Widmo Brockenu

bigos - mój pamiętnik, wspomnienia, uczucia, przeżycia ...

10 grudnia 2014 tvn-y donosi³y:
http://www.tvn24.pl/w-bieszczadach-m...,497294,s.html

W ci±gu ostatniego weekendu w Bieszczadach zauwa¿yæ mo¿na by³o niezwykle rzadkie zjawisko zwane widmem Brockenu. Kr±¿±ca w¶ród taterników legenda g³osi, ¿e kto je zobaczy, tego czeka ¶mieræ w górach. Urok odczyniæ mo¿e tylko trzykrotne ujrzenie widma. - Widzia³em Brocken ju¿ sze¶æ razy w tym roku, wiêc chyba czeka mnie d³ugowieczno¶æ - ¶mieje siê Miros³aw Piela, który uwieczni³ zjawisko na zdjêciach.
Widmo Brockenu to rzadkie zjawisko optyczne polegaj±ce na zaobserwowaniu w³asnego cienia na chmurzeznajduj±cej siê poni¿ej obserwatora. - Czasami cieñ obserwatora otoczony jest têczow± obwódk± zwan± glori± - mówi Arleta Unton-Pyzio³ek, meteorolog tvnmeteo.
Tê w³a¶nie obwódkê dostrzec mo¿na na zdjêciach wykonanych przez Miros³awa Pielê, przewodnika, dla którego góry zdaj± siê byæ drugim domem. Jak podkre¶la w rozmowie z portalem tvn24.pl Piela, zjawisko Brockenu widoczne jest niezwykle rzadko.
Przyznaje jednak, ¿e to nie tylko kwestia czêstotliwo¶ci wystêpowania widma. - Nie ka¿dy przebywa czêsto w górach. Kiedy tury¶ci przebywaj± w dolinach i panuj± z³e warunki atmosferyczne, rezygnuj± z wyj¶cia w wy¿sze partie gór. Zazwyczaj jednak okazuje siê, ¿e tam pogoda jest znacznie lepsza, a warunki idealne, by ujrzeæ widmo Brockenu - mówi.
Jak podkre¶la Unton-Pyzio³ek, widmo w Bieszczadach jest zjawiskiem wyj±tkowym. - Zwykle pojawia siê w górach wysokich, na przyk³ad Alpach - zaznacza.
Miros³aw Piela na swoich zdjêciach uwieczni³ widma, które mo¿na by³o zobaczyæ w andrzejkow± noc oraz w miniony weekend z Po³oniny Caryñskiej i Po³oniny Wetliñskiej.
- Uda³o mi siê zaobserwowaæ, jakie warunki musz± panowaæ, by Brocken siê pojawi³. Je¿eli moje przypuszczenia siê potwierdz±, to bêdê móg³ zabieraæ znajomych na wycieczki - mówi.
- Cz³owiek musi znajdowaæ siê ponad poziomem chmur. Musi równie¿ ¶wieciæ s³oñce, które o¶wietlaj±c zza pleców obserwatora, rzuca jego cieñ na znajduj±c± siê w dole chmurê - opisuje Unton-Pyzio³ek.
Kr±¿±ca w¶ród taterników legenda g³osi, ¿e kto zobaczy widmo Brockenu, tego czeka ¶mieræ w górach. Tego pan Miros³aw siê jednak nie boi. Urok odczynia trzykrotne ujrzenie zjawiska, co zapewnia bezpieczeñstwo podczas wycieczek górskich do koñca ¿ycia. - W tym roku widzia³em Brocken ju¿ sze¶æ razy, czeka mnie wiêc chyba d³ugowieczno¶æ - ¶mieje siê.
Zjawisko nazywane widmem Brockenu po raz pierwszy opisa³ Johann Esaias Silberschlag w 1780 roku. Jego nazwa zjawiska pochodzi od szczytu Brocken w górach Harz, gdzie by³o ono obserwowane.
Analogiczne zjawisko jest do¶æ powszechne dla obserwatorów znajduj±cych siê np. w samolocie.


W Tatrach czêsto widzia³em to widmo, ale raz na Ko³owej Czubie zdarzy³o siê takie z glori± - nieziemska sprawa, przepiêkne.
W tym roku na ³±kach nad G³adyszowem :-)
Nie¼le, ja bym siê niema³o wystraszy³a! I jeszcze ta aura :)


Wra¿enie jest nies³ychane, to jest cieñ trójwymiarowy z tak± têcz± dooko³a.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl