Macewy z kirkutu w Cisnej

bigos - mój pamiętnik, wspomnienia, uczucia, przeżycia ...

"Cmentarz ¿ydowski by³ usytuowany na zachodnim krañcu wsi, na granicy lasu, ok. 200 m na pó³noc od drogi przez wie¶. Ponoæ w czasie ostatniej wojny Niemcy wywie¼li niemal wszystkie nagrobki i u¿yli ich do umocnienia serpentyn drogi nad Habkowcami. Ostatnie dwie macewy z kirkutu zosta³y wykopane i wrzucone do jaru w latach siedemdziesi±tych; cmentarz zaorano. Nie by³ jednak u¿ytkowany rolniczo."

(S. Kryciñski, Bieszczady. S³ownik historyczno - krajoznawczy. Czê¶æ 2, Gmina Cisna, Warszawa 1996)

Tak Pan Kryciñski pisze o cmentarzu ¿ydowskim w Cisnej. Wiele razy obi³o mi siê o uszy, ¿e macewy z tego cmentarza le¿± gdzie¶ w lesie przy serpentynach, niedaleko Habkowiec. Ale nie by³o sprzyjaj±cych wiatrów, aby to sprawdziæ. Ostatnimi czasy troche siedzia³am w tematach ¿ydowskich i nadarzy³a siê okazja, a przede wszystkim chêæ odnalezienia tych jedynych pami±tek po ludno¶ci izraelickiej z Cisnej. Zasiêgneli¶my jêzyka u Pana le¶niczego z Habkowiec i bez problemu uda³o nam siê odnale¼æ te macewy. Le¿± praktycznie przy samej drodze. Znale¼li¶my conajmniej kilkadziesi±t, ale jest ich tam na pewno du¿o du¿o wiêcej. Niestety wszystkie bez inskrypcji. Wygl±da to tak, jakby kto¶ celowo wcze¶niej niszczy³ front macewy z inskrypcj±. W±tpie czy kiedykolwiek uda siê je stamt±d zabraæ i postawiæ w pierwotnym miejscu, zw³aszcza, ¿e le¿± tam ju¿ prawie pó³ wieku. Nie mniej jednak dokonali¶my dokumentacji:
http://anyczka20.fotosik.pl/albumy/319359.html
Gdyby kto¶ z Was wiedzia³ co¶ wiêcej w tym temacie to piszcie ¶mia³o. Teraz inaczej bêdê postrzegaæ ten odcinek drogi. A my¶la³am, ¿e nic mnie ju¿ w Bieszczadach nie zaskoczy.....



... Ponoæ w czasie ostatniej wojny Niemcy wywie¼li niemal wszystkie nagrobki i u¿yli ich do umocnienia serpentyn drogi nad Habkowcami. Ostatnie dwie macewy z kirkutu zosta³y wykopane i wrzucone do jaru w latach siedemdziesi±tych;.... A my¶la³am, ¿e nic mnie ju¿ w Bieszczadach nie zaskoczy..... To ¿e faszy¶ci niemiecy w czasie II wojny utwardzili macewami z Cisnej serpentynê nad Habkowcami to jest pewne i to wiedzia³em , ale ¿e reszta macew z Cisnej w latach 70 te¿ tam trafi³a to nie wiedzia³em, dziêki Anyczka.
ps. oj zaskoczy nas jeszcze i to nie jedno....... w tych Bieszczadach.
Nie Janusz, w latach siedemdzies±tych "tylko" wykopano ostatnie macewy z kirkutu i wrzucono je do pobliskiego jaru. Zreszt± jedna z nich le¿y tam do dzi¶ (teren za o¶rodkiem Pere³ka). Wtedy nie u¿yto ich do utwardzania drogi, przynajmniej nic w tym temacie nie wiadomo.

A propos tych macew, które le¿± w Habkowcach, to mo¿na powiedzieæ, ¿e zatru³y mi g³owe ca³kowicie. Skonsultowa³am siê z jednym cz³owiekiem który byæ moze potwierdzi czy to na pewno s± macewy. Choæ ja nie mam w±tpliwo¶ci, ale na swoim przekonaniu i ma³ej wiedzy w temacie moge tylko snuæ domys³y. Najlepiej by³o by znale¼æ choæ kawa³ek inskrypcji na nich...ale narazie to siê nie uda³o. Jak siê co¶ wiêcej dowiem to napisze, bo mo¿e kogo¶ to interesuje.

Jak siê co¶ wiêcej dowiem to napisze, bo mo¿e kogo¶ to interesuje. Pisz, pisz - interesuje. Widzia³em czê¶æ z tego, tylko bardziej zaro¶niête - latem - nie przysz³o do g³owy ¿e to mog± byæ macewy, wiêc nawet nie schodzi³em (s±dzi³em ze jakie¶ stare p³yty drogowe tam zrzucili). Ostatnio z J. gadalismy o tym - jakbym wiedzia³ ¿e to macewy to od razu bym mu powiedzia³ gdzie to le¿y :-)
Swoj± drog± sam jestem ciekaw - bo dziwne trochê te macewy, nijak nie podobne do tych z Woli M. czy Lutowisk, mo¿e one s± po obróbce w sensie przygotowania jako p³yty czy co¶. I ta grubo¶æ niektórych - no ale na macewach to ja nie bardzo... :)



... w latach siedemdzies±tych "tylko" wykopano ostatnie macewy z kirkutu i wrzucono je do pobliskiego jaru. Zreszt± jedna z nich le¿y tam do dzi¶ (teren za o¶rodkiem Pere³ka). Wtedy nie u¿yto ich do utwardzania drogi, przynajmniej nic w tym temacie nie wiadomo.
....
Niedok³adnie przeczyta³em Twój pierwszy opis i ¿le zrozumia³em , teraz ju¿ wiem.
https://forum.jewish.org.pl/viewtopi...f9a8777c48dab1

Piotr jakby co to tu lookaj. Ale narazie nic nowego w sprawie. Ja pocz±tkowo te¿ my¶la³am, ¿e to jakie¶ s³upki, czy p³yty. Bo takich macew nigdy nie spotka³am. Ale na macewach to ja nie bardzo.... W ka¿dym razie dzi¶ obejrza³am kilkaset ró¿nych zdjêæ macew...i okaza³o siê, ¿e takie zakoñczone lini± prost± te¿ istnieja. A ja zawsze my¶la³am, ze maj± mieæ zakoñczenie pó³okr±g³e albo trójk±tne. Ale cz³owiek g³upi jest i ca³e ¿ycie siê uczy.
Zreszt± Natasha s³onko napisz mi co Ty o tym my¶lisz, ¿eby nie by³o, ¿e farmazony splatam.
cze

Czy ta strona do której kieruje link jest bezpieczna? Komputer ma w±tpliwo¶ci. Mo¿esz bezpiecznie - Anyczka siê tam zaczê³a udzielaæ!

A w temacie - to nie s± macewy. trochê logiki. Pamietam te sk³adowisko pozosta³o¶ci cmentarnych sprzed wielu, wielu lat. I wspomnienia "Dziadka" z Baligrodu (tego z przystanku jakby kto¶ o co pyta³).
Porównywa³em z Jab³onkami, z Cisn±, z Ko³onicami i paru tam innymi.
To nie to - a co?

Chcia³bym móc jeszcze raz porozmawiaæ z Dziadkiem - ale to nierealne.

Chêtnie siê czegokolwiek dowiem w tym temacie.

Pozdrówka

https://forum.jewish.org.pl/viewtopi...f9a8777c48dab1

Piotr jakby co to tu lookaj. Ale narazie nic nowego w sprawie. Ja pocz±tkowo te¿ my¶la³am, ¿e to jakie¶ s³upki, czy p³yty. Bo takich macew nigdy nie spotka³am. Ale na macewach to ja nie bardzo.... W ka¿dym razie dzi¶ obejrza³am kilkaset ró¿nych zdjêæ macew...i okaza³o siê, ¿e takie zakoñczone lini± prost± te¿ istnieja. A ja zawsze my¶la³am, ze maj± mieæ zakoñczenie pó³okr±g³e albo trójk±tne. Ale cz³owiek g³upi jest i ca³e ¿ycie siê uczy.
Zreszt± Natasha s³onko napisz mi co Ty o tym my¶lisz, ¿eby nie by³o, ¿e farmazony splatam.
Anyczka,Ty jeste¶ m±drzejsza ni¿ ustawa przewiduje:-D wiêc nie obawiaj siê,¿e wymkn± Ci siê na ¶wiat³o dzienne jakie¶ farmazony.Masz racjê-macewy z regu³y "zamkniête s±" ³ukiem - pó³kolistym,kotarowym,odcinkowym(jakby ¶ciêty z obu stron ³uk) z naddatkami (zwykle æwierækolistymi),cokolikami etc.Jednak w du¿ej mierze s± one te¿ w formie prostok±ta - nie rzadko ze ¶ciêtymi naro¿nikami.Trzecia grupa macew to takie zupe³nie z innej bajki,czyli w kszta³cie pomników,obelisków,pni drzew,nawet piramid,nagrobki lastrikowe,tumbowe,ohele etc.W tym przypadku mieliby¶my do czynienia - jak s³usznie zauwa¿y³a¶ - z macewami prostok±tnymi.Tyle tylko,¿e to co widzimy jako zwieñczenia,czyli te jakby "przykrywki" poziome,to jak na mój gust zwyk³e daszki,które mia³y charkater wy³±cznie zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi.Niemniej jednak na pewno nie mo¿emy mieæ w±tpliwo¶ci,¿e to "góra" - "dó³" macewy pozostawa³ nie obrobiony z racji tej,¿e wkopywano go g³êboko w ziemiê.
To,na co zwróci³ mi uwagê J.,czyli sprawa domniemanego celowego zniszczenia frontów kamieni (no bo dlaczego nigdzie nie mo¿na doszukaæ siê ani milimetra inskrypcji?) to prawdopodobnie najzwyklejszy na ¶wiecie,ohydny wandalizm - p³yciny z inskrypcjami czêsto by³y polichromowane,czêsto litery z³ocono lub kolorowano,a ca³o¶æ umieszczano na stosunkowo lepszym materiale (nagrobki z regu³y wykonywano z piaskowca - kamienia nietrwa³ego, który szybko ulega³ zniszczeniu) - niekiedy ta swoista "wklejka" by³a nie inaczej ale z marmuru! Anyway - by³ to niez³y k±sek dla rabusiów.
¬le siê sta³o,¿e nie da siê odnale¼æ ani krzty inskrypcji - to pozwoli³oby nam na bardzo ogólne,wstepne spekulacje co do czasu powstania macew.T³o,sposób rycia liter,ich wielko¶æ,wreszcie strona merytoryczna tekstu i alfabet,w jakim go wykonano (nie tylko przecie¿ hebrajski,ale te¿ ³aciñski) - maj± w trakcie badañ najwiêksze znaczenie.Ale nie oszukujmy siê - nagrobki nie moga byæ stare,skoro cechuj± je takie a nie inne zwieñczenia.
To tyle "z marszu" - nie ukrywam,¿e mocno mnie zaskoczy³o niniejsze odkrycie i przy okazji ogromnie ucieszy³o.Obiecujê przyjrzeæ sie temu wnikliwie i ¶ledziæ temat.Je¶li kto¶ mia³by ew jakie¶ zastrzezenia b±d¼ pytania - bardzo prosze zastrzegaæ i pytaæ :)))

Odkrywcom gratulujê odkrycia,badaczom - chêci i energii.Jesli mielibyscie jakie¶ dok³adniejsze zdjêcia - bardzo proszê o podes³anie.
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie!

natasha

A w temacie - to nie s± macewy. trochê logiki. Pamietam te sk³adowisko pozosta³o¶ci cmentarnych sprzed wielu, wielu lat. Micha³ku! Interesuj± mnie konkrety, wiêc b±d¼ ³askaw siê podzieliæ. Nie ¿ebym sie upiera³a, ¿e tam le¿± na 100% macewy, ale je¶li jeste¶ pewien, ¿e te ze zdjêæ to nie macewy, to oczekujê, ¿e podasz konkrety. A druga sprawa to w którym dok³adnie miejscu znajdowa³o siê owe sk³adowisko cmentarne, o którym piszesz.
Gosiu zrobie Ci te dok³adniejsze zdjêcia. Zreszt± wracam tam w week - end, bo sie upar³am. Je¿eli faktycznie inskrypcje zabrano w celach rabunkowych, to jest szansa, ¿e mo¿e choæ maleñki kawa³eczek siê zachowa³. :lol: Bo je¿eli by³yby po obróbce, przygotowane jako p³yty ( to co pisa³ Piotr) to wtedy marne szanse.
Hej:)
Ogl±dam te fotosiki z macewami i mam w±tpliwo¶ci. Na wiêkszo¶ci zdjêæ widaæ nie monolityczny twór, a 'murek' wykonany z ró¿nistych g³azów lepionych zapraw±. Czy macewy - tu pytanie do Natashy - mog³y byæ zrobione z takiego materia³u? Mnie siê majaczy, ¿e gdy pierwszy raz w ¿yciu tamtêdy dyrda³em na piechotê - w 1973 r. - to zakrêty zabezpieczone by³y s³upkami-murkami cementowo-kamiennymi. Niestety nie pamiêtam dok³adnie ich kszta³tu lecz byæ mo¿e uda mi siê znale¼æ jedyne zdjêcie z tego miejsca, jakie zrobili mi uczestnicy obozu. Siedzia³em wtedy na takim murku i pozowa³em z dum± - serpentyny by³y wówczas wielk± atrakcj± dla nas...

Te¿ mnie zaciekawi³a ta sprawa. Bieszczady kryj± pewnie jeszcze wiele, wiele takich tajemnych obiektów.

Pozdrawiam,
Derty
Oj nie,nie.Absolutnie nie.Macewa wykonana jest z surowego,ciosanego kamienia.Nie ma mowy o jakiejkowiek ingerencji klejów,zapraw etc.Tak samo jak trumna wykonywana by³a z nieheblowanych desek.Je¶li w istocie przedmiot naszego zainteresowania jest zlepkiem ró¿nych kamieni i zapraw - to nie mamy o czym mówiæ..
Czekamy na kolejne zdjecia i wie¶ci z frontu :)

Na wiêkszo¶ci zdjêæ widaæ nie monolityczny twór, a 'murek' wykonany z ró¿nistych g³azów lepionych zapraw±. Dok³adnie o te mi chodzi. Dam g³owe (albo dwie nawet) ¿e ju¿ co¶ dok³adnie takiego samego widzia³em. Niestety nijak nie mogê sobie przypomnieæ gdzie - i raczej na 100% macewy to nie by³y.
Pozosta³e natomiast na pewno mog³y by byæ - takie "proste" s± choæby w Lutowiskach.
Anyczka - a próbowali¶cie któr±¶ odwróciæ?

Macewa wykonana jest z surowego,ciosanego kamienia. To ja mam jeszcze pytanie: czy mo¿e byæ z ...betonu (lub oblana betonem) oraz czy macewy bywaj± takie grube jak np. zdjêcie nr 45?

Anyczka - a próbowali¶cie któr±¶ odwróciæ? Nie mam tyle si³y. Na chwile obecn± moge powiedzieæ tylko tyle, ¿e zgup³am. Podjade ze wzmocnion± ekip±...i dok³adniej sprawdzimy. Teraz to by³o takie po ³ebkach wszystko...bo i ciemno sie robi³o i zimno i do domu daleko...

Je¿eli to komu¶ pomo¿e w dedukcji, to tutaj macie zdjêcie macewy, która le¿y gdzie¶ tam w jarze w Cisnej i pochodzi z tego samego cmentarza, co te "nasze znaleziska".
http://www.kirkuty.xip.pl/cisna.htm
Gosiu mam pytanie. W tym linku który podalam powy¿ej Pan Potocki pisze, ¿e "Zachowa³a siê na nim jedna betonowa macewa oraz p³yta nagrobna."
Czy macewy mo¿na robiæ z betonu. Bo ta na zdjêciu http://www.kirkuty.xip.pl/cisna1.htm wygl±da jakby by³a dodatkowo zbrojona drutami. Poni¿ej zniczy wystaj± trzy równoleg³e druty. Nic z tego nie rozumiem bo k³óci siê to z tym co napisa³a¶.

Czy macewy mo¿na robiæ z betonu. Bo ta na zdjêciu http://www.kirkuty.xip.pl/cisna1.htm wygl±da jakby by³a dodatkowo zbrojona drutami. Poni¿ej zniczy wystaj± trzy równoleg³e druty. Nic z tego nie rozumiem bo k³óci siê to z tym co napisa³a¶. W tym samym momencie mia³em to napisaæ :) To ju¿ dokoñczê: beton w koñcu kamieniem nie jest. Proponujê jeszcze przyjrzeæ siê niektórym obeliskom i ich podstawom, np.
http://www.twojebieszczady.pl/IMGall...hp?id_phot=112 - zbrojenie
http://www.twojebieszczady.pl/IMGall...php?id_phot=90 - jakby to ubabraæ i zedrzeæ tablice wygl±da³oby podobnie, no ale to lity kamieñ z Bystrego
http://www.twojebieszczady.pl/IMGall...php?id_phot=74 - podstawa pomnika, bardzo podobne do tych daszków
http://www.twojebieszczady.pl/IMGall...hp?id_phot=548 - tu równie¿

W³a¶ciwie to z czego te daszki s±? I jeszcze jedno, te "macewy" by³yby do¶c niskie. Gdyby je wkopaæ w ziemie to za wiele by nie wystawa³o oraz maj± do¶æ zbli¿one wymiary.
Macewy mog± byæ ró¿ne.
Jest np. spora ró¿nica miêdzy kirkutami ma³opolskimi, a tymi na ¦l±sku, gdzie macewy (zw³aszcza te nowsze, z okresu miêdzywojennego) miewaj± kszta³t bardziej zbli¿ony do ³aciñskich p³yt nagrobnych.

Moje zdjêcia z kirkutu w Pszczynie:

http://picasaweb.google.com/basia.zy...75988696403474

(oraz kilka kolejnych)

Oraz z ma³ej miejscowo¶ci Cieszowa obok Koszêcina:

http://picasaweb.google.com/basia.zy...18239272037250

(oraz kilka kolejnych)

Jak widaæ na tych zdjêciach zakoñczenia s± bardzo ro¿ne, ale budulcem jest jednak jednolity kamieñ.

Bardziej mnie niepokoi co innego.
Te kamienie znalezione obok szosy wygl±daj± na wszystkie jednakowe (chocia¿ ze zdjêæ byæ mo¿e odnoszê mylne wra¿enie), a macewy by³y ró¿ne - ka¿da inna.

Na miejscu nie by³am, wiêc nie wiem, poza tym od zabytków judaistycznych te¿ nie jestem specjalistk±.
Ale my¶lê ¿e spraw± warto zainteresowaæ konserwatora zabytków.

Pozdrowienia

Basia
Tu temat siê troszkê komplikuje.... jesli kto¶ czyta³ uwa¿nie to zauwa¿y³,¿e pisz±c o trzeciej grupie macew ("z innej bajki") wymieni³am pomniki,nagrobki lastrikowe.Tego typu macewy powstawa³y ju¿ po wojnie jako symbol upamiêtnienia pomordowanych ¯ydów,b±d¼ jako replika zniszczonych nagrobków,czêsto upamietnia³y mogi³e zbiorow±.W tym oprzypadku zuep³nie ¶mia³o mo¿emy mówiæ o innym budulcu ni¿ piaskowiec.Jasne,ze móg³ byæ to beton. Nagrobki tumbowe np, czyli takie bardzo zbli¿one do chrze¶cijañskich(gdzie tumba - w³a¶nie z regu³y z betonu- zajmuje ca³± powierzchniê grobu jest ¶wietnym tego przyk³adem.Ale taki nagrobek (tumbowy) to MACEWA + TUMBA,wiêc tu sprawa jest prosta.Macewa jest w dalszym ci±gu jednolitym kamieniem.
Nie biorê pod uwage obecnych trendów w ¿ydowskiej sztuce kamieniarskiej- teraz wszytsko jest mo¿liwe.Nagrobki bardzo przypominaj± te z cmentarzy chrze¶cijañskich - do tego stopnia,¿e w twarzach zwierz±t,bêd±cych czêstym motywem polichromii macew mo¿na doszukaæ siê wyobra¿eñ twarzy ludzkiej (zabronione!).
Mo¿e tak zdarzyæ siê,¿e macewy stawia siê na betonowej podstawie - ale to dalej: PODSTAWA + MACEWA. Jak widzimy zawsze ta druga traktowana jest jakby osobno.
Czêsto macewy hitlerowcy b±d¼ okoliczna ludno¶æ u¿ywali jako elementy dróg,ganków,murów - wtedy kamienie zalewali betonem. Dlatego mo¿e siê tak zdarzyæ,ze po latach,odnalezione,wygl±daj± jak "oblane" betonem.

Jeszcze jedno - zauwazcie,¿e czêsto w rozmaitych dokumentacjach kirkutów podliczaj±c nagrobki ich badacze pisza: ile¶ tam macew + ile¶ tam betonowych nagrobków.te betonowe p³yty traktuje siê wiêc bardziej jako oznaczenie grobu ni¿ sam grób.

Daszki - ja spotka³am siê z metalowymi i kamiennymi.Czê¶ciej z metalowymi przyznajê.

Oczywiscie wszystko to znowu "z marszu",z g³owy,¿eby udzieliæ pe³nje,stuprocentowej odpowiedzi musia³abym poszperaæ w knigach i materia³ach.Niestety nie bardzo czas pozwala mi przyjrzeæ siê dok³adnie tematowi.Nawet zdjêcia potraktowa³am troszkê po macoszemu..wiêc je¶li komu¶ nmie podoba siê moje "wym±drzanie" na sucho - od razu walic jak w ogieñ :) ja siê nie obra¿am.
Znawc± te¿ nie jestem, ale mieszkam tu¿ obok starego cmentarza ¿ydowskiego w Lublinie.... macewy s± tu przeró¿ne.... oczywi¶cie te najstarsze, czyli z po³owy XVI w. s± z litego kamienia.... najczê¶ciej spotykane s± zamkniête w³a¶nie lini± prost±, bez ornamentów zdobniczych.... ale s± tu równie¿ macewy ¿elbetowe, czyli z normalnym zbrojeniem i zalane betonem.... :) ...

Mogê siê skontaktowaæ z osobami zajmuj±cymi siê kirkutem w Lublinie, my¶lê, ¿e mog³y by siê wypowiedzieæ najpe³niej o znalezisku Anyczki :)....

pozdrav
kobita

ps. (zdjêcia: Yarek Shalom) http://www.izrael.badacz.org

Oj nie,nie.Absolutnie nie.Macewa wykonana jest z surowego,ciosanego kamienia.Nie ma mowy o jakiejkowiek ingerencji klejów,zapraw etc.Tak samo jak trumna wykonywana by³a z nieheblowanych desek.Je¶li w istocie przedmiot naszego zainteresowania jest zlepkiem ró¿nych kamieni i zapraw - to nie mamy o czym mówiæ..
Czekamy na kolejne zdjecia i wie¶ci z frontu :)
Jest jeden wyj±tek. U¶ci¶lijmy s³ysza³am o jednym wyj±tku od regu³y. Macewy ze zbrojonego betonu stawiane by³y na grobach ¿o³nierzy wyznania moj¿eszowego, którzy zginêli w walkach w czasie I wojny ¶w. Takie macewy znajduj± siê na cmentarzach wojennych w Beskidzie Niskim np. w Grybowie (by³y stawiane na kirkucie) i w Krakowie. W Cisnej znadowa³ siê cmentarz wojenny z tego okresu. To wyj±¶ni³oby obecno¶c tej macewy z Cisnej przedstawionej na fotografii.
Kurcze, to mo¿e byæ bardzo ciekawe odkrycie, o ile s± to na prawdê macewy,ja tam siê na tym nie znam, ale dobrze by by³o te¿ skonsultowaæ siê z jakimi¶ lud¼mi znaj±cymi sie na budowie dróg czy co¶ takiego...mo¿e te hmm...p³yty? by³y u¿ywane w jakikolwiek sposób do wzmacniania drogi, serpentyn albo jakie licho,znaczy siê ze by³y do tego specjalnie zrobione, a nie wykorzystane do tego...chocia¿ wygl±daj± jak macewy i to mnie cieszy, a jak siê oka¿e ¿e to te z Cisnej to bêdzie rewelacja, Anyczka gratulujê ciekawego odkrycia, ja postaram siê zasiêgn±æ jakiej¶ informacji o tym..

Nie Janusz, w latach siedemdzies±tych "tylko" wykopano ostatnie macewy z kirkutu i wrzucono je do pobliskiego jaru. Zreszt± jedna z nich le¿y tam do dzi¶ (teren za o¶rodkiem Pere³ka). Wtedy nie u¿yto ich do utwardzania drogi, przynajmniej nic w tym temacie nie wiadomo.
.
Niestety, prowadzono poszukiwania tej macewy dwa lata temu. Przeszukano ca³y teren, który wskaza³y osoby pamiêtaj±ce wyci±ganie nagrobków. Nie wiadomo co siê z ni± sta³o.

Trzecia grupa macew to takie zupe³nie z innej bajki,czyli w kszta³cie pomników,obelisków,pni drzew,nawet piramid,nagrobki lastrikowe,tumbowe,ohele etc. Wrzucasz w jeden worek zupe³nie ró¿ne obiekty:
- tumby (jakby kamienny/murowany sarkofag na ca³ej powierzchni grobu) wystêpuj± czesto ³±cznie z macewami (które stoj± wówcza na/przy
ich jedny - zazwyczaj zachodnim - koñcu)
- ohel to wszak nie rodzaj macewy, ale budynek kryj±cy wewn±trz macewê (czaem z tumb±) lub macewy (np. cadycy z jednej dynastii)
- pozosta³e -to zwykle wp³yw gojowskich sepulkraliów (-;


Oj nie,nie.Absolutnie nie.Macewa wykonana jest z surowego,ciosanego kamienia.Nie ma mowy o jakiejkowiek ingerencji klejów,zapraw etc.Tak samo jak trumna wykonywana by³a z nieheblowanych desek Oj nie nie. Absolutnie nie (-;
Macewy bywa³y wykonywane tak¿e z drewna - zwyk³e deski na grobach biedaków,
a znów ponoæ od XIX wieku - tak¿e z ¿eliwa.
Z murowanymi (ceg³y/ciosy+zaprawa, cement/beton) AFAIR nie spotka³em siê*,
ale nie s±dzê, by nie istnia³y - ot, wzgledy praktyczne.

(* - pomijaj±c np. obeliskopodobne nagrobki - choæby w Lesku, czy wspó³czesne rekonstrukcje/naiw±zania przy porz±dkowanych kirkutach;
specyficzne macewy drewniane i chyba te¿ ¿eliwne spotkaæ mo¿na te¿ na cmentarzach wojennych w BNiskim )

A trumna z nieheblowanych desek?
To¿ ¯ydzi tradycyjnie chowali zmar³ych be ztrumieñ - w ca³unie wprost w ziemiê
(acz nie w kucki (-; jak potocznie siê powiada)

Serdeczno¶ci,

Kuba


Oj nie nie. Absolutnie nie (-;
Macewy bywa³y wykonywane tak¿e z drewna - zwyk³e deski na grobach biedaków,
a znów ponoæ od XIX wieku - tak¿e z ¿eliwa.
Z murowanymi (ceg³y/ciosy+zaprawa, cement/beton) AFAIR nie spotka³em siê*,
ale nie s±dzê, by nie istnia³y - ot, wzgledy praktyczne.

(* - pomijaj±c np. obeliskopodobne nagrobki - choæby w Lesku, czy wspó³czesne rekonstrukcje/naiw±zania przy porz±dkowanych kirkutach;
specyficzne macewy drewniane i chyba te¿ ¿eliwne spotkaæ mo¿na te¿ na cmentarzach wojennych w BNiskim )

A trumna z nieheblowanych desek?
To¿ ¯ydzi tradycyjnie chowali zmar³ych be ztrumieñ - w ca³unie wprost w ziemiê
(acz nie w kucki (-; jak potocznie siê powiada)

Serdeczno¶ci,

Kuba
Je¿eli chodzi o drewniane macewy to wystêpowa³y one powszechnie na terenach ubogich w kamieñ. Najwiêcej zachowa³o siê na obszarze Mazowsza i Wielkopolski. Najstarsza drewniana macewa pochodzi z XVII w. Bardzo du¿e skupisko drewnianych nagrobków ¿ydowskich by³o na cmentarzu w Lublinie. Wiêkszo¶æ z nich zosta³a zniszczona w czasie I wony ¶w. Pos³u¿y³a ¿olnierzom jako materria³ do palenia ognisk.
Na cmentarzach z I wojny ¶w. tych zbudowanych wg projektu Jurkovicia przewa¿a³o drewno. Drewniane macewy by³y tak¿e w Sêkowej chocia¿ projektantem by³ Mayr.
Je¿eli chodzi o ¿eliwne macewy to równie czêsto wystêpowa³y. Najwiêksze skupisko by³o w Krzepicach oko³o 400 szt. i Miêdzylesiu Podlaskim.
Wiem, ¿e ¿eliwne nagrobki pojawia³y siê tak¿e na grobach ¿o³nierzy z I wojny ¶w. ale w chwili obecnej nie pamiêtam gdzie.

Je¿eli chodzi o drewniane macewy to wystêpowa³y one powszechnie na terenach ubogich w kamieñ. Taka macewa jest na cmentarzu nr 60 na Prze³êczy Ma³astowskiej.

Wrzucasz w jeden worek zupe³nie ró¿ne obiekty:
- tumby (jakby kamienny/murowany sarkofag na ca³ej powierzchni grobu) wystêpuj± czesto ³±cznie z macewami (które stoj± wówcza na/przy
ich jedny - zazwyczaj zachodnim - koñcu)
- ohel to wszak nie rodzaj macewy, ale budynek kryj±cy wewn±trz macewê (czaem z tumb±) lub macewy (np. cadycy z jednej dynastii)
- pozosta³e -to zwykle wp³yw gojowskich sepulkraliów (-;

Oj nie nie. Absolutnie nie (-;
Macewy bywa³y wykonywane tak¿e z drewna - zwyk³e deski na grobach biedaków,
a znów ponoæ od XIX wieku - tak¿e z ¿eliwa.
Z murowanymi (ceg³y/ciosy+zaprawa, cement/beton) AFAIR nie spotka³em siê*,
ale nie s±dzê, by nie istnia³y - ot, wzgledy praktyczne.

(* - pomijaj±c np. obeliskopodobne nagrobki - choæby w Lesku, czy wspó³czesne rekonstrukcje/naiw±zania przy porz±dkowanych kirkutach;
specyficzne macewy drewniane i chyba te¿ ¿eliwne spotkaæ mo¿na te¿ na cmentarzach wojennych w BNiskim )

A trumna z nieheblowanych desek?
To¿ ¯ydzi tradycyjnie chowali zmar³ych be ztrumieñ - w ca³unie wprost w ziemiê
(acz nie w kucki (-; jak potocznie siê powiada)

Serdeczno¶ci,

Kuba

Kubo,
gdybym mia³a wiecej ni¿ 5 minut na odpowied¼ na kilka pytañ, to pewnie napisa³abym ciekawy elaborat.DObra³abym w³asciwe s³owa,elegancko sobie wszystko wypunktowa³a.I tak bedê od teraz robiæ-bo widzê,¿e "prosty przekaz" spotyka siê z ironi±.

Pisz±c o nagrobkach tumbowych zaznaczy³am,¿e tumba to jedno,macewa to jedno,ale ¿e razem to nagrobek tumbowy.Sama tumba bez macewy egzystuje - a i owszem - tylko wtedy,gdy kto¶ gwizdnie macewê lub gdy ta ulegnie zniszczeniu.
Wiem co to ohel.Widzialam ich setki.

Je¶li nie spotka³e¶ siê z murowanymi macewami (poklejonymi zapraw± etc),ani Ty,ani nikt,ani te¿ o takich nie napisano - nie ma podstaw by twierdziæ,¿e takie w ogóle s±.Owszem - mo¿e ktos na w³asn± rêkê - bez z konsultacji z gmin±,bo przecie¿ nie mozna tego robiæ- próbowa³ remontowaæ kamienie nagrobne.Gdybaæ mo¿naby bardzo d³ugo i szeroko-ja pisa³am o za³o¿eniach sztuki kamieniarskiej, podpartych nakazami biblijnymi i talmudycznymi.

Nie Kuba,nie wprost do ziemi.K³adli ich na deskach (nieheblowanych) i przykrywali te¿ desk± (nieheblowan±),¿eby ziemia,któr± ich zasypywano,nie spada³a bezpo¶rednio na cia³o.
Witam raz jeszcze.
Niestety spad³ ¶nieg i week endowy wypad w góry w kwesti penetracji terenu okaza³ siê bezcelowy. Poczekajmy do wiosny. Mi tam sie nie spieszy. Byæ mo¿e kiedy¶ co¶ ruszy w sprawie. Po¿yjemy zobaczymy. Mnie w chwili obecnej przez d³u¿szy czas w Bieszczadach nie bêdzie, dlatego ze swojej strony mówiê narazie stop w temacie. Je¿eli kto¶ z Was mia³by ochote pobawic siê w odkrywce, to by³o by mi mi³o (aluzja do Piotra). :-)
I jeszcze jedna sprawa, Lucyna napisa³a, ¿e trwa³y poszukiwania macew w Cisnej i zakonczy³y siê fiaskiem. A to dziwne. Nie wiem skad pochodz± te informacje, bo ta macewa le¿y tam nadal za o¶rodkiem Pere³ka. Nawet jest zdjêcie w internecie:
http://www.kirkuty.xip.pl/cisna.htm

To tyle, na dzieñ dzisiejszy na odleg³o¶æ niewiele moge zdzia³aæ.

Pozdrawiam serdecznie.
Na to pytanie bez problemu mogê Ci odpowiedzieæ. Poszukiwania macewy prowadzi³ Szef centrum informacji w Cisnej. Rozmawia³am te¿ z recepcjonistk± z Pere³ki.
Alu chylê czo³o.Rozmawiam z panem Antoniszczakiem z Cisnej, przewodnikiem. Bo¿e co za wiedza. To s± macewy z ci¶niañskiego kirkutu. Prowadzi³ badania na ten temat. Po pierwsze obok Pere³ki jest kilkana¶cie macew. Po drugie czê¶c macew na budowê drogi do domu wykorzysta³ znany z imienia i nazwiska ci¶niañski ch³op. Po trzecie kilka macew u¿yto do konstrukcji fundamentów jednego z domów. Po czwarte te Twoje fotografie przedstawiaj± macewy, które zosta³y w rzucone obok drogi. Dlaczego betonowe? Ponoæ zdecydowana wiêkszo¶æ macew z tego kirkutu by³a wykonana z betonu, czê¶c ze zbrojonego betonu. Inskrypcje wykonano na mosiê¿nych tablicach. Ponoæ to by³o zwi±zane z tym , ¿e czê¶æ ci¶niañskich ¯ydów przewêdrowa³a ze Szkocji. O tym wie gmina ¿ydowska, ostatnio byli tam dwa lata temu.
No i to s± konkrety :-) :-) Mog³aby¶ mi podaæ na priv kontakt do Pana Antoniszczaka? Je¿eli okaza³o by siê to prawd±, to przynajmniej zakoñczy³o by siê gdybanie, czy to co¶ z moich zdjêæ to macewy, czy betonowe s³upki. A co do wykorzystywania macew, przy budowie fundamentów, to us³ysza³am podobn± opinie od miejscowego...ale nie by³ zbyt trze¼wy, wiêc nie wzie³am na serio tego co mówi³.
Dziêki.
Alu to nie s± s³upki. Rozmawialam te¿ z Fredem. To w³a¶nie on da³ mi namiary na Kolegê. Pana Antoniszczaka pozna³am wcze¶niej i prawdê powiedziawszy ma dobr± opiniê w ¶rodowisku przewodnickim.

napisa³abym ciekawy elaborat.DObra³abym w³asciwe s³owa,elegancko sobie wszystko wypunktowa³a.I tak bedê od teraz robiæ Tedy pomog³em Ci jako¶ w zapewnieniu precyzji i poprawno¶ci przekazu? ¦wietnie (-; Cieszê siê, ¿e siê przyda³em.


bo widzê,¿e "prosty przekaz" spotyka siê z ironi±. A bo urok prostoty bywa czasem nieco przereklamowany.
Podobnie zreszt± jak np. skrótów my¶lowych itp. (-;


Pisz±c o nagrobkach tumbowych zaznaczy³am,¿e Wymienia³a¶ 'rodzaje macew' ((-;.
O tumbowych potem dopowiada³a¶; ale o innych - ju¿ nie.


Wiem co to ohel.Widzialam ich setki. Super - szczerze zazdroszczê. ((-;
A jak jeszcze bêdziesz pisa³a o tym tak,
by czytaj±cy widzieli, ¿e widzia³a¶ i wiedzieli co widzia³a¶ - no pe³ny sukces...


Je¶li nie spotka³e¶ siê z murowanymi macewami (poklejonymi zapraw± etc),ani Ty,ani nikt, Tzw. wielkie kwantyfikatory s± potwornie podstêpne. Unikajmy ich (-;


ja pisa³am o za³o¿eniach sztuki kamieniarskiej, podpartych nakazami biblijnymi i talmudycznymi. Pisa³a¶ odno¶nie praktycznego zagadnienia orzekaj±c: jest/nie jest.
Dodatkowo - odno¶nie materia³u macew - Twoje orzeczenie, jak wiemy
- okaza³o siê fa³szywe.
Tyle.


Nie Kuba,nie wprost do ziemi.K³adli ich na deskach (nieheblowanych) i przykrywali te¿ desk± (nieheblowan±),¿eby ziemia,któr± ich zasypywano,nie spada³a bezpo¶rednio na cia³o. "...zmar³ych chowano bezposrednio do ziemi
- z prochu powsta³e¶ i w proch siê obrócisz.
Poniewa¿ nie u¿ywano ¿adnych trumieñ, grób ¿ydowski by³ mniejszy
od grobów chrze¶cijañskich"
(dr Jan Jagielski z ¯ydowskiego Instytutu Historycznego)

Gdzie indziej spotka³em siê z ok³adaniem cia³a deskami z boków i na górze
(ale to nadal nie trumna, a zw³oki bezpo¶rednio do ziemi).
Znów w innym miejscu opis 'nowoczesnego' przymuszania starozakonnych
do u¿ywania trumieñ wbrew ich tradycji, gdyz transport 'owartych' zw³ok
(kirkuty by³y tylko w niektórych miejscowo¶ciach)
powodowal ponoæ zachorowania w wioskach 'na trasie';
wówczas nawet od do³u ona przymusow± trumnê zostawiano
czê¶ciowo otwart± (pozbawion± dna) ,
by szczatki zmar³ego szybciej po³±czy³y siê z prochem ziemi.

....A i jeszcze - nawiazuj±c do tematu grobów pierwszowojennych:
http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/ -> okrêg VII Besko -> Zakliczyn nr 293

Serdeczno¶ci,

Kuba
Witam, jestem jednym z redaktorów strony internetowej po¶wiêconej cmentarzom ¿ydowskim - www.kirkuty.xip.pl.

Anyczko, mam pro¶bê - czy mo¿emy Twoje zdjêcia macew z Cisnej zamie¶ciæ u nas (oczywi¶cie, z podaniem danych autora oraz linku do Twojej strony www)?

Pozdrawiam
Krzysztof Bielawski

Witam, jestem jednym z redaktorów strony internetowej po¶wiêconej cmentarzom ¿ydowskim - www.kirkuty.xip.pl.
Super strona - korzysta³am kilka razy, kiedy przygotowywa³am prelekcje (ale nie ze zdjêæ, bo te mam w³asne).

Lub po prostu wtedy, kiedy chcia³am zasiêgn±æ informacji o ciekawym cmentarzu na trasie wycieczki (dotyczy³o nie tylko Bieszczadów ale g³ównie Jury i Górnego ¦l±ska gdzie mieszkam)

Pozdrowienia

Basia
Informacjê o zdjêciach przes³a³em p. Andrzejowi Potockiemu, autorowi tekstu o Cisnej na naszej stronie. Czekamy na jego odpowied¼ i opiniê w sprawie.
Gratulujê. Wspania³a strona.
Poni¿ej wklejam tre¶æ E-maila od p. Andrzeja Potockiego:

Ja równie¿ s³ysza³em o tych rzekomych macewach. Nie
ma jednak ¿adnej pewno¶ci czy one nimi s±, chocia¿ nie da siê tego
wykluczyæ. To co zosta³o na kirkucie w Cisnej jest z betonu. Jedna macea i
jedna p³yta betonowa, na której mog³a staæ macewa. W w±wozie poni¿ej
kirkutu, do którego miano cze¶æ z nich zrzuciæ, te¿ s± betonowe kawa³ki
okraszone kamieniami. Trzeba by tam byæ na miejscu i dok³adnie przyjrzeæ sie
temu znalezisku.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl