Powstanie Chmielnickiego w Bieszczadach ?

bigos - mój pamiętnik, wspomnienia, uczucia, przeżycia ...

Polecam wszystkim artyku³ prof. W.A. Serczyka pt. "Wolny najmita" w najnowszej, ¶wi±teczno - noworocznej "Polityce", str. 99 - 102.
Jest te¿ tu:
http://polityka.onet.pl/162,1208861,...3,artykul.html

Sêk tylko w tym, ¿e w wersji elektronicznej nie zobaczycie mapki na str. 100 i 101. Jest tam zaznaczony zasiêg powstania Chmielnickiego, na³o¿ony na kontury wojwództw Rz-plitej przedrozbiorowej.
Spostrzegamy, ¿e (na interesuj±cym nas obszarze) wojska kozackie i bunty ruskiego ch³opstwa dotar³y a¿ pod Sanok i Jaros³aw. Objê³y prawie ca³e terytorium b. województwa ruskiego.Czy kto¶ co¶ wie na ten temat, móg³by wskazaæ jak±¶ literaturê ?
Do tej pory by³em przekonany, ¿e najwiêkszymi klêskami ziemi bieszczadzkiej w XVII w. by³y najazdy Wêgrów (1657) i Tatarów (1672)


"W 1648 r., w czasie powstania Chmielnickiego, tutejsi ch³opi dopuszczali siê napadów na dwory, rabunków i mordów"
Przewodnik Rewasza w opisie miejscowo¶ci Lutowiska (wiêc wybór krêcenia scen do trylogii Sienkiewicza nie by³ przypadkowy)

"Wie¶ nie zd±¿y³a siê dobrze odbudowaæ, gdy nastêpny najazd Tatarów, zwi±zany z powstaniem Chmielnickiego (1655 r.), zrówna³ j± z ziemi±. "
Wzmianka o Strachocinie ze strony: http://www.strachocina.przemysl.opok...i_xii-xix.html

Jednak ³±czenie napadów rabunkowych to³hai, beskidników z ide± powstania Chmielnickiego jest moim zdaniem lekk± nadinterpretacj±.
Napisa³em "powstanie", a mog³em napisaæ "rebelia". Na jedno by wysz³o.
I niczyich uczuæ (tak¿e ukraiñskich) bym nie obrazi³. Wojna domowa o spo³ecznym pod³o¿u jest b. okrutna, obfituje w rabunki i nierozumne rzezie.

"Ideowych" powstañców Chmielnickiego by³a garstka. Dominowali pro¶ci kozacy i czerñ (czyli uzbrojona ho³ota). Decydowa³a chwila (historyczna). Je¶li motywem napadu rabunkowego na dwór szlachecki by³o przekonanie, ¿e nale¿y napa¶æ, bo tak siê dzieje na ca³ej Ukrainie, to taki napad rabunkowy by³ ju¿ ... powstaniem Chmielnickiego. Bo przecie¿ taki mia³o ono charakter.

Identyczny charakter mia³a na Ukrainie tzw. Rewolucja Pa¼dziernikowa. Polecam "Po¿ogê" Zofii Kossak - Szczuckiej.
Oraz Cichy Don - pierwsze tomy
D³ugi


Parê informacji na temat tego okresu uda³o mi siê znale¼æ w "Bieszczady. S³ownik historyczno-krajoznawczy".

Dwernik
"W 1648 roku ch³opów s±dzi³ w Dwerniku s±d z³ozony z dwunastu przysiêg³ych i sêdziego. Mozna wiêc przypuszczaæ, ¿e i tu ch³opi przy³±czyli siê do rozruchów wywo³anych wiesciami o Powstaniu Chmielnickiego."

Dydiowa
"W 1648 ch³opi dokonuj± napadu na dwór Wis³ockiego, dzier¿awcy tutejszego maj±tku. W rabunku wziêli udzia³ m. in.: pop Stefan ze Stu¿ycy i Fedor Wakasz z Ruskiego. Obie wsie le¿a³y ówcze¶niena Wêgrzech - pioerwsza 8 km na po³udnie od Ustrzyk Górnych, druga 11 km na po³udnie od Cisnej. Zabowane dobra spieniê¿y³ Mudryk Dwernicki z Ustrzyk Górnych."

Wo³osate
"W 1648 wziêli oni (beskidnicy z Wo³osatego) udzia³ w napadzie beskidników na dwór w Boryni, gdzie schroni³a siê szlachta uciekaj±ca przed kozakami."

Cisna
" W 1648 r. szlachta ziemi sanockiej powierzy³a Samuelowi Balowi "obronê domow±" przed poryszkami wêgierskimi, niepokoj±cymi ustawicznie te okolice. Stukonny oddzia³ zorganizowany przez rotmistrza mia³ stacjonowaæ w Sanoku."
Drogi wendrowycz poczytaj informacje a potem siê wypowiadaj na literaturê na jak± siê powo³ujesz to nie przystoji albo mówisz prawdê do koñca albo odpu¶æ
Mo¿esz rozwin±æ, o co Ci chodzi ¯ebro, bo za bardzo nie rozumiem, co krytykujesz w moim po¶cie (aha, i popracuj nad interpunkcj±).
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl