Bieszczadzkie tropy w USA

bigos - mój pamiętnik, wspomnienia, uczucia, przeżycia ...

Wytrawnym szperaczom w internecie polecam stronê:
http://www.ellisislandrecords.org/ .

O co chodzi, w skrócie:
Na prze³omie XIX i XX w. (przez kilkadziesi±t lat) prowadzona by³a formalna ewidencja imigrantów przybywaj±cych do USA. Bylo to w czasach, gdy Stany nie wstrzyma³y jeszcze masowej imigracji (nast±pi³o to bodaj¿e dopiero w r. 1924).
Teraz tê ewidencjê znajdziecie na ww. stronie internetowej.

Wpisuje siê szukane imiê i nazwisko (lub tylko nazwisko) i klika "search". Program podaje wtedy listê wszystkich osób o w³a¶nie tym nazwisku, które w ww. okresie przyby³y do USA. Z tej listy kogo¶ siê wybiera (znów klikaj±c). Wtedy program ¿±da zarejestrowania (register), czyli podania "user name" i "password". Jest to nadal bezp³atne. P³aci siê tylko za cz³onkostwo, otrzymuje siê wtedy jakie¶ extra informacje, mo¿liwo¶æ korespondencji z domniemanymi "kuzynami", zreszt± nie wiem, gdy¿ nie korzystam z takiej opcji.

W ramach ogólnodostêpnej, darmowej informacji (ale po zarejestrowaniu siê) otrzymuje siê nastêpuj±ce dane:
- imiê i nazwisko osoby, jej p³eæ i stan cywilny,
- przynale¿no¶æ pañstwow± (pamiêtajmy przy tym, ¿e do 1918 r. Polski nie by³o na mapie politycznej) i narodowo¶æ (np. Polish, Russian, Ruthenian, Hebraw, German, ...),
- dotychczasowe miejsce zamieszkania (czyli dok³adnie sk±d ta osoba przyby³a),
- wiek w chwili przybycia,
- statek, którym dana osoba przyp³ynê³a.

A jaki to ma zwi±zek z Bieszczadami ? Ano taki, ¿e mo¿na znale¼æ b. liczne ¶lady emigracji z tych terenów, napotkaæ znane nazwy miejscowo¶ci.

Z autopsji: s±dzi³em, ¿e mam do¶æ rzadkie nazwisko (tylko kilka razy wystêpuje w warszawskiej ksi±¿ce telefonicznej). Tymczasem z owej witryny internetowej dowiedzia³em siê, ¿e a¿ 110 moich przodków (?) wyemigrowa³o na prze³omie XIX i XX w. do Stanów. Byli to g³ównie "Polish" (ok. 80%), ale te¿ i "Ruthenian" (ok. 20%). Zdecydowana wiêkszo¶æ z Galicji, czê¶æ nawet z naszych terenów bieszczadzkich.

Dobrej zabawy. Pozdrawiam.
Ps. Znajomo¶æ jêz. angielskiego na poziomie chocia¿ podstawowym jest raczej niezbêdna.



Gwoli uzupe³nienia (gdyby to kogo¶ jednak zainteresowa³o):

"From 1892 to 1924, more than 22 million immigrants, passengers, and crew members came through Ellis Island and the Port of New York. The ship companies that transported these passengers kept detailed passenger lists, called "ship manifests." Now, thanks to the generous efforts of volunteers of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints, these manifests have been transcribed into a vast electronic archive, which you can easily search to find an individual passenger. "

Pozdrawiam

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl