I WS na Otrycie

bigos - mój pamiętnik, wspomnienia, uczucia, przeżycia ...

Witam wszystkich! Jakis czas temu znalazlem w sieci krotki tekst dotyczacy walk na masywie Otrytu z okresu I wojny swiatowej. W roku 1915 byl to przyczolek i swietny punkt obserwacyjny dla wojsk austriackich. W marcu tego roku, po krwawych walkach wrecz zajeli go Rosjanie. Czy ktos zna moze jakies opracowania, ktore moga przyblizyc wydarzenia tamtego okresu? Gdzie zostali pochowani zolnierze, ktorzy polegli w walkach o Otryt i Trochaniec? Jakie jednostki braly udzial w bitwie, etc. Bede wdzieczny za ewentualne porady i wskazowki.

pozdr,
exr


cmentarz znajduje sie gdzies prawdopodobnie w okolicach chmiela, przynajmniej tak wynika z informacji umieszczonej na pewnej kartce pocztowej ;>, niestety jeszcze nikomu (przynajmniej takie mam inforamcjie) nie udalo sie go odnalezc.
Ja te¿ chêtnie siê dowiem o tym co tam siê dzia³o. By³am ¶wiadkiem "przeszukiwania" wykrywaczami tamtego terenu. Masa starej amunicji, bagnety, manierki, skrawki munduru (sic!). Kto¶ mi opowiada³, ¿e na szczycie by³y jakie¶ groby, ale prawdopodobnie (je¿eli w ogóle by³y) zosta³y spl±drowane. Kawa³ historii, a tak na prawdê nic o niej nie wiem - choæ mieszka³am przez wiele lat w Dwerniku. Oj Kamila, wstyd...wstyd...
A wiêc ja tez zapisujê siê na lekturê.
Misiek, dam Ci pewien trop, byæ mo¿e tylko z pozoru w±t³y.

Otó¿ w "Piekie³ku" w Dwerniku bywa (jest tam nawet sta³ym bywalcem) pewien pan ok. 50-tki, którego rodzina po wojnie zosta³a z Dwernika wysiedlona (chyba w ramach akcji "Wis³a"), lecz w latach 50-tych ub. wieku powróci³a w Bieszczady. Ten facet jest mi³y, uprzejmy, do¶æ wylewny i odpowiednio "zainspirowany" w ww. lokalu gastronomicznym powinien Ci powiedzieæ wszystko co wie, na interesuj±cy Ciê temat.
Jego cecha charakterystyczna: przychodzi do lokalu z pieskiem, takim sympatycznym kundelkiem. I mieszka, zdaje siê, blisko "Piekie³ka". Zapomnia³em niestety, jak ma na imiê (i on, i jego piesek).

Ps. Na str. 71 i 72 albumu pt. "Powiat leski sprzed lat na starej pocztówce" (wyd. "APLA", Krosno 2002) znajdziesz reprinty 3 kolorowych pocztówek:
1. "Genera³ von Emmich przedstawia cesarzowi niemieckiemu wyk³ad o czekaj±cej przeprawie przez San ko³o Dwernika".
2. "Z miejsca forsowania Sanu pod Dwernikem".
3. "Przeprawa mostowa naszych niemieckich saperów w kierunku Dwernika".


Dziêki za wszystkie g³osy i informacje. Robota nie pozwoli³a mi odpowiedzieæ wcze¶niej. Sorki. Zainteresowanym mogê podes³aæ tekst o walkach na Otrycie w 1915 roku na priva. Znalaz³em go kiedy¶ w necie. Niestety nie pamiêtam adresu strony, z której pochodzi³, ale skopiowa³em go worda i w tej postaci przechowujê.

Gdyby kiedy¶ wpad³y Wam w rêce jakie¶ materia³y dotycz±ce tego¿ tematu, polecam siê pamiêci :)

pozdr,
exr

cmentarz znajduje sie gdzies prawdopodobnie w okolicach chmiela, przynajmniej tak wynika z informacji umieszczonej na pewnej kartce pocztowej ;>, niestety jeszcze nikomu (przynajmniej takie mam inforamcjie) nie udalo sie go odnalezc. To brzmi wielce prawdopodobnie. Skoro Otryt Górny by³ przysió³kiem wsi Chmiel to znaczy, ¿e tam by³a g³ówna droga. Podejrzewam, ¿e nikomu nie chcia³o siê w tamtych czasach woziæ zw³ok specjalnie daleko, wiêc mo¿e cmentarz znajduje siê gdzie¶ przy tej drodze.
Tak sobie jeszcze my¶lê, ¿e mo¿e chyba warto skontaktowaæ siê z fundacj± (a mo¿e stowarzyszeniem) Czarny Krzy¿ (albo jakos podobnie), które zajmuje siê opiek± nad grobami niemieckimi na terenie Polski. Mo¿e maj± jakie¶ informacje o Chmielu...

Jak siê dowiem czego¶ wiêcej, dam znaæ. ¯eby jeszcze czasu by³o trochê wiêcej...
pozdr,
exr

To brzmi wielce prawdopodobnie. Skoro Otryt Górny by³ przysió³kiem wsi Chmiel to znaczy, ¿e tam by³a g³ówna droga. Podejrzewam, ¿e nikomu nie chcia³o siê w tamtych czasach woziæ zw³ok specjalnie daleko, wiêc mo¿e cmentarz znajduje siê gdzie¶ przy tej drodze.
Tak sobie jeszcze my¶lê, ¿e mo¿e chyba warto skontaktowaæ siê z fundacj± (a mo¿e stowarzyszeniem) Czarny Krzy¿ (albo jakos podobnie), które zajmuje siê opiek± nad grobami niemieckimi na terenie Polski. Mo¿e maj± jakie¶ informacje o Chmielu...
z tego co sie orientuje te okolice byly juz kilkukrotnie przeszukiwane pod tym katem i niczego nieznaleziono. przepytywano rowniez osoby, ktore mieszkaly w okolicy w tamtym czasie i nic sie nie dowiedziano. tak wiec odnalezienie cmentarza bedzie raczej dzielem przypadku niz specjalnych poszukiwan.
Jaro:
Je¶li te osoby faktycznie mieszka³y wówczas w Dwerniku i Chmielu, to chyba kiepsko je przepytywano. Pewnie zbyt formalnie, a mo¿e i urzêdowo. Posk±piono paru z³otych na tzw. "fundusz operacyjny".

Je¶li te osoby faktycznie mieszka³y wówczas w Dwerniku i Chmielu, to chyba kiepsko je przepytywano. Pewnie zbyt formalnie, a mo¿e i urzêdowo. Posk±piono paru z³otych na tzw. "fundusz operacyjny". Jak ich przepytywano niestety nei wiem, postaram sie cos dowiedziec na ten temat w najblizszym czasie, jesli czegos sie dowiem z pewnoscia poinforumuje.
Mog³o to byæ tak.
Zaje¿dza mercedesem jaki¶ Niemiec lub Austriak, z polskim t³umaczem, a jak¿e. W rêkach aparaty fotograficzne, urz±dzenia nagrywaj±ce i mo¿e jakie¶ ankiety do wype³nienia. Zachodz± do domów, wypytuj± o najstarszych mieszkañców, docieraj± do nich, robi± wywiad i ... oczywi¶cie niczego siê nie dowiaduj±.
Nikt nic nie wie, niczego nie widzia³, niczego nie pamiêta. A tak naprawdê to wszystko wie, wszystko widzia³ i wszystko pamiêta (wyj±wszy przypadki ciê¿kiego Alzheimera).

Trzeba znaæ duszê Polaka czy Rusina (mieszkañców wsi, niekoniecznie bieszczadzkiej), aby umieæ z nimi gadaæ.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl