bigos - mój pamiętnik, wspomnienia, uczucia, przeżycia ...
jak mo¿na przeczytaæ m.in na stronie www.e-lesko.pl trwaj± konsultacje w sprawie projektu Programu Strategicznego Rozwoju Bieszczad wraz z Prognoz± oddzia³ywania na ¶rodowisko i do 20 czerwca 2014 r. istnieje mo¿liwo¶æ wnoszenia uwag i wniosków do tych dokumentów.
Dokumenty mo¿na znale¼æ na stronie e-lesko.pl:
http://www.e-lesko.pl/aktualnosci/98...-na-srodowisko
obszerne, wiêc przeczyta³am póki co bardzo pobie¿nie. Troszkê mnie ten rozwój turystyki wszelakiej niepokoi...
obszerne, wiêc przeczyta³am póki co bardzo pobie¿nie. Troszkê mnie ten rozwój turystyki wszelakiej niepokoi... Nic tam nie ma niepokoj±cego, je¶li tam jest mowa o turystyce to raczej w postaci tematów j± wspieraj±cych, ale w niezbyt wielkich kwotach, inne tematy mog± tylko jej pomóc.
S± tam zabezpieczane spore ¶rodki finansowe w wysoko¶ci ponad 1,2 mld z³:
- z tego 17% na budowê i modernizacjê infrastruktury drogowej i kolejowej (s± plany na liniê Zagórz - £upków),
- projekt "Czyste Bieszczady" (ponad 40% ¶rodków),
Pozosta³e ¶rodki ju¿ nie s± tak spore, patrz±c tylko na rozdrobnienie spraw.
Ale za³o¿enia tego Programu mog± zaniepokoiæ tych turystów, którzy chc± w Bieszczadach szukaæ dziurawych dróg, zapyzia³ych wsi, ¶cieków sp³ywaj±cych do strumieni i dymi±cych kominów. Projekt zak³ada wiêksze zaludnienie oraz zwiêkszenie tutaj rynku pracy przez stwarzanie u³atwieñ biznesowych. Czy tego chcemy czy nie to Bieszczady bêd± siê zmienia³y dynamicznie a Projekt ma stworzyæ jeszcze wiêksz± zachêtê do tego. Pos³u¿ê siê parafraz±... kochajmy to co jeszcze mamy bo tak szybko bêdzie stare odchodziæ w zakamarki pamiêci lub fotograficzne klisze (a nie w no¶niki elektroniczne!). Z jednej strony to rozumiem, ale z drugiej zaczyna doskwieraæ nostalgia za tym co w pamiêci jeszcze mam a zw³aszcza gdy to widzê chodz±c po Bieszczadach.
asia999 poda³a fajny link, do którego ja wcze¶niej trafi³em trochê okrê¿n± drog±, warto tam wej¶æ i zag³êbiæ siê w dokumenty mówi±ce o stanie Bieszczadów... tak powiem ogólnie. Istne aktualne kompendium wiedzy! Warto siê np. dowiedzieæ o istnieniu du¿ych pok³adów gazu ko³o Wetliny, o spisie pami±tek historycznych albo o analizie SWOT.
Tak, tak gminy bieszczadzkie tworz± "Strategie rozwoju lokalnego...", widz± w tym m.in. te¿ rozwój turystyki (Wzrost ruchu turystycznego, bêd±cy warunkiem rozwoju gminy i zamo¿no¶ci mieszkañców).
Warto poczytaæ jaka wizjê ma np. Gmina Baligród http://www.baligrod.pl/?c=mdAktualno...kazTresc-1-637 Jest tam trochê ciekawostek!
mo¿e komu¶ siê przyda:
http://www.lesko.pl/?c=mdAktualnosci...azTresc-1-1644
Dobrze by³oby siê zastanowiæ komu te wszystkie "programy" s³u¿± poza ich autorami, którzy otrzymuj± wynagrodzenie z naszych podatków za pisanie tych bzdur.
Jakim trzeba byæ g³upcem, ¿eby na si³ê forsowaæ turystykê jako podstawowe ¼ród³o utrzymania ?? Dobry sezon turystyczny trwa w Bieszczadach maksymalnie 100 dni, a rok ma 365 czyli "sezon produkcyjny" to tylko 27% z ca³ego roku czyli zaokr±glaj±c 1/3 lub jak kto woli 4 miesi±ce.
Logicznie rzecz bior±c dochody z turystyki musz± byæ 3x wiêksze ni¿ w przypadku innych regionów gdzie pracuje siê ca³y rok.
Jest oczywiste, ¿e tak nie jest i nigdy nie bêdzie.
Prosta matematyka na poziomie szko³y podstawowej rozwala t± turystykê jak granat wrzucony do kosza na ¶miecie.
Turystyka w bieszczadzkich realiach mo¿e funkcjonowaæ jako dodatkowe ¼ród³o dochodu i ¿adne strategie, konsultacje czy inne udawanie tego nie zmieni.
S³owo "strategi" przyporz±dkowane do Gminy oczywi¶cie wyja¶nia Wikipedia tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Strategia_(pa%C5%84stwa) Nie bêdê tego rozwija³ bo jeszcze niedawno te¿ podobnie my¶la³em i podobne sobie wylicza³em, póki w tym roku nie wyliczono mi przez pewnego w³a¶ciciela domu, w bardzo ma³ej miejscowo¶ci, jego "strategii" na poziomie, mo¿na rzec, jednostki w gminie. Otó¿ jego strategia wygl±da nastêpuj±co... ma on dom, od tego roku odda³ pod najem turystom te¿ swoje lokum mieszkalne, z 34 miejscami do spania... bierze 45 z³ za nocleg bez wy¿ywienia, obecnie tak na full mia³ od 15 czerwca do 31 sierpnia (na ten okres z rodzin± wyprowadza siê z domu!), reszta zale¿nie od pogody te¿ od innych czynników i ob³o¿enia w ró¿nym stopniu jest tak¿e wynajmowana. Liczymy tak jak on liczy³ i tylko ten "full" okres... 78 dni (21% roku) x 34 miejsca noclegowe x 45 z³ = 119 340 z³ brutto bo odpadn± media, zmiana po¶cieli itp., netto mi nie wyliczy³. Reszta dni to te¿ przychód, ale na mniejszym poziomie i z ró¿nym ob³o¿eniem na poszczególne miesi±ce. Ci±gle siê rozwija dziêki ¶ledzeniu strategii rozwoju jego gminy a i wp³ywaniu osobistym na ni± i "plan miejscowy". Nie wiem czy "co¶" innego te¿ robi/± i jak siê rozlicza z fiskusem. Nie wiem te¿ czy przychody z turystyki wystarcz± mu/im do ¿ycia przez ca³y rok i czy musi dorabiaæ?
Zobacz na Gminê Baligród i w tej Strategii punkt 7.3 mówi±cy o dzia³aniach. Tam s± kierunki dla bud¿etu gminy.
Ka¿dy kto siê chce gdzie¶ zasiedliæ powinien zerkn±æ na tak± Strategiê i na "plan miejscowy" zw³aszcza. Strategia obliguje w³adzê wykonawcz± pochodz±c± z wyborów do konkretnych dzia³añ na poziomie gminy, tak¿e ustalaniu bud¿etu a tak¿e oceny wójta przez absolutorium. http://www.sist.org.pl/dla-samorzadow/oferta-dla-jst
Gminy bieszczadzkie maj± zarówno pewne "hamulce" do rozwoju jak i "peda³y gazu" i chc± zw³aszcza wykorzystaæ na maxa te drugie... oczywi¶cie na miarê swoich mo¿liwo¶ci. St±d nacisk na rozwój turystyki... to sk³adowa tego "peda³u gazu".
skyrafal... niestety czasami ta "prosta matematyka" na takim poziomie ma sporo sk³adowych w postaci zmiennych zale¿nych i niezale¿nych :)
I na koniec... nam z Forum, tak w wiêkszo¶ci, taki rozwój jest nie na rêkê, bo chcieliby¶my wiêcej "dziko¶ci", mieszkañcy za¶, w przewa¿aj±cej ilo¶ci, chc± odwrotnie. Bieszczady to nie skansen, czy tego chcemy czy nie! Pozdrawiam
Recon - pojedynczy przypadek nie jest kompletnie reprezentatywny nawet w skali jednej wioski, a co dopiero gminy.
Ale we¼my nawet pod uwagê przyk³ad, który poda³e¶.
78 dni x 34 miejsca x 45z³ = 119 340z³. Fajnie tylko przede wszystkim podziel ten dochód na przynajmniej 2-3 pracuj±ce osoby i wówczas mamy ju¿ 59.670-39.780z³. Na pewno tak jest i nikt mi nie wmówi, ¿e 1 osoba "obrabia" 34 miejsca noclegowe. 2 osoby to absolutne minimum, a znaj±c ¿ycie pracuje przy tym ca³a rodzina czyli zapewne wiêcej ni¿ 3 osoby.
Teraz odlicz ró¿ne koszty, które realnie bêd± siê kszta³towa³y na poziomie 30%. Nie licz tylko po¶cieli, wody i pr±du. Patrz, ¿e trzeba regularnie kosiæ obej¶cie, dbaæ o czysto¶æ, co¶ naprawiæ, co¶ wymalowaæ etc. etc. etc.
Kolejn± sk³adnik, który musisz wzi±æ pod uwagê to tempo zwrotu inwestycji. Za³o¿enie noclegowni na 34 osoby te¿ kosztowa³o. Wiêc zanim siê zacznie liczyæ zyski najpierw musimy do¶æ do momentu w którym nasza inwestycja siê zwróci³a.
Za³ó¿my, ¿e w inwestycja w przeliczeniu na 1 miejsce wynosi³a 20.000z³ co przy 34 miejscach daje nam sumê 680.000z³.
Zak³adam, ¿e zbudowanie i wyposa¿enie 5 osobowego domku wyniesie 100.000z³.
Teraz tak - uzyskujemy 119.340z³, koszty 30% czyli zostaje nam 83.538z³
Zatem musimy czekaæ 8 lat, aby zwróci³o siê to co zainwestowali¶my i dopiero mo¿emy prowadziæ dywagacje na temat zysków. Zak³adam, ¿e 100% tego co zarobisz przeznaczasz na zwrot inwestycji.
W praktyce oczywi¶cie tak nie bêdzie i tempo zwrotu siê wyd³u¿y.
Wiêc z tego wszystkiego mówimy o kwotach 41.769-27.846z³ na osobê.
Wiêc jak widzisz w przeliczeniu na 12 miesiêcy daje nam to kwoty 3480-2320z³.
Niestety z tego co zauwa¿y³em ludzie otwieraj± du¿o biznesów bez nale¿ytej kalkulacji i bior± jeszcze na to kredyt. Potem tylko pracuj± na odsetki i osobi¶cie znam takie przypadki z wiosek w okolicach zapory.
Nastêpna sprawa - o jakich zyskach mówimy poza sezonem ?? Utrzymujesz 34 miejsca z czego od czasu do czasu przyjedzie 4-6 osób. Wiêc koszty utrzymania 34 miejsc nie pokryjesz z tych zysków. Mo¿emy mówiæ jedynie o redukcji kosztów utrzymania.
Pamiêtaj, ¿e matematyka jest taka sama dla ka¿dego - dla mnie, dla Ciebie, dla pasjonata bieszczadzkiego. Nie chodzi mi o przekomarzanie siê z Tob± i udowadnianiu swojej racji na si³ê.
Udowodnij mi na konkretnych liczbach, ¿e nie mam racji w oparciu o rzeczywiste koszty inwestycji, koszty utrzymania, koszty robocizny etc.
Zobacz na bieszczadzkie schroniska, które s± dzier¿awione przez kolejnych zapaleñców - tak samo nie maj± racji bytu jak firma transportowa, której flota to stary Jelcz, Star i 3 ¯uki.
W innym w±tku "opluwamy" schody na Tarnicê , a mo¿e to wszystko dzieje siê w ramach :
"Program Strategicznego Rozwoju Bieszczad"
To te¿, jednak wiêcej z tego https://www.bdpn.pl/index.php?option...=1711&Itemid=1
Dobrze by³oby siê zastanowiæ komu te wszystkie "programy" s³u¿± poza ich autorami, którzy otrzymuj± wynagrodzenie z naszych podatków za pisanie tych bzdur.
Jakim trzeba byæ g³upcem, ¿eby na si³ê forsowaæ turystykê jako podstawowe ¼ród³o utrzymania ??(...)
Turystyka w bieszczadzkich realiach mo¿e funkcjonowaæ jako dodatkowe ¼ród³o dochodu i ¿adne strategie, konsultacje czy inne udawanie tego nie zmieni. Ja akurat w tym temacie zgadzam siê z Tob±. Moim zdaniem stawianie kolejnych domków "spod linijki" i pseudoagroturystyk zw³aszcza przez niemieszkañców jest wg mnie dla Bieszczadów na d³u¿sz± metê zabójcze. Analizê SWOT i projekt finansowy na 50 stron mo¿na zrobiæ tak naprawdê pod ka¿dy temat i wszystko mo¿na w ten sposób uzasadniæ. Chcia³abym ¿eby Bieszczady szeroko rozumiane staæ by³o na odwa¿ne decyzje d³ugofalowe a nie "obijanie chaty sidingiem". Dzisiaj w TV by³a mowa o planowanym parku kulturowym na Krupówkach - mo¿e sprawdzi³oby siê to rozwi±zanie w Bieszczadach?
Dlatego zamie¶ci³am link. Mo¿e kto¶ bêdzie chcia³ zabraæ g³os w tych konsultacjach.
Mo¿e problemy zwi±zane z ochron± krajobrazu (tego miejskiego równie¿) zaczynaj± powolutku byæ postrzegane jednak jako WA¯NE i ISTOTNE a nie jako jakie¶ brednie nawiedzonych ludzi.
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...WDU20150000774
zanotowane.pl doc.pisz.pl pdf.pisz.pl brytfanna.keep.pl
Dokumenty mo¿na znale¼æ na stronie e-lesko.pl:
http://www.e-lesko.pl/aktualnosci/98...-na-srodowisko
obszerne, wiêc przeczyta³am póki co bardzo pobie¿nie. Troszkê mnie ten rozwój turystyki wszelakiej niepokoi...
obszerne, wiêc przeczyta³am póki co bardzo pobie¿nie. Troszkê mnie ten rozwój turystyki wszelakiej niepokoi... Nic tam nie ma niepokoj±cego, je¶li tam jest mowa o turystyce to raczej w postaci tematów j± wspieraj±cych, ale w niezbyt wielkich kwotach, inne tematy mog± tylko jej pomóc.
S± tam zabezpieczane spore ¶rodki finansowe w wysoko¶ci ponad 1,2 mld z³:
- z tego 17% na budowê i modernizacjê infrastruktury drogowej i kolejowej (s± plany na liniê Zagórz - £upków),
- projekt "Czyste Bieszczady" (ponad 40% ¶rodków),
Pozosta³e ¶rodki ju¿ nie s± tak spore, patrz±c tylko na rozdrobnienie spraw.
Ale za³o¿enia tego Programu mog± zaniepokoiæ tych turystów, którzy chc± w Bieszczadach szukaæ dziurawych dróg, zapyzia³ych wsi, ¶cieków sp³ywaj±cych do strumieni i dymi±cych kominów. Projekt zak³ada wiêksze zaludnienie oraz zwiêkszenie tutaj rynku pracy przez stwarzanie u³atwieñ biznesowych. Czy tego chcemy czy nie to Bieszczady bêd± siê zmienia³y dynamicznie a Projekt ma stworzyæ jeszcze wiêksz± zachêtê do tego. Pos³u¿ê siê parafraz±... kochajmy to co jeszcze mamy bo tak szybko bêdzie stare odchodziæ w zakamarki pamiêci lub fotograficzne klisze (a nie w no¶niki elektroniczne!). Z jednej strony to rozumiem, ale z drugiej zaczyna doskwieraæ nostalgia za tym co w pamiêci jeszcze mam a zw³aszcza gdy to widzê chodz±c po Bieszczadach.
asia999 poda³a fajny link, do którego ja wcze¶niej trafi³em trochê okrê¿n± drog±, warto tam wej¶æ i zag³êbiæ siê w dokumenty mówi±ce o stanie Bieszczadów... tak powiem ogólnie. Istne aktualne kompendium wiedzy! Warto siê np. dowiedzieæ o istnieniu du¿ych pok³adów gazu ko³o Wetliny, o spisie pami±tek historycznych albo o analizie SWOT.
Tak, tak gminy bieszczadzkie tworz± "Strategie rozwoju lokalnego...", widz± w tym m.in. te¿ rozwój turystyki (Wzrost ruchu turystycznego, bêd±cy warunkiem rozwoju gminy i zamo¿no¶ci mieszkañców).
Warto poczytaæ jaka wizjê ma np. Gmina Baligród http://www.baligrod.pl/?c=mdAktualno...kazTresc-1-637 Jest tam trochê ciekawostek!
mo¿e komu¶ siê przyda:
http://www.lesko.pl/?c=mdAktualnosci...azTresc-1-1644
Dobrze by³oby siê zastanowiæ komu te wszystkie "programy" s³u¿± poza ich autorami, którzy otrzymuj± wynagrodzenie z naszych podatków za pisanie tych bzdur.
Jakim trzeba byæ g³upcem, ¿eby na si³ê forsowaæ turystykê jako podstawowe ¼ród³o utrzymania ?? Dobry sezon turystyczny trwa w Bieszczadach maksymalnie 100 dni, a rok ma 365 czyli "sezon produkcyjny" to tylko 27% z ca³ego roku czyli zaokr±glaj±c 1/3 lub jak kto woli 4 miesi±ce.
Logicznie rzecz bior±c dochody z turystyki musz± byæ 3x wiêksze ni¿ w przypadku innych regionów gdzie pracuje siê ca³y rok.
Jest oczywiste, ¿e tak nie jest i nigdy nie bêdzie.
Prosta matematyka na poziomie szko³y podstawowej rozwala t± turystykê jak granat wrzucony do kosza na ¶miecie.
Turystyka w bieszczadzkich realiach mo¿e funkcjonowaæ jako dodatkowe ¼ród³o dochodu i ¿adne strategie, konsultacje czy inne udawanie tego nie zmieni.
S³owo "strategi" przyporz±dkowane do Gminy oczywi¶cie wyja¶nia Wikipedia tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Strategia_(pa%C5%84stwa) Nie bêdê tego rozwija³ bo jeszcze niedawno te¿ podobnie my¶la³em i podobne sobie wylicza³em, póki w tym roku nie wyliczono mi przez pewnego w³a¶ciciela domu, w bardzo ma³ej miejscowo¶ci, jego "strategii" na poziomie, mo¿na rzec, jednostki w gminie. Otó¿ jego strategia wygl±da nastêpuj±co... ma on dom, od tego roku odda³ pod najem turystom te¿ swoje lokum mieszkalne, z 34 miejscami do spania... bierze 45 z³ za nocleg bez wy¿ywienia, obecnie tak na full mia³ od 15 czerwca do 31 sierpnia (na ten okres z rodzin± wyprowadza siê z domu!), reszta zale¿nie od pogody te¿ od innych czynników i ob³o¿enia w ró¿nym stopniu jest tak¿e wynajmowana. Liczymy tak jak on liczy³ i tylko ten "full" okres... 78 dni (21% roku) x 34 miejsca noclegowe x 45 z³ = 119 340 z³ brutto bo odpadn± media, zmiana po¶cieli itp., netto mi nie wyliczy³. Reszta dni to te¿ przychód, ale na mniejszym poziomie i z ró¿nym ob³o¿eniem na poszczególne miesi±ce. Ci±gle siê rozwija dziêki ¶ledzeniu strategii rozwoju jego gminy a i wp³ywaniu osobistym na ni± i "plan miejscowy". Nie wiem czy "co¶" innego te¿ robi/± i jak siê rozlicza z fiskusem. Nie wiem te¿ czy przychody z turystyki wystarcz± mu/im do ¿ycia przez ca³y rok i czy musi dorabiaæ?
Zobacz na Gminê Baligród i w tej Strategii punkt 7.3 mówi±cy o dzia³aniach. Tam s± kierunki dla bud¿etu gminy.
Ka¿dy kto siê chce gdzie¶ zasiedliæ powinien zerkn±æ na tak± Strategiê i na "plan miejscowy" zw³aszcza. Strategia obliguje w³adzê wykonawcz± pochodz±c± z wyborów do konkretnych dzia³añ na poziomie gminy, tak¿e ustalaniu bud¿etu a tak¿e oceny wójta przez absolutorium. http://www.sist.org.pl/dla-samorzadow/oferta-dla-jst
Gminy bieszczadzkie maj± zarówno pewne "hamulce" do rozwoju jak i "peda³y gazu" i chc± zw³aszcza wykorzystaæ na maxa te drugie... oczywi¶cie na miarê swoich mo¿liwo¶ci. St±d nacisk na rozwój turystyki... to sk³adowa tego "peda³u gazu".
skyrafal... niestety czasami ta "prosta matematyka" na takim poziomie ma sporo sk³adowych w postaci zmiennych zale¿nych i niezale¿nych :)
I na koniec... nam z Forum, tak w wiêkszo¶ci, taki rozwój jest nie na rêkê, bo chcieliby¶my wiêcej "dziko¶ci", mieszkañcy za¶, w przewa¿aj±cej ilo¶ci, chc± odwrotnie. Bieszczady to nie skansen, czy tego chcemy czy nie! Pozdrawiam
Recon - pojedynczy przypadek nie jest kompletnie reprezentatywny nawet w skali jednej wioski, a co dopiero gminy.
Ale we¼my nawet pod uwagê przyk³ad, który poda³e¶.
78 dni x 34 miejsca x 45z³ = 119 340z³. Fajnie tylko przede wszystkim podziel ten dochód na przynajmniej 2-3 pracuj±ce osoby i wówczas mamy ju¿ 59.670-39.780z³. Na pewno tak jest i nikt mi nie wmówi, ¿e 1 osoba "obrabia" 34 miejsca noclegowe. 2 osoby to absolutne minimum, a znaj±c ¿ycie pracuje przy tym ca³a rodzina czyli zapewne wiêcej ni¿ 3 osoby.
Teraz odlicz ró¿ne koszty, które realnie bêd± siê kszta³towa³y na poziomie 30%. Nie licz tylko po¶cieli, wody i pr±du. Patrz, ¿e trzeba regularnie kosiæ obej¶cie, dbaæ o czysto¶æ, co¶ naprawiæ, co¶ wymalowaæ etc. etc. etc.
Kolejn± sk³adnik, który musisz wzi±æ pod uwagê to tempo zwrotu inwestycji. Za³o¿enie noclegowni na 34 osoby te¿ kosztowa³o. Wiêc zanim siê zacznie liczyæ zyski najpierw musimy do¶æ do momentu w którym nasza inwestycja siê zwróci³a.
Za³ó¿my, ¿e w inwestycja w przeliczeniu na 1 miejsce wynosi³a 20.000z³ co przy 34 miejscach daje nam sumê 680.000z³.
Zak³adam, ¿e zbudowanie i wyposa¿enie 5 osobowego domku wyniesie 100.000z³.
Teraz tak - uzyskujemy 119.340z³, koszty 30% czyli zostaje nam 83.538z³
Zatem musimy czekaæ 8 lat, aby zwróci³o siê to co zainwestowali¶my i dopiero mo¿emy prowadziæ dywagacje na temat zysków. Zak³adam, ¿e 100% tego co zarobisz przeznaczasz na zwrot inwestycji.
W praktyce oczywi¶cie tak nie bêdzie i tempo zwrotu siê wyd³u¿y.
Wiêc z tego wszystkiego mówimy o kwotach 41.769-27.846z³ na osobê.
Wiêc jak widzisz w przeliczeniu na 12 miesiêcy daje nam to kwoty 3480-2320z³.
Niestety z tego co zauwa¿y³em ludzie otwieraj± du¿o biznesów bez nale¿ytej kalkulacji i bior± jeszcze na to kredyt. Potem tylko pracuj± na odsetki i osobi¶cie znam takie przypadki z wiosek w okolicach zapory.
Nastêpna sprawa - o jakich zyskach mówimy poza sezonem ?? Utrzymujesz 34 miejsca z czego od czasu do czasu przyjedzie 4-6 osób. Wiêc koszty utrzymania 34 miejsc nie pokryjesz z tych zysków. Mo¿emy mówiæ jedynie o redukcji kosztów utrzymania.
Pamiêtaj, ¿e matematyka jest taka sama dla ka¿dego - dla mnie, dla Ciebie, dla pasjonata bieszczadzkiego. Nie chodzi mi o przekomarzanie siê z Tob± i udowadnianiu swojej racji na si³ê.
Udowodnij mi na konkretnych liczbach, ¿e nie mam racji w oparciu o rzeczywiste koszty inwestycji, koszty utrzymania, koszty robocizny etc.
Zobacz na bieszczadzkie schroniska, które s± dzier¿awione przez kolejnych zapaleñców - tak samo nie maj± racji bytu jak firma transportowa, której flota to stary Jelcz, Star i 3 ¯uki.
W innym w±tku "opluwamy" schody na Tarnicê , a mo¿e to wszystko dzieje siê w ramach :
"Program Strategicznego Rozwoju Bieszczad"
To te¿, jednak wiêcej z tego https://www.bdpn.pl/index.php?option...=1711&Itemid=1
Dobrze by³oby siê zastanowiæ komu te wszystkie "programy" s³u¿± poza ich autorami, którzy otrzymuj± wynagrodzenie z naszych podatków za pisanie tych bzdur.
Jakim trzeba byæ g³upcem, ¿eby na si³ê forsowaæ turystykê jako podstawowe ¼ród³o utrzymania ??(...)
Turystyka w bieszczadzkich realiach mo¿e funkcjonowaæ jako dodatkowe ¼ród³o dochodu i ¿adne strategie, konsultacje czy inne udawanie tego nie zmieni. Ja akurat w tym temacie zgadzam siê z Tob±. Moim zdaniem stawianie kolejnych domków "spod linijki" i pseudoagroturystyk zw³aszcza przez niemieszkañców jest wg mnie dla Bieszczadów na d³u¿sz± metê zabójcze. Analizê SWOT i projekt finansowy na 50 stron mo¿na zrobiæ tak naprawdê pod ka¿dy temat i wszystko mo¿na w ten sposób uzasadniæ. Chcia³abym ¿eby Bieszczady szeroko rozumiane staæ by³o na odwa¿ne decyzje d³ugofalowe a nie "obijanie chaty sidingiem". Dzisiaj w TV by³a mowa o planowanym parku kulturowym na Krupówkach - mo¿e sprawdzi³oby siê to rozwi±zanie w Bieszczadach?
Dlatego zamie¶ci³am link. Mo¿e kto¶ bêdzie chcia³ zabraæ g³os w tych konsultacjach.
Mo¿e problemy zwi±zane z ochron± krajobrazu (tego miejskiego równie¿) zaczynaj± powolutku byæ postrzegane jednak jako WA¯NE i ISTOTNE a nie jako jakie¶ brednie nawiedzonych ludzi.
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...WDU20150000774