OSO Natura 2000

bigos - mój pamiętnik, wspomnienia, uczucia, przeżycia ...

Hej, rozmawiali¶my ju¿ o wilkach, nied¼wiedziach, zaj±cach, motylach. Nie wspomnê ju¿ o hicie jakim okaza³ siê w±tek z botanicznymi zagadkami. Mo¿e przsz³a pora na ptaki. Budz± mnie codziennie dr±c w niebog³osy dzioby. Jakie u nas wystêpuj± gatunki ptaków, czy potrafimy je rozpoznawaæ, co o nich wiemy to tylko kilka zagadnieñ, które mo¿emy obgadaæ.
Mam przed sob± "Rocznik przemyski Nauki przyrodnicze 2006 zeszyt 5". Bardzo ciekawa publikacja Przemys³awa Kunysza (vice szefa naszego Stowarzyszenia na Recz Turnickiego Parku Narodowego) " Obszary specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 na Podkarpaciu".
Ciekawa jest czê¶æ po¶wiêcona Bieszczadom i Górom Sanocko-Turczañskim. W bieszczadach ¿yje 38 gatunków wymienionych w za³±czniku Dyrektywy, 11 z nich spe³nia kryteria wyznaczania ostoi. S± to: bocian czarny, trzmielojad, orlik krzykliwy, orze³ przedni, derkacz, puchacz, sóweczka, puszczyk uralski, w³ochatka, dziêcio³ bia³ogrzbiety, dziêcio³ trójpalczasty. Bieszczady to jedna z najwiêkszych w Polsce ostoi: sów, dziêcio³ów i ptaków drapie¿nych. W okresie przelotów mo¿na spotkaæ u nas: bielika, ¶cierwnika, b³otniaka zbo¿owego, b³otniaka stawowego, b³otniaka ³±kowego, b³otniaka stepowego, gado¿era, orze³ka, rybo³owa, g³uszca, ¿urawia, morela, ³êczaka, rybitwê czarn±, lelka, kraskê.


Wiêkszo¶æ amatorów ornitologii ekscytuje siê obserwacjami ptaków drapie¿nych. Podobnie jest z ssakami. Kogo obchodzi los ryjówki lub pierwiosnka (ptaszek)? No taki oorzee³...
Wiêc dodam takie ¶liczno¶ci lataj±ce stadami, jak bajecznie kolorowe szczyg³y czy puszek z waty z d³ugim ogonkiem - na co to za ptaszek?
D³ugi
Raniuszek :-)
Najczê¶ciej widzê swoje sikorki, s³yszê dzwoñce, obserwuje sójki ale te "syberyjskie" zim±. Zafascynowa³a mnie raz pokrzewka ogrodowa. Zbytnio zbli¿y³am siê do jej gniazda. To maleñstwo aby mnie i moje zwierzaki przepêdziæ symulowa³o atak. Lecia³a prosto na mnie, na wysoko¶ci oczu, w ostatniej chwili wzbi³a siê wy¿ej w powietrze. Nie wiem jak one w tak nieprzyjaznym ¶rodowisku (kilka-kilkana¶cie kotów) s± w stanie wyprowadziæ m³ode. Za chwilê zacznie siê ptasie darcie dziobów, wiosenna codzienna pobutka. Ju¿ rozpoczynaj± koncert. Szczególnie piêkny glos ma s³owik. Teraz mamy m³odego. Jego poprzednik mia³ przepiêkny g³os i bardzo bogaty repertuar.



Wiêkszo¶æ amatorów ornitologii ekscytuje siê obserwacjami ptaków drapie¿nych. Podobnie jest z ssakami. Kogo obchodzi los ryjówki lub pierwiosnka (ptaszek)? No taki oorzee³...
Wiêc dodam takie ¶liczno¶ci lataj±ce stadami, jak bajecznie kolorowe szczyg³y czy puszek z waty z d³ugim ogonkiem - na co to za ptaszek?
D³ugi
Nie no, nie tylko drapole s± tak ekscytuj±ce. Wodne i b³otne ptactwo te¿ wielu poci±ga.

Dok³adnie rok temu ogl±dalem w Lesku stadko ¶wistunów i remizy.

Wczoraj bardzo z bardzo bliziutka widzia³em srokosza.

A propo b³otniaka stawowego to kiedy¶ by³a próba lêgu ko³o Leska.

Jednak apelujê do forumowiczów o nie umieszczanie zbyt dok³adnych informacji - gdzie co ¿yje lub nie daj Bo¿e ma gniazdko :)

Pozdrawiam ornitologów.
A tego ptica Wy znaju?
czapla biala. coraz czesciej sie pojawiaja. a te gdzie?
Czapla biala? Hmm dawno, dawno temu kiedy jeszcze by³am mlodym sta¿em przewodnikiem, w czasie sp³ywu Sanem uwielbia³am obserwowaæ czaple bia³e. Piêknie prezentowa³y siê na zielonym tle Gór S³onnych.

dawno, dawno temu kiedy jeszcze by³am mlodym sta¿em przewodnikiem... Dawno, dawno temu kr±¿y³ taki dowcip: Otwieram gazetê - Gomu³ka, otwieram radio - Gomu³ka. I tak siedzê nad puszka szprotek i zastanawiam siê - otworzyæ?
----
Zagl±daj±c na tym forum do w±tku na dowolny temat, w którym pisze Lucyna (a w którym nie pisze?), zastanawiam siê: czy po raz tysi±c siedemnasty bêdzie wszystkim przypominaæ, ¿e jest przewodnikiem;)
A poza tym wszyscy zdrowi.
Tak. Jest takie bardzo fajne ustrojstwo na tym forum. Ignoruj. W³±cz go i po problemie.

Dawno, dawno temu ............... przypominaæ, ¿e jest przewodnikiem;)
A poza tym wszyscy zdrowi.

S³u¿ba nie dru¿ba;):lol:

....ino sie Lucynko nie w¶ciekaj, taki juz z³o¶liwiec ze mnie;):roll:

S³u¿ba nie dru¿ba;):lol:

....ino sie Lucynko nie w¶ciekaj, taki juz z³o¶liwiec ze mnie;):roll:
No cóz Panowie, gratulujê bardzo ciekawych wypowiedzi dotycz±cych OSO Natura 2000. Rozumiem, ¿e nale¿y dodaæ do spisu znaduj±cych siê w obszarze specjalnej ochrony ptaków niezmiernie rzadko spotykany, wrêcz osobliwy garunek: lucyna przewodnik bieszczadzki.
OSO Natura 2000 Góry Sanockie
Ostoja znajduje siê w ca³o¶ci na terenie województwa podkarpackiego. Obejmuje Góry S³onne. Zachodni± granicê ostoi stanowi wa³ ¯ukowa. Teren posiada zróznicowan± rze¼bê, ekosystemy charakteryzuj± siê znaczn± zmienno¶ci± i ró¿norodno¶ci±. Wystêpuje tu piêtrowy uk³ad zbiorowisk le¶nych. Oprócz 24 gat. wymienionych w za³±czniku do I Dyrektywy Ptasiej mieszcz±cych siê w kryteriach wyznaczenia ostoi nale¿y dopisaæ jeszcz jeden: lucina. Nie wiadomo czy jest to gatunek lêgowy czy tylko przelotny.
Grunt, ¿e nie zagro¿ony;)
W zesz³± sobotê mia³em du¿o szczê¶cia, bo wieczorem us³ysza³em puchacza. Niedaleko Po³oniny Caryñskiej. By³o ciep³o, ¶nie¿nie i gwie¼dzi¶cie. Puszczyk tez siê weso³o chichota³.
Rano, przy podej¶ciu na Po³oninê odzywa³ siê ¶wiergotek. Wiosna, choæ ¶nieg by³ po kolana.
D³ugi
Na razie nic aktualnego nie wrzucê, wiêc chocia¿ na pocieszenie co¶ z jesiennych po³onin:
No ¶wiergotek... tylko jaki? Ze zdjêcia nie podejmujê siê rozpoznania.
D³ugi
Je¿eli nie pó¼niej ni¿ wrzesieñ to drzewny.Polny nie kocha gór i jest ja¶niejszy.£±kowy niekiedy zostaje na zimê i by móg³ pasowaæ ale lubi raczej mokrawy teren.To wszystko wyczyta³em wiêc to taka teoretyczna wiedza,mo¿e byæ inaczej.

W³a¶nie widzia³em parê jarz±bków.
W Bieszczadach widzia³em oba, tzn ³±kowego i drzewnego, ale wiosn±. Oznaczyæ mo¿na po ¶piewie lub w rêku :-). Wiosn± ³atwiej, bo ¶piewaj±.
Lec± stadami szczyg³y, dzwoñce, zniczyki. Wszystkie sto³uj± siê u mnie w karmniku. Pojawiaj± siê nadal przelotne gile i grubodzioby. W ogrodzie wy¶piewuje rudzik.
D³ugi
Siwerniak - tez z ¶wiergotków. Bia³a brew charakterystyczna...
Wczoraj Kolega ornitolog liczy³ sowy. 3 sóweczki w jednym pa¶mie.

Wczoraj Kolega ornitolog liczy³ sowy. 3 sóweczki w jednym pa¶mie. No to siê ch³opak naliczy³...
...jednej rêki mu starczy³o :)

A te wrony to dwa lata temu spotka³em...
Udany dzieñ dzis mia³em-zaliczy³em kilka dudków i orlika z paru metrów, bo wlaz³em na niego na ³±ce...ale jak zwykle w takich sytuacjach aparat mia³em w plecaku i zanim siê do niego dogrzeba³em...
Co¶ widzê, ¿e w±tek ptasi cos siê nie rozwija. Wiêc dla o¿ywienia ma³± zagadkê podajê, fotograficzn± oczywi¶cie, spotkan± wczoraj pod Sto¿kiem.
parus palustris siedzi na corylusie avellanie i obrabia semen fagusa silvatiki :D
ps. palustris ze wzgl na skrzyzowane lotki z ty³u bo mo¿e byc montanus podobny drobiazg...

A te wrony to dwa lata temu spotka³em... hmm ja takie wielkie wrony tez widywa³em w rejonach Bieszczad ¿e tak powiem: mocno wilgotnych

parus palustris siedzi na corylusie avellanie i obrabia semen fagusa silvatiki :D
ps. palustris ze wzgl na skrzyzowane lotki z ty³u bo mo¿e byc montanus podobny drobiazg...
Zgadza siê, Jabol, to Parus palustris. Ma³o czarnego z przodu pod gard³em to te¿ w miare dobra cecha...


hmm ja takie wielkie wrony tez widywa³em w rejonach Bieszczad ¿e tak powiem: mocno wilgotnych Rzek³bym, ¿e tak wilgotnych, ¿e a¿ mokrych :-)
A ju¿ my¶l³am, ze to jest jeden z moich "darciodziobów" szarytka.
Dzi¶ widzia³am ponoæ rzadko¶æ dziêcio³a zielonosiwego. I to gdzie ten unikat siedzia³? W moim ogrodzie.

A ju¿ my¶l³am, ze to jest jeden z moich "darciodziobów" szarytka. Bo to ona, tak jakby .... Zwana niegdy¶ "uboga"
D³ugi
Pod wieczór na spacerze widzia³em srokosza, niestey psiak mi go sp³oszy³ i nie uda³o siê go uwieczniæ na fotografii...ale za to zdj±tko innego ptaszka z zesz³ego roku:
Oczy podmalowane, niczym egipska elegantka... te¿ dzierzba
D³ugi
"Gdzie siê podzia³e¶ ¦w. Franciszku...?"
Zrobi³em sobie dzi¶ ma³± objazdówkê i w Wañkowej zaliczy³em kilka pluszczy.

A t± jaszczurkê nabit± na kolec w Stebniku widzia³em...
Mi³o¶nikom pticów polecam "Atlas rozmieszczenia ptaków lêgowych Polski 1985-2004". Mi w³a¶nie cieplutka przysz³a dzi¶ poczt±. Szykuje siê nieprzespana nocka...
Zdjêcie marne bo marne, ale orlik jest.
Z³ociste wspomnienie lata.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • brytfanna.keep.pl