Gaz w Baligrodzie

bigos - mój pamiętnik, wspomnienia, uczucia, przeżycia ...

Dobra wiadomo¶æ dla je¿d¿±cych samochodem "na gazie". W Baligrodzie otwarto niedawno stacjê gdzie mo¿na zatankowaæ gaz. Cena ok 1.82 za litr. Nie trzeba ju¿ je¼dziæ do Leska :)

pozdrawiam

J.Lupino


Do wiadomo¶ci je¿d¿±cych na gazie (chodzi mi tu o rodzaj paliwa do silnika.... hehe) - gaz jest te¿ w Solinie.
Pozdrawiam

Do wiadomo¶ci je¿d¿±cych na gazie (chodzi mi tu o rodzaj paliwa do silnika.... hehe) - gaz jest te¿ w Solinie. Jest równie¿ w Komañczy i Szczawnym.
W Balirodzie dodatkowo stawiaj± now± stacje - na wylocie na Mchawe.
Stawiaja od ponad roku i nie mog± postawiæ :)

Jak ju¿ jeste¶my w Baligrodzie. Mam pytanie czy kto¶ z Was zna historiê powstania dwóch stoj±cych tam ko¶cio³ów katolickich?

pozdrawiam

J. Lupino



Jak ju¿ jeste¶my w Baligrodzie. Mam pytanie czy kto¶ z Was zna historiê powstania dwóch stoj±cych tam ko¶cio³ów katolickich? Za region.halicz.pl:
"Powstawanie ko¶cio³a rzymskokatolickiego trwa³o sto lat. Najpierw Piotr Bal wybudowa³ w swoim zamku prywatn± kaplicê, na któr± uzyska³ specjalne zezwolenie od papie¿a. XVII- wieczny krucyfiks z tej kaplicy znajduje siê dzi¶ w baligrodzkim ko¶ciele p.w. Niepokalanego Poczêcia NMP. Piotr Bal chcia³ wznie¶æ w osadzie ko¶ció³, jednak nie spe³ni³ wymaganych w tym celu warunków. Stara³ siê o to równie¿ Samuel Karsznicki, ale te¿ bez skutku.
Pierwsza powsta³a murowana cerkiew p.w. Za¶niêcia Matki Bo¿ej, fundowana przez Onufrego Karsznickiego w 1826 roku. Jej budulec stanowi³y kamienie spoiwem natomiast by³ piasek, mieszany prawdopodobnie z krwi± wo³ów i jajami kurzymi. W 1882 roku na maj±tek cerkiewny sk³ada³o siê 130 morgów pola ornego, 20 ³±k i 12 pastwisk i lasów.
Budowê ko¶cio³a rozpoczêto 14 sierpnia 1877 roku. Pieni±dze na ten cel zebrali mieszkañcy wsi, inicjatywê wspar³ ks. Daniel Sulikowski proboszcz S³ociny, który sum± 1 tys. z³otych wspomóg³ budowê.
Plan obiektu opracowa³ in¿. Teofil Bogusz. Mury wznosi³ Jan Szajna z Rymanowa, o³tarz do ko¶cio³a ofiarowa³ prawdopodobnie niejaki Loran, Francuz z Kalnicy. 28 wrze¶nia 1879 roku odby³o siê po¶wiêcenie ko¶cio³a pod wezwaniem Niepokalanego Poczêcia Naj¶wiêtszej Marii Panny. Pierwszym proboszczem by³ tu ks. Tomasz Pelczar. W wyniku dzia³añ wojennych ko¶ció³ bardzo ucierpia³, mia³ zniszczone filary, dziurawe sklepienie i dach."

Natomiast nowy ko¶ció³ - nie s³ysza³em, ale pewnie ma podobn± "historiê" jak kazdy inny stawiany niedawno tego typu obiekt. Strzela³bym ¿e chodzi o "pojemnosæ" - analogia Komañcza-Rzeped¼. Nowy (w miarê) ³adny ko¶ció³ stoi tez na wzgórzu zaraz obok Baligrodu - w Mchawie. Wrzuce potem fotke.
Koscio³y w Baligrodzie i Mchawa:
Mchawa (ogr. do 2 za³±czników w po¶cie to rozbój ;))
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl