X
ďťż

znalezione w sieci/Bieszczady w Stanach

bigos - mój pamiętnik, wspomnienia, uczucia, przeżycia ...

Milo poczytac o Bieszczadach za wielka woda.

Brawo Panowie:

http://www.ny.pl/index.php?o=news/kolart/4/50173

Speed Riding - sport dla szukających wrażeń 2009-10-19
http://www.ny.pl/upload/images/4adc702fa4ca6Š prowing.plWacław Kuzło Speed Riding - jeden z najbardziej ekstremalnych sportów na ziemi, polega na karkołomnych zjazdach, skokach i lotach ze szczytów gór z wykorzystaniem specjalnych nart i mini skrzydła paralotni (8-12m²). Aby zostać speedriderem nie wystarczy dobrze jeździć na nartach i latać paralotnią, to sztuka sama w sobie, która wymaga wielu lat treningu. Prędkość podczas zjazdu i lotu dochodzi do 100 km/godz, wiec zawodnik nie może pozwolić sobie nawet na mały błąd. Wacław Kuzło z zespołu Prowing Team jest pierwszym speedriderem w Polsce zaliczanym do grona najlepszych technicznie zawodników na świecie.

Speed Riding uprawia od 4 lat, z paralotniami ma do czynienia od 1990 r. Jest członkiem kadry narodowej w tej dyscyplinie oraz instruktorem paralotniowym promującym paralotniarstwo w Bieszczadach. W zimie przemierza na nartach Bieszczady uprawiając Skituring wykorzystując latawce pociągowe. Jak sam mówi - nie ma góry z której bym nie zjechał ani urwiska z którego bym nie skoczył, tylko pogoda może mi w tym przeszkodzić. W tm sezonie zimowym zawodnik Prowing Team planuje zjazd ze szczytu Monte Della Neve w Alpach Włoskich (3000 m n.p.m.) wytyczając tym samym pierwszą trasę speedridingową w tej części Alp.

Świeżość, ekscytacja i adrenalina. Speed Riding to sport, który z pewnością wzbudzi ogromne zainteresowanie, zarówno wśród entuzjastów szybkich zjazdów po górskich stokach, jak i wśród miłośników podniebnych przygód. Co wspólnego mają tak, wydawałoby się odmienne, dyscypliny jak narciarstwo i paralotniarstwo? Otóż mają i to bardzo wiele... SPEED RIDING!

Dyscyplina, która w Polsce jest novum wśród sportów zimowych, przywędrowała do nas z alpejskich stoków, gdzie znalazła już wielu zwolenników i pasjonatów. Za kolebkę Speed Ridingu uznano Francję, w której ten sport ma swoje początki. Jednak dziś Szwajcaria, Austria, Włochy i Niemcy nie pozostają w tyle. Z roku na rok, to niezwykłe połączenie podniebnej i lądowej sportowej przygody, cieszy się coraz większym zainteresowaniem - zwłaszcza u ludzi młodych szukających alternatywy dla klasycznych sportów zimowych. Pionierami Speed Ridingu (zwanego również Speed – Flying) byli skoczkowie spadochronowi, którzy w poszukiwaniu nowych wrażeń, wpadli na pomysł połączenia skoków z narciarstwem. Był to znakomity sposób na szybkie przemieszczanie się ze stoków górskich. Z czasem postęp technologiczny oraz wiedza o osiągach aerodynamicznych umożliwiły stworzenie niesamowicie lekkiego materiału, który jest dziś stosowany do produkcji małych, specjalnie wyprofilowanych skrzydeł speedridingowych. Pierwsza szkoła Speed Ridingu powstała w Valfrejus w Maurienne (Francja).

Z kolei pierwszą polską szkołą, która dopracowała i przystosowała do naszych warunków techniki nauczania tej dyscypliny oraz wdrożyła specjalny system szkoleń, jest ‼Prowing”. Instruktorzy, tej znanej bieszczadzkiej szkoły z Leska, do stworzenia nowatorskiego schematu nauczania wykorzystali własne, kilkunastoletnie doświadczenia zarówno w paralotniarstwie, jak i narciarstwie; doświadczenia, które zdobywali zarówno na polskich stokach, jak i w najtrudniejszych górach całego świata. Mieli możliwość obserwowania oraz naśladowania najlepszych i najodważniejszych prekursorów Speed Ridingu; teraz te techniki i umiejętności z powodzeniem adaptują do warunków panujących w pięknych polskich górach. Dzisiaj, Bieszczady są znakomitym i najlepszym w Polsce, miejscem do nauki i uprawiania tej ekscytującej dyscypliny.

Speed Riding można zdefiniować jako kwintesencję ekstremalnego sportu zimowego. To połączenie narciarstwa z paralotniarstwem. Umożliwia zjeżdżanie z każdych, nawet najbardziej stromych stoków i wznoszenie się w odpowiednim momencie, w powietrze za pomocą specjalnie skonstruowanego skrzydła, budową zbliżonego do paralotni. Średnia powierzchnia skrzydła do Speed Ridingu kształtuje się od 8 do 12 m². Odpowiednia postawa ciała oraz właściwy kąt nachylenia skrzydła pozwalają na osiąganie niewiarygodnej prędkości.

‼Skrzydło do Speed Ridingu charakteryzuje niezwykle łatwa sterowność podczas zjazdów z górskich stoków. Z pewnością dla wielu narciarzy będzie to nowy, zaskakujący sposób na odkrywanie gór zimą, w zupełnie odmiennej formule, pozwalającej dotrzeć w miejsca do tej pory niedostępne. Osoby, które mają doświadczenie z nartami i z powodzeniem próbowały wcześniej przygody ze skrzydłem, w zasadzie w ciągu kilku godzin, są w stanie nauczyć się podstaw Speed Ridingu. Szkolenia powinny odbywać się w grupach nie większych niż 5 osób, pod okiem instruktora posiadającego uprawnienia zarówno do nauczania paralotniarstwa, jak i narciarstwa.

‼Prowing” (www.prowing.pl) jest profesjonalną szkołą, dbającą o pełne bezpieczeństwo swoich podopiecznych i działającą w oparciu o wieloletnie doświadczenia instruktorów. Istotą Speed Ridingu jest umiejętne planowanie tras, które chcemy przebyć przy pomocy nart i skrzydła. Trzeba pamiętać, że źle zaplanowana trasa może wiązać się z bardzo niebezpieczną w skutkach, próbą zatrzymania się.” - twierdzi Wacław Kuzło, instruktor Speed Ridingu oraz twórca techniki nauczania tej dyscypliny w polskich górach.

Speed Riding w wykonaniu ekstremalnym, kojarzony jest z wysokimi alpejskimi stokami, gdzie strome urwiska i bardzo długie trasy wymagają od zawodnika przede wszystkim dużego doświadczenia, pancernej psychiki, bardzo dobrej kondycji fizycznej i niezwykłej precyzji w umiejętności kierowania skrzydłem. Ekstremalne doznania zaczynają się już od momentu wejścia na szczyt lub grań. Lekkie narty przystosowane zarówno do zjazdu, jak i do podchodzenia, to podstawowe wyposażenie każdego ridera. Jazda w dół możliwa jest nawet na stokach o nachyleniu 60 stopni, a odrywając się od ziemi na muldach i urwiskach, bardzo często leci się kilka metrów od stromych górskich ścian. Ale te niezwykłe doznania nie są wyłącznie przywilejem wysokich gór. Polską kolebką Speed Ridingu stały się Bieszczady; wyjątkowe góry, w których wyjątkowe możliwości, oferują wyjątkowi ludzie.


Jak czytam takie cus to mnie flaki sie przewracaja do gory nogami.Dlaczego bieszczady sa niby najlepszym miejscem w Polsce do uprawniania zjazdoglejciarstwa ?Poza bezmiechowa i gromadzyniem gdzie sa niby te swietne stoki gdzie moze naleganie wystartowac ?Jedynie co to BPN, jednak kiepsko to widze .....Najlepsze warunki sa w Tatrach jezeli chodzi o scislosc , ale nie wolna latac wiec pozostaje misiom z bieszczad Ukraina badz Rumunia bo maja blisko .Wiecej takich bredni z promocji pophosze :evil:
Moze dlatego "Bieszczady", ze tylko w Bieszczadach to sie dzieje. Na szczescie dyscyplina jet tak bardzo niebezpieczna, ze masowe nawiedzenie nie grozne.

spij spokojnie klapsie.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl
  • Drogi uzytkowniku!

    W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczac Ci coraz lepsze uslugi. By moc to robic prosimy, abys wyrazil zgode na dopasowanie tresci marketingowych do Twoich zachowan w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam czesciowo finansowac rozwoj swiadczonych uslug.

    Pamietaj, ze dbamy o Twoja prywatnosc. Nie zwiekszamy zakresu naszych uprawnien bez Twojej zgody. Zadbamy rowniez o bezpieczenstwo Twoich danych. Wyrazona zgode mozesz cofnac w kazdej chwili.

     Tak, zgadzam sie na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu dopasowania tresci do moich potrzeb. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

     Tak, zgadzam sie na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu personalizowania wyswietlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych tresci marketingowych. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

    Wyrazenie powyzszych zgod jest dobrowolne i mozesz je w dowolnym momencie wycofac poprzez opcje: "Twoje zgody", dostepnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usuniecie "cookies" w swojej przegladarce dla powyzej strony, z tym, ze wycofanie zgody nie bedzie mialo wplywu na zgodnosc z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.