Mi¶...

bigos - mój pamiętnik, wspomnienia, uczucia, przeżycia ...

Niecodzienne zachowanie pokarmowe niedĽwiedzia brunatnego stwierdzili w tym roku le¶nicy w Nadle¶nictwie Lutowiska (RDLP Krosno). Jeden z żyj±cych tu misiów odżywia się łykiem starych, dorodnych jodeł. Od maja do lipca le¶niczy Jan Podraza (le¶nictwo Polana) stwierdził ponad 120 jodeł odartych z kory (na powierzchni około 30 ha), z wyraĽnymi ¶ladami działalno¶ci niedĽwiedzia - kora zdzierana była przy pomocy pazurów. Na odsłoniętym łyku widać ¶lady niedĽwiedzich siekaczy, którymi zgryza on miękk± warstwę łyka. Prawdopodobnie uzupełnia w ten sposób swój pokarm w brakuj±ce mu mikroelementy. Zachowanie takie obserwowano u niedĽwiedzia w poprzednich latach. Były to pojedyncze ogryzione z kory jesiony, modrzewie i ¶wierki. W roku ubiegłym w okolicy Chmiela pod Otrytem, zaobserwowano ogryzienie 30 dorodnych jodeł. Tegoroczne 120 jodeł odartych z kory jest swego rodzaju rewelacj± zoologiczn±.
- Nie robimy z tego faktu żadnej sensacji ani problemu – w lesie niedĽwiedĽ jest przecież u siebie. – Mówi Tadeusz Zaj±c, zastępca nadle¶niczego Nadle¶nictwa Lutowiska. – Jest to jednak ewenement w zachowaniach tego drapieżnika i jako ciekawostkę warto to odnotować.


No i wszystko się zgadza, splataj±c w logiczn± cało¶ć... Pamiętacie Mi¶kę Stałego Bywalca spod Otrytu? Tak wpłynęła rozpustnica na Mi¶ka powyżej opisywanego, że łyko wcina! Uważajcie więc, bo i Wam zdarzyć się mog± zachowania uważane powszechnie za nienatouralne i po kontaktach z Mi¶k± zostaniecie uznani za przyrodniczy ewenement. Choć oczywi¶cie nikt z tego problemu nie robi :-)
Kiedy¶ widziałem tak zrobiony jawor koło Łopienki, no ale sok klonowy jest słodki. Ale jodła?
Jadnak rzeczywi¶cie przyroda zmienn± jest.
Kilka zaledwie lat temu zadziwiły mnie bobry nad Czarn± Wod±, bo obgryzały sosny. Aż im kalafonia w zębach zgrzytała. Ale widocznie przy deficycie drzew li¶ciastych ....
W katedrze zoologii kręgowców UG maj± wypchanego bobra. Został znaleziony martwy, przygnieciony drzewem - wypadek przy pracy!!!
Całkiem niedawno byłem osobi¶cie ¶wiadkiem nowego obyczaju srok.
Ten ładny, rezolutny ptak postanowił wzbogacić dietę o nietoperze. Wyszukuje je ¶pi±ce w załomach dachu, szczelinach.
Darwin miał rację, ewolucja trwa.
Pozdrawiam tych, co jeszcze nie wyjechali
Długi
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl