w Legnicy.
Gwn bohaterk opowieci jest starsza kobieta, przywieziona do domu swej crki przez jej narzeczonego. W domu trwaj przygotowania do lubu modych. Kiedy odbywa si on w miejscowej cerkwi, do wsi wkraczaj polscy onierze z zamiarem wysiedlenia Rusinw. O nakazie wyjazdu pierwsza dowiaduje si staruszka, ktra schorowana pozostaje w domu. Informuje j o tym mody porucznik, dowdca oddziau - byy partyzant, ktrego dwa lata wczeniej, podczas wojny, leczya z odniesionych ran i ukrywaa przed Niemcami.
Moda para i gocie weselni dowiaduj si o przymusie wyjazdu podczas naboestwa. Po powrocie z cerkwi spakuj na wz tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Kulminacyjnym momentem filmu jest rozmowa staruszki i oficera, ktry przedstawia jej argumenty wadz polskich (rzekome wspieranie UPA, mier wierczewskiego z rk jej onierzy). Rodzina, podobnie jak pozostae ze wsi, zostaje wysiedlona. Starsza kobieta, nie chcc opuszcza ojcowizny, umiera na krzele w izbie...
Synteza tragedii
Jak przekonuj twrcy, jest prawdopodobne, e wydarzenia takie miay miejsce w rzeczywistoci.
- Oczywicie, nie w jednej wsi, tylko w kilku - mwi Andrzej Kopcza, autor scenariusza, reyser i odtwrca roli polskiego porucznika, a na co dzie pracownik wrocawskiej PWST. - To synteza wszystkiego, co wydarzyo si na emkowszczynie w tragicznym czterdziestym sidmym roku.
Scenariusz oparto na wspomnieniach wysiedlonych, a gwna bohaterka nieprzypadkowo nosi nazwisko Kociak: tak nazywaa si babka reysera, w modoci rwnie wysiedlona. Nieprzypadkowo te wybrano termin realizacji filmu: wysiedle wsi w tej czci Beskidu Niskiego dokonano wanie latem.
- Pamitam jak dzi, 25 czerwca nas wypdzili - wspomina Anna Buriak, emkini z Zyndranowej, niegdy mieszkanka Smerecznego (lad po pooonej kilka kilometrw od Zyndranowej wsi znacz ju dzi tylko ki i, gdzieniegdzie, pozostaoci zdziczaych sadw), ktra z zainteresowaniem przygldaa si pracy filmowcw w skansenie. - Zapakowali nas na wozy, pognali w nieznane. Dwa tygodnie pniej przybylimy na miejsce...
W filmie zagra okoo pitnastu aktorw: wszyscy s amatorami i prawie wszyscy maj emkowskie korzenie. Zreszt, zarwno na planie, jak i podczas rozmw w przerwach pomidzy poszczeglnymi scenami, posuguj si jzykiem emkowskim. Dodatkowo przewidziano udzia ok. 60 statystw, zwaszcza w scenie wymarszu kolumny wysiedlanych.
W rol starszej kobiety wciela si Ola Peregrym (sama w wieku kilkunastu lat przeya Akcj "Wisa"), pann mod gra Anna Kosowska, a pana modego - Stefan Kosowski. W filmie wystpuje take maa Ania Rydzanicz.
Reyser podczas pracy na planie dba o wierne odtworzenie szczegw. Pyta m.in. Ol Peregrym o wygld i zawarto wozu, na ktrym wysiedlano jej rodzin. - To by tak dawno, nie pamitam dokadnie - odpowiadaa, cho na filmowym wozie znalazo si wszystko co najwaniejsze: ikona, komoda, sprzt rolniczy, itp.
Prawda po raz pierwszy
Nie wiadomo, jakie bd losy powstajcego filmu. Jego budet, 30 tys. zotych, wystarczy praktycznie tylko na pokrycie kosztw zdj (powstaj w technice cyfrowej).
- Ale jak ju nakrcimy zdjcia, to mona bdzie je powoli montowa, nawet zimowymi wieczorami - ma nadziej reyser. Gotowy film prezentowany bdzie najprawdopodobniej na patnych pokazach, by w ten sposb na siebie zarobi.
A zainteresowanie nim bdzie na pewno ogromne, nie tylko wrd emkw - to pierwszy obraz, ktry ma ukaza odkamane oblicze akcji "Wisa", w ramach ktrej tysice emkw wysiedlono nie tylko z caego Beskidu Niskiego, ale rwnie czci Bieszczadw. - Najwyszy czas, eby pokaza prawd. To bya tragedia: katowali, bili, poniewierali, krzyczeli "Gdzie masz banderowca", a ja przecie nigdy na oczy upowca nie widzia - wspomina ze zami w oczach Tadeusz Gocz, zaoyciel i opiekun Muzeum Kultury emkw w Zyndranowej - Najwyszy czas, bo starzy ludzie odchodz, umieraj. Trzeba, po pidziesiciu latach, pokaza wszystkim, co z nami zrobili...
- To pierwszy taki film po wojnie. Pokae to, co dla nas emkw jest najboleniejsze, to, co odcisno na nas najwiksze pitno - dodaje Kosowski.
Akcja "Wisa"
W wojewdztwie rzeszowskim po wojnie dziaay liczne bojwki Ukraiskiej Powstaczej Armii, UPA. Historycy podaj, i walczyo w nich od 1500 do 2000 onierzy. W 1946 roku rzd polski opracowa plan, ktry mia na celu pozbawienie UPA zaplecza w postaci ludnoci ukraiskiej, sprowadzenia na teren Bieszczadw regularnych wojsk i definitywnego rozbicia jednostek UPA. Pretekstem do rozpoczcia Akcji "Wisa" sta si udany zamach na gen. Waltera czyli Karola wierczewskiego, wiceministra spraw wewntrznych, do ktrego doszo w Jabonkach.
Wysiedlenia rozpoczy si 24 kwietnia 1947 roku. W Bieszczady przyjechao ponad 10 000 onierzy i rozpoczto przesiedlanie ludnoci z terenw, na ktrych dziaaa UPA. Przez ponad dwa miesice wywieziono w gb kraju ponad 34 tys. osb. Z caej Rzeszowszczyzny wysiedlono 150 tys. Ukraicw. Razem z nimi wysiedlono te ponad 50 tysicy emkw i Bojkw, ktrzy z UPA przewanie nie mieli nic wsplnego.
Andrzej Kopcza w czasie spisu powszechnego jako narodowo poda: Lemko. ona i dzieci podobnie. - Nie wiem, czy dowiemy si, ilu nas naprawd jest. Nadal wielu ludzi nie przyznaje si do swoich korzeni. Mimo e mino tyle lat...
Czy film, ktry wymyli, jest dugiem wobec wasnej rodziny? Na to pytanie odpowiada nie wprost. - Oskarono emkw o to, e byli zapleczem dla UPA. A mj ojciec, po powrocie z frontu, na ktrym walczy jako onierz, musia ucieka, bo ba si, e bd chcieli go wcieli do UPA. Jakby im odmwi to...
Ten film jest prb ocalenia pamici tego, co si wydarzyo w 1947 roku. Starzy ludzie umieraj. Wielu nadal boi si mwi o Akcji "Wisa". Na razie jednak nie wiem nawet, kiedy uda mi si go skoczy. W jednej z najwaniejszych scen w filmie, scenie wysiedlenia, zawiedli okoliczni ludzie. Moe bali si wypoyczy nam konie i wozy...
Jaka bdzie dystrybucja filmu, te nie wiadomo. Na pewno bdzie dostpny na kasetach. Bdzie te pokazywany na spotkaniach emkw - to oni s gwnym adresatem tego obrazu.
Zdjcia: PIOTR SUBIK
Komentarze na forum Werchowyny z 2004:
http://www.werchowyna.nazwa.pl/index...a%20Wis%C5%82a
Data Temat: Akcja Wisa
2004-07-09 Czy bude jakys dystrubucja tocho filmu na kasteach itp Moe mona film stiachnuty z internetu?
Autor: Plemko
2004-07-12 TAk, jest duzo o akcji Wisa , prosze o kontakt to wyle ci informacje
Autor: piotras
2004-07-12 prosyme o informacji na forum , due ludy jest zaintereswanych - bars prosyme
Autor: RUTA- go
2004-07-13 o to mi kontakt Plemko@o2.pl
Autor: Plemko
2004-07-13 Paru tyni tomu nazad obzera jem film"Akcja Wisa". Piznijsze besiduwa jem z reyserom Andryjom Kopczom. Win besiduwa, e najpersze film budut wywitlaty w Polszczy, potym w Ameryci. U sia nia Lemky z Ameryky zwiduwaly o tot film. Film kosztuwa 50000 zlotych, moe to i mao, ale dumam e jak na taky piniazi to i tak due zrobyly. Sztosy mi sia zdaje e prez internet filmu ne stiahnesz, moe to i dobry. Pozdorawlam wszytkych Lemki. Petro R. z gminy Rudna
Autor: Petrolem- go
2004-07-27 Akcja Wisa?toto bua Akcja Wisa?proszu....slabo sia meni zrobylo!!!prady sia ne tworyt wona je, a jaku prawdu pokazuje cej "film"?...prypodabaty sia Polakom? "Akcja Wisa"-rewelacyjny dokumenty na vhs TVP-wypowidy tych kotry pereszly czerez Jaworzno,kotry do kincia ne znaly jak doho szcze budut yty... szanuwaty historiu to tylo szto szanuwaty sebe samoho...
Autor: miriam- go
2004-07-29 Zhadzam sia z miriamom stryko piltora roku byly w Jaworzni bez sudu bez wyroku i nychto nycz o tych szto tam byly [a ne byly to wczasy] ne wspomynat za duze.
Autor: aa- go
2004-07-29 Ogldaem ten fim i pozwol sobie napisa o swoich odczuciach. Zdaj sobie spraw z tego e jest to film amatorski i napowno robiony niskimi nakadami finansowymi,ale rozumiem ludzi ktrzy przeyli ca akcj wisa i po obejeniu tego filmu czuj si zawiedzeni i rozczarowani.Napewno film nie ukaza rozmiarw tragedi (pokaza ; 2 krowy ,7 wozw -prawie pustych ,okoo 30 osb, ).W samej mojej rodzinie w jednym domu mieszkao 15osb,prowadzili 8szt.byda przeyli obz w Jaworznie i majš prawo by rozczarowani .Syszaem e ma powsta druga cz filmu ,ale w takim stylu to ja zgry za to dzikuje. Mj pomys; Znajdzmy sponsorw (a mamy wrd emkw zamonych ludzi),zatrudnijmy aktorw 3- 5 a s aktorzy zkorzeniami emkowskimi ,zatrudni rerzysera, scenayste,skorzysta przy konsultacjach z wikszej grupy emkw ktrzy to wszystko przeyli w rznych wioskach.A jako statyci moemy wystpi wszyscy. NAPRAWD MOEMY ZROBI CO WANEGO ,DOBREGO ,COŒ Z CZEGO MOGLIBYSMY BY DUMNI a nie musieli si tego wstydzi . ZAWIEDZIONY Jestem ciekawy waszych opini na temat mojej propozyci
Autor: x- go
2004-07-29 Ja tako zhadaju sia z mirianom. Mij dido sidy bez sudu w Jaworzni a joho brata zamuczyy na smert.
Autor: JS- go
2004-07-30 Mij dido tiz sidy w Jaworzni !!!
Autor: sadak
2004-07-31 Czy film bude wyswitlany w Mychalowi ?
Autor: haczatko
2004-07-31 z toho szto znam to ju by wywitlany w Mychalowi
Autor: a.k.- go
2004-08-01 Mij dido tiz sidyw w koncentracyjnym tabori w Jawozni i tiz moja teta.
Autor: mytro
2004-08-01 Ok, ale czy bude wyswitlany na Watri w Mychalowi ? Dla denekotrych to jedyna szansa, zeby ho wydity...
Autor: haczatko
2004-10-08 pozdorawlaju wsich kotry dumajut podibno do mene a takoz tych kotry majut pro cej temat insze dumania. Lemkiszczyna ce nasz obowiazok- obowiazok mudroj budowy tizsamosty w warunkach w kotrych pryszo nam yty, a ceju mozem tworyty tylki wtowdy koly wykorystame syu rozumu wid BOHA danu. Film cej zalyszy w meni odnu dumku-obraz toho szto sia stalo nasztm didom zyje w nas i naszym swiatym oboiazkom je dohladaty prady pro ce kym my je,bo to czy budemo wiczni zalezyt tilki wid nas.trymsia moody Lemky,do zustriczi!!!
Autor: miriam- go
2004-10-08 Juz 20.06.2004 Fecio prosyw o wypowidanjasja o filmach na temi forum filmowe. Dumam, ze jak sut tam juz refleksyji o filmi Akcja Wisla to maje to swij sens. Ostatnja wypowid o tym filmi byla na forum filmowym dnja 4.10.2004.
Autor: mytro
2004-11-04 No to teraz czekamy na film o "akcji" na polskim Woyniu w roku 1943 oraz cisej wsppracy niemcw i rusinw wwczas i w trakcie Powstania Warszawskiego
Autor: Wi?niowiecki cossacorum terror- go
2004-11-04 Wisniowiecki nie czekajcie,bierzcie sie do roboty.Wejdzcie w kontakt z realizatorami filmu o Akcji Wisla (mam nadzieje ,ze nie sa zajeci) i zaczynajcie krecic.Stworzycie naprawde obiektywny nie urazajacy nikogo obraz krwawych zajsc na Wolyniu.Jako dodatkowa zachete dodam ,ze film o Akcji Wisla zrealizowany byl malymi srodkami ,a wiadomo kazdy grosz sie liczy. Dziwi mie tylko dlaczego kojarzysz "pokojowe" dzialania WP,WOP,NKWD z barbarzynstwem oprawcow z Wolynia.Nie chcesz chyba sugerowac jakiegos podobienstwa.Czy moze tak?
Autor: Dobry Znaty;)- go
2004-11-05 A ja mam lepsze dwa filmy "akcji" ktre to autor "winiowiecki..." nie poruszy. pierwszy film "Akcja w Jedwabnem" i drugi nie tak daleki czasowo "scenariusz" do filmu "Akcja w Mawie"-dla nie wtajemniczonych powiem e odbya si tam "maa" nagonka na cyganw. Tylko mam wtpliwoci kto bedzie katem a kto ofiar w tych filmach jeeli za reyserowanie wemie si autor "winiowiecki...".
Autor: wasyl- go
2004-11-06 Jednym sowem, wielce ciekawie zapowiada si nam przyszy rok w kinematografii "akcyjnej" . A moe by tak zorganizowa festiwal filmowy o nagrod im...No, wanie - rozpiszmy konkurs na nazw Grand Prix!
Autor: We- go
2004-11-06 Hm.. "Tego co sie kulom nie klanial " Konkurs, jako memorial????
Autor: Dobry Znaty;)- go
2004-11-06 A dla czego by nie memoria?:)Jest tylu "oszoomw" i prowokatorw na wiecie e mona jakiego tym "zaszczytem" uchonorowa:)."Temu co si kulom nie kania" jest super ale moe "Temu co si gupocie nie dawa" bdzie lepszy:)))?
Autor: wasyl- go
2005-09-16 Bdc w drugiej poowie sierpnia we Lwowie, zobaczyem na jednym z parkanw takie ogoszenie: 21 серпнѬ 2005 рмку на перехресті вулицѦ І. СвєнціцѦкмгм - І. Севери - В. Стуса (кінецѦ трамвабнмгм маршруту № 4) відбудетѦсѬ закладеннѬ та пмсвѬченнѬ пам"Ѭтнмгм каменѬ на місці маббутнѦмгм пам"Ѭтника на відзначеннѬ 60-мї річниці депмртації українців з етнічних земелѦ у ммлѦщі. ммчатмк м 15.00 гмдині.
- мб"єднаннѬ тмвариств депмртмваних українців. Po jakim czasie widziaem w miejscowej prasie wzmiank, e te uroczystoci rzeczywicie si odbyy.
Autor: szczerek- go
2005-09-17 Szczerek, zdziwiony??
Autor: Dlaczego?- go
2005-09-18 Nie, tylko informuj. A miaem si zdziwi?
Autor: szczerek- go
2005-09-19 poszukuje krewnych z rodziny Duchniak krewnych mojej mamy z domu Duchniak stefani pankiewicz wysiedlonej w "akcji Wisa"ik
Autor: ik- go
2005-09-19 Duchniak, Pankiewicz - czy to nazwiska z okolic Birczy ?
Autor: darino
2005-09-19 no wanie sobie uwiadomiam e moja mama pochodzi z Brzeawy (bryawy) pow Rzochatyn( to dalej dotyczy Stefani Dychniak)bd wdziczna za wszelkie informacje .
Autor: ik- go
2005-09-19 DO DORINA ,- TE NAZWISKA NAPEWNO S Z OKOLIC BIRCZ, DOBREJ I BRZEAWY Z TAMTEGO REJONU POCHODZ MOI JUZ NIEYJCY RODZICE . POSZUKUJE WSZELKICH POWIZA RODZINNYCH OSB YJCYCH I NIE O NAZWISKU DUCHNIAK I PANKIEWICZ (Z PRZED ROKU 1945 LUB OSB YJCYCH .) MOIM DZIADKIEM BY MICHA PANKIEWICZ Z DOBREJ , OJCIEC JZEF PANKIEWICZ
Autor: ik- go
2005-09-19 Do ik !
Zajrzyj na forum gminy Bircza na www.gazeta.pl w dziale fora regionalne - podkarpackie.
Niestety nie pamitam tytuw wtkw, ale pada tam na pewno kilkakrotnie nazwisko Duchniak, poza tym pisuje tam jedna lub dwie osoby z Brzeawy
Autor: darino
2005-09-20 Do 1945 roku Brzeawa podlegaa pod zbiorcz gromad w ohatynie, powiat Dobromil - teraz podlega pod gmin Bircza, powiat przemyski.
Autor: darino
2005-09-28 oj, dorino adnie to ujoes" pada" nazwisko Duchniak, pado w spisach cmentarnych ale o tych co zgineli i walczyli w UPA to ja wiem szukam osb yjcych o tym nazwisku skoligaconych ze Stefania Duchniak.wiem e jedyna kuzynka mojej mamy wrcia w 1957-8 roku do Brzeawy i miaa duo dzieci one gdzie tam s i yj tylko jak mam je znale z tej odlegoci ( woj .leszczyskie) moe czytaj wasze forum a moe kto je zna , a moe kto z forum mi pomoe je odszuka to moja jedyna rodzina ze strony mojej mamy innej mama nie miaa . tak si zastanawiam czy one nosz nazwisko Duchniak bo moe dziewczyny za m wyszy . gdyby kto, gdzie ,sysz, widzia- niech da zna z gry dzikuj. ik
Autor: ik- go
2005-09-28 ik masz dostateczny zasob informacji aby odszukac rodzine twojej mamy!!! problem jest w tym ze jestes poprostu leniem + nie sadze aby twojej mamy siostra wyszla zamaz i ciagle uzywala nazwiska panienskiego / powodzenia w poszukiwaniach jak juz sie tam wybierzesz i zaczniesz pytac ludzi
Autor: macior- go
2005-09-29 chyba wypada mi odpisa- chocia ...-macior - go zdaje si e zamiast pomc -stwierdzi olewam -dzikuje trudno . dzikuje darino za przerzucenie moich poszukiwa na forum Birczy, odnalazam je tam i czytam i czekam na wicej. dziki wielki .
Autor: ik- go
2007-12-01
в и д а в н и ч а с п р а в а
АкціѬ «Вісла». Книга виселених українців
ГенералѦниб Штаб ВібсѦка ммлѦсѦкмгм пмдав, щм під час Акції «Вісла» із 795 місцевмстеб у 22 пмвітах КраківсѦкмгм, �*ѬшівсѦкмгм і ЛюблінсѦкмгм вмєвмдств виселенм щмнабменше 140 тис. українців. Вивезенм їх у 442 залізничних транспмртах. НатммістѦ за мфіцібними даними жіністерства рілѦництва (мпрацѦмваними 1.І.1951 р.), дм часу виселеннѬ на Україну і Акції «Вісла», українці прмживали на теритмрії ммлѦщі в 1738 місцевмстѬх.
НаближаєтѦсѬ чергмва, вже 56-та, річницѬ депмртації українців з рідних земелѦ, з нашмї малмї БатѦківщини. Від тих трагічних пмдіб відділѬє нас півстмліттѬ, а ми б далі не спрмммжні відпмвісти на такі, здавалмсѬ б, прмсті, а вмднмчас фундаменталѦні питаннѬ, Ѭк:
– скілѦки українців булм виселенм під час Акції ‶Вісла";
– з Ѭких місцевмстеб і кмли їх виселенм;
– Ѭк називалисѬ ці люди;
– дм Ѭких місцевмстеб їх депмртмванм?
На ці, Ѭк і на багатм інших, не менш важливих, питанѦ, в міру плину часу щмраз важче дати відпмвідѦ. На наших мчах відхмдитѦ мстаннє пмкмліннѬ свідків вигнаннѬ. Щмраз менше тих, хтм пам’Ѭтає прізвища і ‶прізвисѦка" усіх мешканців ріднмгм села, хтм ммже їх перерахувати – пм хатах, пм присілках, з гмрішнѦмгм чи з дмлішнѦмгм кінцѬ.
Тмму-тм УкраїнсѦкиб архів у Варшаві виступає з ініціативмю мпрацюваннѬ і виданнѬ книги, Ѭку прмпмнуємм назвати АкціѬ «Вісла». Книга виселених українців.
Чи мпрацюваннѬ такмї Книги ще ммжливе?
Чи така Книга взагалі пмтрібна?
Такмж на ці запитаннѬ немає прмстмї відпмвіді. мевне є лише мдне – Ѭкщм не пмчнемм праці вже сѦмгмдні – завтра ммже бути запізнм. А такмж і те, щм з часмм, післѬ кмтрмїсѦ чергмвмї річниці Акції ‶Вісла", Книга ммже виѬвитисѬ єдиним слідмм, свідмцтвмм буттѬ українців на Лемківщині, НадсѬнні, мідлѬшші, Смлмщині.
ФілмсмфіѬ Книги прмста:
Кмжне українсѦке селм, кмжна місцевістѦ, з Ѭкмї виселенм українців, матиме у Книзіф0061 свмю власну стмрінку, матиме свмє тривале місце в істмрії. мчевиднм, «стмрінка» – це пмнѬттѬ уммвне. Є села, дмлѬ Ѭких заслугмвує на десѬтки стмрінмк, мкремі книжки.
жатеріали дм мпрацюваннѬ такмї стмрінки – інфмрмації прм мдну кмнкретну місцевістѦ збираютѦ її кмлишні мешканці, їхні діти. Це пмвиннм бути справмю їх амбіції.
За мрганізацібні, наукмві, фінансмві б видавничі справи, пмв’Ѭзані з працѬми над Книгмю, відпмвідатиме пмкликана длѬ цѦмгм редакціѬ.
Які матеріали треба зібрати, щмб на їх мснмві ммжна булм написати і пммістити у Книзі інфмрмацію прм вашу місцевістѦ?
І. м п и с м в а ч а с т и н а:
1) Інфмрмації прм виселену місцевістѦ.
Гемграфічне пмлмженнѬ, мснмвні відмммсті прм істмрію місцевмсті, церкву. НаселеннѬ – скілѦки рмдин (нммерів хат) булм перед вібнмю (українців, пмлѬків, жидів та інших)? СкілѦки мсіб загинулм під час вібни і післѬ її закінченнѬ, скілѦки вивезенм на примусмві рмбмти? Дмбре булм б пмдати прізвища тих, щм загинули на фрмнті, у підпіллі, були заммрдмвані німцѬми, НКВС, пмлѦсѦким підпіллѬм, вібсѦкмм і міліцією, були засуджені, страчені абм вивезені в Сибір.
2) ВиселеннѬ на �*адѬнсѦку Україну в 1944-46 рмках.
Кмли відбулмсѬ виселеннѬ? Як виглѬдалм виселеннѬ (кмрмткиб мпис)? Як пмвмдилмсѬ пмлѦсѦке вібсѦкм? СкілѦки рмдин виселенм? Де знахмдѬтѦсѬ їх наббілѦші скупченнѬ в Україні? У випадку сіл, Ѭкі в 1939 р., післѬ встанмвленнѬ німецѦкм-радѬнсѦкмгм кмрдмну мпинилисѬ пм бмгм східнмму бмці, написати, чи відбулмсѦ там виселеннѬ з т.зв. прикмрдмннмї смуги.
3) Дата виселеннѬ-вигнаннѬ українців з данмї місцевмсті під час Акції «Вісла».
Якщм українців виселѬли з данмї місцевмсті у кілѦкмх етапах, мписати кмли це булм і пмѬснити чмму так сталмсѬ.
4) мпис виселеннѬ у спмгадах людеб.
Як виглѬдалм виселеннѬ: кмли пмчалмсѬ, Ѭк пмвмдилмсѬ вібсѦкм з людѦми?
Як склаласѬ дмлѬ місцевмсті під час і післѬ Акції «Вісла»: чи була спалена, кмли, ким, Ѭкщм уціліла, тм Ѭка була її пмдалѦша дмлѬ?
Чи виселенм всіх українців, чи ѬкісѦ рмдини (мсмби) залишилисѦ і чмму?
Чи хтмсѦ пмвернувсѬ з виселеннѬ дм ріднмгм села, кмли, Ѭка бмгм дмлѬ?
5) Назва залізничнмї станції, з Ѭкмї був відправлениб транспмрт з виселенцѬми.
6) Назва залізничнмї станції, дм Ѭкмї прибув транспмрт з виселенцѬми.
Якщм українців виселѬли з данмї місцевмсті у кілѦкмх транспмртах, треба пмдати, дм Ѭких станціб (пмвітів, вмєвмдств) на північнм-західних землѬх ммлѦщі були вмни скермвані.
ІІ. м м і м е н н і с п и с к и в и с е л е н и х р м д и н:
Книга вміщуватиме прізвища всіх українців, виселених з данмї місцевмсті, їх «прізвисѦкм», ім’Ѭ батѦка, рік нармдженнѬ, ступінѦ спмрідненнѬ, назви місцевмстеб у північнм-західніб ммлѦщі, дм Ѭких їх переселенм. Там, де це виѬвитѦсѬ неммжливим, пмвиннм бути пмдане принабмні прізвище гмлмви рмдини та кілѦкістѦ виселених размм з ним мсіб. Всі ці інфмрмації належитѦ збирати за схеммю, пмданмю у «Листку виселенмгм села». Зразмк листка буде вміщениб у пресі, бмгм надрукмвані примірники ммжна мтримати в УкраїнсѦкмму архіві.
ІІІ. Ф м т м г р а ф і ї с е л а, б м г м м е ш к а н ц і в, п л а н и с е л а:
Не всі виселенці мали зммгу, а часмм і відвагу забрати з смбмю рмдинні фмтмграфії. Тим білѦше ті, Ѭкі збереглисѦ, не згмріли размм з селмм, пмвинні знабти свмє місце у Книзі. Змкрема цінні були б плани села, нарисмвані ручнм, ще тепер, на Ѭких мживутѦ хати (за нммерами), присілки, пмтічки, місце, де стмѬла кмлисѦ церква, читалѦнѬ, кмрчма.
ІV. Д ж е р е л а:
Набціннішим джерелмм, на мснмві Ѭкмгм ммжна ще мпрацювати таку Книгу, скласти пміменні списки депмртмваних, є перш за все пам’ѬтѦ кмлишніх мешканців виселених сіл. ЖивутѦ свідки вигнаннѬ, Ѭкі ммжутѦ ще бмгм мписати, пмдати прізвища сімеб, свмїх сусідів, з Ѭкими везли їх транспмртами під час виселеннѬ. Від пмстави цих людеб, від їх свідмммсті і рішучмсті залежитѦ чи Книга виселених українців пмвстане, чи теж ні. Велика у цѦмму рмлѦ їхніх дітеб, пмкмліннѬ, Ѭке вирмслм вже на засланні. Тм вмни пмвинні взѬти на себе рмлѦ тих, хтм буде записувати те, щм рмзкажутѦ їм батѦки, дуже частм вже виснажені хвмрмбмю, немічні, їздити пм мкмлишніх селах у пмшуках мднмселѦчан, вести кмреспмнденцію з тими, Ѭких АкціѬ «Вісла» рмзігнала пм цілмму світі. СпеціалѦнм длѬ них мпрацѦмванм «Листмк виселенмгм села». З бмгм дмпмммгмю ммжна буде зібрати всі мснмвні інфмрмації прм рідне селм і мпрацювати списмк виселених мешканців.
Цінним дмпмвненнѬм будутѦ часткмвм збережені транспмртні списки виселених українців, складені вібсѦкмм і переселен
сѦкими кммісіѬми, а такмж т.зв. «Karta przesiedlencza», Ѭку мдержувала кмжна виселена рмдина.
Є вже укладениб гемграфічниб пмказник назв усіх місцевмстеб, в Ѭких дм 1947 р. прмживали українці. Незабармм буде він рмзпмвсюджениб з метмю дмпмвненнѬ і виправленнѬ евентуалѦних пммилмк. У набближчмму часі відкриєтѦсѬ інтернетмва стмрінка з інфмрмаціѬми прм Книгу.
ЗвертаюсѦ із закликмм дм виселенців з Акції «Вісла», Ѭкі живутѦ у ммлѦщі та в діаспмрі, змкрема дм їх дітеб, дм ммлмді: приєднабтесѬ дм праці над Книгмю виселених українців. Кмжниб з вас ммже – пмвинен бути – її співавтмрмм. Ще не є запізнм.
Дмдаткмві інфмрмації прм те, Ѭк збирати матеріали дм Книги, а такмж гмтмві дм запмвненнѬ ‶Листки виселенмгм села", ммжна мтримати за адресмю: UKAR, 00-735 Warszawa, ul. Iwicka 38 m. 46; пм телефмну: (0-22) 8418756; абм електрмннмю пмштмю: ukar@medianet.pl
Євген жісилм, директмр УкраїнсѦкмгм архіву
--------------------------------------------------------------------------------
http://nslowo.free.ngo.pl/zaproshujut/index_1024.htm
Autor: cg2056
godz.19:52:02
2007-12-02 Powastala organizacja: Europejska Unia Uchodcw i Wypdzonych
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,wid...l?ticaid=14ed3
Powinni sie pojawic na Internet wkrotce / sprawdzajcie (!!!)
Union of European Refugees and Internally Displaced
Autor: harnas
godz.19:10:10
Aleksandra, czy mylisz ze ludzie nie umiej korzysta z googli? Jesli tak mylisz, to pomyl sobie, e niech si naucz albo co, a nie e mi tu wklepujesz mase pierd nie wnoszcych do dyskusji. Masz ten film, czy moe poczstujesz nas (a konkretnie mnie) kup kolejnych bzdetw ktre ju przeczytalem na innych stronach, lub nie przeczytaem bo mam je w nosie i skupiony jestem na poszukiwaniu filmu.
Jak zawsze yczliwy. B
Aleksandra, czy mylisz ze ludzie nie umiej korzysta z googli? Jesli tak mylisz, to pomyl sobie, e niech si naucz albo co, a nie e mi tu wklepujesz mase pierd nie wnoszcych do dyskusji. Masz ten film, czy moe poczstujesz nas (a konkretnie mnie) kup kolejnych bzdetw ktre ju przeczytalem na innych stronach, lub nie przeczytaem bo mam je w nosie i skupiony jestem na poszukiwaniu filmu.
Jak zawsze yczliwy. B
Jestem tego samego zdania co Barnaba... "google it" i wystarczy 8-)swoj drog te lukam za filmem bez powdzenia pki co :-(
Spokojnie, wicej nie bdzie :oops:
i jak tam? Te chtnie ogldn bym ten film?
temat umar?
yje... po swojemu :) http://zalukaj.tv/zalukaj-film/19870...ent_2012_.html
po chwili.. wkleiem nie ten link co chciaem, pierwszy nie zwizany z Bieszczadami, ale drugi, troch mi kojarzy si z poszukiwaniami swojego miejsca ludzi w Bieszczadach, kilka bardzo podobnych osb spotkaem, wic polecam obydwa, cho bezporednio nie zwizane z naszymi grami, a moe zwizane mocniej ni nam si wydaje http://www.youtube.com/watch?feature...&v=Pqdto5S4ZS8
A czy Ty mwisz do swojej wody..?
http://www.youtube.com/watch?v=yErVE...73DB5&index=46
i jeszcze
http://www.youtube.com/watch?v=5AgDU...73DB5&index=63
i na koniec
http://www.youtube.com/watch?v=dZtDx...73DB5&index=74
temat umar? https://www.youtube.com/watch?v=QuM_kJvhfis
zanotowane.pl doc.pisz.pl pdf.pisz.pl brytfanna.keep.pl
Nasze Miasto podaje:
W tym roku, poza wystpami zespow ludowych z kilku europejskich krajw, by te pokaz filmu ‼Akcja Wisa”. – Film powsta na podstawie mojego scenariusza – opowiada prezes Kopcza. – Znam problem wysiedle emkw na ziemie zachodnie tylko z opowiada. Ale myl, e wiernie odtworzylimy te zdarzenia.
I tu trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=7WODz...eature=related
Wic tak, skoro ju wiem e co istnieje, trzeba by namierzy posiadacza, rozejrze si za szlachetnym wypenieniem szka, i dosi si obejrze. Czy nie?
Filmowy pomnik Anna Rydzanicz
Zyndranowa - wie na Przeczy Dukielskiej, nazw zawdzicza swemu zaoycielowi, sawnemu rycerzowi polskiego redniowiecza – Zyndramowi z Maszkowic. Niedaleko w czasie II wojny wiatowej rozegraa si krwawa bitwa pomidzy wojskami hitlerowskimi a czechosowackimi. Czesi i Sowacy stracili wszystkie swoje czogi. W 1947 roku w ramach Akcji Wisa wysiedlono std rdzennych mieszkacw wsi - emkw. Dzisiejsza wie, zamieszkaa przez trzydzieci rodzin, emkowsk jest w poowie. W Polsce i za granic synie z jedynego prywatnego skansenu emkowskiego. Najbardziej znanym mieszkacem wsi jest jego zaoyciel, Teodor Gocz.
- Wrciem tu pod koniec lat 50., wtedy mylaem, jak tu moj rodzinn chy przeksztaci w muzeum. I tak to si zaczo, skansen zaoyem w 1969 roku - mwi Teodor Gocz.
LIPIEC 2002
W 55. rocznic Akcji Wisa Stowarzyszenie emkw postanowio zrealizowa penometraowy film fabularny, opowiadajcy o tamtych wydarzeniach. Scenariusz Andrzeja Kopczy ukazuje tragedi emkw z perspektywy jednej rodziny.
Mamy lub wnuczki, mier babci, aresztowanie pana modego za udzia w partyzantce ukraiskiej, a przede wszystkim przymusow deportacj.
To wanie zyndranowski skansen, wntrze rodzinnej chyy Teodora Gocza, ma zagra dom Kociakw, bohaterw filmu.
1 lipca, popoudnie, pierwsz scen, do ktrej przymierzaj si filmowcy, jest modlitwa babki Marii, ktra wanie przyjechaa na lub wnuczki Oleny. W tej roli pani Olga Peregrym. Aktorka klka przy awie na rodku izby, obok pieca, i arliwie wczuwa si w tekst. Niespodziewanie pani Oldze pyn zy po policzkach i nie jest to bynajmniej efekt charakteryzacji. Oyy wpsomnienia. Urodzona w 1931 roku, dobrze zapamitaa tamte wydarzenia. Reyser na chwil wstrzymuje prac na planie, pani Olga uspokaja si i decyduje, e scen modlitwy przeniesie si na jutro.
pani Olga Peregrym oglda gospodarstwo filmowej wnuczki Dzi jeszcze ekipa krci sceny rozmowy Marii z oficerem Wojska Polskiego, dawnym akowcem, przyjacielem polegego syna Piotra, teraz egzekutorem decyzji wadz. Przeszo porucznika zna tylko ona. Jest jeszcze fotografia polegego Piotra, onierza AK, z oficerem, ktr ten ofiaruje matce. Pani Olga kreuje hard emkini. Mimo wieku, choroby i pasma tragedii rodzinnych nie da si wysiedli - woli umrze.
Scen mierci Marii krcimy dwa dni pniej. W realiach filmowych, po niedzielnym naboestwie i lubie wnuczki, zamiast wesela wie czeka exodus. Maria, mimo nalega porucznika, nie daje si ruszy z awy przy piecu. Tu jest jej miejsce. Pada wystrza. Oficer ma wyrzuty sumienia, bo kiedy to wanie ona ratowaa mu ycie. Wpada przeraona crka Anna z rodzin. - Zabilicie j - powietrze rozdziera stwierdzenie Anny. Jej matka, oparta o piec, wydaje si pogrona we nie, jakby trwaa na posterunku.
- Piszc scenariusz mylaem o pokoleniu emkw, ktre przeyo te wydarzenia, a jednoczenie o modych, by moe nie pojmujcych wagi tamtych chwil - mwi Andrzej Kopcza, reyser filmu. - Moim zamierzeniem jest wzniesienie pomnika ofiarom Akcji Wisa, a take twrcom wspczesnej emkowskiej kultury. Piszc, mylaem o konkretnych osobach, postaciom filmowym nadaem niektre ich cechy. Dziki temu w filmie bdzie mona obejrze najwybitniejszego wspczesnego emkowskiego poet Petra Trochanowskiego - Muriank. Gwne role odtwarzaj aktorzy teatru Stowarzyszenia emkw w Legnicy.
Olena i Pawe Pierwsze sceny w filmie to przyjazd matki. Krcone s 4 lipca, w czwartek. Raptem okazuje si, e na wsi jest problem z wypoyczeniem inwentarza. Tu pomocny okazuje si pan Teodor Gocz. Przed poudniem na plan wozem przyjeda miejscowy gospodarz. Klacz jest moda, narowista - nie czuje kamery, w lipcowym upale pada ofiar bkw. Stefan Kosowski, filmowy Dymitr Kociak, ma problemy z utrzymaniem konia w ryzach. Pierwsze ujcie z udziaem zwierzt przypominaj sceny z cyrku Monty Pythona. Pada komenda: "Kamera! Akcja!" i wz, na ktrym siedzi babcia, podjeda do bramy przed zagrod. Ko gwatownie hamuje i ogrodzenie przewraca si na ziemi z lekkoci pudeka od zapaek. Za chwil powtrka ujcia, brama znw ley na ziemi. Zza kamery dobiega salwa miechu. Nastpne ujcie na szczcie "jest do wzicia".
W powietrzu wisi burza.
Do sfilmowania pierwszego ujcia ze scenopisu ekipa ustawia si nad brzegiem grskiego potoku Panna, okalajcego skansen. Na drugim brzegu, z odlegoci piciuset metrw, grsk drog, od strony biaej kapliczki, wyjeda wz naadowany gospodarskimi sprztami. Dymitr Kociak przywozi teciow, na furze zalegaj sprzty pozostae po poarze jej chyy. Siedzcy z tyu wozu syn Micha trzyma na acuchu czerwon krow. Zwierz idzie opornie. Chmury zniaj si coraz bardziej, od sowackiej strony sycha grzmoty. Waciciel inwentarza niepokoi si: - Pani, mam do domu jeszcze dobry kilometr.
oficer z kompani Jednak produkcja filmowa rzdzi si swoimi prawami i ujcie trzeba powtrzy. Wielkie krople deszczu spadaj na ziemi. Ostatnie ujcia powstaj w scenerii letniej burzy.
We wtorek, 9 lipca, ekipa przenosi si do Gorlic. Stamtd bliej do Leszczyn i Kunkowej, gdzie bd krcone sceny zbiorowe.
Dzie zapowiada si upalnie, od rana przed cerkwi w. ukasza w Leszczynach czeka grupa statystw. Oni zagraj mieszkacw wysiedlanej wsi i polskich onierzy przeprowadzajcych akcj wysiedlecz. Statystw przywiz autobus z Legnicy.
We wsi poruszenie, filmowcw jeszcze tu nie byo. Zdjcia miay si rozpocz o 10. Niestety, zwijanie obozu filmowcw w Zyndranowej oraz sprawy organizacyjne przecigny si. Szefostwo ekipy wysiada z samochodu, w tumie sycha gosy niezadowolenia, mino poudnie. Przed ekip naprawd mczcy dzie. Zgodnie z planem filmowcw najpierw czekaj sceny lubu. Zagraj w nich wntrza tej wanie cerkwi.
witynia w Leszczynach naley do najpikniejszych w tej czci Beskidu. Tu naprawd czas ma inny wymiar, rzeczywisto zdaje si by wzita poza nawias.
W awkach czekaj gocie weselni: kobiety w ludowych strojach, mczyni mniej na ludowo, raczej w marynarkach, dzieci. Ksidza zagra Micha Sandowicz, wnuk w. Maksyma Sandowicza, rozstrzelanego przez austriackich onierzy w 1914 roku za trwanie przy prawosawiu.
Leszek Kotko w penym rynsztunku, gotowy do zdj - Wzoruj si na moim ojcu, on celebrowa liturgi powoli, z namaszczeniem - mwi Micha Sandowicz, nie tylko wnuk, ale i syn ksidza, w cywilu doktor in. architekt.
Prawdziwym duchownym na planie jest ksidz Andrzej Kwoka, penicy funkcj koordynatora i konsultanta do spraw liturgicznych, proboszcz parafii w Leszczynach i Kunkowej. W filmie, wmieszany w tum, zagra weselnego gocia. W przerwach uj ca ekip czstuje na plebanii pyszn grochwk.
Po sytym obiedzie ekipa pospiesznie przenosi si do Kunkowej. Tutejsza cerkiew pokazana bdzie tylko z zewntrz. Jest pne popoudnie, za chwil ekipie sidzie ekspozycja, tak jzykiem filmowym mwi si o przerwaniu zdj spowodowanym brakiem wiata, a tu jeszcze trzeba nakrci sceny wychodzenia orszaku weselnego z cerkwi.
10 lipca przed cerkwi w Kunkowej powstaj sceny wysiedlenia wsi. Po niedzielnym naboestwie i lubie Oleny i Pawa, pod wityni na mieszkacw czeka wojsko. Tu odbywa si apel wysiedlanych emkw. Sierant czyta list wysiedlanych mieszkacw. Na haso "Barna Maria" z tumu pod nogi oficera rzuca si niepozorna kobieta, przejmujco bagajc: - Pane, ne wysedlajte nas!
Rola, cho epizodyczna, zwraca uwag kreacj aktorsk. Pani Hania Trochanowska zbiera za ni brawa. Spontanicznie oceniamy, e jest to jedna z najlepszych scen w filmie.
W czwartek 11 lipca ekipa zamierza nakrci scen aresztowania starosty weselnego i filmowego psalmisty Teodora Kociaka. W t rol wciela si Piotr Trochanowski, poeta i krynicki psalmista.
statyci z Legnicy - dziadkowie i wnuczta Scenopis zapowiada spalenie chyy Fecia, tak po emkowsku brzmi zdrobnienie od imienia Teodor. Reyser od pocztku podchodzi do tej kwestii z dystansem, film jest przecie niskobudetowy. Zaproponowano, eby wykorzysta niszczejc i opuszczon chy, ale takich na emkowszczynie coraz mniej, bo albo znalazy nowych wacicieli, albo zniszczay do cna.
Przed cerkwi w Kunkowej zbiera si ekipa. Nie wiadomo, co pocz z wypdzeniem i pobiciem filmowego opozycjonisty. Wybawieniem okazuje si propozycja naszego filmowego sieranta Stefana Dydaka, ktrego ciotka mieszka we wsi i zgodzia si uyczy swej chyy filmowcom z zastrzeeniem, e nie ma mowy o adnym podpalaniu. Chata znajduje si na kocu wsi za rzeczk. Aby do niej dotrze, trzeba pieszo przej wsk kadk. Chya z zapierajcym dech w piersiach kwiatowym ogrodem urzeka nas od razu.
- Jak to si ma do chaty Fecia, starego kawalera? - pytam Muriank.
- Wiesz, on jest ekscentrykiem kochajcym przyrod - wyjania poeta.
Ostatnie sceny ekipa krci trzynastego lipca. Pod cerkwi w Kunkowej jeszcze tylko do zrealizowania aresztowanie Pawa, rozstanie wieo polubionych maonkw i przerwa w zdjciach.
- Na razie zrealizowalimy 80 procent materiau. Jeli pozwol nam na to fundusze, dokrtk planujemy w drugiej poowie sierpnia, za premier jesieni - mwi reyser.
LIPIEC 2003
Jzef Madzik, kustosz muzeum w Bartnem Niestety, ju w sierpniu ubiegego roku byo wiadomo, e produkcja filmowa przekroczya planowany budet i o dokoczeniu zdj nie mogo by mowy. Materia trafi na pk i musia odczeka rok. Z pocztkiem czerwca, na miesic przed planowanymi zdjciami, Andrzej Kopcza prosi ludzi z ekipy o rezerwowanie wolnego terminu midzy 7 a 13 lipca na dokoczenie dziea, jak artobliwie na planie mawiao si o tej produkcji.
9 lipca, Bartne. Wie w powiecie gorlickim zapisaa si w kulturze emkowskiej jako miejsce najbardziej udanych watr. Liczy okoo pidziesiciu numerw, jest tu czynna cerkiew prawosawna, sklep, przystanek PKS. Tu bd krcone sceny wysiedlenia wsi, najwiksze sceny zbiorowe z inwentarzem. Od rana na plac u podna cerkwi grekokatolickiej witych Kosmy i Damiana z 1842 roku, obecnie muzeum, zjedaj wozami z ekwipunkiem okoliczni gospodarze. Wozy wypenione sprztami domowymi, skrzyniami, gotowe do wymarszu. Oni zagraj mieszkacw wysiedlanej wsi. Niektrzy wydaj si by tak autentyczni, i ma si wraenie przeniesienia w czasie do owego pamitnego 1947 roku.
Uwag zwraca niewysoki mczyzna, smagej urody, ubrany w czarn kurtk i stary kapelusz tego samego koloru z duym rondem. Na plan filmowy przyjecha drabiniastym wozem zaprzonym w kasztank. Klaczy towarzyszy jej rebi. Leszek Kotko z ssiedniej wsi Bodaki nie pamita tamtych wydarze, urodzony w 1952 roku w dawnym wojewdztwie zielonogrskim, na emkowszczyzn wrci wraz z rodzicami w 1958 roku. Tu mieszka i pracuje, czasem tylko tskni za podwrkiem, gdzie stawia pierwsze kroki.
Piotr Trochanowski i Pawe Dziamba - filmowi aresztanci - Chciabym jeszcze cho raz je zobaczy, sprawdzi, czy jest takie, jakie zapamitaem - wzdycha.
Dzisiaj zagra na pierwszym planie gospodarza opuszczajcego sw wie.
Podobnie jak rok temu statystw przywiz autobus z Legnicy. Na planie trzy pokolenia statystw - babcie, rodzice i wnuczta. Starsi emkowie pamitaj tamte chwile, przyrwnuj je do sytuacji na planie.
- Wozy byy bardziej naadowane, brakuje pierzyn - podsumowuje starsza kobieta.
- Tylko konie i krowy? - dziwi si statystujcy mczyzna. - Przecie wysiedlano te z kozami i owcami...
Tu przed dwunast ze wzgrka sprzed cerkwi pada reyserska komenda: - Kamera! Akcja!
Po roku przerwy w pracy na planie "Akcji Wisa" operator Sebastian Wojtarowicz, absolwent katowickiej filmwki, wprawia kamer w ruch. W dolince przed cerkwi porozstawiano wozy z dobytkiem, przy nich stoj paczce kobiety. Na wozach siedz mae dzieci, wytumaczy im, e maj zagra smutek, trudno. Powoli wczuwaj si w sytuacj, spuszczaj gowy. Wysiedlecw otaczaj onierze. Krowy rasy czerwonej z koniecznoci wystpuj na dalszych planach. Po pierwsze o ras z tamtego czasu trudno, po drugie, niestety i te zwierzta dotkno pitno naszych czasw - odblaskowo te kolczyki w uszach. Kto w tumie artuje, e naley zrobi krowom ochraniacze na owe klipsy w kolorze ich umaszczenia.
Okazuje si, e Bartne jest ju znane filmowcom. Przed kilkunastu laty przez kilka dni krcono tu sceny do polsko-amerykaskiego filmu o zagadzie Cyganw "I skrzypce przestay gra". Obecny na planie Jzef Madzik, od 1966 roku opiekujcy si cerkwi-muzeum, by wtedy statyst. Prbuje porwna tamt produkcj z dzisiejsz. Ta wydaje si bardzo skromna - orzeka.
Ludzie na planie maj jednak przeczucie, e powstaje co niepowtarzalnego, by moe urastajcego do rangi dziea narodowego, bo dotychczas nikt nie nakrci filmu fabularnego o Akcji Wisa.
T niepowtarzalno chwili daje si wyczu po poudniu, kiedy krcone s dalekie plany. Wozy sprzed cerkwi ustawiaj si w szpaler i po komendzie reysera kolumna rusza na kamer. Wraenie zapiera dech w piersiach. Aparaty fotograficzne zatrzymuj w kadrze wyjtkowe chwile.
w gocinie u Teodora Gocza 10 lipca, Bartne. Dzie bynajmniej nie nastraja optymistycznie. Jest zimno i deszczowo, a ekipa ma do zrealizowania sceny wychodzenia z cerkwi orszaku weselnego wprost pod lufy karabinw. Te sceny nakrcono w ubiegym roku w Kunkowej, ale zmienia si topografia terenu w scenie opuszczania wsi i tamtego materiau zmontowa si nie da. Nadchodzca ulewa wymusza przyspieszenie zdj. Tak wic orszak weselny chowa si w przedsionku cerkwi pod dzwonnic. Kamera gotowa do akcji, jednak nie pada adna komenda, bo z nieba kapi grube krople.
- Za pi minut powinna by chwila - tak o pogodzie mwi po emkowsku Jzef Madzik, precyzyjny w swoich prognozach pogody bardziej ni profesjonalny meteorolog. I rzeczywicie: jest "chwila" pogody! Orszak na krtko wychodzi przed cerkiew i ujcia rozchodzenia si Kociakw przed pakowaniem odbywaj si znw w deszczu.
11 lipca, Zyndranowa. Prawdopodobnie dzisiejszego dnia padnie ostatni klaps. Po roku zmaga ekipy jest szansa, e film ujrzy wiato dzienne. Wszystko bdzie zaleao od rodkw na jego wykoczenie. Tymczasem popoudniowo-wieczorne ujcia zaplanowane s w Zyndranowej. W zasadzie drobne kosmetyczne ujcia i dwie sceny, ktre mimochodem wymkny si ze scenopisu. Tu przed rokiem zacza si przygoda i tu miejmy nadziej szczliwie dobiegnie koca.
W drodze z Gorlic do Zyndranowej reyser z operatorem szukaj uj, ktre przypominaj dawne emkowskie wsie. Z tym jest trudno, bo i tu dotara elektryfikacja, przybyy w krajobrazie nowe, murowane domy.
- Tamtego wiata ju nie ma - zamyla si reyser.
wyjtkowa chwila zatrzymana w kadrze Mijamy Dukl, jeszcze tylko 14 kilometrw i znw jestemy w gocinie u pana Teodora Gocza. Nic si nie zmienio, te same chye, wiatrak byszcz w popoudniowym socu.
W tym roku o tej porze jest spokojniej, bo ju po wicie muzeum "Od Rusala do Jana", czyli od "Zielonych wit do Jana", przypadajcym na 7 lipca. W skansenie nie ma turystw, ani ciekawskich gapiw.
Na planie cisza, zza wga chyy wybiega oficer w randze porucznika z pistoletem. W roli czarnego charakteru obsadzi si sam Andrzej Kopcza, bo, jak mawia, takie role lubi. Zgodnie ze scenopisem oficer wbieg do chyy gdy usysza wystrza swego kaprala. Scen poprzedzajc ujcie krcilimy rok temu. Jeszcze tylko jeden dubel i gotowe.
Nieuchronnie zblia si wieczr. Ekipa ze sprztem przenosi si do wntrza chyy, w ktrej rok temu umieraa matka - babcia Oleny. Brakuje kwestii matki poprzedzajcej wieczr panieski Oleny, kiedy to do chaty razem z druhnami idzie Fecio.
- A kto to tak wrzeszczy, jakby go kastrowali? - pyta babcia wnuczk prasujc biae, weselne wstki elazkiem na dusz.
Pani Olga Peregrym, powtarzajc t artobliw kwesti, dzielnie zmaga si z tekstem, przecie aktorstwo uprawia amatorsko. Par prb i udaje si nakrci t scen.
Tu po pnocy operator wycza kamer. Ostatni scen by "pojedynek" racji matki i oficera, kiedy ten ostatni usiowa nakoni j do opuszczenia chyy. Wprawdzie t scen nakrcono przed rokiem, lecz reyser nie by zadowolony z efektu, std ta powtrka. T scen rozpoczy si zdjcia do filmu "Akcja Wisa" i ona te koczy zmagania filmowcw.
Na dworze przejmujcy chd, mga biaa jak mleko ciele si po ziemi, cho mamy lipiec. Samochd ekipy wolno opuszcza gospodarstwo Teodora Gocza.
- Jeli prace nad montaem filmu wypadn pomylnie, premier planujemy na 12 padziernika w Gorlicach podczas emkowskiej Jesieni Twrczej, za tydzie pniej pokaz w Legnicy - mwi Andrzej Kopcza.
Fot.
Barbara Kkol i autorka
http://www.pporthodoxia.com.pl/artykul.php?id=483
Jeszcze troch z archiww, w podobnym tonie:
http://lemko.org/gazeta/gk/film.html
W emkowskim skansenie krcono film o Akcji "Wisa"
Wypdzeni
Zdjcia: PIOTR SUBIK
Przygotowania wozu do sceny wysiedlenia.
Z abytkowe chye, ich oryginalne wyposaenie, stare zabudowania gospodarcze: stodoy, chlew, kunia, wiatrak - wszystko to sprawia, e wizyta we wsi Zyndranowa to szansa na powrt na emkowszczyzn sprzed lat, na "Lemkowyn", ktra nie dowiadczya tragedii Akcji "Wisa". W lipcu, przez tydzie, gocia tu ekipa wrocawskich filmowcw, przygotowujca zdjcia do filmu o wysiedleniach emkw.
Fabu filmu oparto na wydarzeniach, ktre rozegray si na emkowszczynie w 1947 r., kiedy - pod pretekstem likwidacji rzekomego zaplecza, jakie rusiskie wsie stanowi miay dla Ukraiskiej Powstaczej Armii (UPA) - wypdzono std tysice emkw. Produkcja powstaje z inicjatywy Zarzdu Gwnego Stowarzyszenia emkw w Legnicy.
Gwn bohaterk opowieci jest starsza kobieta, przywieziona do domu swej crki przez jej narzeczonego. W domu trwaj przygotowania do lubu modych. Kiedy odbywa si on w miejscowej cerkwi, do wsi wkraczaj polscy onierze z zamiarem wysiedlenia Rusinw. O nakazie wyjazdu pierwsza dowiaduje si staruszka, ktra schorowana pozostaje w domu. Informuje j o tym mody porucznik, dowdca oddziau - byy partyzant, ktrego dwa lata wczeniej, podczas wojny, leczya z odniesionych ran i ukrywaa przed Niemcami.
Moda para i gocie weselni dowiaduj si o przymusie wyjazdu podczas naboestwa. Po powrocie z cerkwi spakuj na wz tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Kulminacyjnym momentem filmu jest rozmowa staruszki i oficera, ktry przedstawia jej argumenty wadz polskich (rzekome wspieranie UPA, mier wierczewskiego z rk jej onierzy). Rodzina, podobnie jak pozostae ze wsi, zostaje wysiedlona. Starsza kobieta, nie chcc opuszcza ojcowizny, umiera na krzele w izbie...
Synteza tragedii
Jak przekonuj twrcy, jest prawdopodobne, e wydarzenia takie miay miejsce w rzeczywistoci.
- Oczywicie, nie w jednej wsi, tylko w kilku - mwi Andrzej Kopcza, autor scenariusza, reyser i odtwrca roli polskiego porucznika, a na co dzie pracownik wrocawskiej PWST. - To synteza wszystkiego, co wydarzyo si na emkowszczynie w tragicznym czterdziestym sidmym roku.
Scenariusz oparto na wspomnieniach wysiedlonych, a gwna bohaterka nieprzypadkowo nosi nazwisko Kociak: tak nazywaa si babka reysera, w modoci rwnie wysiedlona. Nieprzypadkowo te wybrano termin realizacji filmu: wysiedle wsi w tej czci Beskidu Niskiego dokonano wanie latem.
- Pamitam jak dzi, 25 czerwca nas wypdzili - wspomina Anna Buriak, emkini z Zyndranowej, niegdy mieszkanka Smerecznego (lad po pooonej kilka kilometrw od Zyndranowej wsi znacz ju dzi tylko ki i, gdzieniegdzie, pozostaoci zdziczaych sadw), ktra z zainteresowaniem przygldaa si pracy filmowcw w skansenie. - Zapakowali nas na wozy, pognali w nieznane. Dwa tygodnie pniej przybylimy na miejsce...
W filmie zagra okoo pitnastu aktorw: wszyscy s amatorami i prawie wszyscy maj emkowskie korzenie. Zreszt, zarwno na planie, jak i podczas rozmw w przerwach pomidzy poszczeglnymi scenami, posuguj si jzykiem emkowskim. Dodatkowo przewidziano udzia ok. 60 statystw, zwaszcza w scenie wymarszu kolumny wysiedlanych.
W rol starszej kobiety wciela si Ola Peregrym (sama w wieku kilkunastu lat przeya Akcj "Wisa"), pann mod gra Anna Kosowska, a pana modego - Stefan Kosowski. W filmie wystpuje take maa Ania Rydzanicz.
Reyser podczas pracy na planie dba o wierne odtworzenie szczegw. Pyta m.in. Ol Peregrym o wygld i zawarto wozu, na ktrym wysiedlano jej rodzin. - To by tak dawno, nie pamitam dokadnie - odpowiadaa, cho na filmowym wozie znalazo si wszystko co najwaniejsze: ikona, komoda, sprzt rolniczy, itp.
Prawda po raz pierwszy
Nie wiadomo, jakie bd losy powstajcego filmu. Jego budet, 30 tys. zotych, wystarczy praktycznie tylko na pokrycie kosztw zdj (powstaj w technice cyfrowej).
- Ale jak ju nakrcimy zdjcia, to mona bdzie je powoli montowa, nawet zimowymi wieczorami - ma nadziej reyser. Gotowy film prezentowany bdzie najprawdopodobniej na patnych pokazach, by w ten sposb na siebie zarobi.
A zainteresowanie nim bdzie na pewno ogromne, nie tylko wrd emkw - to pierwszy obraz, ktry ma ukaza odkamane oblicze akcji "Wisa", w ramach ktrej tysice emkw wysiedlono nie tylko z caego Beskidu Niskiego, ale rwnie czci Bieszczadw. - Najwyszy czas, eby pokaza prawd. To bya tragedia: katowali, bili, poniewierali, krzyczeli "Gdzie masz banderowca", a ja przecie nigdy na oczy upowca nie widzia - wspomina ze zami w oczach Tadeusz Gocz, zaoyciel i opiekun Muzeum Kultury emkw w Zyndranowej - Najwyszy czas, bo starzy ludzie odchodz, umieraj. Trzeba, po pidziesiciu latach, pokaza wszystkim, co z nami zrobili...
- To pierwszy taki film po wojnie. Pokae to, co dla nas emkw jest najboleniejsze, to, co odcisno na nas najwiksze pitno - dodaje Kosowski.
Akcja "Wisa"
W wojewdztwie rzeszowskim po wojnie dziaay liczne bojwki Ukraiskiej Powstaczej Armii, UPA. Historycy podaj, i walczyo w nich od 1500 do 2000 onierzy. W 1946 roku rzd polski opracowa plan, ktry mia na celu pozbawienie UPA zaplecza w postaci ludnoci ukraiskiej, sprowadzenia na teren Bieszczadw regularnych wojsk i definitywnego rozbicia jednostek UPA. Pretekstem do rozpoczcia Akcji "Wisa" sta si udany zamach na gen. Waltera czyli Karola wierczewskiego, wiceministra spraw wewntrznych, do ktrego doszo w Jabonkach.
Wysiedlenia rozpoczy si 24 kwietnia 1947 roku. W Bieszczady przyjechao ponad 10 000 onierzy i rozpoczto przesiedlanie ludnoci z terenw, na ktrych dziaaa UPA. Przez ponad dwa miesice wywieziono w gb kraju ponad 34 tys. osb. Z caej Rzeszowszczyzny wysiedlono 150 tys. Ukraicw. Razem z nimi wysiedlono te ponad 50 tysicy emkw i Bojkw, ktrzy z UPA przewanie nie mieli nic wsplnego.
Andrzej Kopcza w czasie spisu powszechnego jako narodowo poda: Lemko. ona i dzieci podobnie. - Nie wiem, czy dowiemy si, ilu nas naprawd jest. Nadal wielu ludzi nie przyznaje si do swoich korzeni. Mimo e mino tyle lat...
Czy film, ktry wymyli, jest dugiem wobec wasnej rodziny? Na to pytanie odpowiada nie wprost. - Oskarono emkw o to, e byli zapleczem dla UPA. A mj ojciec, po powrocie z frontu, na ktrym walczy jako onierz, musia ucieka, bo ba si, e bd chcieli go wcieli do UPA. Jakby im odmwi to...
Ten film jest prb ocalenia pamici tego, co si wydarzyo w 1947 roku. Starzy ludzie umieraj. Wielu nadal boi si mwi o Akcji "Wisa". Na razie jednak nie wiem nawet, kiedy uda mi si go skoczy. W jednej z najwaniejszych scen w filmie, scenie wysiedlenia, zawiedli okoliczni ludzie. Moe bali si wypoyczy nam konie i wozy...
Jaka bdzie dystrybucja filmu, te nie wiadomo. Na pewno bdzie dostpny na kasetach. Bdzie te pokazywany na spotkaniach emkw - to oni s gwnym adresatem tego obrazu.
Zdjcia: PIOTR SUBIK
Komentarze na forum Werchowyny z 2004:
http://www.werchowyna.nazwa.pl/index...a%20Wis%C5%82a
Data Temat: Akcja Wisa
2004-07-09 Czy bude jakys dystrubucja tocho filmu na kasteach itp Moe mona film stiachnuty z internetu?
Autor: Plemko
2004-07-12 TAk, jest duzo o akcji Wisa , prosze o kontakt to wyle ci informacje
Autor: piotras
2004-07-12 prosyme o informacji na forum , due ludy jest zaintereswanych - bars prosyme
Autor: RUTA- go
2004-07-13 o to mi kontakt Plemko@o2.pl
Autor: Plemko
2004-07-13 Paru tyni tomu nazad obzera jem film"Akcja Wisa". Piznijsze besiduwa jem z reyserom Andryjom Kopczom. Win besiduwa, e najpersze film budut wywitlaty w Polszczy, potym w Ameryci. U sia nia Lemky z Ameryky zwiduwaly o tot film. Film kosztuwa 50000 zlotych, moe to i mao, ale dumam e jak na taky piniazi to i tak due zrobyly. Sztosy mi sia zdaje e prez internet filmu ne stiahnesz, moe to i dobry. Pozdorawlam wszytkych Lemki. Petro R. z gminy Rudna
Autor: Petrolem- go
2004-07-27 Akcja Wisa?toto bua Akcja Wisa?proszu....slabo sia meni zrobylo!!!prady sia ne tworyt wona je, a jaku prawdu pokazuje cej "film"?...prypodabaty sia Polakom? "Akcja Wisa"-rewelacyjny dokumenty na vhs TVP-wypowidy tych kotry pereszly czerez Jaworzno,kotry do kincia ne znaly jak doho szcze budut yty... szanuwaty historiu to tylo szto szanuwaty sebe samoho...
Autor: miriam- go
2004-07-29 Zhadzam sia z miriamom stryko piltora roku byly w Jaworzni bez sudu bez wyroku i nychto nycz o tych szto tam byly [a ne byly to wczasy] ne wspomynat za duze.
Autor: aa- go
2004-07-29 Ogldaem ten fim i pozwol sobie napisa o swoich odczuciach. Zdaj sobie spraw z tego e jest to film amatorski i napowno robiony niskimi nakadami finansowymi,ale rozumiem ludzi ktrzy przeyli ca akcj wisa i po obejeniu tego filmu czuj si zawiedzeni i rozczarowani.Napewno film nie ukaza rozmiarw tragedi (pokaza ; 2 krowy ,7 wozw -prawie pustych ,okoo 30 osb, ).W samej mojej rodzinie w jednym domu mieszkao 15osb,prowadzili 8szt.byda przeyli obz w Jaworznie i majš prawo by rozczarowani .Syszaem e ma powsta druga cz filmu ,ale w takim stylu to ja zgry za to dzikuje. Mj pomys; Znajdzmy sponsorw (a mamy wrd emkw zamonych ludzi),zatrudnijmy aktorw 3- 5 a s aktorzy zkorzeniami emkowskimi ,zatrudni rerzysera, scenayste,skorzysta przy konsultacjach z wikszej grupy emkw ktrzy to wszystko przeyli w rznych wioskach.A jako statyci moemy wystpi wszyscy. NAPRAWD MOEMY ZROBI CO WANEGO ,DOBREGO ,COŒ Z CZEGO MOGLIBYSMY BY DUMNI a nie musieli si tego wstydzi . ZAWIEDZIONY Jestem ciekawy waszych opini na temat mojej propozyci
Autor: x- go
2004-07-29 Ja tako zhadaju sia z mirianom. Mij dido sidy bez sudu w Jaworzni a joho brata zamuczyy na smert.
Autor: JS- go
2004-07-30 Mij dido tiz sidy w Jaworzni !!!
Autor: sadak
2004-07-31 Czy film bude wyswitlany w Mychalowi ?
Autor: haczatko
2004-07-31 z toho szto znam to ju by wywitlany w Mychalowi
Autor: a.k.- go
2004-08-01 Mij dido tiz sidyw w koncentracyjnym tabori w Jawozni i tiz moja teta.
Autor: mytro
2004-08-01 Ok, ale czy bude wyswitlany na Watri w Mychalowi ? Dla denekotrych to jedyna szansa, zeby ho wydity...
Autor: haczatko
2004-10-08 pozdorawlaju wsich kotry dumajut podibno do mene a takoz tych kotry majut pro cej temat insze dumania. Lemkiszczyna ce nasz obowiazok- obowiazok mudroj budowy tizsamosty w warunkach w kotrych pryszo nam yty, a ceju mozem tworyty tylki wtowdy koly wykorystame syu rozumu wid BOHA danu. Film cej zalyszy w meni odnu dumku-obraz toho szto sia stalo nasztm didom zyje w nas i naszym swiatym oboiazkom je dohladaty prady pro ce kym my je,bo to czy budemo wiczni zalezyt tilki wid nas.trymsia moody Lemky,do zustriczi!!!
Autor: miriam- go
2004-10-08 Juz 20.06.2004 Fecio prosyw o wypowidanjasja o filmach na temi forum filmowe. Dumam, ze jak sut tam juz refleksyji o filmi Akcja Wisla to maje to swij sens. Ostatnja wypowid o tym filmi byla na forum filmowym dnja 4.10.2004.
Autor: mytro
2004-11-04 No to teraz czekamy na film o "akcji" na polskim Woyniu w roku 1943 oraz cisej wsppracy niemcw i rusinw wwczas i w trakcie Powstania Warszawskiego
Autor: Wi?niowiecki cossacorum terror- go
2004-11-04 Wisniowiecki nie czekajcie,bierzcie sie do roboty.Wejdzcie w kontakt z realizatorami filmu o Akcji Wisla (mam nadzieje ,ze nie sa zajeci) i zaczynajcie krecic.Stworzycie naprawde obiektywny nie urazajacy nikogo obraz krwawych zajsc na Wolyniu.Jako dodatkowa zachete dodam ,ze film o Akcji Wisla zrealizowany byl malymi srodkami ,a wiadomo kazdy grosz sie liczy. Dziwi mie tylko dlaczego kojarzysz "pokojowe" dzialania WP,WOP,NKWD z barbarzynstwem oprawcow z Wolynia.Nie chcesz chyba sugerowac jakiegos podobienstwa.Czy moze tak?
Autor: Dobry Znaty;)- go
2004-11-05 A ja mam lepsze dwa filmy "akcji" ktre to autor "winiowiecki..." nie poruszy. pierwszy film "Akcja w Jedwabnem" i drugi nie tak daleki czasowo "scenariusz" do filmu "Akcja w Mawie"-dla nie wtajemniczonych powiem e odbya si tam "maa" nagonka na cyganw. Tylko mam wtpliwoci kto bedzie katem a kto ofiar w tych filmach jeeli za reyserowanie wemie si autor "winiowiecki...".
Autor: wasyl- go
2004-11-06 Jednym sowem, wielce ciekawie zapowiada si nam przyszy rok w kinematografii "akcyjnej" . A moe by tak zorganizowa festiwal filmowy o nagrod im...No, wanie - rozpiszmy konkurs na nazw Grand Prix!
Autor: We- go
2004-11-06 Hm.. "Tego co sie kulom nie klanial " Konkurs, jako memorial????
Autor: Dobry Znaty;)- go
2004-11-06 A dla czego by nie memoria?:)Jest tylu "oszoomw" i prowokatorw na wiecie e mona jakiego tym "zaszczytem" uchonorowa:)."Temu co si kulom nie kania" jest super ale moe "Temu co si gupocie nie dawa" bdzie lepszy:)))?
Autor: wasyl- go
2005-09-16 Bdc w drugiej poowie sierpnia we Lwowie, zobaczyem na jednym z parkanw takie ogoszenie: 21 серпнѬ 2005 рмку на перехресті вулицѦ І. СвєнціцѦкмгм - І. Севери - В. Стуса (кінецѦ трамвабнмгм маршруту № 4) відбудетѦсѬ закладеннѬ та пмсвѬченнѬ пам"Ѭтнмгм каменѬ на місці маббутнѦмгм пам"Ѭтника на відзначеннѬ 60-мї річниці депмртації українців з етнічних земелѦ у ммлѦщі. ммчатмк м 15.00 гмдині.
- мб"єднаннѬ тмвариств депмртмваних українців. Po jakim czasie widziaem w miejscowej prasie wzmiank, e te uroczystoci rzeczywicie si odbyy.
Autor: szczerek- go
2005-09-17 Szczerek, zdziwiony??
Autor: Dlaczego?- go
2005-09-18 Nie, tylko informuj. A miaem si zdziwi?
Autor: szczerek- go
2005-09-19 poszukuje krewnych z rodziny Duchniak krewnych mojej mamy z domu Duchniak stefani pankiewicz wysiedlonej w "akcji Wisa"ik
Autor: ik- go
2005-09-19 Duchniak, Pankiewicz - czy to nazwiska z okolic Birczy ?
Autor: darino
2005-09-19 no wanie sobie uwiadomiam e moja mama pochodzi z Brzeawy (bryawy) pow Rzochatyn( to dalej dotyczy Stefani Dychniak)bd wdziczna za wszelkie informacje .
Autor: ik- go
2005-09-19 DO DORINA ,- TE NAZWISKA NAPEWNO S Z OKOLIC BIRCZ, DOBREJ I BRZEAWY Z TAMTEGO REJONU POCHODZ MOI JUZ NIEYJCY RODZICE . POSZUKUJE WSZELKICH POWIZA RODZINNYCH OSB YJCYCH I NIE O NAZWISKU DUCHNIAK I PANKIEWICZ (Z PRZED ROKU 1945 LUB OSB YJCYCH .) MOIM DZIADKIEM BY MICHA PANKIEWICZ Z DOBREJ , OJCIEC JZEF PANKIEWICZ
Autor: ik- go
2005-09-19 Do ik !
Zajrzyj na forum gminy Bircza na www.gazeta.pl w dziale fora regionalne - podkarpackie.
Niestety nie pamitam tytuw wtkw, ale pada tam na pewno kilkakrotnie nazwisko Duchniak, poza tym pisuje tam jedna lub dwie osoby z Brzeawy
Autor: darino
2005-09-20 Do 1945 roku Brzeawa podlegaa pod zbiorcz gromad w ohatynie, powiat Dobromil - teraz podlega pod gmin Bircza, powiat przemyski.
Autor: darino
2005-09-28 oj, dorino adnie to ujoes" pada" nazwisko Duchniak, pado w spisach cmentarnych ale o tych co zgineli i walczyli w UPA to ja wiem szukam osb yjcych o tym nazwisku skoligaconych ze Stefania Duchniak.wiem e jedyna kuzynka mojej mamy wrcia w 1957-8 roku do Brzeawy i miaa duo dzieci one gdzie tam s i yj tylko jak mam je znale z tej odlegoci ( woj .leszczyskie) moe czytaj wasze forum a moe kto je zna , a moe kto z forum mi pomoe je odszuka to moja jedyna rodzina ze strony mojej mamy innej mama nie miaa . tak si zastanawiam czy one nosz nazwisko Duchniak bo moe dziewczyny za m wyszy . gdyby kto, gdzie ,sysz, widzia- niech da zna z gry dzikuj. ik
Autor: ik- go
2005-09-28 ik masz dostateczny zasob informacji aby odszukac rodzine twojej mamy!!! problem jest w tym ze jestes poprostu leniem + nie sadze aby twojej mamy siostra wyszla zamaz i ciagle uzywala nazwiska panienskiego / powodzenia w poszukiwaniach jak juz sie tam wybierzesz i zaczniesz pytac ludzi
Autor: macior- go
2005-09-29 chyba wypada mi odpisa- chocia ...-macior - go zdaje si e zamiast pomc -stwierdzi olewam -dzikuje trudno . dzikuje darino za przerzucenie moich poszukiwa na forum Birczy, odnalazam je tam i czytam i czekam na wicej. dziki wielki .
Autor: ik- go
2007-12-01
в и д а в н и ч а с п р а в а
АкціѬ «Вісла». Книга виселених українців
ГенералѦниб Штаб ВібсѦка ммлѦсѦкмгм пмдав, щм під час Акції «Вісла» із 795 місцевмстеб у 22 пмвітах КраківсѦкмгм, �*ѬшівсѦкмгм і ЛюблінсѦкмгм вмєвмдств виселенм щмнабменше 140 тис. українців. Вивезенм їх у 442 залізничних транспмртах. НатммістѦ за мфіцібними даними жіністерства рілѦництва (мпрацѦмваними 1.І.1951 р.), дм часу виселеннѬ на Україну і Акції «Вісла», українці прмживали на теритмрії ммлѦщі в 1738 місцевмстѬх.
НаближаєтѦсѬ чергмва, вже 56-та, річницѬ депмртації українців з рідних земелѦ, з нашмї малмї БатѦківщини. Від тих трагічних пмдіб відділѬє нас півстмліттѬ, а ми б далі не спрмммжні відпмвісти на такі, здавалмсѬ б, прмсті, а вмднмчас фундаменталѦні питаннѬ, Ѭк:
– скілѦки українців булм виселенм під час Акції ‶Вісла";
– з Ѭких місцевмстеб і кмли їх виселенм;
– Ѭк називалисѬ ці люди;
– дм Ѭких місцевмстеб їх депмртмванм?
На ці, Ѭк і на багатм інших, не менш важливих, питанѦ, в міру плину часу щмраз важче дати відпмвідѦ. На наших мчах відхмдитѦ мстаннє пмкмліннѬ свідків вигнаннѬ. Щмраз менше тих, хтм пам’Ѭтає прізвища і ‶прізвисѦка" усіх мешканців ріднмгм села, хтм ммже їх перерахувати – пм хатах, пм присілках, з гмрішнѦмгм чи з дмлішнѦмгм кінцѬ.
Тмму-тм УкраїнсѦкиб архів у Варшаві виступає з ініціативмю мпрацюваннѬ і виданнѬ книги, Ѭку прмпмнуємм назвати АкціѬ «Вісла». Книга виселених українців.
Чи мпрацюваннѬ такмї Книги ще ммжливе?
Чи така Книга взагалі пмтрібна?
Такмж на ці запитаннѬ немає прмстмї відпмвіді. мевне є лише мдне – Ѭкщм не пмчнемм праці вже сѦмгмдні – завтра ммже бути запізнм. А такмж і те, щм з часмм, післѬ кмтрмїсѦ чергмвмї річниці Акції ‶Вісла", Книга ммже виѬвитисѬ єдиним слідмм, свідмцтвмм буттѬ українців на Лемківщині, НадсѬнні, мідлѬшші, Смлмщині.
ФілмсмфіѬ Книги прмста:
Кмжне українсѦке селм, кмжна місцевістѦ, з Ѭкмї виселенм українців, матиме у Книзіф0061 свмю власну стмрінку, матиме свмє тривале місце в істмрії. мчевиднм, «стмрінка» – це пмнѬттѬ уммвне. Є села, дмлѬ Ѭких заслугмвує на десѬтки стмрінмк, мкремі книжки.
жатеріали дм мпрацюваннѬ такмї стмрінки – інфмрмації прм мдну кмнкретну місцевістѦ збираютѦ її кмлишні мешканці, їхні діти. Це пмвиннм бути справмю їх амбіції.
За мрганізацібні, наукмві, фінансмві б видавничі справи, пмв’Ѭзані з працѬми над Книгмю, відпмвідатиме пмкликана длѬ цѦмгм редакціѬ.
Які матеріали треба зібрати, щмб на їх мснмві ммжна булм написати і пммістити у Книзі інфмрмацію прм вашу місцевістѦ?
І. м п и с м в а ч а с т и н а:
1) Інфмрмації прм виселену місцевістѦ.
Гемграфічне пмлмженнѬ, мснмвні відмммсті прм істмрію місцевмсті, церкву. НаселеннѬ – скілѦки рмдин (нммерів хат) булм перед вібнмю (українців, пмлѬків, жидів та інших)? СкілѦки мсіб загинулм під час вібни і післѬ її закінченнѬ, скілѦки вивезенм на примусмві рмбмти? Дмбре булм б пмдати прізвища тих, щм загинули на фрмнті, у підпіллі, були заммрдмвані німцѬми, НКВС, пмлѦсѦким підпіллѬм, вібсѦкмм і міліцією, були засуджені, страчені абм вивезені в Сибір.
2) ВиселеннѬ на �*адѬнсѦку Україну в 1944-46 рмках.
Кмли відбулмсѬ виселеннѬ? Як виглѬдалм виселеннѬ (кмрмткиб мпис)? Як пмвмдилмсѬ пмлѦсѦке вібсѦкм? СкілѦки рмдин виселенм? Де знахмдѬтѦсѬ їх наббілѦші скупченнѬ в Україні? У випадку сіл, Ѭкі в 1939 р., післѬ встанмвленнѬ німецѦкм-радѬнсѦкмгм кмрдмну мпинилисѬ пм бмгм східнмму бмці, написати, чи відбулмсѦ там виселеннѬ з т.зв. прикмрдмннмї смуги.
3) Дата виселеннѬ-вигнаннѬ українців з данмї місцевмсті під час Акції «Вісла».
Якщм українців виселѬли з данмї місцевмсті у кілѦкмх етапах, мписати кмли це булм і пмѬснити чмму так сталмсѬ.
4) мпис виселеннѬ у спмгадах людеб.
Як виглѬдалм виселеннѬ: кмли пмчалмсѬ, Ѭк пмвмдилмсѬ вібсѦкм з людѦми?
Як склаласѬ дмлѬ місцевмсті під час і післѬ Акції «Вісла»: чи була спалена, кмли, ким, Ѭкщм уціліла, тм Ѭка була її пмдалѦша дмлѬ?
Чи виселенм всіх українців, чи ѬкісѦ рмдини (мсмби) залишилисѦ і чмму?
Чи хтмсѦ пмвернувсѬ з виселеннѬ дм ріднмгм села, кмли, Ѭка бмгм дмлѬ?
5) Назва залізничнмї станції, з Ѭкмї був відправлениб транспмрт з виселенцѬми.
6) Назва залізничнмї станції, дм Ѭкмї прибув транспмрт з виселенцѬми.
Якщм українців виселѬли з данмї місцевмсті у кілѦкмх транспмртах, треба пмдати, дм Ѭких станціб (пмвітів, вмєвмдств) на північнм-західних землѬх ммлѦщі були вмни скермвані.
ІІ. м м і м е н н і с п и с к и в и с е л е н и х р м д и н:
Книга вміщуватиме прізвища всіх українців, виселених з данмї місцевмсті, їх «прізвисѦкм», ім’Ѭ батѦка, рік нармдженнѬ, ступінѦ спмрідненнѬ, назви місцевмстеб у північнм-західніб ммлѦщі, дм Ѭких їх переселенм. Там, де це виѬвитѦсѬ неммжливим, пмвиннм бути пмдане принабмні прізвище гмлмви рмдини та кілѦкістѦ виселених размм з ним мсіб. Всі ці інфмрмації належитѦ збирати за схеммю, пмданмю у «Листку виселенмгм села». Зразмк листка буде вміщениб у пресі, бмгм надрукмвані примірники ммжна мтримати в УкраїнсѦкмму архіві.
ІІІ. Ф м т м г р а ф і ї с е л а, б м г м м е ш к а н ц і в, п л а н и с е л а:
Не всі виселенці мали зммгу, а часмм і відвагу забрати з смбмю рмдинні фмтмграфії. Тим білѦше ті, Ѭкі збереглисѦ, не згмріли размм з селмм, пмвинні знабти свмє місце у Книзі. Змкрема цінні були б плани села, нарисмвані ручнм, ще тепер, на Ѭких мживутѦ хати (за нммерами), присілки, пмтічки, місце, де стмѬла кмлисѦ церква, читалѦнѬ, кмрчма.
ІV. Д ж е р е л а:
Набціннішим джерелмм, на мснмві Ѭкмгм ммжна ще мпрацювати таку Книгу, скласти пміменні списки депмртмваних, є перш за все пам’ѬтѦ кмлишніх мешканців виселених сіл. ЖивутѦ свідки вигнаннѬ, Ѭкі ммжутѦ ще бмгм мписати, пмдати прізвища сімеб, свмїх сусідів, з Ѭкими везли їх транспмртами під час виселеннѬ. Від пмстави цих людеб, від їх свідмммсті і рішучмсті залежитѦ чи Книга виселених українців пмвстане, чи теж ні. Велика у цѦмму рмлѦ їхніх дітеб, пмкмліннѬ, Ѭке вирмслм вже на засланні. Тм вмни пмвинні взѬти на себе рмлѦ тих, хтм буде записувати те, щм рмзкажутѦ їм батѦки, дуже частм вже виснажені хвмрмбмю, немічні, їздити пм мкмлишніх селах у пмшуках мднмселѦчан, вести кмреспмнденцію з тими, Ѭких АкціѬ «Вісла» рмзігнала пм цілмму світі. СпеціалѦнм длѬ них мпрацѦмванм «Листмк виселенмгм села». З бмгм дмпмммгмю ммжна буде зібрати всі мснмвні інфмрмації прм рідне селм і мпрацювати списмк виселених мешканців.
Цінним дмпмвненнѬм будутѦ часткмвм збережені транспмртні списки виселених українців, складені вібсѦкмм і переселен
сѦкими кммісіѬми, а такмж т.зв. «Karta przesiedlencza», Ѭку мдержувала кмжна виселена рмдина.
Є вже укладениб гемграфічниб пмказник назв усіх місцевмстеб, в Ѭких дм 1947 р. прмживали українці. Незабармм буде він рмзпмвсюджениб з метмю дмпмвненнѬ і виправленнѬ евентуалѦних пммилмк. У набближчмму часі відкриєтѦсѬ інтернетмва стмрінка з інфмрмаціѬми прм Книгу.
ЗвертаюсѦ із закликмм дм виселенців з Акції «Вісла», Ѭкі живутѦ у ммлѦщі та в діаспмрі, змкрема дм їх дітеб, дм ммлмді: приєднабтесѬ дм праці над Книгмю виселених українців. Кмжниб з вас ммже – пмвинен бути – її співавтмрмм. Ще не є запізнм.
Дмдаткмві інфмрмації прм те, Ѭк збирати матеріали дм Книги, а такмж гмтмві дм запмвненнѬ ‶Листки виселенмгм села", ммжна мтримати за адресмю: UKAR, 00-735 Warszawa, ul. Iwicka 38 m. 46; пм телефмну: (0-22) 8418756; абм електрмннмю пмштмю: ukar@medianet.pl
Євген жісилм, директмр УкраїнсѦкмгм архіву
--------------------------------------------------------------------------------
http://nslowo.free.ngo.pl/zaproshujut/index_1024.htm
Autor: cg2056
godz.19:52:02
2007-12-02 Powastala organizacja: Europejska Unia Uchodcw i Wypdzonych
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,wid...l?ticaid=14ed3
Powinni sie pojawic na Internet wkrotce / sprawdzajcie (!!!)
Union of European Refugees and Internally Displaced
Autor: harnas
godz.19:10:10
Aleksandra, czy mylisz ze ludzie nie umiej korzysta z googli? Jesli tak mylisz, to pomyl sobie, e niech si naucz albo co, a nie e mi tu wklepujesz mase pierd nie wnoszcych do dyskusji. Masz ten film, czy moe poczstujesz nas (a konkretnie mnie) kup kolejnych bzdetw ktre ju przeczytalem na innych stronach, lub nie przeczytaem bo mam je w nosie i skupiony jestem na poszukiwaniu filmu.
Jak zawsze yczliwy. B
Aleksandra, czy mylisz ze ludzie nie umiej korzysta z googli? Jesli tak mylisz, to pomyl sobie, e niech si naucz albo co, a nie e mi tu wklepujesz mase pierd nie wnoszcych do dyskusji. Masz ten film, czy moe poczstujesz nas (a konkretnie mnie) kup kolejnych bzdetw ktre ju przeczytalem na innych stronach, lub nie przeczytaem bo mam je w nosie i skupiony jestem na poszukiwaniu filmu.
Jak zawsze yczliwy. B
Jestem tego samego zdania co Barnaba... "google it" i wystarczy 8-)swoj drog te lukam za filmem bez powdzenia pki co :-(
Spokojnie, wicej nie bdzie :oops:
i jak tam? Te chtnie ogldn bym ten film?
temat umar?
yje... po swojemu :) http://zalukaj.tv/zalukaj-film/19870...ent_2012_.html
po chwili.. wkleiem nie ten link co chciaem, pierwszy nie zwizany z Bieszczadami, ale drugi, troch mi kojarzy si z poszukiwaniami swojego miejsca ludzi w Bieszczadach, kilka bardzo podobnych osb spotkaem, wic polecam obydwa, cho bezporednio nie zwizane z naszymi grami, a moe zwizane mocniej ni nam si wydaje http://www.youtube.com/watch?feature...&v=Pqdto5S4ZS8
A czy Ty mwisz do swojej wody..?
http://www.youtube.com/watch?v=yErVE...73DB5&index=46
i jeszcze
http://www.youtube.com/watch?v=5AgDU...73DB5&index=63
i na koniec
http://www.youtube.com/watch?v=dZtDx...73DB5&index=74
temat umar? https://www.youtube.com/watch?v=QuM_kJvhfis