bigos - mój pamiętnik, wspomnienia, uczucia, przeżycia ...
Ochrona przyrody a samorz±dy. Ob³êd. Wiem bo pracê z tego tematu piszê...
A tak wygl±da to w praktyce...Nie mie¶ci siê to w g³owie. Centralizacjo administracji pañstwowej wróæ!
Cyt.za "Super Nowo¶ci"
KARA ZA SZLABAN
JAS£O. Czy Magurski Park Narodowy zap³aci gigantyczn± grzywnê?
Ponad 203 miliony z³otych ¿±da Starostwo Powiatowe w Ja¶le od Magurskiego Parku Narodowego. Jest to op³ata, jak± naliczy³ powiat za zajêcie 1,190 km drogi. Park ustawi³ tam rogatki bez uprzedniej zgody starosty.
Szlaban i znak zakazu ruchu w obydwu kierunkach pojawi³ siê w sierpniu 2001 roku na drodze wiod±cej w g³±b parku w miejscowo¶ci Folusz. Przez lata toczy³ siê spór miêdzy powiatem a dyrekcj± parku o to, czyj± w³asno¶ci± jest feralna droga.
- Dyrektor postawi³ szlaban, nie maj±c pewno¶ci co do w³asno¶ci drogi. Nie poprosi³ o zgodê na postawienie znaku organu zarz±dzaj±cego ruchem, czyli starostwa i Powiatowego Zarz±du Dróg - mówi Krzysztof Topolski, p.o. z-ca dyrektora PZD w Ja¶le.
Na dodatek dyrekcja parku pobiera³a op³aty od przyjezdnych, którzy chcieli wej¶æ na jego teren.
Jak t³umaczy Jan Szafrañski, dyrektor MPN, stawiaj±c zaporê, kierowa³ siê ustaw± o ochronie przyrody.
- Park mo¿na zwiedzaæ, ale w sposób nieoddzia³uj±cy na niego negatywnie. St±d zakaz wjazdu samochodów i motocykli - obja¶nia Szafrañski.
- Mieszkañcy najbli¿szych gmin mogli wchodziæ nieodp³atnie.
Minister potwierdzi³
W czerwcu ub.r. minister skarbu potwierdzi³ decyzjê wojewody z 1999 r., przyznaj±c± sporny odcinek drogi starostwu. Pod koniec 2007 r. powiat jasielski wszcz±³ postêpowanie administracyjne w sprawie naliczenia op³aty za zajêcie pasa drogowego w czê¶ci drogi powiatowej, która powinna byæ ogólnodostêpna. Decyzja nie jest ostateczna i MPN z³o¿y³ odwo³anie do Samorz±dowego Kolegium Odwo³awczego w Kro¶nie.
- Kiedy¶ ta droga nale¿a³a do Lasów Pañstwowych i le¿y na terenie parku. Niech rozstrzygnie kolegium - mówi Szafrañski. - ¯±dana suma jest nie do zap³acenia, przekracza osiemdziesi±t piêæ razy bud¿et parku.
AGNIESZKA FR¡CZEK
Po pierwsze- stado urzêdników ma zajêcie.
Po drugie- cieæ Anio³ z "Alternatyw" sprawê rozwi±za³by w mgnieniu oka.
Faktycznie, nie mie¶ci siê w g³owie. Jednak jest to ju¿ nasza ma³a "ameryka":
mo¿na kombinowaæ, zgodnie z prawem, jak wyci±gn±æ pieni±dze sk±dkolwiek.
I choæby¶ siê zesra³ b³agaj±c o logikê i zdrowy rozs±dek - nie da rady.
Pozdrawiam.
Zefirku lagodny wietrze z zachodu Barany z Jasla sie strzyze nie zabija :-)(w niedziele tak to nie pasi)ja tam te budke obchodzilem z daleka,
Zefirku lagodny wietrze z zachodu Barany z Jasla sie strzyze nie zabija :-) W tym wypadku to strzy¿enie jest specyficzne. Zamkniêta droga prowadzi³a w g³±b parku. Nie by³o tam ¿adnej osady, domu. Spór aministracyny, rózni urzêdnicy wydawali ró¿ne decyzje. Mimo to w³odarze naliczyli sobie niez³± kwotê 1 z³ za 1 m kw jezdni i 0,5 z³ za 1 m podoczy dziennie.
A droga przez Ciechaniê? Zawsze tam by³a! A teraz zamkniêta, bo... Wystarczy popytaæ ludzi... - ciekawie prawi±. Ponoæ nawet SG nie ma tam wstêpu(?). Kiedy¶ przebiega³ tam szlak, ale... wyrzucono go na granicê! Oficjalnym powodem jest "ochrona siedlisk wilka i nied¼wiedzia" :wink: :roll:
A droga przez Ciechaniê? Zawsze tam by³a! A teraz zamkniêta, bo... Wystarczy popytaæ ludzi... - ciekawie prawi±. Ponoæ nawet SG nie ma tam wstêpu(?). Kiedy¶ przebiega³ tam szlak, ale... wyrzucono go na granicê! Oficjalnym powodem jest "ochrona siedlisk wilka i nied¼wiedzia" :wink: :roll: Ciechania jest ostoj± tak¿e ¿ubrów. Rozumiem rozgoryczenie turystów, Ciechania jest jedn± z najpiêkniejszych dolin jakie widzia³am i bez w±tpienia ten odcinek szlaku czerwonego by³ wyj±tkowo atrakcyjny. Musimy odpowiedzieæ sobie na pytanie co jest wazniejsze interes grupki turystów (dziennie w sezonie letnim by³a na tym szlaku max 20 osób) czy interes przyrody. Moim zdaniem to drugie. Parki narodowe powo³ano aby chroni³y dla przysz³ych pokoleñ to co pozosta³o w przyrodzie najcenniejszego. Takim dobrem nadrzêdnym jest wg mnie Ciechania.
Wokó³ MPN jest nieciekawie. Mówi otwarce siê o konflikcie starostwa z parkiem. S³ysza³am naprawdê dziwne rzeczy i o parkowcach i o dyr. Szafrañskim. Ponoæ w Ciechani odbywaj± siê dewizowe polowania na jelenie, ¿ubry, wilki i niedzwiedzie. Wycinaj± lasy itd. Z tym drugim zgodzi³abym siê. Sama widzia³am songi na terenie parku. Tylko, ze to jest planowa przebudowa lasu podobna do tej w BdPN i wynikajaca z planów ochrony.
Mo¿e przyczyna tkwi w czym¶ innym. MPN stoi na przeszkodzie budowy zbiornika K±ty-Myscowa i budowy wyci±gów narciarskich. A zbiornik to rozwój turystyki i niez³e dochody dla osób handluj±cych ziemi±.
Ponad to sprawa drogi. Wg mnie to przedziwna sprawa. Droga 1854 R odcinek 1190 m zosta³a darowana protulularnie MPN przez lasy w 1995 r. Przekazanie nast±pi³o w majestacie prawa. 1 stycznia jakim¶ cudem powiat naby³ tê drogê nieop³atnie. Drogê która wiedzie w g³ab parku narodowego. Poza tym co robili samorz±dowcy przez te lata? Moze op³aca³o im siê wyci±gn±æ królika z kapelusza w czasie, gdy trwaj± spory w sprawie zbiornika wodnego.
Ta droga by³a deptakiem. Spacerowa³y rodziny z dzieæmi. W okolicy by³y dzikie zwierzêta m.in.rysie. Teraz za¶ jest ¶wietne miejsce dla crossowców i quadowców.
To pocz±tek. Jeste¶my zszengenieni. Ruch na tej drodze zwiêkszy siê, bo ludzie s± leniwi i bêd± chcieli jak najbli¿ej dojechaæ do granicy.
:oops::oops::oops:
Przepraszam. Przez Ciechaniê wiód³ szlak niebieski.
Ciechania jest ostoj± tak¿e ¿ubrów. Je¿eli ¿ubrów, to chyba tylko takich:
http://www.beskid-niski.pl/index.php...aleria&ID=2036
Je¿eli ¿ubrów, to chyba tylko takich:
http://www.beskid-niski.pl/index.php...aleria&ID=2036 I kimu tu wierzyæ. "Nawiedzonemu" redaguj±cemu jeden z najlepszych moim zdanie wortali turystycznych czy Radzie Naukowej Magurskiego Parku Narodowego?:-);)
Dziêkujê Lucyno za "wyk³ad", ale nie do mnie te s³owa. Sama sobie przeczysz odno¶nie ochrony przyrody. Jak zapewne wiesz, szlak funkcjonowa³ tak¿e wtedy, kiedy istnia³ park, a droga przez Ciechaniê du¿o, du¿o wcze¶niej. Ta, jak to powiadasz, "grupka rozgoryczonych turystów", a zw³aszcza ich liczba w sezonie wg ciebie "max. 20 osób dziennie" wielkiej szkody by nie uczyni³a. Poprowadzenie szlaku np. drog± nie stworzy³oby wielkiego zagro¿enia dla ¿ubra, wilka czy nied¼wiedzia. Chyba, ¿e zaszkodzi³oby "¿ubrowi", który dla niektórych w tej dolinie "podchodzi bardziej"... Zapewne wiesz, ¿e zlikwidowano ten szlak tylko dlatego, aby "stali bywalcy" doliny mieli spokój. A jak nie wiesz, popytaj zwyk³ych ludzi. Przekonasz siê, jaki by³ prawdziwy powód jego likwidacji.
Zabranianie "deptania trawników" nie jest wcale dobre dla trawy, wrêcz przeciwnie... Wydaje siê jednak, ¿e my¶lenie dla niektórych decydentów i uzale¿nionego od nich tzw. "czynnika spo³ecznego" jest bardzo ciê¿k±, nieraz wrêcz niemo¿liw± do wykonania prac±...
A tak na marginesie... Gdzie jest edukacyjna rola przewodników? Czy¿by "zaæmi³a" j± (i ich!) kasa, "przerób" i piêkne na papierze "pseudo programy".
A tak na marginesie... Gdzie jest edukacyjna rola przewodników? Czy¿by "zaæmi³a" j± (i ich!) kasa, "przerób" i piêkne na papierze "pseudo programy". Naprawdê chcesz ze mn± dyskutowaæ w ten sposób? Je¿eli chcia³e¶ sprawiæ mi przykro¶æ to uda³o Ci siê. Zawodowi przewodnicy zarabiaj± pieni±dze oprowadzaj±c grupy. To jest zwyk³a praca, a nie misja. Mog± robiæ to dobrze albo ¼le. Rozumiem, ¿e wiêkszo¶æ osób stosuj±cych tego typu argumenty nie pobiera wynagrodznia za swoj± pracê.
Mo¿e to Ciê zdziwi ale przewodnicy stosuj±c swoje pseudoprogramy chroni± przyrodê. Dziêsi±tki razy na ten temat rozmawiali¶my z naukowcami i pracownikami parku. Dla "dzikiej natury" lepiej jest, ¿e skoncentrowali¶my ruch turystyczny na kilku szlakach BdPN, a resztê wyprowadzili¶my poza tereny chronione. Jest to celowe i sensowne dzia³anie. Dla dzikich zwierz±t bardziej niebezpieczne jest chaszczowanie, szczególnie wtedy, gdy wychowuj± swoje m³ode.
I jeszcze jedno. Znam region i to naprawdê dobrze. Oczywi¶cie Bieszczady zanacznie lepiej ni¿ Beskid Niski. Musisz uwierzyæ mi na s³owo, ¿e s± miejsca, gdzie nigdy nie poprowadzê komercyjnie. Jako jedna z nielicznych nie ¿a³ujê, ¿e odrzuci³am te liczne propozycje doskona³ego zarobku, ³±cznie z prac± przy hoolywoodzkiej megaprodukcji. Jestem ciekawa ile osób jest w stanie powiedzieæ nie, kiedy widzi realne pieni±dze siêgaj±ce jego kilkukrotnych miesiêcznych obrotów. Jako¶ stosuj±c te pseudoprogramy nie dorobilam siê. Nie mam domu ani samochodu, a ¿eby prze¿yæ przednówek muszê wzi±¶æ kredyt w banku.
A coby przypomieæ o czym rozmawiamy proponujê spojrzeæ na te zdjecia
www.kosinscy.pl/przegladanie,szukaj,ciechania.html
Polecam te¿ dyskusjê
www.forum.pttk.pl/index.php?co=watek&w=21030
W tym wypadku to strzy¿enie jest specyficzne. Zamkniêta droga prowadzi³a w g³±b parku. Nie by³o tam ¿adnej osady, domu. Spór aministracyny, rózni urzêdnicy wydawali ró¿ne decyzje. Mimo to w³odarze naliczyli sobie niez³± kwotê 1 z³ za 1 m kw jezdni i 0,5 z³ za 1 m podoczy dziennie. Przecie¿ ktos kiedy¶ popdj±³ decyzjê o zamkniêciu tej drogi na podstawie jaki¶ tam przepisów. Za jaja i na szlaban najlepiej obu, tego co zamkn±³ drogê i tego który domaga siê zap³aty ,bo ka¿dy z nas zap³aci za ich pomroczno¶æ jasn±.Dopóki urzêdnik nie bêdzie odpowiada³ karnie,cywilnie(tu lepiej) ,finansowo za swoje decyzje to bêdzie taka paranoja.Wiem o czym mówiê bo sam przeszed³em przez mêkê przez jednego takiego durnia. No ale jak zap³aci ze swojej kieszenie to nastêpnym razem razy siê zastanowi.
Lucyno, "ne pyj wodu, woda pide ty na szkodu,a ³em ty sia napyj wyna to je dobra medycyna" . Parafrazuj±c s³owa piosenki: nie bierz wszystkiego do siebie, wybieraj w³a¶ciwie, ai dobrze czytaj... Mówi±c o "edukacyjnej roli"mia³em na my¶li to, ¿e przewodnicy (zak³adaj±c) maj±c du¿± wiedzê na temat przyrody, niech j± stosuj±, a nie "rozmawiaj± z naukowcami i pracownikami parku". Czy¿by¶ naprawdê nie wiedzia³a, dlaczego zlikwidowano szlak przez Ciechaniê?! Proponujê wyprawê do okolicznych wiosek i zapytanie zwyk³ych ludzi, nie naukowców i pracowników parku. Dowiesz siê wielu ciekawych rzeczy.
Je¿eli Ciê urazi³em, przepraszam. Jednocze¶nie mam nadziejê, ¿e w sposób mniej egzaltowany bêdziesz pisaæ o swojej dzia³alno¶ci.Wiêcej realizmu, a mniej emocji i... bêdzie ok. :smile:
PS. Pisa³em tylko o Ciechani, Bieszczady sobie darujê. Tu jest wiêcej irracjonalno¶ci...
Przecie¿ ktos kiedy¶ popdj±³ decyzjê o zamkniêciu tej drogi na podstawie jaki¶ tam przepisów. Za jaja i na szlaban najlepiej obu, tego co zamkn±³ drogê i tego który domaga siê zap³aty ,bo ka¿dy z nas zap³aci za ich pomroczno¶æ jasn±.Dopóki urzêdnik nie bêdzie odpowiada³ karnie,cywilnie(tu lepiej) ,finansowo za swoje decyzje to bêdzie taka paranoja.Wiem o czym mówiê bo sam przeszed³em przez mêkê przez jednego takiego durnia. No ale jak zap³aci ze swojej kieszenie to nastêpnym razem razy siê zastanowi. Sytuacja jest bardziej skomplikowana> Magurski Park Narodowy powsta³ w 1995 r. jako 23 park narodowy w kraju. Wtedy to Lasy Pañstwowe przekaza³y mu protokularnie w zarz±dzanie tak¿e ow± drogê 1854 R. W 1999 r. ta sama droga zosta³a przekazana nieodp³atnie starostwu. Przez kogo nie wiem. Decyzjê o zamkniêciu drogi zaakceptowa³ ówczesny minister ¶rodowiska. Szlaban by³ przez 6 lat i chroni³ tê czê¶æ parku przez zalewem motocrossowców i quadowców.
Dobra wiadomo¶æ. Samorz±dowe Kolegium Odwo³awcze uchyli³o decyzjê starostwa. Magurski Park Narodowy nie zap³aci kary, gdy¿ ta zosta³a naliczona nieprawid³owo. Ewentualna kara mog³a byæ wymierzona od chwili stwierdzenia, ¿e sporny odcinek drogi nale¿y do starostwa, czyli za okres 5 dni. Tyle bowiem czasu up³ynê³o pomiêdzy wydaniem decyzji o w³asno¶ci, a rozebraniem szlabanu.
szkoda, moze jakby zaplacili troche kapusty to by sie opamietali
szlak przez Ciechanie szkodzi okropnie, ale placowka - imprezownia Magurskiego Parku moze tam dzialac w najlepsze a i przekaznik telefoni komorkowej w rezerwacie ochrony scislej nie przeszkadza parkowi.
..a to ju¿ dramat
szkoda, moze jakby zaplacili troche kapusty to by sie opamietali
szlak przez Ciechanie szkodzi okropnie, ale placowka - imprezownia Magurskiego Parku moze tam dzialac w najlepsze a i przekaznik telefoni komorkowej w rezerwacie ochrony scislej nie przeszkadza parkowi. Od pocz±tku w±tku by³a mowa o innej lokalnej drodze (w Foluszu).
Natomiast co do likwidacji szlaku przez Ciechaniê - Lucyna pisa³a (na innym forum) ze w Ciechani s± ostoje ¿ubrów !!! (tak podobno twierdzi dyrekcja Magurskiego Parku Narodowego)
Czy kto¶ móg³by to potwierdziæ, lub zaprzeczyæ, bo sprawa mi siê wydaje absolutnie niewiarygodna !!!
Pozdrowienia
Basia
Na innym forum Lucyna tak¿e poda³a Ci link do odpowiedzi na zapytanie poselskie. Tam w jasny sposób Andrzej Szweda-Lewandowski wyja¶ni³ dlaczego ów szlak nie prowadzi przez Ciechaniê.
Na innym forum Lucyna tak¿e poda³a Ci link do odpowiedzi na zapytanie poselskie. Tam w jasny sposób Andrzej Szweda-Lewandowski wyja¶ni³ dlaczego ów szlak nie prowadzi przez Ciechaniê. Niestety - ale link mi nie dzia³a.
A na prawdê nie mam czasu wyszukiwaæ interpelacji w zasobach sejmowych.
Proszê podaj ten link jeszcze raz, tutaj.
Pozdrowienia
Basia
Wystarczy w google wystukaæ Andrzej Szweda-Lewandowski i Ciechania i wyskakuje tekst. Zajmuje to mniej czasu ni¿ napisanie postu.
"Niezalesiona dolina Ciechani (oko³o 400 ha) wraz z s±siednim obzarem ochrony ¶cis³ej o pow. 840 ha stanowi w MPN najcenniejszy przyrodniczo obszar. Prowadzona przez MPN ochrona czynna w ekosytemach nielenych Ciechani (m.in. wykaszanie corocznie ponad 100 ha) w s±siedztwie 100-letnich drzewostanów bukowo-jod³owych stwarza, wed³ug wybitnych polskich przyrodników, modelowe rozwi±zanie ochrony ojczystej przyrody. Tereny te zamieszkuj± najwiêksze i najrzadsze osobliwo¶ci przyrodnicze. Wystêpuj±ce tu zagêszczenie chronionych gatunków zwierz±t nie jest nigdzie indziej w Polsce spotykane i warunkuje sposób udostêpniania ww obszarów dla celów turystycznych".
Wobec czego podam inkryminowany link:
http://ks.sejm.gov.pl:8009/iz5/z-odp/z3468-o1.htm
Przeczyta³am uwa¿nie, ale nie ma tam ani s³owa o ¿ubrach.
Pozdrowienia
Basia
bez komentarza
bez komentarza ale dlaczego?
mnie te¿ zaskoczy³a informacja o ¿ubrach w Ciechani,
ww. link poda³a¶ jako dowód - o ¿ubrach tam nic nie widzê
czy faktycznie masz na to (¿ubry w Magurskim PN) jakie¶ konkretne ¼ród³o?
Serdeczno¶ci,
Kuba
Naprawdê nic nie s³ysza³e¶ o "ostoi ¿ubra w Ciechani"? To jedna z najbardziej znanych spraw w ¶wiatku przewodnickiem. Jeden z przewodników z Jas³a by³ na spotkaniu z dyr MPN w sprawie Ciechani. Wtedy us³ysza³, ¿e dolina ta ma byæ chronina, bo tam jest ostoja ¿ubra. I posz³o to w ¶wiat. By³y nawet w internecie zdjêcia ilustruj±ce to wyra¼enie. Puszka piwa z napisem ¯ubr po³o¿ona w jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w tej dolinie.
Ta informacja jest nie do sprawdzenia. ¯aden naukowiec nie poda Ci lokalizacji stada. Je¿eli nawet poda to Ty tej informacji nie zamie¶cisz w internecie.
Wiem, ¿e na terenie Beskidu Niskiego s± ¿ubry. Dowiedzia³am siê o tym na szkoleniu. Do¶æ g³o¶na sprawa sprzeda¿y du¿ego kawa³ka ziemi po³o¿onego w otulinie. Nowy w³a¶ciciel chcia³ ten obszar podzieliæ na ma³e dzia³ki. Wtedy ekolodzy i pracownicy smorz±du postanowili zablokowaæ parcelacjê i za³o¿yli sprawê w s±dzie. Niestety, wyrok by³ niekorzystny. Sêdziowie stwierdzili, ¿e zubry mo¿na przepêdziæ.
Czy ¿ubry znajduj± siê na terenie MPN? Nie wiem? Nie prowadzi³am badañ. Z tego co wiem jest tam 3 czy 4 strefy ochronne ssaków.
Naprawdê nic nie s³ysza³e¶ o "ostoi ¿ubra w Ciechani"? To jedna z najbardziej znanych spraw w ¶wiatku przewodnickiem. jestem emerytowanym przewodnikiem, raczej nie uczestniczê w '¶wiatkach'
s³ysza³em w takim +/- sensie, ¿e znam fotkê z puszk± '¿ubra'
no i Twoje 'wiem, ale je¶li bym powiedzia³a, musia³abym was zabiæ'
Ta informacja jest nie do sprawdzenia. no to po kiego zaj±czka Ty kategorycznie twierdzisz, ¿e tak jest
i ¿e mo¿na sobie sprawdziæ w protokole sejmowym, w którym nic o tym nie ma ?!
Dowiedzia³am siê o tym na szkoleniu. (((-; je¶li tak jest, to napisz co¶ konkretniej, zamiast udawaæ tajemnicê
szkolenia przewodnickie nie s± tajne
za³o¿yli sprawê w s±dzie. Niestety, wyrok by³ niekorzystny. Sêdziowie stwierdzili, ¿e zubry mo¿na przepêdziæ. postêpowanie s±dowe jest z zasady jawne (((-;
Czy ¿ubry znajduj± siê na terenie MPN? Nie wiem? Nie prowadzi³am badañ. czyli to Twoje twierdzenie o ostoi ¿ubra w Ciechani i dowodzie w linku
- to wierutne bzdury?
Z tego co wiem jest tam 3 czy 4 strefy ochronne ssaków. w morzach i oceanach te¿ chroni siê ssaki
zapewne w¶ród nich ¿ubry
((-;
Po co siê wyg³upiasz, miast szczerze przyznaæ, ¿e co¶ tam beztrosko chlapnê³a¶
bez jakichkolwiek podstaw?
Serdeczno¶ci,
Kuba
No Kubusiu rozszyfrowale¶ mnie. Chlapnê³am rotfl
No Kubusiu rozszyfrowale¶ mnie. Chlapnê³am rotfl nie Luciu,
niestety sama¶ tak otwarcie czytelna,
a¿e trzeszczy:
"Ciechania [...] Zosta³a zamkniêta, bo jest cenna pod wzglêdem przyrodniczym. Ostoja ¿ubra. Rada naukowa parku podjê³a tak± decyzjê"
"Zwierzêta te na pewno wystêpuj± na terenie MPN. Maj± swoje obszary bytowania letnie i zimowe. Oprócz tego s± miejsca w których odpoczywaj± i s± takie miejsca, które s± ich sto³ówk±. To d³uga historia."
(z: http://tatry.inspiration.pl/viewtopi...er=asc&start=0 )
a tutaj:
Czy ¿ubry znajduj± siê na terenie MPN? Nie wiem Serdeczno¶ci,
Kuba
Masz racjê Kuba. Kompromitacja ca³kowita.
Kuba z tego co siê oriêtujê rada naukowa wpóldecyduje o powstaniu obszarów objetych ochron± ca³kowit±. Bierze udzia³ w opracowaniu planu ochrony parku narodowego. Na pewno uczestniczy³a w decyzji o zamkniêciu doliny Ciechani. Nie mam dotêpu do popularnego planu ochrony Magurskiego Parku Narodowego ani do operatu ochrony.
Ka¿de stado ¿ubrów ma swoje obszary bytowania letniego i zimowego. Jest oczywiste, ¿e w innych miejcach po¿ywiaj± siê, a w innych odpoczywaj±.
Na dzieñ dzisiejszy nawet nie wiem w jakich miejscach przebywaj± ¿ubry na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. I czy w ogóle s± na terenie parku. Jest mapa wystêpowania tego gatunku opracowana przez G³owaciñskiego w 1996 ale nie mam do niej dostêpu.
¯ubr to nie krowa któr± wi±¿esz na paliku. Móg³ wystêpowaæ na terenie parku w chwili zamykania doliny Ciechani. Nie oznacza to jednak, ¿e jest obecnie.
I nie ³ap mnie proszê za s³ówka.
Zaczê³am sprawdzaæ.
1.Na konferencji pani naukowiec na pytanie o ¿ubry na terenie Beskidu Niskiego odpowiedzia³a:
"Nic mi na ten temat nie wiadomo"
2.Pan le¶nik i pan biolog mówili podobnie
Nie ma populacji, byæ mo¿e pojawiaj± siê pojedyñcze osobniki.
3.Inny biolog stwierdzi³, ¿e mo¿na je spotkaæ np. Ja¶liskim Parku Krajobrazowym.
4.Ekolog blokujacy pewn± inwestycjê we wschodniej czê¶ci BN stwierdzi³ i¿ tam na polanie czasami mo¿na spotkaæ ¿ubry.
Kto zna "lokalne piekie³ko" wie ,ze to nie przyroda by³a powodem zamkniecia szlaku niebieskiego, nawet nie imprezownia MPN ...... :(
Wiec skoñczcie o ¯ubrach a zacznijcie o czo³gu - tez tam ponoæ jest :)
RAV
Kto zna "lokalne piekie³ko" wie ,ze to nie przyroda by³a powodem zamkniecia szlaku niebieskiego, nawet nie imprezownia MPN ...... :(
Wiec skoñczcie o ¯ubrach a zacznijcie o czo³gu - tez tam ponoæ jest :)
RAV Wiesz, w tym momencie chodzi nie o to co jest, ale o to co podaj± ¿e jest powodem, ze dolinê zamkniêto.
Pozdrowienia
Basia
Kto zna "lokalne piekie³ko" wie ,ze to nie przyroda by³a powodem zamkniecia szlaku niebieskiego, nawet nie imprezownia MPN ...... :(
Wiec skoñczcie o ¯ubrach a zacznijcie o czo³gu - tez tam ponoæ jest :)
RAV Coraz bardziej zaciekawia mnie ten temat. W±tek obumiera lub zamienia siê w kolejn± wojenkê podjazdow± ale w realnym ¶wiecie do¶æ du¿o s³yszê o Magurskim PN. I nie s± to pochlebne s³owa.
Pozostaje mi tylko cieszyæ siê, ¿e dane by³o mi schodziæ Beskid Niski (w tym i Ciechaniê) kiedy park narodowy by³ jeszcze w stanie embrionalnym.
Szkoda tylko, ¿e "to se ne vrati"...
Panowie z Parku jednak zabrali siê za robotê. W d³ugi weekend majowy patrolowali doliny swoimi pojazdami. Spotkali¶my ich przy cmentarzu w D³ugiem, kiedy ju¿ byli¶my grzeczni :) Na pewno w Ciechani tez pilnowali. Rok temu uda³o siê ich nie spotkac w³a¶nie tam.
A Niski piêkny jak zawsze...
zanotowane.pl doc.pisz.pl pdf.pisz.pl brytfanna.keep.pl
A tak wygl±da to w praktyce...Nie mie¶ci siê to w g³owie. Centralizacjo administracji pañstwowej wróæ!
Cyt.za "Super Nowo¶ci"
KARA ZA SZLABAN
JAS£O. Czy Magurski Park Narodowy zap³aci gigantyczn± grzywnê?
Ponad 203 miliony z³otych ¿±da Starostwo Powiatowe w Ja¶le od Magurskiego Parku Narodowego. Jest to op³ata, jak± naliczy³ powiat za zajêcie 1,190 km drogi. Park ustawi³ tam rogatki bez uprzedniej zgody starosty.
Szlaban i znak zakazu ruchu w obydwu kierunkach pojawi³ siê w sierpniu 2001 roku na drodze wiod±cej w g³±b parku w miejscowo¶ci Folusz. Przez lata toczy³ siê spór miêdzy powiatem a dyrekcj± parku o to, czyj± w³asno¶ci± jest feralna droga.
- Dyrektor postawi³ szlaban, nie maj±c pewno¶ci co do w³asno¶ci drogi. Nie poprosi³ o zgodê na postawienie znaku organu zarz±dzaj±cego ruchem, czyli starostwa i Powiatowego Zarz±du Dróg - mówi Krzysztof Topolski, p.o. z-ca dyrektora PZD w Ja¶le.
Na dodatek dyrekcja parku pobiera³a op³aty od przyjezdnych, którzy chcieli wej¶æ na jego teren.
Jak t³umaczy Jan Szafrañski, dyrektor MPN, stawiaj±c zaporê, kierowa³ siê ustaw± o ochronie przyrody.
- Park mo¿na zwiedzaæ, ale w sposób nieoddzia³uj±cy na niego negatywnie. St±d zakaz wjazdu samochodów i motocykli - obja¶nia Szafrañski.
- Mieszkañcy najbli¿szych gmin mogli wchodziæ nieodp³atnie.
Minister potwierdzi³
W czerwcu ub.r. minister skarbu potwierdzi³ decyzjê wojewody z 1999 r., przyznaj±c± sporny odcinek drogi starostwu. Pod koniec 2007 r. powiat jasielski wszcz±³ postêpowanie administracyjne w sprawie naliczenia op³aty za zajêcie pasa drogowego w czê¶ci drogi powiatowej, która powinna byæ ogólnodostêpna. Decyzja nie jest ostateczna i MPN z³o¿y³ odwo³anie do Samorz±dowego Kolegium Odwo³awczego w Kro¶nie.
- Kiedy¶ ta droga nale¿a³a do Lasów Pañstwowych i le¿y na terenie parku. Niech rozstrzygnie kolegium - mówi Szafrañski. - ¯±dana suma jest nie do zap³acenia, przekracza osiemdziesi±t piêæ razy bud¿et parku.
AGNIESZKA FR¡CZEK
Po pierwsze- stado urzêdników ma zajêcie.
Po drugie- cieæ Anio³ z "Alternatyw" sprawê rozwi±za³by w mgnieniu oka.
Faktycznie, nie mie¶ci siê w g³owie. Jednak jest to ju¿ nasza ma³a "ameryka":
mo¿na kombinowaæ, zgodnie z prawem, jak wyci±gn±æ pieni±dze sk±dkolwiek.
I choæby¶ siê zesra³ b³agaj±c o logikê i zdrowy rozs±dek - nie da rady.
Pozdrawiam.
Zefirku lagodny wietrze z zachodu Barany z Jasla sie strzyze nie zabija :-)(w niedziele tak to nie pasi)ja tam te budke obchodzilem z daleka,
Zefirku lagodny wietrze z zachodu Barany z Jasla sie strzyze nie zabija :-) W tym wypadku to strzy¿enie jest specyficzne. Zamkniêta droga prowadzi³a w g³±b parku. Nie by³o tam ¿adnej osady, domu. Spór aministracyny, rózni urzêdnicy wydawali ró¿ne decyzje. Mimo to w³odarze naliczyli sobie niez³± kwotê 1 z³ za 1 m kw jezdni i 0,5 z³ za 1 m podoczy dziennie.
A droga przez Ciechaniê? Zawsze tam by³a! A teraz zamkniêta, bo... Wystarczy popytaæ ludzi... - ciekawie prawi±. Ponoæ nawet SG nie ma tam wstêpu(?). Kiedy¶ przebiega³ tam szlak, ale... wyrzucono go na granicê! Oficjalnym powodem jest "ochrona siedlisk wilka i nied¼wiedzia" :wink: :roll:
A droga przez Ciechaniê? Zawsze tam by³a! A teraz zamkniêta, bo... Wystarczy popytaæ ludzi... - ciekawie prawi±. Ponoæ nawet SG nie ma tam wstêpu(?). Kiedy¶ przebiega³ tam szlak, ale... wyrzucono go na granicê! Oficjalnym powodem jest "ochrona siedlisk wilka i nied¼wiedzia" :wink: :roll: Ciechania jest ostoj± tak¿e ¿ubrów. Rozumiem rozgoryczenie turystów, Ciechania jest jedn± z najpiêkniejszych dolin jakie widzia³am i bez w±tpienia ten odcinek szlaku czerwonego by³ wyj±tkowo atrakcyjny. Musimy odpowiedzieæ sobie na pytanie co jest wazniejsze interes grupki turystów (dziennie w sezonie letnim by³a na tym szlaku max 20 osób) czy interes przyrody. Moim zdaniem to drugie. Parki narodowe powo³ano aby chroni³y dla przysz³ych pokoleñ to co pozosta³o w przyrodzie najcenniejszego. Takim dobrem nadrzêdnym jest wg mnie Ciechania.
Wokó³ MPN jest nieciekawie. Mówi otwarce siê o konflikcie starostwa z parkiem. S³ysza³am naprawdê dziwne rzeczy i o parkowcach i o dyr. Szafrañskim. Ponoæ w Ciechani odbywaj± siê dewizowe polowania na jelenie, ¿ubry, wilki i niedzwiedzie. Wycinaj± lasy itd. Z tym drugim zgodzi³abym siê. Sama widzia³am songi na terenie parku. Tylko, ze to jest planowa przebudowa lasu podobna do tej w BdPN i wynikajaca z planów ochrony.
Mo¿e przyczyna tkwi w czym¶ innym. MPN stoi na przeszkodzie budowy zbiornika K±ty-Myscowa i budowy wyci±gów narciarskich. A zbiornik to rozwój turystyki i niez³e dochody dla osób handluj±cych ziemi±.
Ponad to sprawa drogi. Wg mnie to przedziwna sprawa. Droga 1854 R odcinek 1190 m zosta³a darowana protulularnie MPN przez lasy w 1995 r. Przekazanie nast±pi³o w majestacie prawa. 1 stycznia jakim¶ cudem powiat naby³ tê drogê nieop³atnie. Drogê która wiedzie w g³ab parku narodowego. Poza tym co robili samorz±dowcy przez te lata? Moze op³aca³o im siê wyci±gn±æ królika z kapelusza w czasie, gdy trwaj± spory w sprawie zbiornika wodnego.
Ta droga by³a deptakiem. Spacerowa³y rodziny z dzieæmi. W okolicy by³y dzikie zwierzêta m.in.rysie. Teraz za¶ jest ¶wietne miejsce dla crossowców i quadowców.
To pocz±tek. Jeste¶my zszengenieni. Ruch na tej drodze zwiêkszy siê, bo ludzie s± leniwi i bêd± chcieli jak najbli¿ej dojechaæ do granicy.
:oops::oops::oops:
Przepraszam. Przez Ciechaniê wiód³ szlak niebieski.
Ciechania jest ostoj± tak¿e ¿ubrów. Je¿eli ¿ubrów, to chyba tylko takich:
http://www.beskid-niski.pl/index.php...aleria&ID=2036
Je¿eli ¿ubrów, to chyba tylko takich:
http://www.beskid-niski.pl/index.php...aleria&ID=2036 I kimu tu wierzyæ. "Nawiedzonemu" redaguj±cemu jeden z najlepszych moim zdanie wortali turystycznych czy Radzie Naukowej Magurskiego Parku Narodowego?:-);)
Dziêkujê Lucyno za "wyk³ad", ale nie do mnie te s³owa. Sama sobie przeczysz odno¶nie ochrony przyrody. Jak zapewne wiesz, szlak funkcjonowa³ tak¿e wtedy, kiedy istnia³ park, a droga przez Ciechaniê du¿o, du¿o wcze¶niej. Ta, jak to powiadasz, "grupka rozgoryczonych turystów", a zw³aszcza ich liczba w sezonie wg ciebie "max. 20 osób dziennie" wielkiej szkody by nie uczyni³a. Poprowadzenie szlaku np. drog± nie stworzy³oby wielkiego zagro¿enia dla ¿ubra, wilka czy nied¼wiedzia. Chyba, ¿e zaszkodzi³oby "¿ubrowi", który dla niektórych w tej dolinie "podchodzi bardziej"... Zapewne wiesz, ¿e zlikwidowano ten szlak tylko dlatego, aby "stali bywalcy" doliny mieli spokój. A jak nie wiesz, popytaj zwyk³ych ludzi. Przekonasz siê, jaki by³ prawdziwy powód jego likwidacji.
Zabranianie "deptania trawników" nie jest wcale dobre dla trawy, wrêcz przeciwnie... Wydaje siê jednak, ¿e my¶lenie dla niektórych decydentów i uzale¿nionego od nich tzw. "czynnika spo³ecznego" jest bardzo ciê¿k±, nieraz wrêcz niemo¿liw± do wykonania prac±...
A tak na marginesie... Gdzie jest edukacyjna rola przewodników? Czy¿by "zaæmi³a" j± (i ich!) kasa, "przerób" i piêkne na papierze "pseudo programy".
A tak na marginesie... Gdzie jest edukacyjna rola przewodników? Czy¿by "zaæmi³a" j± (i ich!) kasa, "przerób" i piêkne na papierze "pseudo programy". Naprawdê chcesz ze mn± dyskutowaæ w ten sposób? Je¿eli chcia³e¶ sprawiæ mi przykro¶æ to uda³o Ci siê. Zawodowi przewodnicy zarabiaj± pieni±dze oprowadzaj±c grupy. To jest zwyk³a praca, a nie misja. Mog± robiæ to dobrze albo ¼le. Rozumiem, ¿e wiêkszo¶æ osób stosuj±cych tego typu argumenty nie pobiera wynagrodznia za swoj± pracê.
Mo¿e to Ciê zdziwi ale przewodnicy stosuj±c swoje pseudoprogramy chroni± przyrodê. Dziêsi±tki razy na ten temat rozmawiali¶my z naukowcami i pracownikami parku. Dla "dzikiej natury" lepiej jest, ¿e skoncentrowali¶my ruch turystyczny na kilku szlakach BdPN, a resztê wyprowadzili¶my poza tereny chronione. Jest to celowe i sensowne dzia³anie. Dla dzikich zwierz±t bardziej niebezpieczne jest chaszczowanie, szczególnie wtedy, gdy wychowuj± swoje m³ode.
I jeszcze jedno. Znam region i to naprawdê dobrze. Oczywi¶cie Bieszczady zanacznie lepiej ni¿ Beskid Niski. Musisz uwierzyæ mi na s³owo, ¿e s± miejsca, gdzie nigdy nie poprowadzê komercyjnie. Jako jedna z nielicznych nie ¿a³ujê, ¿e odrzuci³am te liczne propozycje doskona³ego zarobku, ³±cznie z prac± przy hoolywoodzkiej megaprodukcji. Jestem ciekawa ile osób jest w stanie powiedzieæ nie, kiedy widzi realne pieni±dze siêgaj±ce jego kilkukrotnych miesiêcznych obrotów. Jako¶ stosuj±c te pseudoprogramy nie dorobilam siê. Nie mam domu ani samochodu, a ¿eby prze¿yæ przednówek muszê wzi±¶æ kredyt w banku.
A coby przypomieæ o czym rozmawiamy proponujê spojrzeæ na te zdjecia
www.kosinscy.pl/przegladanie,szukaj,ciechania.html
Polecam te¿ dyskusjê
www.forum.pttk.pl/index.php?co=watek&w=21030
W tym wypadku to strzy¿enie jest specyficzne. Zamkniêta droga prowadzi³a w g³±b parku. Nie by³o tam ¿adnej osady, domu. Spór aministracyny, rózni urzêdnicy wydawali ró¿ne decyzje. Mimo to w³odarze naliczyli sobie niez³± kwotê 1 z³ za 1 m kw jezdni i 0,5 z³ za 1 m podoczy dziennie. Przecie¿ ktos kiedy¶ popdj±³ decyzjê o zamkniêciu tej drogi na podstawie jaki¶ tam przepisów. Za jaja i na szlaban najlepiej obu, tego co zamkn±³ drogê i tego który domaga siê zap³aty ,bo ka¿dy z nas zap³aci za ich pomroczno¶æ jasn±.Dopóki urzêdnik nie bêdzie odpowiada³ karnie,cywilnie(tu lepiej) ,finansowo za swoje decyzje to bêdzie taka paranoja.Wiem o czym mówiê bo sam przeszed³em przez mêkê przez jednego takiego durnia. No ale jak zap³aci ze swojej kieszenie to nastêpnym razem razy siê zastanowi.
Lucyno, "ne pyj wodu, woda pide ty na szkodu,a ³em ty sia napyj wyna to je dobra medycyna" . Parafrazuj±c s³owa piosenki: nie bierz wszystkiego do siebie, wybieraj w³a¶ciwie, ai dobrze czytaj... Mówi±c o "edukacyjnej roli"mia³em na my¶li to, ¿e przewodnicy (zak³adaj±c) maj±c du¿± wiedzê na temat przyrody, niech j± stosuj±, a nie "rozmawiaj± z naukowcami i pracownikami parku". Czy¿by¶ naprawdê nie wiedzia³a, dlaczego zlikwidowano szlak przez Ciechaniê?! Proponujê wyprawê do okolicznych wiosek i zapytanie zwyk³ych ludzi, nie naukowców i pracowników parku. Dowiesz siê wielu ciekawych rzeczy.
Je¿eli Ciê urazi³em, przepraszam. Jednocze¶nie mam nadziejê, ¿e w sposób mniej egzaltowany bêdziesz pisaæ o swojej dzia³alno¶ci.Wiêcej realizmu, a mniej emocji i... bêdzie ok. :smile:
PS. Pisa³em tylko o Ciechani, Bieszczady sobie darujê. Tu jest wiêcej irracjonalno¶ci...
Przecie¿ ktos kiedy¶ popdj±³ decyzjê o zamkniêciu tej drogi na podstawie jaki¶ tam przepisów. Za jaja i na szlaban najlepiej obu, tego co zamkn±³ drogê i tego który domaga siê zap³aty ,bo ka¿dy z nas zap³aci za ich pomroczno¶æ jasn±.Dopóki urzêdnik nie bêdzie odpowiada³ karnie,cywilnie(tu lepiej) ,finansowo za swoje decyzje to bêdzie taka paranoja.Wiem o czym mówiê bo sam przeszed³em przez mêkê przez jednego takiego durnia. No ale jak zap³aci ze swojej kieszenie to nastêpnym razem razy siê zastanowi. Sytuacja jest bardziej skomplikowana> Magurski Park Narodowy powsta³ w 1995 r. jako 23 park narodowy w kraju. Wtedy to Lasy Pañstwowe przekaza³y mu protokularnie w zarz±dzanie tak¿e ow± drogê 1854 R. W 1999 r. ta sama droga zosta³a przekazana nieodp³atnie starostwu. Przez kogo nie wiem. Decyzjê o zamkniêciu drogi zaakceptowa³ ówczesny minister ¶rodowiska. Szlaban by³ przez 6 lat i chroni³ tê czê¶æ parku przez zalewem motocrossowców i quadowców.
Dobra wiadomo¶æ. Samorz±dowe Kolegium Odwo³awcze uchyli³o decyzjê starostwa. Magurski Park Narodowy nie zap³aci kary, gdy¿ ta zosta³a naliczona nieprawid³owo. Ewentualna kara mog³a byæ wymierzona od chwili stwierdzenia, ¿e sporny odcinek drogi nale¿y do starostwa, czyli za okres 5 dni. Tyle bowiem czasu up³ynê³o pomiêdzy wydaniem decyzji o w³asno¶ci, a rozebraniem szlabanu.
szkoda, moze jakby zaplacili troche kapusty to by sie opamietali
szlak przez Ciechanie szkodzi okropnie, ale placowka - imprezownia Magurskiego Parku moze tam dzialac w najlepsze a i przekaznik telefoni komorkowej w rezerwacie ochrony scislej nie przeszkadza parkowi.
..a to ju¿ dramat
szkoda, moze jakby zaplacili troche kapusty to by sie opamietali
szlak przez Ciechanie szkodzi okropnie, ale placowka - imprezownia Magurskiego Parku moze tam dzialac w najlepsze a i przekaznik telefoni komorkowej w rezerwacie ochrony scislej nie przeszkadza parkowi. Od pocz±tku w±tku by³a mowa o innej lokalnej drodze (w Foluszu).
Natomiast co do likwidacji szlaku przez Ciechaniê - Lucyna pisa³a (na innym forum) ze w Ciechani s± ostoje ¿ubrów !!! (tak podobno twierdzi dyrekcja Magurskiego Parku Narodowego)
Czy kto¶ móg³by to potwierdziæ, lub zaprzeczyæ, bo sprawa mi siê wydaje absolutnie niewiarygodna !!!
Pozdrowienia
Basia
Na innym forum Lucyna tak¿e poda³a Ci link do odpowiedzi na zapytanie poselskie. Tam w jasny sposób Andrzej Szweda-Lewandowski wyja¶ni³ dlaczego ów szlak nie prowadzi przez Ciechaniê.
Na innym forum Lucyna tak¿e poda³a Ci link do odpowiedzi na zapytanie poselskie. Tam w jasny sposób Andrzej Szweda-Lewandowski wyja¶ni³ dlaczego ów szlak nie prowadzi przez Ciechaniê. Niestety - ale link mi nie dzia³a.
A na prawdê nie mam czasu wyszukiwaæ interpelacji w zasobach sejmowych.
Proszê podaj ten link jeszcze raz, tutaj.
Pozdrowienia
Basia
Wystarczy w google wystukaæ Andrzej Szweda-Lewandowski i Ciechania i wyskakuje tekst. Zajmuje to mniej czasu ni¿ napisanie postu.
"Niezalesiona dolina Ciechani (oko³o 400 ha) wraz z s±siednim obzarem ochrony ¶cis³ej o pow. 840 ha stanowi w MPN najcenniejszy przyrodniczo obszar. Prowadzona przez MPN ochrona czynna w ekosytemach nielenych Ciechani (m.in. wykaszanie corocznie ponad 100 ha) w s±siedztwie 100-letnich drzewostanów bukowo-jod³owych stwarza, wed³ug wybitnych polskich przyrodników, modelowe rozwi±zanie ochrony ojczystej przyrody. Tereny te zamieszkuj± najwiêksze i najrzadsze osobliwo¶ci przyrodnicze. Wystêpuj±ce tu zagêszczenie chronionych gatunków zwierz±t nie jest nigdzie indziej w Polsce spotykane i warunkuje sposób udostêpniania ww obszarów dla celów turystycznych".
Wobec czego podam inkryminowany link:
http://ks.sejm.gov.pl:8009/iz5/z-odp/z3468-o1.htm
Przeczyta³am uwa¿nie, ale nie ma tam ani s³owa o ¿ubrach.
Pozdrowienia
Basia
bez komentarza
bez komentarza ale dlaczego?
mnie te¿ zaskoczy³a informacja o ¿ubrach w Ciechani,
ww. link poda³a¶ jako dowód - o ¿ubrach tam nic nie widzê
czy faktycznie masz na to (¿ubry w Magurskim PN) jakie¶ konkretne ¼ród³o?
Serdeczno¶ci,
Kuba
Naprawdê nic nie s³ysza³e¶ o "ostoi ¿ubra w Ciechani"? To jedna z najbardziej znanych spraw w ¶wiatku przewodnickiem. Jeden z przewodników z Jas³a by³ na spotkaniu z dyr MPN w sprawie Ciechani. Wtedy us³ysza³, ¿e dolina ta ma byæ chronina, bo tam jest ostoja ¿ubra. I posz³o to w ¶wiat. By³y nawet w internecie zdjêcia ilustruj±ce to wyra¼enie. Puszka piwa z napisem ¯ubr po³o¿ona w jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w tej dolinie.
Ta informacja jest nie do sprawdzenia. ¯aden naukowiec nie poda Ci lokalizacji stada. Je¿eli nawet poda to Ty tej informacji nie zamie¶cisz w internecie.
Wiem, ¿e na terenie Beskidu Niskiego s± ¿ubry. Dowiedzia³am siê o tym na szkoleniu. Do¶æ g³o¶na sprawa sprzeda¿y du¿ego kawa³ka ziemi po³o¿onego w otulinie. Nowy w³a¶ciciel chcia³ ten obszar podzieliæ na ma³e dzia³ki. Wtedy ekolodzy i pracownicy smorz±du postanowili zablokowaæ parcelacjê i za³o¿yli sprawê w s±dzie. Niestety, wyrok by³ niekorzystny. Sêdziowie stwierdzili, ¿e zubry mo¿na przepêdziæ.
Czy ¿ubry znajduj± siê na terenie MPN? Nie wiem? Nie prowadzi³am badañ. Z tego co wiem jest tam 3 czy 4 strefy ochronne ssaków.
Naprawdê nic nie s³ysza³e¶ o "ostoi ¿ubra w Ciechani"? To jedna z najbardziej znanych spraw w ¶wiatku przewodnickiem. jestem emerytowanym przewodnikiem, raczej nie uczestniczê w '¶wiatkach'
s³ysza³em w takim +/- sensie, ¿e znam fotkê z puszk± '¿ubra'
no i Twoje 'wiem, ale je¶li bym powiedzia³a, musia³abym was zabiæ'
Ta informacja jest nie do sprawdzenia. no to po kiego zaj±czka Ty kategorycznie twierdzisz, ¿e tak jest
i ¿e mo¿na sobie sprawdziæ w protokole sejmowym, w którym nic o tym nie ma ?!
Dowiedzia³am siê o tym na szkoleniu. (((-; je¶li tak jest, to napisz co¶ konkretniej, zamiast udawaæ tajemnicê
szkolenia przewodnickie nie s± tajne
za³o¿yli sprawê w s±dzie. Niestety, wyrok by³ niekorzystny. Sêdziowie stwierdzili, ¿e zubry mo¿na przepêdziæ. postêpowanie s±dowe jest z zasady jawne (((-;
Czy ¿ubry znajduj± siê na terenie MPN? Nie wiem? Nie prowadzi³am badañ. czyli to Twoje twierdzenie o ostoi ¿ubra w Ciechani i dowodzie w linku
- to wierutne bzdury?
Z tego co wiem jest tam 3 czy 4 strefy ochronne ssaków. w morzach i oceanach te¿ chroni siê ssaki
zapewne w¶ród nich ¿ubry
((-;
Po co siê wyg³upiasz, miast szczerze przyznaæ, ¿e co¶ tam beztrosko chlapnê³a¶
bez jakichkolwiek podstaw?
Serdeczno¶ci,
Kuba
No Kubusiu rozszyfrowale¶ mnie. Chlapnê³am rotfl
No Kubusiu rozszyfrowale¶ mnie. Chlapnê³am rotfl nie Luciu,
niestety sama¶ tak otwarcie czytelna,
a¿e trzeszczy:
"Ciechania [...] Zosta³a zamkniêta, bo jest cenna pod wzglêdem przyrodniczym. Ostoja ¿ubra. Rada naukowa parku podjê³a tak± decyzjê"
"Zwierzêta te na pewno wystêpuj± na terenie MPN. Maj± swoje obszary bytowania letnie i zimowe. Oprócz tego s± miejsca w których odpoczywaj± i s± takie miejsca, które s± ich sto³ówk±. To d³uga historia."
(z: http://tatry.inspiration.pl/viewtopi...er=asc&start=0 )
a tutaj:
Czy ¿ubry znajduj± siê na terenie MPN? Nie wiem Serdeczno¶ci,
Kuba
Masz racjê Kuba. Kompromitacja ca³kowita.
Kuba z tego co siê oriêtujê rada naukowa wpóldecyduje o powstaniu obszarów objetych ochron± ca³kowit±. Bierze udzia³ w opracowaniu planu ochrony parku narodowego. Na pewno uczestniczy³a w decyzji o zamkniêciu doliny Ciechani. Nie mam dotêpu do popularnego planu ochrony Magurskiego Parku Narodowego ani do operatu ochrony.
Ka¿de stado ¿ubrów ma swoje obszary bytowania letniego i zimowego. Jest oczywiste, ¿e w innych miejcach po¿ywiaj± siê, a w innych odpoczywaj±.
Na dzieñ dzisiejszy nawet nie wiem w jakich miejscach przebywaj± ¿ubry na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. I czy w ogóle s± na terenie parku. Jest mapa wystêpowania tego gatunku opracowana przez G³owaciñskiego w 1996 ale nie mam do niej dostêpu.
¯ubr to nie krowa któr± wi±¿esz na paliku. Móg³ wystêpowaæ na terenie parku w chwili zamykania doliny Ciechani. Nie oznacza to jednak, ¿e jest obecnie.
I nie ³ap mnie proszê za s³ówka.
Zaczê³am sprawdzaæ.
1.Na konferencji pani naukowiec na pytanie o ¿ubry na terenie Beskidu Niskiego odpowiedzia³a:
"Nic mi na ten temat nie wiadomo"
2.Pan le¶nik i pan biolog mówili podobnie
Nie ma populacji, byæ mo¿e pojawiaj± siê pojedyñcze osobniki.
3.Inny biolog stwierdzi³, ¿e mo¿na je spotkaæ np. Ja¶liskim Parku Krajobrazowym.
4.Ekolog blokujacy pewn± inwestycjê we wschodniej czê¶ci BN stwierdzi³ i¿ tam na polanie czasami mo¿na spotkaæ ¿ubry.
Kto zna "lokalne piekie³ko" wie ,ze to nie przyroda by³a powodem zamkniecia szlaku niebieskiego, nawet nie imprezownia MPN ...... :(
Wiec skoñczcie o ¯ubrach a zacznijcie o czo³gu - tez tam ponoæ jest :)
RAV
Kto zna "lokalne piekie³ko" wie ,ze to nie przyroda by³a powodem zamkniecia szlaku niebieskiego, nawet nie imprezownia MPN ...... :(
Wiec skoñczcie o ¯ubrach a zacznijcie o czo³gu - tez tam ponoæ jest :)
RAV Wiesz, w tym momencie chodzi nie o to co jest, ale o to co podaj± ¿e jest powodem, ze dolinê zamkniêto.
Pozdrowienia
Basia
Kto zna "lokalne piekie³ko" wie ,ze to nie przyroda by³a powodem zamkniecia szlaku niebieskiego, nawet nie imprezownia MPN ...... :(
Wiec skoñczcie o ¯ubrach a zacznijcie o czo³gu - tez tam ponoæ jest :)
RAV Coraz bardziej zaciekawia mnie ten temat. W±tek obumiera lub zamienia siê w kolejn± wojenkê podjazdow± ale w realnym ¶wiecie do¶æ du¿o s³yszê o Magurskim PN. I nie s± to pochlebne s³owa.
Pozostaje mi tylko cieszyæ siê, ¿e dane by³o mi schodziæ Beskid Niski (w tym i Ciechaniê) kiedy park narodowy by³ jeszcze w stanie embrionalnym.
Szkoda tylko, ¿e "to se ne vrati"...
Panowie z Parku jednak zabrali siê za robotê. W d³ugi weekend majowy patrolowali doliny swoimi pojazdami. Spotkali¶my ich przy cmentarzu w D³ugiem, kiedy ju¿ byli¶my grzeczni :) Na pewno w Ciechani tez pilnowali. Rok temu uda³o siê ich nie spotkac w³a¶nie tam.
A Niski piêkny jak zawsze...