Park Ciemnego Nieba "Bieszczady"

bigos - mój pamiętnik, wspomnienia, uczucia, przeżycia ...

Powstaje Park Ciemnego Nieba "Bieszczady", prace trwaj± ju¿ od kilku tygodni. Jego celem jest ochrona bieszczadzkiego nieba przed zanieczyszczenie ¶wiat³em, promocja naszej bieszczadzkiej przyrody i turystyki astronomicznej. Okaza³o siê, ¿e nasze bieszczadzkie niebo jest wyj±tkowe w skali Europy. Jest zdecydowanie czy¶ciejsze ni¿ w podobnym parku znajduj±cym siê tu¿ za granic± polski, w s³owackich Bieszczadach. Park Ciemnego Nieba "Po³oniny" powsta³ wcze¶niej, dlatego te¿ s³owaccy astronomowie uczestnicz± w pracach nad powstaniem naszej atrakcji turystycznej. Warto wiedzieæ, ¿e zanieczyszczenie naszego bieszczadzkiego nieba wynosi poni¿ej 10 %. Najlepsze miejsca do obserwacji gwia¼dzistego nieba znajduj± siê na Prze³êczach Wy¿nej i Wy¼niañskiej, w Mucznem i w Tarnawie. W tej ostatniej niestety widaæ ³uny z pobliskich Sianek.


A czy mo¿esz napisaæ co¶ bli¿ej o tych pracach ? Co to s± za prace, kto w nich uczestniczy i co powstanie parku mia³oby daæ ?
Mam tylko notatki. Tworz± go m.in. gmina Lutowiska, Bieszczadzki Park Narodowy, byæ mo¿e Lasy Pañstwowe, teren gmin Lutowiska, Cisna i Komañcza. Co najciekawsze operat udostêpnienia BdPN przewiduje ochronê nieba, bêdzie m.in. nie o¶wietlonych m.in. 9 parkingów. Park Ciemnego Nieba nie ma umocowania prawnego.
Przy okazji dowiedzia³am siê z notatek, ¿e powsta³o nowe schronisko PTSM w Stuposianach, ponoæ noclegi s± w dobrych warunkach, ceny konkurencyjne.

Dzi¶ o 20.00 astronomowie przygotowuj± pokazy dla turystów. Warto wzi±æ w nich udzia³.
Miejsce z ciemnym niebem w Bieszczadach juz mamy, s± to Roztoki. Nie wiem czy pomys³ z nieo¶wietlaniem parkingów jest taki dobry.


Które Roztoki? Polacy twierdz±, ¿e nasze, a tak naprawdê chodzi o s³owackie Roztoki. Przed chwil± dosta³am foldery na temat potê¿nego miêdzynarodowego projektu Karpackie niebo. Nie wolno mi wrzucaæ linków wiêc podam tylko kilka danych u³atwiaj±cych znalezienie informacji astrokarpaty.net. astrokolonica.sk. Prawdopodobnie ten projekt bêdzie czê¶ci± tego karpackiego. Moim zdaniem jest bardzo fajny i korzystny zarówno dla Bieszczadów jak i dla nas turystów. Przede wszystkim skorzystaj± na tym bieszczadzkie dzieciaki, ju¿ jest teleskop w Lesku. Przy okazji jego instalowania wzmocniono strop i wyremontowano dach w leskim liceum. My tury¶ci bêdziemy mieli tygodniow± imprezê satronomiczn±, w czasie jej trwania naukowcy bêd± nam pokazywaæ bieszczadzkie niebo. Na obu Prze³êczach bêd± zainstalowane postumenty na których bêdzie mo¿na umocowaæ swoje w³asne teleskopy. To bêdzie tak¿e promocja Bieszczadów w ¶wiecie, tej turystyki po¿±danej, nie niszcz±cej natury. Bêd± i rozwi±zania praktyczne chroni±ce ciemne niebo. Tu najwa¿niejsze s± latarnie, przewa¿nie s± to kule ¶wiêcone Panu Bogu w okno. Na terenie parku docelowo maj± byæ latarnie z takimi specjalnymi daszkami, ¶wiat³o jest kierowane tylko na dó³. Oszczêdno¶ci energii s± bardzo du¿e.
Niestety, w Bieszczadach ¼le dzieje siê. W niedzielê w czasie mszy ksiê¿a czytali list, który zosta³ im odgórnie przekazany. W tym li¶cie nawo³ywano wiernych aby sprzeciwili siê poszerzeniu BdPN i powo³aniu Turnickiego Parku Narodowego. By³y listy niepoparcia dla idei poszerzenia terenów chronionych, argumentacja by³a tego typu: podpisz, bo inaczej bêdziesz mieæ rezerwat w ogródku. Ludzie podpisywali. Na pewno Bieszczadzki Park Narodowy nie bêdzie poszerzony. To manipulacja samorz±dówców. Ponoæ to samorz±d powiatu bieszczadzkiego wystosowa³ tak± pro¶bê do kurii. Nikt tak naprawdê nie wie o co chodzi.
Polecam zdjêcia z kosmosu na stronie:

http://www.astro.uni.wroc.pl/ciemna_...css3/css3.html

Jak tam widaæ najciemniejsze niebo jest w ukraiñskich Karpatach i nie trzeba do tego jakich¶ specjalnych "parków".

W polskich górach najpiêkniejsze niebo widzia³am w Piêciu Stawach.

Rzecz w tym, ¿e jest to dolina otoczona ze wszystkich stron górami - i nie docieraj± tu ¶wiat³a miast.
Takie miejsca siê nadaj± na "park ciemnego nieba".

W Beskidach taki park tworzony jest w dolinie Sopotni Wielkiej (ale bêd±c tam ostatnio widzia³am piêknie pod¶wietlony ko¶ció³, wiec nie wiem jak siê ma jedno do drugiego)


Nie wolno mi wrzucaæ linków wiêc podam tylko kilka danych u³atwiaj±cych znalezienie informacji Sonka - to te¿ Ty za bzdury piszesz.
Czytaæ hadko.
Ka¿demu wolno podawaæ zewnêtrzne linki.

Zwalczane s± te, które nachalnie reklamuj± w³asn± dzia³alno¶æ.

Które Roztoki? Polacy twierdz±, ¿e nasze, I dobrze twierdz±, bo chodzi o Roztoki Górne, gdzie odbywaj± siê wiosn± zloty mi³o¶ników astronomii.
Nie wiedzia³am o tym, na S³owacji s± tak¿e Roztoki, gdzie spotykaj± siê mi³o¶nicy astronomii.

Nie wolno mi wrzucaæ linków
astrokarpaty.net. astrokolonica.sk Nie zas³aniaj siê zakazem wklejania linków, skoro i tak je wklejasz.

Dyskusjê dotycz±c± regulaminu wydzieli³em do dzia³u technicznego.
Link jest odsy³aczem nawigacyjnym, tak twierdzi wikipedia. Moje informacje nie przenosz± u¿ytkownika do promowanej strony, pozwalaj± j± tylko odnale¼æ.

Nie uczestniczê w projekcie, nie jestem jego beneficjentem, pierwsza strona jest niekomercyjna, druga za¶ prowadzi do obserwatorium astronomicznego na Prze³êczy Ko³onickiej. By³am tam przed kilkoma laty. Wtedy jeszcze nie by³o pokoi s³u¿bowych, które obecnie s± czasami wynajmowane turystom. Mimo to astronomowie w ramach przyja¼ni s³owacko-polskiej pozwolili nam zostaæ pod otwart± kopu³± obserwatorium, pod teleskopem i gapiæ siê w niebo. By³o zimno, wiêc dano nam koce, a nawet przynoszono gor±c± herbatê. Oczywi¶cie, nie pobrano za to ani grosika. Podobnie byli traktowani inni tury¶ci z Polski. Mój post mo¿na wiec podci±gn±æ pod promocjê.
Je¿eli ju¿ co¶ piszemy to starajmy sie zg³êbiæ temat lub nie wypisujmy bzdur. Zlot jak wcze¶niej wyja¶niono odbywa siê po naszej stronie. Oczywi¶cie , ¿e po s³owackiej jest jeszcze ciemniejsze niebo ale niech mi kto¶ wyja¶ni jak przewie¶æ tam sprzet który sporo wa¿y . Waga samego teleskopu to ok 20 kg a podstawy z przeciwwagami lekko licz±c ponad 30 kg do tego dochodza okulary, redukcje itd. Wniosek z tego jest taki ,ze potrzebny jest w miare komfortowy dojazd. Dlaczego wybrano Roztoki? a to dlatego, ze le¿± one dosyc daleko od g³ównej drogi!!!. Swiat³o na parkingu wy³±czyæ nam mo¿e so³tys Marucha jednym naci¶niêciem przycisku( jak bedziemy ju¿ mie¶ sprzêt gotowy do obserwacji) a samochody raczej bêd± je¿dziæ z w³±czonymi ¶wiat³ami. Jakis podobny projekt realizowa³y ju¿ wczesniej Pu³awy. Nie wiem tylko jak rozwi±zano problem transportu sprzêtu na górê, bo ja na pewno nie mam zamiaru wynoszenia prawie 100 kg na plecach. Sprzêt w leskim obserwatorium nie jest jaki¶ tam rewelacyjny
Zg³êbiam temat, skonsultowa³am siê z przewodnikami, którzy brali udzia³ w konferencji dotycz±cej projektu "Karpackie Niebo", która odby³a siê chyba w ub. roku na S³owacji. W ramach tzw. study tours odwiedzili tak¿e obiekty zwi±zane z turystyk± astronomiczn± na pograniczu polsko-s³owackim. Nie byli w polskich Roztokach, ale na S³owacji. W s³owackich Roztokach znajduje siê ma³e obserwatorium, jest tu teleskop g³ówny o ¶rednicy obiektywu 40 cm oraz mniejszy teleskop u¿ywany przez turystów o ¶rednicy 15 cm i wiele innego sprzêtu zakupionego w ramach projektu "Karpackie niebo". Przy obserwatorium s± pokoje go¶cinne wynajmowane przez turystów. Strona osveta.sk, nr tel +421 54 752 10 68, meil pos@slovanet.sk S± tu organizowane nie tylko spotkania ale tak¿e astrowarsztaty, astrosta¿e, szkolenia, pokazy astronomiczne, obozy m³odzie¿owe. W Pu³awach docelowo ma byæ tzw. dostrzegalnia na bazie infrastruktury wyci±gu narciarskiego, takie miejsca bêd± zaopatrzone w podstawowy sprzêt. W Polce warsztaty odbywaj± siê w I Liceum Ogólnokszta³c±cym w Ja¶le, tam samorz±dowcy zatrudnili na 1,5 etatu pracowników prowadz±cych szkolenia, pokazy itd.
A po co mieliby jechaæ na polskie Roztoki, poza zlotem mi³o¶ników nie ma tam nic.
W Pu³awach pope³niono podstawowy b³ad . Wiêkszo¶c amatorów prowadzi obserwacjê swoim teleskopem a nie made in china z kiwaj±cym siê wyci±giem okularowym pomazanym smarem który brudzi ubranie. A jedzie siê tam gdzie sa dobre warunki do obserwacji. A jak wiadomo niektóre zjawiska typu np zacmienie sa widoczne tylko w okre¶lonych miejscach na ziemi. W tym roku tranzyt wenus mo¿na by³o zobaczyc dopiero w zachodniej s³owacji tam by³y odpowiednie warunki pogodowe. Ca³y ten projekt jest pretekstem do nieo¶wietlania parkingów. Oszczêdno¶ci s± oczywiste. Kto¶ zapyta,, dlaczego parking jest nieo¶wietlony?,, Bo mamy projekt Karpackie niebo.
Odnios³am wra¿enie, ¿e Pu³awy znalaz³y siê tam przez przypadek/nieprzypadek. To wyci±g narciarski, piêkne okolice ale ¶wiec± pustkami. Mo¿e osoby tworz±ce projekt (na s³owackich spotkaniach by³ Pan z Pu³aw) chc± im pomóc wiêc wymy¶lono tam obserwacje astronomiczne. Moim zdaniem to ciekawa inicjatywa dla turystów. Co maj± tam robiæ tury¶ci, którzy zeszli wieczorem ze szlaku i nudz± siê w pokojach. Lepsze s± takie obserwacje ni¿ ogl±danie telewizora. Zawsze mo¿na siê czego¶ ciekawego dowiedzieæ, co¶ niecodziennego zobaczyæ. Gdyby takie obserwacje po³±czyæ z obserwacjami przyrody to fajnie spêdzaliby czas rodziny z dzieæmi, dzieciaki na wycieczkach szkolnych.
Sonka, obejrzyj sobie ten filmik (mi otwiera siê tylko w Internet Explorer):

http://vimeo.com/groups/bieszczady/videos/11375113

Widzia³am go ju¿ dawno i teraz znalaz³am na stronie: http://www.bieszczady.pl/?newsID=5562# . Patrz±c na okolicê chyba nie ma w±tpliwo¶ci z których Roztok by³ robiony. A ta ilo¶æ gwiazd jest niesamowita...
Dziêkujê za link, wcale nie negujê s³ów Bogusia, nie wiedzia³am tylko o tych spotkaniach. Filmik ogl±dnê jutro, w te moje chaszczory prawie nie dociera komórkowy internet. Grzmi, nie mogê poszukaæ w górach lepszego sygna³u.
Stachu od lat interesuje siê astronomia, bierze udzia³ w projekcie. S±dzê, ¿e to jego serwis bêdzie tym obs³uguj±cym projekt.

bêdzie m.in. nie o¶wietlonych m.in. 9 parkingów. Zadam mo¿e g³upie pytanie, ale po co zastrzegaæ prawnie czego¶ czego nie ma? Przecie¿ i tak s± nieo¶wietlone. Tak jak wcze¶niej wspomniano zloty astrofanów s± nie od dzi¶ w Roztokach Górnych. Dla amatora który chce podziwiaæ piêkn± drogê mleczn± dobre bêdzie wiele miejsc np. polana za domami parkowych w UG, Wetliñska, Caryñska etc.
Bardzo ciekawa impreza odbêdzie siê w Mucznem 15.09 o godz. 18.00. Festiwal Dolny Sanu, program bardzo atrakcyjny, m.in. multimedialne widowisko, pokazy multimedialne, diaporamy Grzegorza Le¶niewskiego, prelekcja o Parku Ciemnego Nieba "Bieszczady".
dziêki Ci Sonko za Twe dobre wie¶ci :} uwielbiam s³uchaæ rykowiska w Mucznem - Tarnawie, zwyk³am mawiaæ ¿e tutaj jelenie s± najbardziej napalone bo to jakie ryki tu s³ysza³am przechodzi koniec ¶wiata, dlatego wracam tu w tym czasie co roku :> a teraz do tego -ciekawe wydarzenie, postaram siê tam wtedy byæ! a mo¿e ma kto¶ ochotê powêdrowaæ ze mn± po Jeleniowatym? bo samej trochê bym siê ba³a poniewa¿ bojê siê tych odg³osów jeleni (samych jeleni nie :P) wiêc mêskie wsparcie mile widziane (nie wspominaj±c o mile widzianej podwózce z ma³opolski albo z powrotem-przynajmniej do sanoka ;P).

na zachêtê podajê wybiórczo znalezione w sieci odg³osy: http://www.lipowe.alpha.pl/galeria/0...3_jelen_03.mp3 -ju¿ têskniê za nimi ale jednocze¶nie wiem, ¿e sama g³êboko do lasu nie wejdê ;D chyba :>
Raczej taka impreza nie bardzo mi pasuje. Co do po³a¿enia jak najbardziej TAK a prelekcji ,, Park Ciemnego Nieba ,, mówimy NIE
A czy pokaz multimedialny czy multimedialne widowisko to nie k³óci siê przypadkiem z ciemnym niebem??
To taka ¶piewogra w intencji ciszy;)
póki co na podstawie tej dyskusji na forum nie umiem wyrobiæ sobie zdania na temat Parku CIemnego Nieba, mam mieszane uczucia. brak ¶wiate³ mi nie przeszkadza bardziej obawia mnie to co to powstanie na po³oninie -jakie¶ zbiorowisko teleskopów, masa sprzêtów i bajerów. widzê, ¿e zlikwidowali mi ju¿ prawie wszystkie autobusy w bieszczady ;/ zostaje tylko taki, gdzie dopiero o godz 12 bêdê w lesku a powrót o 17.30 dnia nastêpnego z sanoka (nawet transportu do rzeszowa nie mam noc±). taka lipa ale skoro nie ma innego wyj¶cia to trzeba siê pogodziæ z tym co jest ;-) . postaram siê wtedy byæ w mucznem, propozycja aktualna i z reszt± mam ma³± wiarê by kto¶ siê odezwa³ ;p ale co za problem? rykowiska w mucznem nie odpuszczê.
na pewno nie bedzie zbiorowiska teleskopów, a gdzie samochody beda parkowac
Jimi, a czego konkretnie obawiasz siê w zwi±zku z tym "zbiorowiskiem teleskopów, masy sprzêtu i bajerów" ?? Czym te obawy rzeczowo uzasadniasz ??
Rozmawiajmy konkretami, a nie sloganami. Wtedy ma to jakikolwiek sens - a nie na zasadzie "nie bo nie, tak bo tak" :mrgreen:

Dociekam, gdy¿ akurat astrofani s± wg mojej opinii bardzo po¿±dan± grup± w Bieszczadach. Choæby dlatego, ¿e sezon na obserwacje nieba to w³a¶nie jesieñ (najczê¶ciej pó¼na), zima i wczesna wiosna.
Akurat w tym czasie Bieszczady prze¿ywaj± swój "bum turystyczny" wiêc chyba nic w tym z³ego, ¿e astrofani skorzystaj± z noclegów i rozreklamuj± Bieszczady w ca³ej PL jako miejsce dla siebie czyli Park Ciemnego Nieba.
teraz dopiero przeczyta³am pytanie - skoro ma powstaæ miejsce do obserwacji to mniemam ¿e wi±ze siê to z obserwatorami ze sprzêtem ;p có¿ wiêcej mogê dodaæ skoro narazie tego nie ma a ja posiadam informacji na ten temat tyle co nic :> nie mam opinii na ten temat jeszcze.

a ju¿ jutro Festiwal Doliny Sanu w Mucznem o którym wspomnia³a Sonka :) Informacje tutaj: http://mojeustrzyki.pl/news/44-aktua...zne-15-09-2012 , jadê :} choæ nie wiem czy bardziej ze wzglêdu na ciekawe wydarzenie czy jelonki :}}}
Pojawi³a sie stronka,, Karpackie Niebo,, i na tej stronce mo¿na wyczytaæ , ¿e nie jest to ju¿ Park Ciemnego Nieba a Park Gwiezdnego Nieba . S± tam te¿ fotografie z pokazu w Lutowiskach. Widaæ dzieci patrz±ce przez lunetkê nadaj±c± sie raczej do obserwacji ptaków oraz Newtonem na monta¿u Dobsona ale ustawionym w bardzo dziwny sposób( chyba jednak nieba nie obserwowano). Mo¿emy sie tez dowiedzieæ, ze najwiêkszym ¼ród³em ¶wiat³a jest o¶wietlenie stacji kolejowej w Siankach. Jak teraz wy³±czyæ te lampy?
Zbombiæ :idea::grin:;)

A na powa¿nie, to ³una z Sianek raczej nie powinna wp³ywaæ na obserwacje w Lutowiskach, a tym bardziej np. w Roztokach. Odleg³o¶c za du¿a kapkê, a i góry jakie¶ po drodze...;)

Pojawi³a sie stronka,, Karpackie Niebo,, i to nie jest nowa strona, ju¿ dawno temu na ni± trafi³am - nowy jest tylko news o "imprezie"
Ja trafi³em tam niedawno, zreszt± nic ciekawego tam nie ma. A ze nikt na forum nie wspomnia³ o tej stronce wiec pomysla³em ze jest nowa
Na najbli¿szy wyjazd w Bieszczady zabieram ze sob± teleskop. Je¶li kto¶, tak jak Jimi nie ma wyrobionego zdania, lub te¿ siê interesuje astronomi± amatorsko jak ja to zapraszam do wspólnych obserwacji. Noce teraz do¶æ d³ugie, a jeszcze nie takie zimne. Bieszczadzkie niebo ciemne, a i czyste powietrze te¿ swoje robi.

Bieszczadzkie niebo ciemne, a i czyste powietrze te¿ swoje robi. Hej, jak za³atwisz bezchmurny nów to zabieram swoj± "Franiê" bo te¿ siê czajê na jaki¶ wyjazd w B lub BN :wink:
Dla mnie to temat o tyle niezwyk³y, ¿e amatorsko lubiê ogl±daæ niebo noc± i oglda³em juz gwiazdy z wielu miejsc na ¶wiecie. I teraz niemal zupe³nie przypadkiem w drugiej po³owie wrze¶nia, bed±c w miejscowo¶ci Krzywe, spojrza³em na niebo oko³o 1-2 w nocy. To by³o absolutnie niebywa³e prze¿ycie. By³em zaszokowany widokiem, dziesiatków tysiêcy gwiazd i gwiazdozbiorów o których wcze¶niej tylko czyta³em czy oglda³em na zdjeciach w atlasie, a tutaj wszystko piêkne i jasne. Bardzo polecam takie ujmuj±ce ducha do¶wiadczenie, nie znam drugiego takiego miejsca ... nastepny raz w Bieszczady zabieram atlas nieba.

a w pierwszym numerze Bieszczadnika, ciekawy tekst o PCN: http://bieszczadnik.info/?czekajac-n...mnego-nieba,27

Bardzo polecam takie ujmuj±ce ducha do¶wiadczenie, nie znam drugiego takiego miejsca ... nastepny raz w Bieszczady zabieram atlas nieba.
http://bieszczadnik.info/?czekajac-n...mnego-nieba,27
Tak, to coraz bardziej obcy widok dla ludzi cywilizacji. U nas, czyli w Górach Izerskich, jest tworzony rezerwat ciemno¶ci - ju¿ od pewnego czasu. Wystarczy wybraæ siê do schroniska Jizerka po czeskiej stronie albo do Chatki Górzystów w jesienny czas - miliardy gwiazd ¶wiec± i przypominaj± czasy, gdy Mleczn± Drogê i gwiazdozbiory 'rozbiera³em' z dachu mojego domu w samym centrum Wawki. Byæ mo¿e to by³ jedyny plus socjalistycznych oszczêdno¶ci. Miasto by³o s³abo o¶wietlone g³ównie ¶wiat³em jarzeniówek rtêciowych, a przez to s³abo zak³óca³o widoczno¶æ w mg³awym powietrzu mazowieckim.

Na najbli¿szy wyjazd w Bieszczady zabieram ze sob± teleskop. Hej,
A jaki masz teleskopik? Mo¿e by¶ siê odwa¿y³ przywlec go w okolice Jejeniej Góry i by¼my zorganizowali pobyt w jednej z chatek karkonoskich? U nasz teraz widzialno¶æ a¿ po horyzont;) A z takiej np Chatki pod ¦mielcem widoczno¶æ jest ogromna, zw³aszcza ku pó³nocy, wschodowi i zachodowi..
Pozdrawiam,
Derty

Hej,
A jaki masz teleskopik? Mo¿e by¶ siê odwa¿y³ przywlec go w okolice Jejeniej Góry i by¼my zorganizowali pobyt w jednej z chatek karkonoskich?
Reflektor Newtona, o taki.
Nie widzê przeciwwskazañ, oby tylko pogoda by³a.
Tak i tylko czekaæ na zapowied¼ dobrej pogody ze spokojn± atmosfer±:)
No nie¼le,
Kilka dni temu mieli¶my okazjê zobaczyæ pokaz i us³yszeæ prelekcjê na temat Parku Gwie¼dzistego Nieba "Bieszczady" i siê bardzo do tego pomys³u zapalili¶my. A tu widzimy, ¿e zdania s± mocno podzielone. Mimo wszystko pozostajemy entuzjastami, zak³adaj±c, ¿e zachowany zostanie rozs±dek w kwestii inwestycji w samym Parku Narodowym. Mo¿e wtedy najazd "Hunów" w postaci mi³o¶ników astronomii nie zniszczy naszych kochanych Bieszczadów. W takich sprawach zawsze s± za i przeciw. Regulowaæ Wis³ê i mieæ z tego korzy¶ci dziêki transportowi wodnemu czy nie regulowaæ i próbowaæ zarabiaæ, promuj±c j± jako dzik± rzekê, przy okazji chroni±c przyrodê, co dla nas jako biologów z wykszta³cenia i zami³owania jest niezwykle wa¿ne. Tu chyba jest ³atwiej, bo mo¿na, nie ograniczaj±c postêpu cywilizacyjnego jako¶ szczególnie, mieæ z tego oszczêdno¶ci, a nawet zyski.
Zainspirowani t± spraw± napisali¶my o Parku na naszym blogu Malownicza Polska i wrzucili¶my tam kilka nocnych zdjêæ. Zainteresowanych zapraszamy.
http://www.photovoyage.pl/index.php?...ndblog&cid=247
Agnieszka i W³odek
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl