Lasy Janowskie

bigos - mój pamiętnik, wspomnienia, uczucia, przeżycia ...

Korzystaj±c z piêknego dnia, wyruszyli¶my na niedalek± wycieczkê. Lasy Janowskie to trochê historii,bo to w³asnie tu rozegra³a siê najwiêksza partyzancka bitwa.

Na pierwszy rzut poszed³ Rezerwat Przyrody "Imielty £ug". Jest to rezerwat wodno-torfowiskowy.

Za³±cznik 39874Za³±cznik 39875Za³±cznik 39876 Przyroda wydaje siê byæ jeszcze u¶piona, wypatrywania mieszkañców bezowocne. Za³±cznik 39877

Za³±cznik 39878Za³±cznik 39879Za³±cznik 39880Za³±cznik 39881Za³±cznik 39882Za³±cznik 39883


"Imielty £ug jest rezerwatem wodno-torfowiskowym w sk³ad którego wchodz± bagna, stawy le¶ne i lasy. Powierzchnia rezerwatu aktualnie wynosi 802ha.Nazwa prawdopodobnie pochodzi z okreshttp://www.brzeziny.sandomierz.opoka...ity_-_mapa.jpgu rozbiorów Polski i w t³umaczeniu z rosyjskiego oznacza ‼rozleg³e bagno" i oddaje w sposób precyzyjny charakter rezerwatu.
Rezerwat zosta³ utworzony na terenie zajmowanym przez torfowiska wysokie (mi±¿szo¶æ torfu 6m) i przej¶ciowe, stawy oraz bory mieszane wilgotne i bagienne.
Celem ochrony jest zachowanie charakterystycznych dla Puszczy Solskiej obszarów rozleg³ych bagien, zarastaj±cych zbiorników wodnych z rzadk± chronion± ro¶linno¶ci± i teren ostoi ptactwa wodnego. Centraln± czê¶ci± tego obszaru zajmuje stopniowo zarastaj±cy staw, zbudowany niegdy¶ przy wykorzystaniu naturalnego zg³êbienia terenu.
Obecnie jest on podzielony grobl± tworz±c dwa zbiorniki o nazwach Imielty £ug i Rade³ko. W czê¶ci po³udniowej, siêgaj±c daleko w torfowisko, wcina siê w±ski jêzyk wydmy poro¶niêtej lasem. Dominuje ro¶linno¶æ charakterystyczna dla torfowisk wysokich, znaczny udzia³ maj± zbiorowiska torfowisk przej¶ciowych oraz ro¶linno¶æ wodna i szuwarowa.
Torfowisko porasta bór bagienny i otacza bór wilgotny, a na wydmach przylegaj±cych do stawów i torfowiska ro¶nie bór ¶wie¿y.
Rezerwat przyrody ‼Imielty £ug" posiada wyj±tkowo du¿e bogactwo gatunkowe flory. Ogólnie przyj±æ mo¿na ¿e dominuje ro¶linno¶æ bagienna, choæ du¿e zró¿nicowanie wykazuje ro¶linno¶æ wodna i le¶na.
£±cznie stwierdzono w rezerwacie 140 gatunków grzybów, ponad 70 gatunków porostów ponad 100 gatunków mszaków i ponad 300 gatunków ro¶lin naczyniowych.
Z tej olbrzymiej ilo¶ci ro¶lin 16 jest pod ¶cis³± ochron± a 11 pod czê¶ciow±.
Gatunki objête ¶cis³± ochron± to:

    lwawrzynek wilcze³yko;
    l
    lwid³ak sp³aszczony;
    l
    lwid³ak torfowy;
    l
    lwid³ak go¼dzisty;
    l
    lwid³ak wroniec;
    l
    lwierzba borówkolistna;
    l
    lwierzba lapoñska;
    l
    lm±cznica lekarska;
    l
    lbluszcz pospolity;
    l
    lgr±¿el ¿ó³ty;
    l
    lrosiczka po¶rednia;
    l
    lrosiczka d³ugolistna;
    l
    lrosiczka okr±g³olistna;
    l
    lgnie¼nik le¶ny;
    l
    lgnie¼nik ¿ebrowiec;
    l
    lgrzybieñ bia³y.l

Teren rezerwatu jest równie¿ niezwykle cenny z punktu widzenia ochrony fauny.
Stawy i s±siaduj±ce z nimi bagna s± ostoj± ptactwa wodnego. Wystêpuje tu du¿a, licz±ca ponad 1000 gniazd kolonia lêgowa mewy ¶mieszki, stanowiska lêgowe ¿urawia, bielika oraz wiele gatunków ptaków wodnych.
W okresie wiosennym i jesiennym przelotów, stawy gromadz± kilka tysiêcy osobników kaczki krzy¿ówki. Mo¿na te¿ spotkaæ rzadkie ptaki drapie¿ne jak jastrzêbia czy rybo³owa.
W stawach prowadzi siê hodowlê karpia ale wystêpuj± te¿ takie ryby jak kara¶, lin, okoñ, piskorz, ciernik, ró¿anka i s³onecznica.
W rezerwacie wystêpuje wiele rzadkich p³azów i gadów. Mo¿na tu spotkaæ traszki, ¿aby takie jak kumak nizinny, grzebiuszka ziemna, ropucha szara, zielona i piaskówka, rzekotka drzewna oraz ¿aby: moczarowa, trawna, ¶mieszka, wodna i jeziorowa.
Z gadów spotykamy tu jaszczurkê zwinkê i ¿yworodkê, padalca, zaskroñca i ¿mijê zygzakowat±.
Wystêpuje te¿ wiele ssaków zwi±zanych ze ¶rodowiskiem wilgotnym. Drobne: ryjówki, nornice i myszy z badylark±: smu¿k± oraz orzesznica. Wystêpuj± te¿ rzêsorek rzeczek, karczownik, pi¿mak.
Z grupy du¿ych ssaków na uwagê zas³uguj±: ³osie, wilki, dziki, lisy, jelenie, sarny, borsuki, kuny.
Nie ma co opisywaæ tego skarbu przyrody trzeba to zobaczyæ, warto te¿ wzi±¶c ze sob± aparat i lornetkê."

http://www.brzeziny.sandomierz.opoka...d=29&Itemid=12
Dalej Janów Lubelski i kierunek na "Porytowe Wzgórze". Jest to miejsce upamiêtniaj±ce bitwê partyzantów z oddzia³ami Wermachtu.

Wiêcej o walkach tu:http://www.dws-xip.pl/PW/bitwy/pw93.html

Za³±cznik 39884Za³±cznik 39885Za³±cznik 39886Za³±cznik 39887Za³±cznik 39888Za³±cznik 39889Za³±cznik 39890 120 partyzantów spoczywa na tym cmentarzu,podzielony jest on na czê¶æ polsk± i radzieck±.
Wracaj±c odbijamy na wie¶ Momoty Górne, naszym celem jest ma³y ko¶ció³ek.

- - - Updated - - -

¦wi±tynia ma ciekaw± historiê.

"W listopadzie 1970 roku zarz±dc± kaplicy filialnej w Momotach zostaje ks. Kazimierz Piñciurek.
9 wrze¶nia 1972 roku zosta³a erygowana parafia pod wezwaniem ¶w. Wojciecha, w sk³ad której wesz³y nastêpuj±ce wioski: Momoty Górne, Momoty Dolne, Kiszki, Uj¶cie i Szewce. Ks. Kazimierz Piñciurek zostaje pierwszym proboszczem nowo powsta³ej parafii.
Od 1972 do 1975 trwa rozbudowa starej kaplicy. Powiêkszono prezbiterium, poszerzono nawê g³ówn± oraz dobudowano fronton ko¶cio³a z chórem. Przebudowa ko¶cio³a odby³a siê bez zezwolenia, bez ¿adnych planów, bez pomocy fachowców. Pracami wiernych kierowa³ sam proboszcz. W 1981 r. powsta³a kaplica w Uj¶ciu p.w. Matki Bo¿ej Królowej ¦wiata.
Od 1975 do 1992 roku ks. Kazimierz Piñciurek zaj±³ siê wystrojem ¶wi±tyni. Zacz±³ od prezbiterium. Po wykonaniu pierwszych prac dekoracyjnych ks. Piñciurek zaprosi³ rze¼biarzy z ASP w Warszawie, by dokoñczyli ozdabianie ko¶cio³a. Ci jednak uznali, ¿e ¶wi±tynia mo¿e straciæ swój jednorodny charakter.
Dewiz± ¿yciow± by³y dla ksiêdza s³owa: ‼Trudno¶ci s± po to, by je pokonywaæ". Na temat dzia³alno¶ci tego rze¼biarza-samouka, g³ównego dekoratora ko¶cio³a nakrêcono kilka programów telewizyjnych oraz napisano wiele artyku³ów prasowych.
W 1992 r. parafia Momoty Górne w wyniku reorganizacji struktur Ko¶cio³a zosta³a w³±czona do Diecezji Sandomierskiej.
Przy parafii istnieje, za³o¿ony przez ks. Proboszcza, O¶rodek Rekolekcyjno-Formacyjny dla dzieci i m³odzie¿y. Znajduje siê tutaj schronisko na 40 miejsc. Sk³ada siê z pokoi sypialnych, du¿ej sali spotkañ oraz jadalni. Obok na gruncie parafialnym zosta³o wykonane obozowisko dla harcerzy, boisko do pi³ki no¿nej, siatkówki, jak równie¿ pole namiotowe dla rodzin.
Od 1999 r., po ¶mierci ks. Kazimierza Piñciurka, proboszczem parafii Momoty Górne jest ks. Dariusz Socha."
http://www.momoty.sandomierz.opoka.org.pl/parafia.htm


kierunek na "Porytowe Wzgórze" Jeste¶my na forum bieszczadzkim, wiêc ma³y wtrêt bieszczadzki :wink: W bitwie na Porytowym Wzgórzu (nie wiem czy w g³ównej bitwie czy tylko w pocz±tkowej fazie) bra³ udzia³ partyzancki oddzia³ Miko³aja Kunickiego "Muchy". Miesi±c pó¼niej, ju¿ w Bieszczadach, do tego w³a¶nie oddzia³u przy³±czy³ siê Józef Paw³usiewicz ("Na dnie jeziora") ze swoimi lud¼mi.

Gdzie¶ tam na tablicach jest wzmianka o Kunickim. Jak znajdê zdjêcie to wklejê.



W bitwie na Porytowym Wzgórzu (nie wiem czy w g³ównej bitwie czy tylko w pocz±tkowej fazie) bra³ udzia³ partyzancki oddzia³ Miko³aja Kunickiego "Muchy". W dostêpnych informacjach widnieje,¿e oddzia³ M.Kunickiego bra³ udzia³ w g³ównych walkach.

Z Momot Górnych wracamy w stronê Janowa Lub. i odbijamy na ma³± wioskê Szklarnia. Tu znajduje siê ostoja konika bi³gorajskiego. Wioska ma ciekawy charakter, jedynie domy na koñcu wsi nie s± z tej "bajki",ale to pozosta³o¶ci z PRLu.
Nazwa Szklarnia pochodzi od dzia³aj±cej tutaj w przesz³o¶ci huty szk³a produkuj±cej butelki na potrzeby browaru Ordynacji Zamoyskich.

Koników jednak nie spotka³em.
Za³±cznik 39894Za³±cznik 39895

W Janowie mo¿na zobaczyæ ma³± wystawê kolejki w±skotorowej.
Za³±cznik 39896Za³±cznik 39897Za³±cznik 39898Za³±cznik 39899Za³±cznik 39900

Wracamy do domu.

Na koniec bonus - sowa w kominie :wink:
Za³±cznik 39901
Chyba cztery lata temu, kiedy zrobi³em sobie wycieczkê wschodni± granic± Polski odbi³em na Roztocze.. do Bi³goraja i jako¶ tak zarzuci³o, ¿e przeje¿d¿a³em przez teren opisywany przez Ciebie. Niestety tylko przeje¿d¿a³em ... ale nic straconego....
Jeszcze nieca³e trzy miesi±ce i siê zalogujê na Roztoczu, w tym roku chcia³em badaæ zachód m.in. Imielty £ug i Porytowe Wzgórze. Taki ma³y Sturmwind ;)

Jeszcze nieca³e trzy miesi±ce i siê zalogujê na Roztoczu, w tym roku chcia³em badaæ zachód m.in. Imielty £ug i Porytowe Wzgórze. Taki ma³y Sturmwind ;) Imielty £ug jest zapewne ciekawym miejscem pod k±tem obserwacji ptaków,pojawia siê tam te¿ Wilk i £o¶. Kompleks le¶ny ma dobre warunki do jazdy rowerowej i plecakowego ³aziorowania.
Takie zimowe ostatnimi czasy uchwycone na spacerze ... Czasem nawiedzam te tereny ... A bo i grzybów du¿o i piêknie ..... We wspomnianej Szklarni oprócz koników jest jeszcze szko³a suki bilgorajskiej ... A w £±¿ku mo¿na nabyæ piêkne wyroby gliniane prosto z pieca ...

We wspomnianej Szklarni oprócz koników jest jeszcze szko³a suki bilgorajskiej ... A w £±¿ku mo¿na nabyæ piêkne wyroby gliniane prosto z pieca ... O"suce" nie s³ysza³em :) W £±¿ku Garncarskim by³em w ubieg³ym roku,wyroby mo¿na nabyæ oraz spróbowaæ swoich si³ w tym rzemio¶le.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl