Chata bojkowska w Zatwarnicy

bigos - mój pamiętnik, wspomnienia, uczucia, przeżycia ...

Od wielu lat zatrzymujê siê w Zatwarnicy. W ostatnich 3-4 latach naprzeciwko szko³y powstaje chata bojkowska. Jak dot±d nikt nie by³ w stanie z mieszkañców wyja¶niæ, co to ma tam byæ? Kto to finansuje? Czy to jest inicjatywa i inwestycja prywatna czy samorz±dowa? Pomys³ wydaje siê niez³y, ale komu bêdzie ta chata s³u¿y³a? To nie w±tpliwo¶æ, jedynie pytanie...Odpiszcie, jak co¶ wiecie na ten temat
Pozdrowa¶ki



Jak dot±d nikt nie by³ w stanie z mieszkañców wyja¶niæ, co to ma tam byæ? Kto to finansuje?i http://www.gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll...&Dato=20031204

No i link nie dziala chyba, na psy zesz³a ta wyszukiwarka ;)
Wejd¼ na www.gcnowiny.pl wpisz w wysz. Zatwarnica i tam bêdzie artyku³ pt. "A¿ wióry lec±".
Budowa chaty to "sprawka" Stowarzyszenia Spo³ecznego "Dzieciom Bieszczadzkiej Szko³y w Zatwarnicy" i jest jednym z dzia³añ maj±cych nie dopu¶ciæ do likwidacji 4-klasowej szko³y w tej miejscowo¶ci. Czyli wi±¿e siê z innym tematem na tym forum - likwidacj± szko³y w Polanie. Szczegó³y w tek¶cie w "Nowinach" z 9 stycznia 2004 r.
Link bezpo¶redni - przez tinyurl bo ma 3 metry.

http://tinyurl.com/6y8dn


Dziêkujê, teraz wiem o co biega. Pomys³ super a i zakres dzia³alno¶ci wspania³y. Takich "punkcików" powinno byæ wiêcej, bo to po pierwsze kultywowanie kultury i tradycji tych ziem, a po drugie "rodzynek" dla przyje¿d¿aj±cych.
Pozdrowa¶ki

Budowa chaty to "sprawka" Stowarzyszenia Spo³ecznego "Dzieciom Bieszczadzkiej Szko³y w Zatwarnicy" i jest jednym z dzia³añ maj±cych nie dopu¶ciæ do likwidacji 4-klasowej szko³y w tej miejscowo¶ci. Niestety radni w zesz³ym tygodniu zag³osowali ¿e 4 klasa w zatwarnicy zostanie zamkniêta po wakcjach.
no a¿ nie wiem co napisaæ na ten temat
Bez Komentarza.

Niestety radni w zesz³ym tygodniu zag³osowali ¿e 4 klasa w zatwarnicy zostanie zamkniêta po wakcjach Okazuje siê wiêc ¿e problem ma³ych szkó³ z coraz wiêksz± moc± dotyka Bieszczady / dok³adnie tych nielicznych szkó³, jakie tam pozosta³y/. Pewnie z czasem bêd± zakusy ca³kowitej likwidacji szko³y w Zatwarnicy. Mo¿e wiêc istniej±ce ju¿ tam stowarzyszenie poszerzy³o zainteresowania o sprawy edukacji w ca³ych Bieszczadach, przecie¿ w ostrzejszej formie ten sam problem ma miejsce w nieodleg³ej / jak na Bieszczady/ Polanie.

Niestety radni w zesz³ym tygodniu zag³osowali ¿e 4 klasa w zatwarnicy zostanie zamkniêta po wakcjach.. No a móg³by¶ to napisaæ bardziej jednoznacznie - bo ja nie ³apie. Czy bêdzie zamknieta 4 klasa, czy 4-klasowa szko³a, bo to jest zasadnicza róznica i jesli to pierwsze, to akurat ma logiczne uzasadnienie.

Czy bêdzie zamknieta 4 klasa, czy 4-klasowa szko³a Bêdzie zamkniêta 4 klasa a klasy od I do III bêd± dalej dzieci z klasy czwartej bêd± doje¿d¿aæ do szko³y w Lutowiskach.


i jesli to pierwsze, to akurat ma logiczne uzasadnienie a Piotrze mo¿esz powiedzieæ jakie to jest znaczenie tak z ciekawo¶ci pytam :)
Pozdrawiam


Pewnie z czasem bêd± zakusy ca³kowitej likwidacji szko³y w Zatwarnicy Tak pewnie bêdzie chocia¿ ka¿dy z nas tego niechce.

a Piotrze mo¿esz powiedzieæ jakie to jest znaczenie tak z ciekawo¶ci pytam :) No moim zdaniem jest, przynajmniej teoretycznie. Nie interesowa³em sie tym tematem ogólnie - w skali kraju - jak to jest, ale mamy tu nauczycieli na forum, wiêc moga sprostowaæ, natomiast u mnie w Opolu tak jest:
Po reformie szkolnictwa dzieci ucz± siê w takich - jak ja to nazywam "segmentach", tzn. kl.I-III maj± zajêcia zazwyczaj z jednym nauczycielem, wiadomo nauczanie pocz±tkowe, itp. Od kl.IV przechodzi siê dalej, tzn. kl.IV-VI maj± zajêcia ju¿ "normalnie" z nauczycielami przedmiotowymi, itd. Zatem koñcz±c klasê III, dziecko koñczy pewien etap szko³y i przechodzi pod opiek± innego wychowawcy, który prowadzi klasê do klasy VI, a czêsto zmienia równie¿ klasê (w sensie uczniów, bo moga juz wchodziæ profile, np. sportowy). Czyli wed³ug mojego (nie twierdzê ¿e s³usznego) rozumowania, w Zatwarnicy cykl ten by³by rozbity i powiêkszony - poniewa¿ dzieci przechodz±c do klasy IV zmieni³yby wychowawcê, nauczycieli, a ju¿ po roku - przechodz±c do klasy V musia³yby to zrobiæ ponownie. Dodatkowo chodzi zapewne o nauczycieli - co innego sa klasy I-III gdzie jeden nauczyciel ma klasê i uczy wszystkiego, a co innego nauczyciele konkretnych przedmiotów z klas IV-VI, czyli podejrzewam, ¿e chodzi o oszczêdno¶ci - bo ci nauczyciele bêd± po czêsci zbêdni, a uczniowie podok³adani do klas w nowej szkole. Teoretycznie "obs³uzy" ich ta sama liczba nauczycieli.

Czyli wed³ug mojego (nie twierdzê ¿e s³usznego) rozumowania, w Zatwarnicy cykl ten by³by rozbity i powiêkszony - poniewa¿ dzieci przechodz±c do klasy IV zmieni³yby wychowawcê, nauczycieli, a ju¿ po roku - przechodz±c do klasy V musia³yby to zrobiæ ponownie. Dodatkowo chodzi zapewne o nauczycieli - co innego sa klasy I-III gdzie jeden nauczyciel ma klasê i uczy wszystkiego, a co innego nauczyciele konkretnych przedmiotów z klas IV-VI, czyli podejrzewam, ¿e chodzi o oszczêdno¶ci - bo ci nauczyciele bêd± po czêsci zbêdni, a uczniowie podok³adani do klas w nowej szkole. Teoretycznie "obs³uzy" ich ta sama liczba nauczycieli. To wszystko by³oby bardzo piêkne gdy nie pewne ale - dzieci doje¿d¿aj±ce do Lutowisk z Zatwarnicy musz± codziennie pokonywaæ w jedn± stronê oko³o 40 km / autobus jedzie te¿ do Nasicznego i Dwernika/. Skoro jesli do tej pory da³o sie 10 - latkom tych codziennych wycieczek oszczêdziæ , nie mo¿na twierdziæ i¿ teraz bêd± mieli lepiej. Bo nawet je¶li poziom szko³y w Lutowiskach jest wy¿szy, to w±tpiê czy wiele na tym dzieci zyskaj±, codziennie spêdzaj±c dwie godziny w autobusie.
Zauwa¿cie moi Drodzy, jak traktowane s± zabiegi ró¿nych spo³eczno¶æi przez reprezentantów tych¿e we wszelakich w³adzach. Mieszkañcy czy to Polany czy Zatwarnicy wiedz± co jest wa¿ne - dla nich to szko³a! To w niej widz± swoj± przysz³o¶æ, kultywowanie tradycji, ¿ycie kulturalne... No bo gdzie ono ma siê skupiaæ?
Wspania³e dla nas przyjezdnych s± spotkania z tymi lud¼mi przy sklepie trzymaj±c w rêce piwo, s³uchaj±c opowiadañ, ¶piewaj±c "Hej soko³y...". Ale przecie¿ ten¿e sklep nie zast±pi szko³y, nie da dostêpu do ksi±zki, nie zorganizuje jase³ek, nie da przedstawienia dzieciêcego teatrzyku...
Oprócz tego przecie¿ istotne jest dla wszystkich rodziców, ¿eby ich dzieci nie wêdrowa³y od najm³odszych lat do szko³y oddalonej 10,15 czy 40 kilometrów.
Przecie¿ ju¿ ¯eromski w "Syzyfowych pracach" opisa³ jak wygl±da³ system ówczesnej o¶wiaty...Dzieci do elementarnej szko³y nie wêdrowa³y kilometrami, a przecie¿ by³o to pod znienawidzonym zaborc±.
A co mamy dzisiaj? Ci±g³e obawy rodziców o swoje szko³y! Niepewno¶æ czy w przysz³ym roku nie musz± dowoziæ swoje pociechy po 20-30 km.
W³adze samorz±du zamiast pomóc i s³u¿yæ tym ludziom robi± im na z³o¶æ! Bo jak to inaczej nazwaæ? Przecie¿ oni s± tylko przedstawicielami a nie samorz±dem, który tworz± wszyscy mieszkañcy gminy! I niech nikt nie próbuje mi wmawiaæ, ¿e jest to uzasadnione ekonomicznie. Ka¿da inwestycja w o¶wiatê zwraca siê kilkakrotnie i przynosi konkretne zyski. Przyk³adem s± min. takie kraje jak: Japonia, Korea P³d. a bli¿ej nas Portugalia czy Irlandia. Zw³aszcza te ostatnie przystêpuj±c do Unii "wpompowa³y" w swoje systemy o¶wiatowe ogromne ilo¶ci kasy. Efekty widoczne!!!
Zapytajcie co w³adze samorz±du gminnego oferuj± Polanie czy Zatwarnicy po likwidacji tych szkó³ (Zatwarnicana razie istnieje). Oczywi¶cie nic! Bo dowóz dzieci do szko³y w Lutowiskach to i tak ich obowi±zek. A co z infrastruktur± kulturaln± dla tych miejscowo¶ci? Te¿ oczywi¶cie nic!
A mo¿e by zajrzeæ do bud¿etu na konto "wydatki inne". Mo¿na by³oby dowiedzieæ siê ró¿nych ciekawych rzeczy.
Mam wra¿enie, ¿e nasze "kochane" w³adze dawno ju¿ ¿yj± swoim ¿yciem, niestety. Rozwi±zaniem s± naciski mieszkañców na w³adze, a dopiero w ostateczno¶æi powo³ywanie stowarzyszeñ do prowadzenia szkó³.
Podobn± sytuacjê (chocia¿ z oddali) ¶ledzi³em w maleñkiej szkó³ce w Kunkowej. Tam dochodzi³y jeszcze sprawy narodowo¶ciowe (£emkowie) i wreszcie przy pomocy ¶w. pamiêci Jacka Kuronia szko³ê tê prowadzi stowarzyszenie.

Pozdrowa¶ki
Wojtek

Po reformie szkolnictwa dzieci ucz± siê w takich - jak ja to nazywam "segmentach", tzn. kl.I-III maj± zajêcia zazwyczaj z jednym nauczycielem, wiadomo nauczanie pocz±tkowe, itp. Od kl.IV przechodzi siê dalej, tzn. kl.IV-VI maj± zajêcia ju¿ "normalnie" z nauczycielami przedmiotowymi, itd. Muszê ciê wyprowadziæ z b³êdu Piotrze- mój synek w zerówce ma pani± od nauczania pocz±tkowego i z ni± ma najwiêcej lekcji a poza tym pani± od angielskiego, pani± od muzyki i ksiêdza od religii = 4 nauczycieli
Pozdrawiam
Karolina
Ps.Dobrze ¿e powraca temat szkó³ na forum!

pani± od muzyki i ksiêdza od religii = 4 nauczycieli A tak, rzeczywi¶cie - angielski i religia to inni nauczyciele. Jednak wszystkie pozosta³e przedmioty sa z jednym,a po III klasie -ka¿dy przedmiot - inny nauczyciel.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl